2024. november 24., vasárnap

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#3660
Hát, ezt bizony jól elfelejtetted!!! De milyen jó, hogy nem végleg. Csodaszépek! A fekete strandon nem lehet nagy élmény délben mezítláb végigslattyogni a homokon... :-) Ennél már csak a hawaii zöld strand lehet izgibb (az csupa olivin) : Link
#3659
Összetenném a két kezem, ha egy kitörõ vulkánt látnék nevet

Tényleg, nem rég esett le, hogy nektek még nem is mutattam a Föld egyik forró pontja feletti vulkánt, amelynél jártam.

Link Link Pico do Fogo (a Tûz hegye) a repülõrõl.
A fekete, vulkanikus homokkal borított tengerpart: Link
Itt pedig a XVI-XVII. században emelkedett Pico do Fogo (2829m) látható, a legutóbbi, 1995-ös kitörés salakkúpjával (jobbra). Link A kaldera tele van az ehhez hasonló, kb Tokaji-hegy méretû salakkúpokkal. Sajnos a monumentális arányok a képrõl nem felismerhetõk. Az elõtérben látható "üveghangú" bazaltmezõn csavargás felejthetetlen nevet
#3658
A hajókat nem zavarja a vulkán... Kényelmesebb, érdekesebb a repcsinél. Hm?
#3657
Ha kitör, akkor nem tudok arra járni, még a madár sem repül oda, nemhogy egy repcsi nevet
#3656
Hm, nem lenne jobb egy szép kitörést látni, ha már arra jársz? :-)
#3655
Lassan kitörhetne má... nevet Ezt most önös érdekbõl mondom, mert akkor jövõ nyárig megnyugszik - akkor ugyanis irány Izland vidám Ha minden jól megy...
#3654
Ismét földrengésraj a Katla alatt, Link de egyelõre ezt nem tekintik egy közelgõ kitörés jelének, de valószínû magmamozgások okozzák a kaldera alatt.
#3653
Köszönjük, hasznos cikk.
#3652
Egy jó kis értekezés a cseh-német határ alatti dolgokról, még 2004-bõl, sok hasznos infóval: Link
#3651
Egy fain videó a Tambora-ról: Link
#3650
Kisebb földrengés volt Paks mellett: Link
#3649
Egy cikk a radaros cunami-megfigyelésrõl, elõrejelzésrõl: Link
#3648
Extrém sport, sível lefelé az Etna hamuval borított lejtõjén: Link
#3647
6,8-as rengés volt az Aleut Fox-szigeteken Link Elsõre 7,1-nek becsülték. Cunamiriadó nincs.

Tomcsy, egy óra után megszüntették a cunamiriadót, a cikk nem épp idõszerû.
#3646
Sziasztok!
Tud valaki errõl valami bõvebbet?
Link
#3645
A Popo pöfög: Link
#3644
LOL

Fõleg úgy, hogy az mai USA területén van egy-két forró pont is, ráadásul nem ritkák az intraplate rengések sem.
#3643
Hm, ha áttérünk az egészséges táplálkozásra és sokat sportolunk is, talán még megérhetjük :-)
Nem értem, mibõl véled úgy, hogy megszaporodtak a rengések a keleti partvidéken? Miért gondolod, hogy a geológiai idõskálán néhány évszázad bármit is számít?
#3642
Nekem az a gyanúm, hogy nagyon közel van az Atlanti óceán mentén a Szubdukciós öv kialakulása.

Erre fõleg az elmúlt idõszakban az Amerika keleti partvidéki földrengések engednek következtetni. Valószínûleg ezeken a területek az elkövetkezõ évszázadokban is növekvõ földrengés aktivitás van formálódóban.
#3641
Európai földrengések: Link
#3640
Etna tegnapi videó Boris Behncke-tól: Link
#3639
Kicsit utánanéztem a dolgoknak, s megpróbálok válaszolni a feltett kérdéseimre.
Az, hogy Európában hol vannak, vagy hol lehetnek ilyen helyek, ahol lehet valami, kérdésemre találtam egy olyan ábrát, amin az látható, hogy hol volt a közelmúltban valami az Alpok régiójában:

beillesztett kép


Map of the Cenozoic volcanic rocks of central Europe (green) and rift-related sedimentary basins (red) in the Alpine foreland.

Illetve találtam egy cikket errõl a Szlovákiai kitörésrõl:
Link

De várom a javító, bõvítõ hozzászólásokat a témával kapcsolatban
#3638
Köszönöm a kimerítõ választ, még egy kicsit visszatérnék a Közép-Szlovákiai Vulkáni Területre, mivel itt néhány százezer éve is volt vulkáni mûködés, és idézvén Dr. Szakács Sándort / Link /
"Fontos következménye a geokronológiai adatbázis alapján kirajzolódó fejlõdés-történetnek, hogy a legfiatalabb vulkáni megnyilvánulások területein (a Közép-Szlovákiai Vulkáni Területen és a Keleti Kárpátok délkeleti végénél) számolni lehet a vulkánosság folytatásával a jövõben is."
A Keleti Kárpátok helyzete világos, a Szlovákiai helyzet az már kevésbé, ez a vulkánosság is riftesedéshez, vagy gyenge forró ponthoz kötött, vagy valószínûleg mindkettõ jelen van...
Európa alatt lehet egy gyenge feláramlás, és ahol riftesedés indul meg ezt kihasználva egy kevés magma juthat fel idõnként...?
Mert ezek szerint itt tõlünk kissé északra geológiai idõmércén nézve abszolult nem régen volt ez a riftesedés.
Még annyit kérdeznék, hogy a Kárpát medencében, illetve Európában hol vannak illetve hol lehetnek olyan helyek majd a jövõben ahol kialakulhat riftesedés, és mi ennek az oka, tehát vannak potenciálisan "lehetséges" területek?
#3637
Mamma Etna mûsora: Link
webcam Link Link
#3636
Hú, de jó, hogy jöttél és elmondtad! Köszönet!!!
#3635
esetekbe=esetekben szegyenlos
#3634
A csehországi helyzethez elõzetesen annyit érdemes tudni: a kontinentális lemezeket széttörõ riftesedés nem mindig olyan szépen, simán megy végbe, mint pl. a Vörös-tengernél. Gyakoribb, hogy a folyamat elindul, kissé elkezd vékonyodni a kéreg, de a két oldal nemigen távolodik egymástól, és soha nem jön létre új óceán. Az ilyen "hamvába holt", de néha azért meg-megmoccanó, kisebb földrengéseket gyakran produkáló riftek közül Európában legismertebb a Rajna-árok, Ázsiában pedig a Bajkál-tó árka. Bevallom, én sem tudtam, de utánaolvasva kiderült, hogy az ominózus csehországi terület (Chebi-medence) is ilyen képzõdmény: az eocénben és a miocénben is történt ott egy-egy gyenge próbálkozás a kéreg széttörésére, de mint látjuk, egy keskeny, lesüllyedt aljzatú (emiatt vastag üledékkel kitöltõdött) sávnál és a földrengéseknél többre nem futotta belõle. A riftesedés eredendõ oka pedig csakúgy, mint a Rajna-ároknál, itt is az Alpok felgyûrõdése miatt a tõle északra lévõ európai lemezre ható feszültség.
#3633
A dolgot az teszi érthetõvé, hogy "Eurázsiai-lemez" korántsem egységes tömb, a peremvidékei valójában kisebb-nagyobb lemeztöredékek mozaikjából állnak. A Kárpát-medence vulkanizmusát (és egyáltalán a medence kialakulását) az okozta, hogy az alattunk lévõ lemeztöredékek DNy-ról ÉK felé mozogtak, miközben az eredetileg tõlük ÉK-re meglévõ (õket az "õsi", masszív eurázsiai lemeztõl elválasztó) ún. Magura-óceán litoszférája az érkezõ kontinentális töredék alá bukott. Az alábukó lemez indította be a köpeny olvadását és a kontinentális kéreg kivékonyodását, ahonnan már egyenes az út a vulkanizmusig. Hogy az ilyen esetekbe szokásos andezit- és riolitvulkánokon kívül a bazalt is megjelenjen, ahhoz még egy, a klasszikus forró pontokéhoz hasonló, de önmagában gyengécskébb köpenybeli feláramlás hozzájárulása is kellett, ami az említett kéregkivékonyodásnak köszönhetõen gyengesége ellenére is bazaltlávát tudott a felszínre juttatni.

A szlovákiai vulkanikus területre ugyanez vonatkozik, hiszen az országhatár geológiailag semmit nem jelent, a túloldala éppúgy Kárpát-medence.

Ez a bizonyos szubdukció egyébként még nem teljesen lezárt történet, a Kárpátok DK-i kanyarja alatt még most is ott van egy alábukóban lévõ lemeztöredék - ez okozza arrafelé a rendszeres komoly földrengéseket (pl. 1977, Bukarest), és ennek köszönhetõ, hogy a Hargitában is vannak igen fiatal, pár tízezer éves vulkánok.
#3632
A B-felvidékiek tektonikus repedéseken felemelkedett magmából keletkeztek, úgy tudom. A fracia meg a német terület a elvileg kisebb forrópontos eredetû, ha jól tudom. A többire tippem sincs.
#3631
És mi okozhatja ezeket a magmafeláramlásokat itt az Eurázsiai lemez mondhatni közepén?
Ezeknek a közelmúltben mûködött vulkánoknak mi lehetett a kiváltó oka, hiszen nem lemezszegélyen vannak?
Illetve ha már itt tartunk, mi okozhatta néhány millió éve a bazaltvulkanizmust a Kárpát medencében, vagy a szlovákoknál is van egy fiatal vulkanikus terület, az hogyan jöhetett létre?
#3630
Annyira nem túl régi a vulkanizmus a cseheknél, bár az Eifel utolsó kitörése fiatalabb, de földtanilag közelmúlt az a néhány tízeezr év, szóval simán lehet még alatta aktív magmaáramlás. Egyébként pont itt van az utolsóként aktív (35.000 éve mûködött utoljára) cseh vulkán is :-)
Az Eifelt már említettem, de van hasonló a franciáknál (Chaine de Puys) is kb az Eifellel egyidõs kitörések voltak, bár itt a legutolsó kb 4000 éves. Valalmi hasonló, de kisebb a spanyoloknál is van, az régebbi.
#3629
Hm, ez érdekes, illetve az indok is amit mondanak, hogy magma felemelkedése okozza...
Persze mélyen van.
Esetleg ennek az okát valahol fejtegetik valahol, illetve Európában vannak még hasonló helyek?
#3628
Több, mint 10.000 kicsike földrengés volt a cseh-bajor határon 3 nap alatt:
Link
#3627
Elnézést, kevertem a cikkeket, íme: Link
#3624
Károk a virginiai rengés után: Link (videó)
#3623
laza vidám laza
#3622
Fórumból a milyennek érezted kérdésre: "Felt like it does when I make love! Only longer"
#3621
Elvileg mindössze 1 km mélyen volt a központja. Link A Stortm2k hurrikánfórumban valaki írta, hogy még Ottawa környékén is érezni lehetett.
#3620
5,9-es rengés volt Virginiában, az egész keleti parton érezték.
#3619
Link
Tenger alatti vulkán felderítése élõ kamerával
Link
#3618
És a link is :-)
Link
#3617
Friss (18-án készült) mûholdfotó a Puyehue-rõl. Csak nem nyugszik...
#3616
Így van, jelen.
#3615
Linkeld nyugodtan, én olvasom nevet (meg szerintem még jópáran)
#3614
Annyira, hogy már nem is linkelem a kitöréseit egy ideje (úgyse olvassa senki).
#3613
Zindeksz...

Ebben az évben gyakorlatilag folyamatosan mûködik. 2011-ben már a 11. paroximális kitörés zajlik. Egy kis kitöréstörténet: Link
#3612
Kitört az Etna

Link

video: Link
#3611
AZ USGS csak 6,3-at ad: Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 04:17:26

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

3.0 °C

22505

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.