2024. november 24., vasárnap

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#19807
Ezek az érzékelők cserélhetőek? Az enyém 1 éve adta meg magát, 1 hét alatt szép lassú halált halt, 90-ről 1-2 %-ra. Ezután nagyjából így nézett ki a napi menet: éjjel néhány százalékot mutatott, napközben pedig felment 30-50 %-ra, estére, naplemente után pedig ismét 1-2 %. Télen volt elemcsere, ott 1-2 napig egész "hihető" értékeket mutatott, azóta pedig össze-vissza, kb. 0-60 között. Új szenzort nem szeretnék venni, a hőmérséklettel nincs gond, a páratartalom pedig annyit nem ér nekem, hogy aztán 1-2 évre rá megint vegyem az újat.
#19806
"Felhőalapú feltöltést végez, ergo adatvesztés nem lehet." - Ezzel nem értek egyet.

Felhő = Valaki más számítógépe. (ugye hogy mennyivel rosszabbul hangzik? )

Ha valaki más gépén tárolod az adataidat akkor az adatok feletti kontrollt is az ő kezébe adod.  Ez most kicsit alu-sapkás hozzáállás, de bármikor mondhatja a gyártó, hogy innentől havi 5$ az excel adatexport. Vagy 10$ az éves összesítő. Bármikor meg is szüntetheti az egészet. Bármikor leállíthatja a lekérdező felületet, és akkor nincs több adat a Vmeteo.hu-n sem.  Vagy 3 év múlva már nem lesz "támogatott" a műszered, és vegyél új beltérit.   stb...

Nyilván egyik fenti lehetőség sem tűnik most valószínűnek, de aki ilyet vesz az számoljon vele, hogy ki van szolgáltatva a gyártó akaratának.

Na levettem a sapkát, az adatokat gyakran mentsétek a saját gépetekre is  nevet

beillesztett kép


#19805
Pontosan.
#19804
Raspberry PI mini pc-vel meg lehet oldani a feltöltést.

Link
#19803
Köszi az infókat!

Akkor ez jó lehet, ha valaki pl végig akar mérni egy domboldalt.
#19802
Vannak gyenge pontok...... szomoru
#19801
Köszi Taki lehet kihasználom, nálam az alap 1.259 en van. Az egyik hozzászólásban gond volt a légnyomás, ez a netatmo rendszernél bajos lehet nagyon kevés jól beállított van. Pedig egyszerű mert gps jel alapján alapban jelöli a magasságot ehhez kell hozzávenni hol van ehhez mérve kell átütni a métert.
Az új reg nem rossz ötlet de nem tudom elfogadja e az email címet de azt nem cserélek az fix
#19800
A rel. légnyomás szőrnyű, nagyon nagy a szórás országosan a Netatmo rendszerben. Az országban jelenleg 1013-1015 hPa között van, jelenleg.  szomoru
#19799
a 38-41 -es adaton kívűl, gondolom mindhez -nevet
#19798
Egyikhez sincs közöm. Mint ahogy némelyik veszprémihez sem. vidám De van, amelyikhez igen. Melyek lehetnek azok? nevet

beillesztett kép

#19797
szarvas Jászberény pl 42 fok van ,ott pl valami bibi lehet. 
szerk:Vagy paks 45 
#19796
Akit érdekelnek a Netatmo állomások mérései itt meg tudja nézni, bárhol a világon: Link
Annyit pl. a magyarországi mérésekről, hogy van összesen 27 db az országban, mely Taki-féle árnyékolóban és kompakt állványon dolgozik. A csapadék-és hőmérséklet mérés szabályosan, 1 és 2 m-en történik, a szélmérés magassága 2 m 60 cm-en lett beáldozva legfőképpen anyagi okok miatt. De az ultrahangos szélmérőt is lehet a kihelyezett magassághoz kalibrálni, mely alapbeállítása természetesen 10 m. Azt persze mindenki tudja, mennyit ér  a 2.6 m magasságú szélmérés. kacsint 
#19795
 Link


Mici!

Emlékszel rá? Beszéltünk róla.
Lassan két hónapja használom. Hibátlan. A jel a "világ végéről" és mindenen átjön, egyszerű használni, és -akár egyszerre működő 8 külső szenzorral is- 1 riportként menti el. 50.000 a memóriája. 1perctől 6 óráig lehet állítani a mintavételt. A különböző szenzorokat át lehet nevezni.

Az egész beállítása, használata pofonegyszerű, még nekem is, pedig ez aztán nem kis dolog. laza
#19794
A csapimérő 1,1 beállítással mér együtt a Hellmannal. Nem vagyok benne biztos, hogy jó lesz ez neked is. Mindenképp kellene neked is egy kontrollmérő, egy Hellmann. Ha járnál felém, tudnék kölcsön adni egyet.
A régi adatok törlését nem tudom, megoldás lehet egy másik néven újra regisztrálni. Nem?
#19793
Sziasztok! Ws2357-hez van valami okosságotok, hogy ne kelljen egy PC-t üzemelni, hogy online legyen?
#19792
Hali.
Neked is netatmod van? Tök jó. A csapiszenzornál a kalibrálásnál mennyire van Neked állítva az érték? A régi adatokat nem tudod, hogy kell megszüntetni? Mert igazán most került árnyékolódba a cucc és eddig kamut mért. Még mindig a ventis variációs működik bár most vent nélkül. Hőmérsékletnél egy dekát se kellett állítanom, de ha megadod a csapimérőnél beírt adatot azt megköszönnémnevet
#19791
Felhőalapú feltöltést végez, ergo adatvesztés nem lehet. A mért adatokat, bármit korlátlanul a webes felületen Excelbe lehet importálni. nevet
Van már olyan magyar met. oldal, ahol az on-line adatok is megjelennek, mint itt a WS-eké.
Csak Micit kacsint foglalkozni kell vele. 
#19790
Ami még nagy előnye, hogy mindegyik szenzort külön-külön lehet kalibrálni persze, ha van mihez. nevet
Én pl addig-addig tököltem a 0,05 miliméterekkel, amig sikerült elérnem, hogy a Netatmo csapimérője koppra együtt mér a Hellmannal. Ez nagy dolog szerintem.
#19789
Igen , pontosan kell elhelyezni. Mióta Taki árnyékolóban hivatalos módszer szerint van elhelyezve tökéletesek az adatok. Saját adataidat myatmo applikáción keresztül visszenézheted, grafikonokat készít, átlagokat számol, sokszínű. Nem szokott lenni probléma vele. Bedugtam azóta teszi a dolgát és teszi fel rendesen. Uccsó kérdésedre nem tudok választ, szerintem nem, mivel applikáción keresztül mindent eögzített ahogy látom. Az a baj, hogy en azt nem tudom, hogy hogyan lehet csinálni az eddigi adatok törlését, és mostantól mutassa csak, mert amíg voltak rossz mérések az elhelyezés miatt az nem szeretném ha engem és bárki mást is a neten átverne.
#19788
Hát szerintem, akinek van anyagi lehetősége, az vegyen egy Hellmannt. A billenőedényes csapadékmérő hibájával az OMSZ is küzd. Nyári felhőszakadások alkalmával érzékelhető a hibájuk, illetve télen a fűtés miatti párolgásveszteség generál hibát.
#19787
Az egyszerüsége miatt lehet én is beszerzek egyet, csak ahova kellene, ott sajnos nagyon megbízhatatlan a net, gyakran megszakad és olykor csak ujrainditással hajlandó ujra csatlakozni...
Belsö - külsö érzékelökkel menne, meg külsö kamerával persze nevet

Sok múlik a jó elhelyezésen, árnyékolón, az látszik az irreális értékeken a térképen.
Saját adataidat teljes idöszakara visszanézheted?
Szokott probléma lenni az oldal/szerver elérésével? Ha épp nem eléri el a szervert barmi hiba miatt, elvesznek az adatok?
#19786
Ja még vehető hozzá fűtőtestekre okos szenzor, világításokhoz szenzorok, már okosablak vezérlés is lehet vee, szóval nagyon sok lehetőség van, de az oldalán látni fogod.
#19785
Hali!
Link

Ezen tudod megnézni, hogy néz ki mit tud. Ami előny, közvetlenül a netre tolja az adatokat, amiket a netatmo oldalán világszerte tudsz követni. Van egy beltéri egység kijelző nélkül, applikáción keresztül látod a méréseket. Beltéri szokásos hőmérséklet/pára/nyomást mér, ezen felül hangszennyezettséget, valamint co szintet mér a lakásban.A külső egységek szintén rádiósan működnek a beltérivel, ez a szokásoson kívül pollenértéket is jelöl. Érdekessége még az ultrahangos megoldáson alapuló szélmérője, ezt látni fogod az oldalán. Aki akar vehet hozzá beltéri és kültéri kamerát is mely szintén applikáción keresztül nézhető vissza. A külső egységet én Taki házban helyeztem el, csapimérő mellékelt konzollal rögzítve, szélmérő jelenleg nincs hozzá. Akinek számít a design azoknak sem elhanyagolhato, kis henger alakú szenzorok kint bent, egyszóval jól néz ki. A rendszerre kapcsolódva azonnal bekerülsz a mérési hálózatba melyet bárki látni tud. Ezt itt találod: Link
itt azt hiszem akinek nincs le kell tölteni az appot és a térképet nagyítva milliónyi netatmo állomás adatait láthatod. Többet nem hinném, hogy tud mint a többi, előnye a könnyü elhelyezés kültéri egységeknél, valamint hatalmas adatbázis és közvetlen netre kerülés. Aki szép műszert is akar egyben és praktikusat annak megéri, viszont nem volt olcsó ha jól emlékszem. Nekem télre kültéri kamerával és szélmérővel fog kiegészülni a rendszer, így élő havazást lehet majd közvetítenk remélhetőleg. Applikáció több letölthető hozzá droidon is, nagyon széleskörű lehetőségekkel, átlagokkal, grafikonokkal stb. Ha megnézed a térképet és belenagyítasz látni fogo, hogy Magyarországon is több száz ilyen állomás üzemel, rákattintva mind elérhető. Sopronban 5-6db van jelenleg. Egy ketto adatából azért látszik majd, hogy rosszul van elhelyezve. Majd nézd meg a térképet kíváncsi vagyok mit szólsz. Komoly hálózat
#19784
Erről a netatmo-ról lehet tudni kicsit többet? Őszintén szólva, én most hallom ezt először, és nem igazán tudom hova tenni. Mi ez, mire jó, mivel jobb, mint más, stb.?
#19783
Sziasztok!
Tavaly óta sok idő múlt el, de most már végre rendes helyén a netatmo műszerem, 2m-en fű felett Taki árnyékolóban, csapimérő is a helyén, úgyhogy mától a hiteles adatok elérhetők a netatmo oldalán Ibolya út mérési hely az enyém, azoknak akik esetleg követnék a soproni adatokat.
#19782
Az FWS-20 as állomásomhoz ilyen csapadékmérő tartozik. A felbontása 0.3mm. 
#19781
A csapimérők felbontását elég egyszerű növelni egy bővitőtölcsérrel kacsint
Én a WMR köralakú mérőjét használom, aminek a billenése 1 mm, de egy egyszerű borászati 36 cm átmérőjű tölcsérrel 10x-re növeltem (0.1 mm). Persze a beltérin a 10x érték jelenik meg, de a feltöltéshez lehet korrigálni (pl. a WD-ben)
lásd a diagramomat itt a Metnet-en nevet
#19780
Köszi ismét!
Van ebből olyan ami 0,1 mm felbontású? Kerestem de nem találtam...
#19779
Link
#19778
Ismeri valaki ezt a csapadék mérőt? Mekkora a felbontása, egy billenés mekkora csapi szintet jelent?

Link

Köszi!
#19777
Szia!

Ez a "beszorul a pára" dolog igaz lehet. Csinálok is pár kísérletet ha lesz egy kis időm. Van itthon több féle szenzor és páramérő chip, majd megírom az eredményt.
#19776
Szia!
Köszi a választ, mágnesem van több is, majd próbálkozom.
Idő hiányában gyenlőre marad a mágnestuningolás,a reed közelebb helyezése.
Addig elmegy talán, amíg a relét ki nem tudom cserélni.
Amúgy ezek az érintkezők nem olyan anyagból vannak, ami nem tud felmágneseződni?
Vagy anyagfáradásra gondolsz, elveszti a rugalmasságát?
A másik oldalon az észleléshez kötött írkálással meg nekem is tele a hócipóm.
Szerintem így veszik el a kedvét több segítőkész embernek is.
#19775
Akik nem tudnak szelet és csapit mérni, nekik írtam ezt a néhány napos tapasztalatot. Néha, lassabb, melegedésnél gyorsabb, a megfelelő árnyékoló hiányában. Képek: Link
 Link
#19774
Szia.
A mágnes "feltunningolása" csak átmeneti javulást hozhat.
Esetleg megpróbálhatsz egy rossz vinyóból kiműteni egy mágnest és egy kis darabot letörve belőle rátenni a műszerben lévőre.
Az esetek 90%-ában a reed patron szokott hibás lenni (elfárad benne az érintkező). Szerintem csere és a plusz mágnes hoz majd 100%-os javulást és biztonságos működést.
Amúgy a másik oldalon próbáltam válaszolni de ott ugye csak észlelés után lehetne, de nem enged bejelentkezni... ennyit arról ami ott megy.
#19773
Le kellene cserélni a jó öreg ws1600-am valami újabb készülékre.
Csórinak se a szélmérője, se a csapadékmérője nem működik, és hát már 9 éve szolgál.
Nagy pénzem nem lenne az újra, így 50 ezerig mit tudnátok ajánlani.
Ahogy látom, még mindig kapni ezt a terméket.Inkább újítsak be egybe?
#19772
Együtt mér a külső jeladója a wh-1170-nel és az én két régimmel, csak kicsit mindkettő lassabban reagál a hőmérséklet változásra a régieknél. Szép nagy számok vannak rajta, (eddig) pontosan mutatták az időjárás változást az ikonok. A lényomás 2 hPa-lal kevesebbet mutat.  (Nem lehet állítani semmit de riasztásokat igen) Jó dolog, hogy folyamatosan látszanak a max és min értékek, de érdekes,  a Tmax nagyobb számot mutat mint az eddigi legnagyobb hőmérséklet. De egyik sem probléma nekem, mert délután már irreális értékeket mér. Be lehet állítani, hogy éjfélkor nullázódjon, így a reggeli Tmin-t mindenképp látom. (Egyiket Sárbogárdra viszem.) 
#19771
Ehhez mit szóltok? Pontos műszer, közben egy falikép. nevet Nézzétek meg oldalt a képeket! (Persze tudom, majdnem minden állomást lehet falra függeszteni.) 

Link
#19770
Sziasztok!
A csapimérőmmel akadt gondom.
Már elég régóta bolondozott, de valamelyik nap végleg feladta. (legalábbis azt hittem,mert egyáltalán semmit nem mért)
Ma volt egy kis időm ránézni.
Kiderült hogy működőképes, csak vagy a kanálon a mágnessel, vagy a REED-relével van gond,  mert ha rendesen összeállítom a szerkentyűt, nem
mér.

Ellenben ha fordítva teszem be a REED-relé paneljét,(kis trükközéssel lehetséges) akkor a relé 2-3mm-el közelebb kerül a
mágneshez, és működik.

Sajnos még mindig előfodul, hogy egy-egy billenést elfelejt mérni, így néha 0.3-0.9mm (vagy akár még több is) csapiadat elveszik.
Vezetékszakadás,törés nincs.
Mit tudnák ezzel kezdeni?
Cserélnem kellene a relét?
Segíthet,ha egy bivaly erős mágnessel kicsit joban felmágnesezem a kanál mágnesét?



 
#19769
Nálam jelenleg az egyik 9 éves érzékelő 4%-ra állt be a teraszon. Ezt szoktam használni néha a fagyasztó ellenőrzéséra, télen a kazánház vagy a garázs hőmérsékletének mérésére.
#19768
Nekem is olyan belépő szintű érzékelőm van, (6-8 éves) és a párát  kezdi alul mérni.(-40% sajnos) . Kitisztítottam a portól, kicsit javult az eredmény, külön méri egy olyan fésűs lapka, a hőmérő meg egy cseppforma ellenállás lehet (átlátszó kék). Viszont mégis előfordul, hogy felmegy akár 85%-ra a pára, persze tartós és hűvös napokon. A mostani hőség napokon 30-35 meg előfordul  a 0,5 %-os érték, csak este kezd felmenni a valós érték "felé"
#19767
Az érzékelőkről még annyit, hogy a hobbieszközökben sok esetben Sensirion érzékelő van. Olvastam is a gyártó egyik brosúrájában, hogy tartósan 90% felett számolni kell a korábbi meghibásodással, mérési pontatlansággal. Azt hiszem, a felületen lítium-klorid van, ez fárad úgymond ki egy idő után...
A profi  szenzorok Pt-100-as vagy 1000-es ellenállás érzékelők, a hőmérséklet és légnedvességet külön szenzor érzékeli.Szükség esetén külön-külön lehet cserélni őket. Amit most az OMSZ használ újabban, a Vaisala HMP155  (Pt-100) valahol 160 és 200 ezer Ft körül mozog, a pontos árat nem tudom.
#19766
Szia!

Azt is el tudom képzelni, hogy a környezetedben állomással rendelkezők szenzorai már kicsit éltesek, és már nem megy fel 100%-ra a nedvesség. Sajnos ezzel tényleg együtt kell élni az amatőr kategóriában, a profi eszközök pedig drágák. Nekem Davis automatám van, egy idő után azzal is ez a helyzet. Egy ideig vettem hozzá a pótérzékelőket, aztán úgy döntöttem, ennek az árán inkább vásárolok egy precíziós, profii eszközt. Hosszú kutakodás után a Greisingerre esett a választás. Viszont erről tudni kell, hogy nem automata.

A belépő szintű eszközöknél sokszor az a gond, hogy a szenzor tokozása nagyon zárt, így egyrészt lassabban követi a változásokat a műszer, másrészt pl. RH esetében gyakori, hogy pont emiatt beszorul a pára, és órákig 99-100%-ot mutat a műszer.

Van egy hajszálas higrométerem is, de igazából ez csak tájékoztató jellegű adatot szolgáltat, már nem is használom. Ezek pontossága 3-5%, az idő előrehaladtával nyúlik a hajszál, utánállítást igényel. A hajszálakat időnként tisztítani kell. Szóval az sem pontosabb, a pszichrométeres mérések pedig macerásak és rengeteg a hibalehetőség az észlelés során. Még mindig a digitális kijelzésű eszközök a legegyszerűbbek számunkra szerintem azzal együtt, hogy 90% felett megnő a pontatlanságuk. De egy lakásban ebben a tartományban pl. nem is kell tudni mérniük.

#19765
Nem halnak meg természetesen, lehet, hogy a 60-80 %-ot jól mérik. 
#19764
Igen. Volt egy srác, lehet, hogy a Metneten is itt volt Hajdu Richárd [anemo] aztán átment az Időképre. Most az AMSZ oldalt vezeti Link Vele sokat vitatkoztam (Írásban) hogy most 92, 94, vagy 96 %. Azt mondta, ne foglalkozzak vele, ezek a műszerek 90 fölött meghalnak. (Az olcsóbb kis kategória. De a környező automata állomások is. )
#19763
Szia Tamás!

Igazad van a leírtakban. A kalibrálás RH esetében nem egyszerű. És sajnos a műszerek és szenzorok nagyon eltérőek. Persze tudok ezzel együtt élni csak felvetettem a témát. Mivel figyelgetem az online állomások adatait ezért feltűnt, hogy nem sokan mérnek 100% -ot. 
#19762
Nincs mit, nagyon szívesen!
#19761
Szétszedtem a wmr86-os beltérit. A rádiós modul kap áramot. A forrasztások jónak tűnnek. Nyomtam néhány resetet, de nem javult meg.

Kézzel megnyomkodtam a modult, és bejöttek a szenzorok adatai.
Azóta túl vagyok az összerakáson, és még néhány reseten. Most jó.
Hibás lenne rajta valamelyik forrasztás? Szemre mind jónak néz ki.

A rádiós modul csak az adatokat adja át vajon? Mert akkor talán arduinoval is kiolvasható lenne. Úgy lehetne csinálni belőle könnyen wifis feltöltőt nevet
#19760
Hú Tamás , én nem is reméltem, hogy ilyen részletes, hosszú választ írsz! Nagyon szépen köszönöm. Természetesen az OMSZ-t nézem, A Weather Online-t és Synop adatokat. Link
#19759
Szia!

Én azt tanácsolom, hogy otthoni körülmények között célszerű gyári beállításon hagyni a műszert, különben többet ártunk vele, mint használunk. Módosítást csak kalibrálás után szabad eszközölni, ott vannak olyan körülmények, megfelelő referencia műszerek, amihez állítani lehet.
A légnedvesség mérése kényes dolog. Legfeljebb azt tudod ellenőrizni otthoni körülmények között, hogy mér-e 100%-ot. Egy nejlon zacskóba kell tenni egy vizes szivacsot, nedves legyen, de ne csurogjon belőle a víz, erre óvatosan rá kell tenni a mérőegységet, majd lezárni a zacskót, és pár óra alatt 98-100%-ra fel kell mennie az értéknek.
De ezzel csak az egyik végpont van meg. A többit házilag nem lehet előállítani.
Kalibráláshoz nem kell utazni, én úgy szoktam felküldeni postán a Kvalifik Kft-hez. Lehet kérni 3 pontra is a légnedvesség ellenőrzést 90%-ig,, úgy lényegesen olcsóbb, és az is ad már egy átfogó képet a műszer pontosságáról.
Általában a lakásban előforduló páratartalom értékeket az olcsóbb eszközök is el szokták találni, így elfogadhatod, amit mér, a kihívás a kültéri szokott lenni.
Légnyomásnál mindig az OMSZ adathoz állíts. Sajnos a különféle amatőr állomások eltérő módszerrel számolják át a műszerszinti légnyomást tengerszint felettire. Én így ezt nem is mérem, csak a műszerszintit, mivel nincs pontos tengerszint feletti magasság adatom Mernyére vonatkozóan. A Google és GPS-ek által mutatott értékek nem pontosak, de ha van geodéta ismerősöd akkor nyert ügyed van.
#19758
(Vapor és Palui ajánlotta, én meg szótfogattam.)

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 22:22:07

Kõszeg

1.2 °C

RH: 85 | P: 1024.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.