2024. november 25., hétfő

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#4208
Mi a szöszt csibáljak a fényképezõmmel hogy a belseje kiszáradjon? Alig kapott vizet, a kocsi csomagtartójából fotóztam, de az elektronikája momentán halott :-(
#4207
A minimális tölcsérméretre vonatkozó kérdés továbbra is áll, viszont a 20%-os eltérés oka megvan!
A jégesõs felhõszakadás mérésére kigondolt mûanyag vödör szemre igen, valójában csak a többi szóba jöhetõhöz képest henger. A szájának átmérõje 11,5%-kal nagyobb mint az alja, van benne kb. 3 fokos kúposság.
Így kb. 24%-kal nagyobb felületen gyûjt mint amin tárol. Ez azt jelenti, hogy a két mérõ, a vödör 0.8-as szorzójával már szinkronban méri a gyenge esõket!
#4206
szibéria:
Annyira azért nem baj, mert a vödröt ugye valami vödörgyárban fröccsöntötték, az esõmérõt meg én csináltam, szóval nem is vártam csodát. A kipattanókra persze gondoltam én is, valószínûleg a mostanában divatos szakadó esõk szívesebben pattannak ki még az 50 fokos kúpból is mint a csendes pötyörgés. Lehet hogy megtoldom a tölcsért egy 5-6 cm magas hengerrel, abból már nem talál ki ...
A kérdésem az volt inkább, hogy a "merítés" mennyit számít? Ha 1 m2-rõl gyûjtöm az esõt gondolom jóval pontosabb a mérésem mintha 5 cm2-rõl. Van-e valami tapasztalati méret, ami alá nem érdemes menni?
#4205
cackovich (Ózd): Hát akkor az elég baj ha nagy a különbség. Nálam van egy hagyományos praktikeres 1000 Ft-os német - ez jól bírja a strapát és egy WS 2300. Amint már korábban szó volt róla a szuperpontosnak gondolt digitális biszgerék többek kalibrációjánál is alábecsülte a tényleges csapadékot, ezért én már autómatikusan kalibrálom, méghozzá úgy hogy az értéket megszorzom 1,06-al azaz 6 %-ot ráteszek, így nagyjából elérem a ténylegeset.


Legutóbb (szerdán ha jól emlékszem) viszont a digitális kalibrálva mutatott 47,1-et a hagyományos tölcséres 51,8 mm-t. Vagyis még mindig hibádzik 4-5 mm-t. Bár mivel heves zivatarrõl volt szó és a 2 között légvonalban van 30-40 m ennyi talán még belefér.

Ami még nem tetszik a digi mûszernél: olyan kicsi a pereme, hogy ha nagyszemû zivatar esik bele, amint pattan a mûanyagon egy része ki is pattanhat belõle (mint amikor a száraz járdára lecsöppen egy vízcsepp és a környezetében szétpattan), hogy lehet ilyen mûszereken ilyenre nem figyelni. heves zivatar esetén fõleg nagyobb mennyiségnél ez is jelenthet alábecslést. Miért nem lehet mélyebbre csinálni, hogy az esõ esetleg a belsõ peremére fröccsenjen rá?

Elvileg nem lenne szabad eltérésnek lenni, de ez az egyes cégek termékei a hibásak.
#4204
Figyelitek? A conrad-hu-n új mûszerek vannak:
WS-2307 Link
WS 444 Link
WS 777 Link
#4203
A "méret" átmérõ akart lenni.
#4202
Utóbbi napok tesztelése alapján úgy tûnik, hogy a csapadékmérõk esetében lehet valami minimális tölcsérméret, ami alatt a mérõ jóval kevesebbet mér mintha a valahol említett 1m*1m-es területrõl gyûjtenék. Az én egy collos tölcsérem ma reggel kb 20 %-kal kevesebb esõt mért mint a kb. 30 cm-es majdnem párhuzamos falú vödör. Van valami elõírás az esõgyûjtõ tölcsérek méretére?
#4201
Egy megoldandó probléma : WS2300 adatok feldolgozását Excelben szoktam végezni, azaz TXTbe mentem el és úgy rakom át az excelbe, véletlenül a history fájlba mentettem el igy eltüntek a szoftverbõl az addigi adatok. Hogyan tudom elõhozni és excelbe elmenteni a history fájl adataimat ?

Köszönöm !
#4200
A napi adatainkhoz, vagy a nevünk mellé oda lehetne tenni egy utalást, hogy az adatot mi mérte: sima hõmérõ, kalibrált hõmérõ, digitális mûszer, idõjárásállomás stb.
#4199
Cs-bababa! Azt hittem kiábrándítottalak! De látom nem! A hõmérõjére nem emlékszem! De a higroja és a barométere, pont ugyanazt csinálta mint a tiéd. Nem is tudtam soha használni. Ezt szerintem a tajgára csinálták, ott mindegy volt, mit mutat. Egyébként a barométere nem is lehet jó, mert ilyen lapos szelencét, még életemben nem láttam. Nem is mérhet jól. Az analóg barométer akkor jó, ha minél nagyobb a szelencéje. Annál pontosabb és érzékenyebb. Például az én barográfomon 5-6cm-es szelence van. Szerencséd(?) van, mert éppen holnap megyek anyámhoz mûszerházat festeni és megnézem a sufniba, meg van e még! Ha csak ki nem dobta valamelyik lomtalanításkor. Ne feledd, 89-ben vettem és sosem használtam. Üdv Holnap jelentkezem.
#4198
hello kedves soper!
neked ugyan ez a szerkezet van?
-Na a légyomás az nem stimmel hisz ha hátul megmozgatom ugrál ide oda a mutató 3-4 cm -t.És amugyis ha otthsgyom valamol nem moccan.
-A T az tökéletes!
-a páratartalom az 70 % alá nem ad baj ez?
éredekel a sufnis cuccod de milyen az?
#4197
Ahogy a napi adatokat elnézem, nem sok értelme van a pontos értékek beküldésére törekedni szomoru
#4196
Éles bevetésen az elkészült árnyékolóm. Most erõs napsütés alatt van órák óta, de még nem mértem szélsõséges T. értéket. Nem akarom elkiabálni, de úgy tûnik, be fog válni.
#4195
Errrõl jut eszembe: Link
Akinek nincs, még most szerezze benevet
#4194
BB: ja megsétáltatom :-)
Végülis higanyos hõmérõt egyébként is szoktam vinni a nyaralásra.
#4193
Cs-bababa! A váltószám:1,33333333 Tehát 710Hgmm=946,6hPa
De természetesen ez az érték nem korrekt.
#4192
Cs-bababa! Nem akarlak elkeseríteni, de sohasem lesz pontos! Nem 30-40éves, én 1989-ben vettem a lengyel piacon oroszoktól. Mind a higroja mind a barója össze-vissza mér. Talán még meg van a sufniban, ha akarod neked adom tartalékba.
#4191
Akkor fõleg nincs kizárva, hogy mégis zavar okozza. Úgy gondoltam, ha olyan helyre mész nyaralni, elviszed magaddalnevet
#4190
BB: elemcsere és újraindítás megvolt. Elvinni csak hosszabb távra lenne érdemes, mert van hogy mondjuk egy hétig nem jön elõ (vagy legalábbis csak késõ éjszaka és hajnalban) a hiba.
#4189
MacGyver: volt már Neked ezzel gondod.
Ha jók az elemek akkor csak két dolog marad. Rossz a mûszer, vagy valami zavarja. Nem biztos, hogy nálad. Lehet a szomszédnál hasonló mûszer, stb. Néha nekem is megbolondul egyik másik. idõnként a rádiós kamerát sem hajldó elviselni, egyik másik mûszerem, de ez változó. Sajnos egyre több kütyü mûködik 433MhHz frekvencián. Még a vezeték nélküli csengõk is. Az ugyan nem folyamatos, csak példa volt. Ha van lehetõséged próbáld meg elvinni "kirándulni" a mûszert. Ha máshol is csinálja, akkor tuti rossz. Elõtte azért ellenõrizd az elemeket, és próbáld meg újraindítani.
#4188
Momentán 10 centi. Amit nem értek, hogy jön-megy a jel. Hol van, hol nincs. Bár most inkább nincs.
#4187
MacGyver: kb. hány méter van a szenzor és a beltéri egység között?

tamas1224: Photo hall biztos van a környéken.
#4186
Nem tudja valaki, hogy hol lehet Veszprémben, vagy környékén olcsón barométert venni?
#4185
Ha most beállítod 762,2-re, az indulásnak jó. Aztán keresel egy átszámító képletet Hgmm-rõl hPa-ra, onnantól tudod mit kellene észleléskor a légnyomás értékéhez írnod. De még nem írsz semmit, hanem figyeled, hogy mekkora az eltérés a környékedben észlelõk által jelzett és az általad kiszámolt érték között. Ha sok akkor óvatosan utánállítod a csavarral.
#4184
hát igen rájöttem hogy tudom mozgatni de mennyire állitamsam
mert? 710Hgmm en volt
#4183
A hátoldalon lévõ csavarok egyikével tudod kalibrálni. De ezt nagyon óvatosan, mert nagyon érzékeny. Teszteld le mit tud, lehet hogy komoly érték!
#4182
kösz!
#4181
cs-bababa (Bükkábrány) 2006-06-24 13:50:52
Ez egy kombinált orosz gyártmányú mûszer.
Bal oldala páratartalmat, közepe hõmérsékletet, a jobb oldala pedig légnyomást mér. A jobb oldali mozgatható mutató azért van, hogy ha fedésbe hozod a másik mutatóval, késõbb látod hogy azóta csökkent vagy emelkedett a légnyomás.
#4180
Bocs a hosszért, rövidebben nem lett volna látható a dolog.
#4179
Sziasztok!
Két napja esz a fene, hogy az akkori felhõszakadást nem mérte meg senki pontosan a környéken. 5-6 cm-ekrõl van szó it-ott, viszont az én vödrömben kb. 10 cm friss esõvíz volt, és 50% az esély, hogy elõzõ nap este még üres volt. Khmmm :-) Szóval bejeleztem a felét, még az is nagyon sok...
Úgyhogy ma csináltam egy elemes esõmérõt.
Kellékek: 45 cm fél coll-os (belül 12,7 mm-es), mezõgazd. boltban kapható átlátszó(!) mûanyag csõ/slag, 50 cm 5*10 mm-es léc, valamilyen hajlékony mûanyag lap (pl. Bonaqua PET palack palástja), cellux, kimerült (ez fontos) ceruzaelem, alkoholos filctoll, tûzõgép
Az építés lépései:
-- A mûanyag csövet 2 cm túlnyúlással cellux-szal 7,0 cm-enként gyengéden ráerõsítettem a lécre, úgy, hogy végig megmaradjon a kör keresztmetszet. (Az én maradék csövem sajna szûk tekercsben volt tárolva, kunkorodott, ezért a felsõ végén kapott végighasított szürke villanyszerelõs védõcsõbõl kb 10 cm merevítést egyenesítésileg)
-- A PET palack palástjából hajlítottam egy tölcsért, amit addig szabtam ollóval, míg a torokátmérõje pontosan 1 coll (25,4mm) nem lett. Kúpszög kb. 50 fok, alsó nyílás átmérõje kb. 8mm. Tölcsér véglegesítése pl. tûzõgéppel.
-- A tölcsért cellux-szal rögzítettem a csõbe, de elõtte a csõ felsõ végébõl kivágtam egy kb. 20x2mm-es levegõzõ rést. Lehet hogy több jobb...
-- A lemerült AA ceruzaelem negatív végét 3mm hosszban a csõ alsó végébe nyomtam, pont szorosan illeszkedik :-)
-- Alkoholos filccel beskáláztam a mûanyagcsövet. Mivel a tölcsér szájának átmérõje pontosan duplája a mûanyag csõ belsõ átmérõjének, négyszeres skálát tudok használni. Az AA ceruzaelem feneke lett a NULL-PONT, 4 mm-enként egy vonás jelent egy mm esõt, tehát a mérõ kb. 10 cm esõt tud egész jól mérni. Pénzbe nem került, pontos, 5-6 méterrõl leolvasható. A mérõt felszereltem egy sörsátor sarkára, úgy, hogy a tölcsér szája kb. 15 cm-rel legyen a sarok fölött. Talán nem fognak beleesni a tetõrõl visszapattanó cseppek. 45 fok alatt és elég messze van minden zavaró felület.
----- Úgyhogy jöhetnek az esõk :-)
----- Ha jég jön, akkor persze ez nem jó semmire, ezesetre fenntartok egy egyenes falú vödröt, majd abból kiderül mennyi is az annyi. Kérem a kritikákat!
#4178
Hello szeretném ha felvilágositanátok, hogy ez milyen meterologiai mûszer és hogy mit mutat?
Nagyon régi idõkbõl származik már egy olyan 30-40 éves de a T -t jol méri és a mutatoi is mozognak!
A jobb oldalon lehet állitani a zöld kisnyilat!
kösz:Csaba!
íme a szerkezet:
Link
Link
Link
Link
#4177
Nem tudok róla. Játékok vannak (kisautó, walkie-talkie) de nincsenek használatban.
#4176
MacGyver: nincs más 433MHz frekvencián mûködõ kütyü a közelben ami zavrhatja mûszeredet?
#4175
Mérges vagyok a mûszereimre, mindet beraktam a tujába :-D Egyébként komolyan, ott mindenféle sugárzástól védve vannak egész nap.

Csak a WS már megint nem ad, a digitális hõmérõ nem tud Tmin-Tmax-ot, a higanyosat meg pontatlanul lehet csak leolvasni.
#4174
Lehetséges, az hiányzik neki.Bár én mint mondtam az 5V-osat raktam össze.
#4173
hello !
Flafi: amennyire tudtam összeraktam, már csak a 10mH induktivitás hiányzik belöle . amit most nem tudok az az hogy igy a 10mH nélkül kipróbáltam, raktam mellé egy telefont és úgy ahogy müködött is, de a LED amit beleraktam az nagyon halványan villogott . nem tudom hogy ez amiatt van e hogy hiányzik belöle a 10 mH vagy valamit rosszul raktam össze . vagy egy normál izzó kell bele nem pedig LED mert a kapcs. rajzon az van .
#4172
PSP: Hasonló a szitu nálam is. Védve van a szenzorom most is, de pl. ma is 32.8°C-os Tmaxot mértem, és tudom, hogy ez lehetetlen, a környéken senki nem mért ennyit. Nem is merek napközben észlelni. Lehet, tulságosan is "védett" helyen van az érzékelõm. Mindenesetre én bízok a müanyagtányéros megoldásban, hétvégén már rakom össze az árnyékolómat.
#4171
Amyt.yates! Ha lehet inkább normálisat. A kanál evõeszköz. Ha érdekel, nekem van egy eladó, féláron odaadom, de nem kanalas, hanem kerekes és kézi. Kanalas szélmérõ 20ezer alatt nincs. Árbócos szélmérõt csak met.állomásban kapsz. Üdv
#4170
Lewisit! nem semmi a mostani villám aktivitás 2másodpercenként villog a jelzõ.Hogy haladsz az összerakással?
#4169
srácok, házilag szélmérõt hogyan?kanálból??nevet vagy inkább vegyek egy normálisat?
#4168
Köszi a tippet BB! Megnézem, nem bújt-e meg valahol egy kis jel, ami erre utalna.
#4167
Na újabb teszt a szórt sugárzással: 1, tûzõ napon lévõ lamellás virágcserépalátétes árnyékolóban, mely nincs még fényes fehérre festve 32,0°C-van, míg árnyékban, szórt sugárzástól védtelen helyen 36,5°C-van helyi idõben 12:00-kor! Ehhez képest a valódi hõmérséklet nagyjából 30,0-30,5°C lehet. Ha végre az életben egyszer vége lesz ennek a vizsgaidõszaknak, akkor lefestem fényes fehérre, és jöhet az újabb teszt, addig sajna a max adataim ~2°C-al magasabbak lesznek :-( Ja, a szobámban meg 27,9°C van 55%-os RH mellett... kérdem én, lehet így tanulni???
#4166
tamas1224: nekem olyan volt, hogy magátol bekapcsolt rajta az ébresztés. Beállított magának egy éjféli ébresztõt és 0:00-kor elkezdett sípolni a WS2305. ha azonos idõben csinálja naponta, nézz utána, nem az ébresztõ szórakozik veled is. A WS2305 képernyõjén nem feltûnõ a jelzés, nagyon kellett néznem, mi miatt sípol.
#4165
Hello mindenkinek! Nekem egy kérdésem lenne. Miért van az, hogy gondol egyet a digitális idõjárásállomásom, s fél percenként el kezd csipogni, amit lassan kezdek megunni. Csipog kb. egy fél óráig és abbamarad. Valakitõl kaphatnák segítséget. Ja és nincsen semmien riasztás bekapcsolva. A márkája az állomásomnak: Somogyi Elektronic -most bajban leszek, mert két számot is hoz, mint termékszám, inkább leírom mindkettõt- 683R35 és a másik S5998K280. Ha valaki tudná a megoldást, vagy ilyesmi állomása van, azt kérem segítsen. Elõre is köszönöm.
#4164
micibot: bizony nem az! Bár a gyártó részérõl a szám folytatását "00000667572" már kissé nagyképûségnek tartom nyilvántartani az adatbázisban. Fõként látva a csapimérõ felépítését nevet
#4163
Micibot! A csapimérõs ws-ek kanala 0,518mm-re vannak kalibrálva! 1 impulzus = 0,518mm Üdv
#4162
Újabb fejlemény: kivittem árnyékba téve (ugyan indirekt sugárzástól nem volt védve) egy másik digitális mérõt (amit régebben használtam, egy Oregon Scientific), és míg a nap által telibe sütött lamellás árnyékolóban elhelyezett mérõ 34,5-öt mért, addig ez 34,6-ot :-( na most megette a fene, mert vagy lokálisan tényleg három fokkal melegebb volt itt (amit kétlek), vagy a fehér festés hiánya pont annyit melegít napsütésben, mint az indirekt árnyékolás hiánya árnyékban...
#4161
Fzoltán: szerzel valahonnan egy piezo légnyomásmérõt, abból kiolvasod egy IC-vel az értéket, és megjeleníted egy LCD képernyõn.
#4160
Olvassatok vissza! Én is itt vagyok!
#4159
Na a lamellás (virágcserépalátétes) árnyékoló témához: sajnos pont most vágják ki a szomszédban (D-i oldal) a 15-20 m-es kb. 20 éves ezüstfenyõket :-(ezért az eddig napközben végig árnyékban levõ mérõállomásom napfényre került :-( Eddig a lamellák a szórt sugárzástól nagyon jól védtek, egész nap a lõrinci és egyéb hasonló külterületi értékekhez nagyon közel levõ adatokat mértem (pluszmin. 1 fokon belül). Na most 2,5°C-al mutat többet a dolog, mint a lõrinci állomás, és ~1,5-2 fokkal többet mint más pesti észlelõk. Jelenleg nincs fényes fehérre festve, mert az eddigi tapasztalatok és körülmények miatt erre nem volt szükség. Na de most van, úgyhogy lehetõség szerint neki kell esnem, sajnos ehhez szét kell szedni, le kell mosni, szóval melõs lesz, és 30-án még kvantummechanikából is vizsgázom... Eddig így néz ki:

Link

De mindenképpen csak ajánlani tudom ezt a megoldást, valószínûleg fényes fehér festéssel már 1 fokon belül lesz napsütésben is. Nem tudom esetleg érdemes megpróbálni alulra egy számítógéphûtõ-ventillátort beszerelni, hogy folyamatos legyen a levegõ áramoltatása, és ne üljön meg a szerkezetben a felmelegedõ levegõ. De ez csak egy ötlet.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 22:10:57

Budapest III. - Flórián tér

1.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.