2024. november 25., hétfő

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#3140
Csak kérni kell... nevet
A Rába-kettõs híd alatt: Link illetve a Mosoni-Dunán, a Révfalusi híd alatt: Link
A Mosoni Duna teljesen beállt, kivéve a Rába - Mosoni-Duna találkozása, és a Révfalusi híd közötti részt...
#3139
Elõzmény: Link Link Link
Thermometer: a Rábán 10 nappal ezelõtt a Radó-sziget felsõ végénél már megakadt a jégtábla-mezõ. (Általában itt szokott elõször, mert az éles kanyarban könnyen összetorlódnak a táblák.) Emiatt a Palui fotóján is látható torkolat elõtti szakaszon (a Radó túlsó végénél) nem úszhattak jégtáblák, az egyre szélesedõ parti jég (ami jól látszik a képen is) között egyszerûen összefagyott a nyílt víztükör, ezért lett "tükörsima".
A folyóvízi korcsolyázásról, csúszkálásról egyezik a véleményünk, nagyon veszélyes vállalkozás.

Palui, köszi a fotót! Mi a helyzet a Rába-kettõs híd alatt és a Mosoni-Dunán?
#3138
Akkor úgy tûnik, h 1985 után(!), van esélye (hogy mennyi az jó kérdés, laikusként sztem 60-80% ) a jég beállásának Bp-nél. Mindezt arra alapozom, h a szélsõségesen hideg idõszaknak most kb. az 1/3-nál, (esetleg felénél) járhatunk.
#3137
Jégzajlás a Dunán Komáromnál: Link Link
#3136
Tegnap mesélte faterom, hogy egyik munkatársa Nógrádszakál közelében az Ipoly jegén akart lékhorgászni, de lékvágás közben beszakadt alatta a jég... Ugyan nyakig merült a jeges vízben, más baja szerencsére nem történt.
Nem árt figyelmeztetni az embereket, hogy folyóvizek jegére rettentõen veszélyes rámenni! Nem tudhatjuk, milyen vastag is az a bizonyos jégréteg, pláne, ha még csak "néhány" napos a komoly hideg. (Mondjuk mentem már rá én is, de tudtam, hogy alattam max 20 cm víz van. Egyébként mederig volt fagyva azon a helyen - lassú folyású, sekély szakasz.)
#3135
Az egyik helyen már van 40 cm-es torlódott állójég vastagság. Ha lassú lesz az olvadás nem lesz gond.
#3134
Sajnos ilyen hótömegek és jégviszonyok mellett kísért 56..(jeges ár). szomoru
#3133
Úgy látom a Tiszán sok helyen már beállt a jég. Link
#3132
Budapestnél már 50%-os jégzajlást jelentettek reggel, Esztergom és Komárom között pedig elõfordul 70-80% is. A jégtáblák vastagsága 3-10cm.

A Rába gyakorlatilag végig beállt, helyenként torlódva áll a jég. Gyõrnél 6cm a jég vastagsága (itt szakaszosan lehetnek nyílt vízfelületek, pl. a Kettõs híd alatt).

A Tisza szintén csaknem végig befagyott, a jégvastagság Tiszalök fölött mindenütt eléri a 10cm-t, Szolnoknál 6cm. Szegednél 50%-os zajlást jelentettek. Mellékfolyói mindegyike befagyott, a jégvastagság a legtöbb helyen 10-20cm közötti.

Link
#3131
1891 január, átkelõhely a Dunán Budapesten.

beillesztett kép


Forrás:
Link
Manapság ez már nemigen fordulhat elõ...
#3130
Itt lehet figyelni a budapesti helyzetet (BME webkamera):
Link
#3129
A kiterjedt jegesedés ma indult meg a Dunán.
A teljes magyarországi szakaszon megjelent a zajló jég, mértéke 10-70%-os. 70%-os a jégzajlás Komárom térségében, míg a hajóforgalomból kiiktatott Öreg-Dunán Rajka és Kisbodak között beállt a jég. Az elõrejelzések szerint a következõ héten erõsödõ zajlásra kell számítani, hiszen igen hideg napok sorozata elõtt állunk. Vízügyes álláspont szerint 15 napig -10°C körüli napi átlaghõmérséklet szükségez ahhoz, hogy megálljon a jégmezõ a fõvárosnál.

27 évvel ezelõtt, 1985-ben fagyott be a Duna Budapestnél és Mohácsnál utoljára, azóta 1987 januárjában, 1996 februárjában és a 2001-2002-es télen volt erre némi esély, ám a hátráltató tényezõk (bõsi erõmû, hajózhatóság fenntartása, szennyvízbevezetés) ezt megakadályozták.
Néhány visszatekintõ hozzászólás a témában: Link Link Link Link Link
Várhatóan most is a Gellérthegy elõtti szakasz lesz a táblák feltorlódásának egyik helye, a másik a Háros-sziget, ahol 1985-ben is megakadt az úszó jégmezõ.
A jégvédelmi készültség elrendelése napokon belül tehát borítékolható, kérdés, meddig fog fokozódni a zajlás, megáll-e valahol a jégtömeg....? Most 30% esélyét látom annak, hogy Gönyû és Mohács között valahol beáll a folyó - de ha csak az idõjáráson múlna, akkor 60%.

Link (1963)
Egy megrázó felvétel 1944-45 telérõl Link
#3128
Én is kíváncsian várom, hogy meddig jegesedik a Duna itt Budapestnél. Valóban igen jók a kilátások.
#3127
Ez érdekes dolog, mert a kezdõdõ jégzajlásnál ugye még vékonyak a táblák, a ráhulló hó elolvad a vizes felületen. Bizonyos idõ elteltével - ahogy a zajlás erõsödik -, a táblák összeütközése folytán keletkezett jégkása felnyomódik a táblák felületére és szélére, megfagy, és olyan hatást kelt, mintha hó lenne rajta.
Az igazán szép látvány akkor következik be, amikor tavasszal az összefüggõ, vastagra hízott és behavazott (ekkor már a stabil, állandóan fagyott felület alkalmas a hó megmaradására is) állójég széttöredezik és megindul. Sajnos ezt a Dunán már aligha figyelhetjük meg valaha.. a Tiszán viszont elég gyakran.

Nagy kiváncsisággal várom, meddig fokozódik a zajlás a Dunán, mert régen voltak a jegesedéshez ilyen kitûnõ feltételek. Néhol már megjelentek a vékony táblák Komárom és Esztergom között.
Sajnos arról nem találtam információt, hogy mi lehet a helyzet a romániai-bulgáriai közös szakaszon (ahol irgalmatlan hidegek vannak már egy hete), de a 0.0°C-os vízhõméréskletbõl arra lehet következtetni, hogy nem ácsorognak a jégtörõk a kikötõkben..
#3126
Na majd, ha lesz hó is, látványosabbak lesznek a jégtáblák is.
#3125
Köszönöm a linket, amennyire ma láttam /a szentendrei hévbõl/ valami már kezdõdhet, mintha már jéghártyák úszkálnának... hideg
#3124
Link
Bár nem tûnik valami megbízhatónak.
#3123
Érdekes, a Dunán Budapestnél még semmi jég nincs, mikorra várható jegesedés, jégzajlás, mennyi idõ kell neki?
#3122
Ezen a héten minden bizonnyal intenzív jegesedésnek indulnak a hazai folyók. A Duna gyakorlatilag még teljesen jégmentes, a Tiszán a kiskörei tározó befagyva, alatta gyenge jégzajás van. A mellékfolyók felsõ szakaszai sokfelé be vannak fagyva, az alsó szakaszokon zajlik a jég, de torlódott jég is elõfordul.

A Rába Gyõrnél a Radó-sziget és a Petõfi-híd közötti szakaszon befagyott, a következõ egy hétben fokozott jegesedés várható itt is. Érdekes, hogy itt mennyire véletlenszerû a folyó jegesedése. A nagy kanyarok miatt mindig máshol akadnak meg az úszó jégtáblák, ami fölött aztán feltorlódik és egybefagy a jégmezõ, alatta pedig jégmentes marad, és csak a parti jég szélesedik egyre jobban, közötte nyílt vízfelület marad. Látunk-e ilyent 1 hét múlva? Link
#3121
Szerencsére (minden tv ezzel foglalkozott) a fõcímvéleményt cáfolták is, pl. azzal, hogy tavaly rekordvízszint volt ill. hogy a múlt századi képeken is látszik, hogy "majdnem" kiszáradt. Ahogy a csapadék egyre hektikusabb (százéves trenden csökkenõ), úgy valóban elõfordulhatnak annyira kis vízszintek, melyek a sportolást, hajózást, halászatot stb. nehezíteni fogják. Pl. ha az idén is az átlagnál kevesebb esõ esne a vízgyûjtõjén plusz forró nyár, akkor a 2003-ashoz hasonló vízszint lenne õsszel. De ezt most és 10 év múlva sem tudhatjuk elõre. kacsint
#3120
Tegnap TV2 a Balaton 10 éven belüli kiszáradásával riogatott. Nóóórmáááliiis???
#3119
A mostani elõrejelzés 350 cm cm körüli tetõzést vár Szolnoknál Karácsony elõtt, de még az is bõven készültségi szint alatti, a mederben marad. A Kõrösökön is csak egy jelentéktelen löttyenést várnak:
Link
Az árvízvédelem nyugodtan kiveheti a szabadságot a két ünnep között.
A Duna is elkezdett már töltõdni, gondolom, már elindultak a hajók.
#3118
59 cm-rel tetõzött a Tisza Szolnoknál, már apad is: Link egyébként ez a mintegy 2 m-es vízszint-emelkedés már látható volt, kissé felpezsdülhet most a Tisza horgászati szempontból nevet
#3117
Két nap alatt 2 m-t jött fel, most -31. Jó lenne tudni, hogy a vízgyûjtõkre mennyi csapadékot várnak az elõttünk álló egy hétre. Ha nem lesz utánpótlás (számottevõ), akkor ugyanilyen mértékben fog apadni - valszeg.
#3116
322 centiméteres volt az árhullám Naménynál. Most azomban ismét gyorsan csökken a vízszint. 30 óra alatt ismét 1,5 métert apadt.
#3115
Jön már egy kis vizecske, reggel -97 cm volt. Hosszú idõ után pozitív is lehet a vízállás Szolnoknál: Link nevet
#3114
Ide is kéne már nagyon, hetek óta -230, -240 cm között áll a Tisza, ha 5 m-t feljönne se okozna kárt. Egyszercsak majd lefolyik...
#3113
Így néz ki az a csatorna ahová 17000 Ft az éves horgászengedély:Link Link
Jól látszik a kövezésen, a tavalyi nagy víz szintje:Link
Tavaly nyáron csak a felsõ betonszegély, és az elsõ sor kocka látszódott.
A vízmérce ugyan a zsilip felett 1.10 m körül mutat, alul 90 cm, de szerintem a mérce alsó 30 cm-e az iszapban van.Nincs több víz 50 cm-nél...
#3112
Tegnap egy szakember szenzációs hírt adott a tv-ben : a Maroson még nem mértek ilyen alacsony vízállást. Aki nem szakember az is tudhatja, hogy az utóbbi hetekben a Dunán, Tiszán és más folyókon is mértek LKV alatti értékeket, csak net kell hozzá.
Más: a Balatonon egy éve 129 cm volt a vízállás, most volt már ennél 60 cm-el alacsonyabb is. Alighanem az is rekord, hogy kevesebb mint egy év alatt 60 cm-t apadjon !
#3111
Folyik a víz a Tiszába nevet A kárpátaljai vízgyûjtõn 30-70mm csapadék esett, 1200-1500 méter alatt esõ. Rahónál meg is ugrott már egy métert.
#3110
úgy néz ki, hogy a Duna vize elindulhat az emelkedés útján, ha a vízgyûjtõn lévõ csapadékot nézzük:
Link
#3109
A hajósok megvárják a nagyobb vizet, Paksnál sem lehet érdemi gond, mert az elõzõ minimum után (akkor üzem közben ideiglenes hûtõvíz ellátást építettek ki reaktor teljesítmény csökkentés nélkül, most ne tudnának?)érdemben mélyítették a hútõvíz csatornát és mélyebbre helyezték a szívócsonkokat. Ha most nyafognak, az csak egy kis figyelem felhívás, hogy létezünk és keményen dolgozunk (szerencsére a fotelben hátra dõlve).
#3108
egész jól beszélsz laza csak ne mondd senkinek nevet nyelvnyujtas
#3107
Remélhetõleg nem a kõmûvesek táborát gyarapítod, mert akkor az általad épített házak alapja helyett a teteje kerülne talajszint alá. Végsõ soron ugye mindegy, mit hogyan hívunk... beteg
#3106
Okés Legyen Iagazad! laza de nekem akkor is negatív tetõzés marad! laza
#3105
Csak a rend kedvéért: tetõzni az árhullámok szoktak. Ezen kívül az egyelõre szóban nincs n betû (gyakori hiba).
#3104
Már a rekordokat súrolja a Duna vízállása a hazai szakaszon. Budapesten mindössze 11cm, Nagymarosnál 10cm hiányzik a 2003 nyarán mért rekordkisvíz eléréséhez, de másutt is közel jár az eddig észlelt legkisebb vízállásokhoz a Duna szintje. Hosszú hetek óta komoly fennakadásokkal és korlátozásokkal kell számolnia a hajósoknak is, Regensburgtól Dobrudzsáig példátlanul tartós kisvíz van.
#3103
Közben 2011.11.30_06:00-kor -211cmen tetõzött egyenlõre a folyó!
Fontos érdekesség Lónyánál a Tiszán eddig -288cm volt a rekord! ma 1-én -294cmen áll a folyó!
#3102
Igen, igazad van, az erõmûvek változó vízleeresztése lehet a pulzálás oka.
#3101
A Duna vízgyûjtõjén az elmúlt 14 napban sehol sem esett felszíni lefolyást eredményezõ csapadék:
Link
A korábbi csapadékok hatása már nem észlelhetõ, az ingadozásokat, pulzálást az erõmûvek nem egyenletes járatása okozza. A Duna mentén lehetnek oda-vissza üzemelõ energiatároló erõmûvek is, amelyek befolyásolhatják a Duna által szállított vízhozamt, ezzel együtt a vízszintet is.
Link
A jelentõs ingadozásokra lásd a felsõ szakaszt és mellékfolyóit, de a tendencia mindenütt az egyértelmûen csökkenõ vízszint. Az erõmûvektõl mentes magyar szakasz alatt a vízszint pulzálása pl. Vukovárnál már alig észlelhetõ.
#3100
Csak 2000-ig. Közben apadt egy újabb centit, -208cm.
Egész másmilyen vízjárása van a Dunának, még a felsõ szakaszon sem tud beállni ez a "csend", vagyis a 'se fel se le' állapot. Nyilván az Alpokból érkezõ számos bõvizû mellékfolyó váltja ki a Dunánál ezt a "pulzáló" vízszintingadozást. Nagybajcsnál szezonrekordot jelentõ 8cm-en áll a mérce, Budapestnél még 2cm mínusz, és 1000cm3 alatt van a vízhozam (79cm). Esztergomnál 8cm-re megközelítette az LKV-t a vízállás, Dunaföldvárnál pedig újra a régi (?) alatt van (-153cm). De várhatóan az új, -157cm is újra megdõl nemsokára.
#3099
Nos Vásárosnaménynál ez a mai -207cm az 1876 óta mért 4. legkisebb vízállás. A TOP3:
-235cm 2003.09.22
-224cm 1923.09.25
-218cm 1925.01.25 (álló jégnél)

A "Kérdések, válaszokban" pár hete felmerültek a leghidegebb telek. Ehhez egy kis adalék, hogy 1892 november 27-én beállt a jég a Tiszán és 1893 március 1-ig egybefüggõ is maradt.
#3098
Akkor -190 centi volt, amikor a cikk született. Természetesen az azóta eltelt csapadékmentes 1 hónap még lejjebb szorította a vízszintet. Én is meglepõdtem akkor, hogy nem is olyan ritka a -200 körüli vízállás. Meddig nézted vissza az archívumot? Csak azért kérdezem, mert nem szenvedek vele feleslegesen, ha már te megtetted nevet
#3097
És már ki is lóg.
Link
#3096
A Zöldpagony által linkelt cikket már nem látom (persze a forrásra adott reakciód valószínûleg érthetõ), azért - maradva V. naménynél - el lehet ismerni, hogy ebben az évezredben csak az emlékezetes 2003-as extrém kisvizes, negatív rekord-döntõs nyárutón volt alacsonyabb vízállás a Tiszán. A mostani -206cm a 2. legkisebb vízállás, és vegyük számításba azt is, hogy ebben a novemberi hidegpárnás idõszakban az állandó vízbevételi források apadása mellett nem lehet számolni az intenzív felszíni párolgás okozta többletvízvesztéssel. Ennélfogva szinte egyenértékû ez a kisvíz a 2003-assal, látszik, hogy további apadás szinte nem is tud létrejönni. Hasonló a helyzet Szolnoknál, ahol a -255cm 24-cm-rel marad el a rekordtól, igaz, ott 2 éve szeptemberben volt -274cm is.
A Duna és mellékvizein is rendkívül alacsony a vízszint, olyannyira, hogy Dunaföldvárnál - ha minden igaz - 16-án reggel megdõlt az LKV -157cm-rel. A többi alsó-dunai vízmérce 20-30 centikre van az LKV-tól. Budapesten a 83 cm egy t-k átlagos éves LKV-t jelent, de várható, hogy akár 70cm alá is lemehet a jövõ héten.
A gyõrieknek érdemes lemenni a Rábához vagy a Dunakapu térre, rég nem látott alacsonyak a folyók, a Rába pl. 48cm a Kettõs hídnál (LKV: 8cm még 1991-bõl).
#3095
Megértem válaszod de elmondom én is a dolgokat!nevet

Szombaton vagyis 2011.11.12én voltam Naményban a Tiszán lehet volt ilyen vagy nem de egy biztos sok-sok ember nézte hogy a Tisza lassan-lassan keskenyedik, a város felõl lévõ pillér lassan szárazon van, egy szó mint száz látványos a dolog !

Íme egy kis hír a leendõ Naményi hídról

Link
#3094
Itt Budapesten nem kell sok ahhoz, hogy kilógjon az Ínség szikla a Dunából...
#3093
Mindenhol a minimumot ostromolja a vízállás a Tiszán, kivéve ott alhol a duzzasztók hatása érvényesül. Valahol Záhony alatt kezdõdik és Kiskörén végzõdik a duzzasztott szakasz (Tiszalök alsón már érvényesül Kisköre hatása még téli vízszintnél is, a szerbiai duzzasztásnak még Tiszaugnál is van hatása).
#3092
Végre-végre lecsökkent a mai napra talajvíz 200cm-re.
Nagy megkönnyebbülés ezt a kerek számot elérni (igaz ennek inkább pszichikai értéke van).
Másfél év után újra biztonságos mélységben tudható a tavalyi évben egzisztenciális problémákat is okozó víztenger.
#3091
Mint majdnem mindenhol. A Klikknek sikerült éppen azt az állomást kiválasztani, ahol inkább távolabb vannak a LKV-tól, mint a többinél. Ennél magasabb más csak a tiszalöki duzzasztó felett van.

Vássárosnaménynál sem olyan rendkívüli a helyzet. Az elmúlt 20 évben 4-5-ször volt ennél alacsonyabb a vízállás.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 14:12:07

Siklós - Máriagyûd

15.0 °C

13502

RH: 67 | P: 1026.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.