2024. december 02., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34673
De cuki! nevet
#34672
Még pár pele-mentő kép...
Azt hitte, fa vagyok: Link Link , de rátessékeltem a rajztáblámra, és bevittem az erdőbe: Link
Aztán mentem vissza az "irodába": Link nevet
#34671
Újabb pele koma került szorult helyzetbe: Link Link
Talajon kicsit ügyetlenül mozgott, de fára tettem a közeli erdőben, ott villámgyorsan eltűnt. nevet
Meg volt ugyanabban a gödörben egy egérféle is: Link
Jól gondolom, hogy erdei egér, és nem házi? Hosszabbnak tűnt a lába, meg a farka is...
#34670
"Megható" történet, a winterspeck-et fölhalmozó r. norvegicus kiszabadításáról: Link

Ezt valaki meséli, lehet el sem hiszem...duhos
#34669
Lódarazsat már én is három helyen láttam. - egyiket   agyonütöttem.  Itt Kelenföldön a kertben,  valami megcsikart,  amikor a bokor alját gazoltam.  csalán sehol,  tüske sehol,  3  pici szúrás.  6 rovátka a kezem hátán, hamar jól feldagadt,  picit égett csak.  Szóltam a szomszédoknak,, hogy lehet kiskígyó a kertben,  ne bántsák,  de vegyenek kesztyűt.  Egyik szomszéd már két éve is látott a kertjükben kiskígyót.  Másnapra megszűnt a dagadás,  estére a viszketés is.  A 3*2  rovátka 2 mm-re fut egymástól.  Lehet,  hogy fiatal V.rákosiense lenne?
#34668
Máshol is annyi a darázs, mint égen a csillag? És még csak a királynők repkednek.
Március óta csapdázom a szőlőben, de lassan cserélném kell annyira tele vannak. Ami a legijesztőbb a rengeteg elfogott lódarázs királynő. Ennyit még sose láttam. 
Enyhe telek sorozata lehet a nagy létszám oka? 
#34667
Nálunk is: Link
#34666
Lila akác, az elmaradhatatlan kék dongóval. A dongók sokat segítettek a beporzásban.
Link

nevet
#34665
Indul a bogár szezon is;
Poloskák és katica.
Link

Levélsodró eszelény.

Link

#34664
Értem. Szarvasmarhatrágyát adtam neki, remélem ettől erőre kap.
#34663
A mi ezüst juharunk magról kelt, és mire észrevettük már két méteres volt. most 30 éves, 20 méteres, szépséges. A gyökere lassan érte el a talajvizet,  azóta nőtt ilyen hatalmasra.  ne aggódj érte,  szereti a homoktalajokat.
#34662
Nem megfelelő talaj, betegség, vízhiány stb
#34661
Valakinek van ezüst juhar fája?
Mi novemberben ültettünk egyet és alig indulnak a rügyei, máshol viszont már kisebb leveleket hoztak ezek a fák, igaz, azok legalább 2-3 évesek.
Miből adódhat ez a különbség? Nálunk lassan indul rügyezés, a kicsit öregebb fák viszont már "leveleznek".
#34660
A hörcsögöknek valót? Az hatékony, csak életveszélyes belélegezni...
#34659
Link

Erre kell megjönnöm?!duhos

Egy hasonlóan méretes lyuknál elkezdtem végigkapálni, majdnem elcsíptem a kis szemetet, de a fagyökerek között futott tovább a járat, a fát viszont nem akartam károsítani, így meglépett. Viszont kapta a patront...nyelvnyujtas
#34658
Kiszedek minden állatot, ami beesik a lelőhelyünkön (építik az M30-ast tovább Miskolctól, én most épp Garadnán dolgozok egy bronzkori, germán régészeti területen) valamelyik gödörbe, bogarakat, rágcsálókat, de még kétéltűeket is... semmi értelme nincs otthagyni a fogukat már most. Elég lesz, ha kész az autópálya, de az ellen már nem tehetek.
Amúgy csak nemrég láttam, hogy védett a kis aranyos, pedig alig különbözött egy átlag mezei egértől (kb. mindenben? kacsint)
#34657
ezek szerint  megmarad...nevet jó,  hogy megmentetted!
#34656
Nomen est omen, az egyik kedvenc állatom nevet nevet vidám
#34655
Ez egy kis méretű állatka volt, kb. mint egy egér, szóval inkább mogyorós pele lehetett, de köszi a tippet, legalább el tudtam indulni valamerre. Ügyes volt amúgy, a saját farkán felhúzta magát, úgyhogy majdnem megharapott. vidám
#34654
Pele, valószínűleg nagy pele. padláson és komposztban szeret télen meghúzódni,  most ébredeznek.  magvakat eszik, pl. napraforgót, és gyümölcsöket.
#34653
Van valakinek ötlete, ez milyen jószág? Link
Beesett egy jó mély tárológödörbe szegény, de kiszedtem, még időben... kacsint
#34652
És tegnap márc. 31-én vasárnap este, 9 nappal az első után megérkezett a második gólya is.
Jó eséllyel idén is lesznek kicsik : Link
#34651
Persze, a kajszi is csak most virágzik teljes erővel... észak is, meg domboldal is. Viszont minden fagyot megúsztunk eddig tavasszal kacsint
#34650
Nagyon le vagytok maradva... kacsint  Nálam ma a rigók a téli álmukból előbújó lóbogarakat szedegették össze!  laza
#34649
Na megvolt az első cserebogár a házban idén. Egyből kettő is betévedt!
#34648
Solymáron a rozsdafarkú  a bejáratnál a villanydobozban fészkel  (bergmann-tok) , és amikor a leejtett zöld hernyót visszatettem a falra a tok mellé, egészen békét kötöttek velem.  Ha górom a komposztot, a hat fióka körbeállva lesi évről évre a falatokat.
A cinkék dobozát megragasztottam csomagoló szalaggal,  mert félig le volt esve a feneke.  Benne ült cinke anyó, nem szólt semmit (akkor)  - node aztán ha a kertkapun betettem a lábam, úgy össze voltam szidva,  mintha vaddisznó / macska / kertislag lennék...  csak esztendőre rá bocsátották meg.
#34647
laza laza

Na ez lesz a következő!
#34646
Link
#34645
Nekem ez a kedvenc házi szárnyasjószágom, bár picit szabadcsőrű nevet:
Link
#34644
Top3 énekesmadaram:

Aranymálinkó Link
Fülemüle Link  (éjszaka is dalol)
Énekes rigó Link

Egyelőre csak az énekes rigót hallani...nevet.


(A legéletképesebb viszont a fekete rigó, erdei pinty és a házi rozsdafarkú - mert ők városban is szépen énekelnek.)
#34643
Mert akkor nyílnak a kedvenc kaktuszaim. Kilinccsel.
#34642
Miért szoktál éjszaka nektár gyűjteni?
#34641
Igen, a szenderek népes bandájának valamelyik tagját láttad.

Egy-két példány éjszakai nektárgyűjtés közben a rossebet hozza rám laza
#34640
A szenderekre gondolsz?  Kutyatejszender nálunk is gyakori, és más fajok is láthatók néha. Hosszútávokat repül, ezért csak "átvonulóként" lehet őket látni. A levendulát,  loncokat  szeretik.
#34639
Egyszer egy 25 m-es nyárfa tetejéről hallottam a kapásjelző csörgőm hangját.  laza

Más: Ismer valaki olyan lepkét, amelyik kolibriként repül, iszonyú hosszó nyelvével a levegőben helyben "állva" szívogatja a nektárt?
#34638
Nálunk vidéken a szajkók a fő "szószólók", hiába tudom, hogy bármilyen hangot tudnak utánozni, mindig meglepődök, amikor a 20 méteres fenyő tetejéről macskanyávogást hallok...vidám Egyszer még a mentő "nínózását" is próbálta lemásolni az egyik, hát azt hittem elhajítom az agyam, nagyon mókás madarak.nevet
A másik kedvencem a búbos banka, szerencsére őket is egészen gyakran látni felénk.
#34637
Áthelyezve innen: Agrometeorológia (#10929 - 2019-03-23 19:49:34)

Ma voltunk rövid kiránduláson Budajenő mellett az erdőben. Hát, valami siralmas. Én ilyen száraz poros erdőt egyszer láttam eddig, azt is tavaly ősszel. De hogy kikeletkor is ki tudjon így nézni, azt sosem gondoltam volna.
Gomba? Egyáltalán, bármilyen aljnövényzet csoda lesz így.
Szerencsétlen Ibolyák még héricsek kókadoznak csak pár helyen.... szomoru
#34636
Addig jó fej, amíg nem a hőszigetelést bontja a házadon. Csak az ablaküvegen nem tud megkapaszkodni, aztán mindent megkopogtat. Ha tompán kong, megnézi mi van mögötte.
#34635
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#432927 - 2019-03-23 11:39:41)

Megtörtént az örömhír, tegnap márc. 22-én pénteken a szokásosnál korábban, ismét megérkezett a fehér gólya a tőlem 100 méterre lévő fészekbe a Szent Erzsébet utcába, és hamarosan követheti a párja : 
Link
Ezennel már zsinórban 28. éve lakott a fészek, tehát 1992. óta minden évben.

A fészek így fest tőlem a kép jobb alsó sarkában : 
Link

A kis gólyákat 2012. júniusa óta minden évben gyűrűzik nyár elején, vélhetően idén is így lesz.

A helyiek nagy jelentőséget tulajdonítanak neki, hiszen a környékem igen gólya szegény hely.
Ezt jól mutatja, hogy az itteni pilisvörösvári lakott fészekhez legközelebb csak Szentendrén, ill. kissé távolabb tekintve Budakeszin van lakott fészek tudomásom szerint.
#34634
Itt "danolászik" egy fakopáncs a tömb előtt valamelyik fán. Ez önmagában nem nagy hír, bár itt azért viszonylag ritkán hallom őket (konkrétan nem emlékszem, hogy volt-e már), de rájöttem, hogy sokkal jobban szeretem hallgatni a kopácsolását/berregését, mint a fülsiketítő csivitelést, amit a pintyek, rigók, verebek le tudnak művelni időnként vidám Hozzájuk képest kifejezetten üdítő hallgatni a fakopáncsot. Egyébként is az egyik kedvenc madaram, olyan "jófejnek" tűnik nevet (nyilván baromság jófejnek titulálni egy madarat, de szerintem nem vagyok egyedül ezzel... pl. a feketerigót kifejezetten egy rohadéknak tartom, tök unszimpi vidám)
#34633
Tegnap az üzletajtó szélén gyakorolta - rendes fűszál híján - a vadászatot ez a sovány karolópók (Tibellus oblongus) Mondjuk megjelentek a legyek is bent, szóval nem kizárt az éleslövészet sem nevet



beillesztett kép

#34632
100 éve: az ecsedi láp emlékére. Somlai Tibortól  HD. video.( kapcsolj a 720-1080 felbontásra, és teljes képernyő.)

Link
nevet
#34631
Eddig szinte példátlan jelleggel deratizáció kezdődött meg a trópusi édenkertben Tahiti mellett.  Link A lakatlan szigeten a rattusok megzabálták a földön fészkelő madarakat, azok tojásait, teknőcöket és növényritkaságokat is elfogyasztottak a rágcsálók. A projekt azért érdekes, mert a trópusi klímának köszönhetően a patik egész évben szaporodnak nagy területen. A folyamat során megszűnt a rattusok jelenléte a szigeten, de ezt 3 évig ellenőrzik, mármint, hogy patkánymentes-e a sziget. Sok sikert kívánok a munkájukhoz!


#34630
Cegléd belvárosa ma délelőtt:
Link

Se' nem róka, se' nem nyúl, hanem kétségkívül a jó öreg r. norvegicusok akcióznak. Tankönyvi példa lehetne...szomoru Ezért is osztom meg.

Mondjuk én döntő győzelmet arattam fölöttük a saját portámon, különösen a critox patron vert oda nekik.zivatar     Az énekesmadarakat viszont táplálom faggyúgolyóbisokkal, etetőbe kihelyezett magvakkal.nevet 
#34629

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#5449laza
#34628

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#54497)
#34627
Hát, direkt a fákat nem figyeltem, de nagyjából-egészeből ritkás tölgyesben nőtt a gomba. Egyébként nem vagyok teljesen biztos benne, hogy a Clitocybe geotropa mikorrhizas. Nem lehet, hogy szaprofita?
Az összes gombaszkonyv szerint a megfagyott gombákat már nem tanácsos elfogyasztani. Ezt ugyan nem teljesen értem, mert ha kiengedes után rögtön el van készítve, a baktériumoknak nincs idejük elszaporodni a gombaban. 
Mindenesetre óvatosságbol nem vittem haza a gyönyörű gombákat, pedig de jó lett volna! 
#34626
Csodálatosan szárad, ledarálva 3 évig fűszernek használható. az aromája jó,  a húsa kiolvadva is kemény. Milyen fák voltak a közelben?  Nálunk juhar alatt nőtt...  Kíváncsi vagyok a mikorrhiza környezetére!nevet Érdemes megjegyezni a helyet!
#34625
Meg utoljára, elegikus bucsuztatasul adott valamit az idei gombaszezon. Múlt szombaton a Balatonfuredtol északra emelkedő Recsek hegy oldalába bevagodott kis Sárkány völgyben (szép dolomitszikla alakzatok) turaztam. Nagy meglepetésemre egy fényképre illően gyönyörű óriás tolcsergomba (clitocybe geotropa) csoportra bukkantam itt. Különböző nagyságú, részben tényleg óriás növésű, teljesen egészséges gombák voltak. Egyébként ez a faj ritka, én életemben most találkoztam vele először. Kár, hogy a fagyos időben a gombák olyan kopogó keményre voltak fagyva, mintha melyhutobol vettem volna ki őket. Fagyott voltunk miatt nem is vittem el ezeket a gombákat. 
#34624
Budapesten a szarkák és a dolmányosok ették meg a rigókat.  Sajnos a vadászok nem igazán gyérítik ezeket a falánk dúvadakat...  A tavasz is eléggé megviselhette az énekes madarakat, bár a mi cinkéink Solymáron, a mínuszokban vígan költöttek,  és ki is röptették a kicsiket! Májusban még egy,  és nyáron még egy fészekaljat; az 3  az eresz alatti odúból.  Plusz kettőt a padlás réséből, tele volt a kert széncinkével. - de a szomszédok kerti tava, és nálunk 3 itató,  állandóan tele volt vízzel nekik.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 08:01:49

Kõszeg

3.6 °C

18005

RH: 85 | P: 1024.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.