2024. december 02., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34523
Szolid teremtés: Link

Gambiai höripatki.zavarban Nekem múltkor egy vándor játékost is elég nehéz volt megtiporni. Nem éppen a kedvenceim ugyanis.
#34522
Egy ismerős által készített hódvideó a  környékbeli patakról: Link
#34521
laza
#34520
Nane!! Ez durva: Link
#34519
Van egy rossz hírem, ami neked nem nagyon fog kedvezni: Vakond ellen kiváló a macska. Én sem vagyok macska fan, de ez az előnyük megvan.
#34518
Macska távoltartására nekem beváltak a metil-nonil-keton tartalmú szerek amúgy
#34517
Köszi! laza
A rigó most is zajong, éjszaka megunta nyilván, mert csak hajnalban jött vissza.
#34516
- Rigó: Türelem, udvarlási és költési időszakon túl nem ordít hajnalban.
- Macskák: Ha zsebkendőnyinél nagyobb kerted van (ez Rákóczifalván erősen valószínűsíthető) macskagyökér és macskamenta ültetése a kert legtávolabbi sarkába. Ott jelöljenek, ha akarnak. Saját macska ivartalanítása: ha nőstény, miatta jönnek a jelölő kandúrok, ha kandúr, ivartalanítás után meg nem jelölget.
- Vakond: Egy erős műanyag edény, melynek az alja leszedhető és légmentesen visszazárható (mint a körtét tartalmazó vilmoskörtés üveg). KG PVC lefolyó idomokból összehozható. Bele bűztöltet. A nyakával a vakond járatába, körbe agyaggal "légmentesen" betapasztani, ne szökjön felfelé az illat. Amióta a Zunijó betiltotta a naftalint, pótmegoldást kell alkalmazni. Időszakosan cserélhető bűztöltet pl. a Wunderbaum (én józanul tudok egyes típusaitól hányni), vagy bármilyen lassan párolgó illatanyag. "B" változat, tarts lovat, a lódobogást a vakond nem szereti.
- Csigák: A sárga spanyol meztelen csiga ellen egy pár indiai futó kacsa. Németországban sok cég foglalkozik indiai futó kacsák bérbeadásával. Csigaölő csalétek pl: Link Nem tudom, mennyire hatékony, az általam utoljára használt csigaölőt már betiltotta a Zunijó. 
#34515
HMEI nevet
#34514
Egy sör nem sör...kacsint
#34513
Örülj neki, hogy nem Ausztráliában élsz, és bonts egy sört laza
#34512
Egy igaz természet- és állatbaráttal van dolgunk laza
#34511
Ez így túl sok egyben, egyetlen megoldás maradt: panel (lehetőleg magasabb szint)kacsint
#34510
Órák óta itt csetteg egy fekete rigó, már nagyon idegesítő, olyan, mintha a fiókákat keresné, össze-vissza repked. Szeretném megkínálni már egy csúzlival, de inkább hagyom, mivel védett is, ha jól tudom.
Macskák ellen kinek mi a megoldása? A kutyán kívül laza Szintén elég kellemetlen probléma, mikor este, ablaknyitáskor beárad a vizeletük szaga.
Vakondok ellen? Az epret szépen fúrják, tettem ki egy sörösdobozt egy földbe szúrt fémrúdra, nem túlságosan hatja meg.
A meztelen csigák ellen? Minden este előjönnek és körberajzolják a járdát, mint Doszpot Péter. Felmásznak mindenhova, ajtóra-falra, kellemetlen, mikor kilapítva behozzuk a lakásba.
Süni is van, de az nem zavar senkit sem, elmorcogja a macskának szánt ropit, csak hálából oda is sz@rik. Vele csak ennyi a baj.
#34509
Nekem furcsa, hogy a 7. emeleten találta meg otthonukat a fecskepár, amikor tőlünk 10 lépésre kertes házak vannak, kicsit arrébb baromfiudvar is lehet, mert hallani.  Az pedig jobban vonzza a legyeket és más rovarokat, mint a háztömbök közötti néhány fa. Ők tudják. (De lehet, hogy a lakók még nem tudják, hogy külső albérlőjük van.)
#34508
100 éve nem láttam fecskét, és most itt vannak a szomszéd háztömbnél.  Link
#34507
Hiúzvita nevet Link
#34506
Hétfőn hallottam az énekes rigót.  Átvonulóban minden tavasszal-ősszel, pár napot tölt nálunk (Solymáron)  és csak olyankor hallani.  Utánozni tudja a szomszéd kerti tavában a szivattyút, arról ismerek rá. Csodás strófák -grrrm, grrrm - strófák... - ami meglepett,  hogy más esztendőkben korábban érkezik, már a feketerigók ki  is  költöttek nálunk.
#34505
2 házzal arrébb van egy nagy meggyfa, aminek a koronája felső része ki van száradva. Na, napok óta azon “vártázik” egy bolond seregély, és már a létező összes madárhangot
leutánozta ami az MME adatbázisban van laza Én meg a teraszon ülve néha kapkodom a fejem, hogy jéé, egy kabasólyom... ja nem, ez megint a bohóc vidám
#34504
Hétvégén már szedtünk 3 kosár bigarreau burlat cseresznyét. A naposabb részeken már sok volt a rossz. Hihetetlen sebességgel beérett. Hétvége, jövőhét eleje felé pedig már a meggyet is szedjük. Ami általában június 10-e körül szokott beérni.
Összefutottunk tegnap 2 szarvasbogár hímmel tegnap délután. Közülük az egyikről fotó is készült:
Link (facebook)
Érdekes, hogy nem volt olyan szép színezete.
#34503
Az, de már az utódgondozás folyik

beillesztett kép

#34502
Áthelyezve innen: Metnet zeneszoba (#9834 - 2018-05-15 16:06:32)

Egy kis saját termeszetfilm kacsint Link
#34501
Törölt tartalom
#34500
Igen, most, hogy nézem, nálunk sem lesz annyi cserkó, mint az előző években, viszont ha az össz terméskezdeményt nézem (amiben benne vannak a mostanában lehulló "kocsányok" is), akkor ez rekord év szerintem.
#34499
Na majd írj a fejleményekről, remélem kihajtnevet
#34498
Van cseresznye visszavágva, seb kezelve. Reméljük a legjobbakat.
A nagytesó,  bigarreuau burlat viszont már színesedik:
 Link
Tavaly május 20 körül volt ilyen érettségi fokon. Durva különbség.
Mennyiségben meg sem közelíti a tavalyit, de így is szépen van rajta.
#34497
Itt április elején nagyon sok volt, aztán szünet, de most több van valamivel, pl. a cserszömörcén kifejezetten sok volt.
#34496
Poszméh van nálunk is sok, meg mindenféle egyedül repülgető méhféle, kék fadongót is láttam.
Házi méhet alig-alig. A kert viszont tele van ferdén fúrt (tücsök + pókok(?)) és függőleges (méhek? darazsak?) lyukakkal nevet
#34495
A kecskerágókra Solymáron is valami szövőlepke költözött, már tavaly is megrágta, de a cinkék és a rigók, úgy látom jó étvággyal fogyasztják.  A méhek nálunk békében dolgoznak, és a poszméhek is. Jó évük van a bányászméheknek,  a kolónia már  >100 m2  területű,  gyűjtik az akácot,  pitypangot, fenyő-virágport  és amit találnak.  Erdőben, amerre jártam,  vannak vadméhek is és poszméhek is,  a házi méheket külön nem figyeltem.
#34494
Alszok rá még kettőt, szerda délután megyek a telekre leghamarabb. Kicsit sajnálom, tudom, hogy ez a legtisztább megoldás, és az esély egy új törzsre.
Köszi.
#34493
Nem értek hozzá túlzottan, de most maximálisan egyetértek Lujóval.

Egy kis példa (legyen 2):
1. Tavaly előtt ősszel ültettem át egy majd 2 méteres birskörtét, ami mellett volt már egy új hajtás (kb. 70 cm). Tavaly tavasszal tőből kivágtam a fát, maradt a hajtás, mivel a farontó lepke közvetlenül az aljába petézett bele (már látható volt az átültetésnél is.
Ez a kis hajtás volt (még átültetés után is) messze a legjobban növő fám. Nyilván a nagy gyökér miatt.

2. Kis hurma csemeték visszafagytak idén márciusban nagyjából nullára. Viszont most 2-3 hét alatt már 10 cm felett tartanak, egészen sok kis ággal.

A lényeg, hogy baromi sok erő van a gyökerében, amiből nevelhetne magának új törzset, ami most mind elmegy a "szenvedésre", ahelyett, hogy nevelne egy új törzset (igen, csak ha talál egy jó alvórügyet!)

Na részemről ennyi, csak a fa érdekébennevet
#34492
Következmény felénk: Pl. az idegen fajták beporzását igénylő Germesdorfi cseresznye - bár a virágzáskor a beporzáshoz ideális időjárás volt - alig kötött. Húsz m-re a porzó fa, de nem volt ami átvigye a pollent.

Horitazi: Ezzel garantáltan halálra ítélted a fát. Brutálisnak tűnik a szükséges beavatkozás, de egyetlen módja a drasztikus csonkolás, hogy megmentsd a fát. Kérdezz meg egy helyi kertészt is, ha bennem nem bízol!
#34491
Nálunk, de Tolnán is alig vannak.
Lujó írta lentebb, hogy miért - a hideg március.
#34490
Nálunk még az akácok is némák.
#34489
Vannak bizony, a pályinkafák csak úgy zümmögtek az elmúlt hetekben. Tegnap pedig menet közben a kocsiba is beszállt egyet, annak mondjuk nem örültem.
#34488
Nálatok vannak méhek? Idén még egyet sem láttam.
#34487
Marad, lesz ami lesz alapon.Egyelőre továbbra is hajt. Ha nyár végére feladja, akkor feladja. Bízom a jó végeredményben. kacsint  azért köszönöm a segítséget! 
#34486
Nálunk belőlük van nagyon sok (meg a barna haverokból), a mogyorófa csemetékkel kezdték, majd sárgabarack, mandula, cseresznye és végül a fűzfa is sorra került:
Link
#34485
Voltunk pár napja a Vértesben, és kegyetlen világ van, annyi hernyó van (főleg a kecskerágókon, de máson is), hogy nem tudom, mi lesz.  Ilyen tömeges megjelenést én még nem láttam. Más nem tapasztalt hasonlót?
#34484
Ha az oltás felett ép kérgű résznél (a lehető legmagasabban!) elvágod, a vágási felületet sebkezelővel (jó a bordói poros olajfesték is!) lekened, túlélhet. Ezt sürgősen meg kell tenned, hogy a gyökérzet feleslegesen ne táplálja a koronát, minden energia az alvó rügyekre menjen. Az oltás alatt is kihajthat, azt ne hagyd fejlődni, mielőbb tőből távolítsd el, és a gyökérsarjakat is. Az alany gondolom sajmeggy, más nemigen lehet. Egy négy éves fa gyökérzetében lehet annyi életerő, hogy ilyen módon túléljen - ha az alvó rügyek ki tudnak hajtani.
#34483
Lényegében igen, teljesen elrendezte körbe, akkor azt hiszem várom az elkerülhetetlent. 
Kis szerencsével alulról kihajthat, hogy abból új törzset neveljek? Legalább a több éves gyökérzet használható lenne valamire.
Azért köszi, legközelebb körbetekerem.
#34482
Gyakorlatilag 0 esély a túlélésre, ha körben teljes a kéreghiány. A farészben történik a gyökértől a víz+ásványok felfelé szállítása, ez nyilván megmarad. A kész tápanyagok, cukrok, stb szállítása a gyökérnek a háncsrészben történik, ez megszűnt. A gyökér egy szezon alatt "éhen hal", ettől az egész fa elpusztul. 
A törzsvédő hálót erősen rá kell kötözni (úgy kötözd, körbe, hogy a kötés a törzsbe azért ne nőjön bele). Régebben a hálóval védett törzsű fáimat elkerülték az őzek, néhány éve még a rápattintott hálót is ledörzsölik. A Chili az őz ellen hatástalan, az elhalóban levő bőrt dörzsölik le az agancsról.
#34481
Kellett volna, gyakorlatilag eddig nem volt ilyen gond. kacsint Grátiszként az árvácskákat is kiszedte az ágyásból. 
Vajon menthető vagy idővel fűrész lesz a sorsa?
Donnie: jó ötlet. vidám 
#34480
Nálunk az utcán levő nemtommilyen díszfán a szomszédok rohadt macskái élesítik a körmeiket. Tiszta rojt a kérge.
Be fogom kenni irgalmatlan csípős chiliszósszal.
#34479
Igazságot a “vadnyúlnak” (mezei, üregi)!

Ez őz. Törzsvédő háló (kellett volna). 
#34478
 Hát ez inkább bioszféra:
Link
Tegnap ez várt  a szőlőben. 4 éves cseresznyefa. Valami elrendezte. Sokan vadnyúlra tippelnek. 
Rézoxiklorid, karate sűrű keverékével leecseteltem a sebet a gombák, rovarok ellen.
Mást mit tehetnék? Esélyei a túlélesre?
#34477
Hétvégén már lehet szedni bodzaszörpnek valót, ha így folytatjuk.  Egyáltalán nem érdekli a természetet, hogy tavalyhoz képest csúszásban VOLT, inkább még jobban belehúzott.
#34476
Nekem meg az évzáró!! lazaÁltalában akkor gyűjtjük a teának valót.
Amúgy érdekes, hogy az Ormánság rendszerint 1 hét-tíz nappal előttünk jár, pedig se' hegy, se' semmi, és itt van egy köpésre.
#34475
2 havi virágzás lemegy 3 hét alatt... Azért a hársban bízom, csak nem röffen be május elején, bazi illúzió romboló lenne ha nyárra semmilyen illatos virágzás sem maradna. A hársról nekem mindig a kisfiunk születése utáni időszak, június első fele ugrik be nevet
#34474
Hát igen. Egy hete még az aranyvessző nyomta, pár napja az orgona, most meg már full akácillat van...
Wikipedia szerint.Magyarországon az akác átlagos virágzási kezdete május 23!! Bő három hetes előreszaladás van, durva. Ebből simán májusi cseresznye lesz így tényleg.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 10:36:28

Arnót - Petõfi Sándor utca

-0.8 °C

00000

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.