2024. december 02., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34773
Egy régóta nyugdíjas munkatársam beszólása, amikor fizikailag a határainkat próbálgattuk: Lassabban, hé! Kellhet az az erő egyszer még szarásra is! 

A te esetedben kellhet az a vese-, vagy májsejt később még az eredeti funkciójában is. Az LD50 görbe meghatározásához egyes gombafajokra kellene még néhány majom rajtad kívül is. Egyedül mit erőlködsz? 
#34772
Több nagyságrend túlbiztosítás. Nem fog belehalni senki, költsége sincs, így ártalmatlan. 

Nem tudom, emberre mekkora gyilkosból a félhalálos adag, emlékeim szerint egy emberre 50 g halálos lehet. Ha szabványos 75 kg-os emberre vonatkozik, 0,67 g/ttkg, ha egy anorexiás divatmodellre, az 1 g/ttkg-t is jóval meghaladhatja. Csak érzésből, nem tudom, van-e erre mért érték, a spórák tömegét a termőtest tömege szerintem legalább 3-4 nagyságrenddel haladja meg. Ha a spórák amatoxin koncentrációját a termőtest átlagának tételezzük fel (szerintem alacsonyabb, mert a spórák nem fehérjéket, hanem olajat tartalmaznak tartalék tápanyagként), több kosár, valószínűleg több mázsa gyilkosgalóca spórája kellene egy ember elpusztításához. Annyi galóca spórával befűszerezni a gyűjtött gombát gyakorlatilag lehetetlen. 

Más dolog a törmelék. A legtöbb ellenőr nem vizsgálja, (nálam is) megy a kukába. Abban lehet halálos adag amatoxin, meg egyéb más nyalánkság. A fészkes fene fogja pár a mm-es darabokat mikroszkóppal vizsgálgatni. 

Gallér: szintén városi legenda. Kalapbőr minősítés, ha el is tér a toxin koncentráció, nem lehet halálos adag.
#34771
Az a "legenda" mennyire lehet igaz, amit megjegyeztem belőle: vadon termő ehető gombát heti rendszerességgel fogyasztó embercsoportnál ismeretlen a daganatos megbetegedés (az hogy hol milyen nép azt sajnos elfelejtettem) ez jól hangzik nevet.
Én nem próbálnám ki a mérgező gombák fogyasztását
#34770
Ha a gombaellenőr gyilkit talál egy kosárban,  lehetőleg a kosarat is kimosatjuk...  a gallérja is lehet elég egy alabárdosnak. -  a csúnya májkárosodásról nem is beszélve.  Sejtosztódásgátló anyag van benne, csak a kemoterápiás szerek szelídebbek...
szomoruez nem jelenti azt,  hogy a rák meggyógyul a galócától szomoru
#34769
A légyölőt ne próbáld ki, parázni nagyot lehet tőle,  de a gyomrodat szépen bealtatja és benne marad...  ilyenkor oktatjuk,  hogy 1.gyomormosás, 2. lélegeztető tubus behelyezés,  mert fordítva nem megy...
#34768
A farkastinórut még nem próbáltam, nyilván a mennyiség is lényeges, most áltriflában utazom.nevet Hát a légyölővel még nem  ismerkedtem meg, de hasonló hatása lehet.
#34767
Igen. Találtam én már gyilkos galóca alatt királytinórut is. Semmi baj nem lett belőle. Szerintem ez hülyeség. A gombaspórák amúgy is itt vannak a levegőben, ha levegőt veszek, akár fel is fordulhatok.
#34766
Akkor a mérgező gombaspóra az legenda?  Gondolom a "biztonságot" szolgálhatja ez is.
#34765
Ismerős ismerősének az ismerőse a városi legendákban. Ilyen legenda még az ehető gombák közé szedett és később kidobott gomba kihulló spórája által okozott mérgezés.

Szerk: az írói fantáziába sok minden belefér.
#34764
Link  nevet
Azért a gombák emberre mérgező anyag tartalma függhet  a termőhelytől. Az ehető gombákat azért érdemesebb fogyasztani, mint a hánytató, fosató, bénító "mérgezőket".  Egyik ismerős mondta, azóta nem eszik gombát , mióta egy erdész ismerőse úgy halt meg ehető gombától, hogy a rókaméregnek kitett anyagot a gomba átszőtte, a mérget a kalapban felhalmozta...
#34763
Azért a farkastinórut ne próbáld ki.

A légyölő galócából a kalapbőr mehet tejbe áztatva a legyeknek, a húsában meg csak hőrzékeny méreganyag van, de azért reklámozni nem kell.
#34762
laza laza
#34761
és melyik kórházhoz tartozol?
#34760
Hát most van csak igazán. A fentiekhez hozzászólva - a legtöbb "mérgező gomba" csak egyes embereknél okozhat rosszullétet. Ha ismered a gyilkos meg a fehér gyilkos galócát, akkor már nagy baj nem lehet.
Ettem én már sátántinórut is, meg egyéb "különlegességeket" nekem semmi bajom se lett ezektől. Én Smotlachy professzor kísérleti mikológiájának követője vagyok.nevet
#34759

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#11209)
#34758

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#1120laza
#34757

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#11207)
#34756
Piaci csili paprika, éppen átültetve a kisebb müa. ibrikből. Olyan ez, mint én kaptam "bi pass" müa. eret a bal lábamba a télen. Van hely, és életerő benne. nevet
Link

#34755
nevet
Nem a szám volt rossz, hanem a mértékegység: cm és máris ok. kacsint
#34754
Na már megint a tizedes vessző elnézést. 65 mm. az igaz.
Más: meg szívlelendő, és követhető.
www.msn.com/hu-hu/hirek/newspanorama/a-hosszú-élet-titkáról-mesél-a-100-éves-bálint-gazda/ar-AAECgdF?ocid=spartanntp

nevet

#34753
Kár, hogy 6,5 mm feletti, így alighanem bukta a Guinness-rekord...
#34752
Csili paprikáim, és a beporzást segítő ecset.
Link
Link
Link
#34751
Na voltam Mórahalmon, vejem adott egy B-10es ládányi őszi barackot. Külsőleg szép bordó sárga, dum dum méret, 6,5 mm felett. De mivel majdnem túlérettek, este felpucoltuk., hűtőbe vele. A fajta kb. Redhaven, vagy Dixired. -nem tudja -. Viszont kissé kesernyés volt az íze, - tehát nem kapott elég kiegészítő- vivő anyagot a gyökérre kora tavaszkor, vagy most, érés előtt 2 héttel a gyümölcsre-levélre kijuttatva. ( Wuxal hiányos) röviden.
Másik rossz, hogy érésben locsolják alulról. Azonnal 24 órán belül felveszi a gyümölcs a vizet, de íztelen marad.

#34750
Elhiszem. De nálunk elvitte a magot akkor a mókus, mert nincs törmelék nevet ( mondjuk a harkálynál a száraz időszak stimmel)
#34749
Víztartalma miatt száraz időszakban ráfanyalodhatnak a gyümölcshúsra. Cinkét is láttam már szilvát "enni". Alapvetően: Nincs az a harkálycsőr, amelyik képes lenne a barackmagot feltörni. Ha hiányzik a mag a lepocsékolt gyümölcsből, a tettes mókus. Ha maghéj-törmeléket találsz a fa alatt, a tettes mókus. 
#34748
Hát nem tudom, mókust nem láttam a fámon, de a harkályt saját szememmel, amit ette a barackot. De ha mókus, akkor isten hozta.
#34747
Jó lesz az a harkály mókusnak is. Lepocsékolja a félérett barackot, a magot kiszedi, feltöri, a magbelet eszi meg. Csúnya kárt tud csinálni. Szarvason néhány éve az én kajszifáimat is megtámadták. Akkor úgy hárítottam el a kártételt, hogy a fák alá kiszórtam vagy 50 kg előző évi barackmagot. Elfogadták a potyát, azért nem kellett megdolgozniuk. Azóta nemigen okoztak kárt, de az is igaz, hogy az egyik szomszédom légpuskával rendezi őket. Szürke mókusok, invazív faj, nem kell állatvédőért kiáltani. Kiszorítják az őshonos vörös mókusokat az élőhelyükről. Tíz éve láttam utoljára vörös mókust Szarvason.

#34746
Ettől tuti nem kapnak agyrázkódást laza
Meg amúgy mástól sevidám
#34745
Nálunk a harkályok is barackot esznek...
Link
Link
#34744
Köszönöm az infót mindkettőtöknekvidám
Szagolni nem szagoltuk őket, de a wc-ben végezték elpusztítás után.
Actarát javasoltak, szerintetek, ha lesz még ilyen, használni fog?
Bár, ahogy olvasom a neten, nem kifejezetten ellenük való szer...
#34743
Poloska, el kell pusztítani, nem idevaló, tudtommal az emberen kívül nincs itt ellensége. szomoru
#34742
frissen kikelt vándorpoloskák, a szagukat néztétek?
#34741
Sziasztok!

Valaki tudna segíteni?
Ezen a növényen, konkrétan a levelén ezeket találtuk, mi a fax lehet?

beillesztett kép



Link

beillesztett kép


#34740
Hát ilyet: A nagyobbik lányomat megszúrta ma egy hársfaszender a vállán, mert valószínűleg ráfeküdt. Érdekes egy jószág, ugyanis valóban van egy "szarva", amivel elég brutálisan néz ki a tag.
#34739
Köszönöm.
#34738
Köszönöm.
#34737
Plagionotus (darázscincér). Fajra nem tudom megmondani. Talán Plagionotus floralis. Leginkább arra hasonlít.

Link
#34736
Erre tippelek: bársonyos darázscincér Link
#34735
Hellosztok! Ez micsoda?

Link
Link
#34734
Az "enyém" se semmi. nyelvnyujtas 

beillesztett kép

#34733
Ma reggel már csak a mozdulatlan tetemét találtam (valószínüleg ugyanennek) a szarvasbogárnak.

Reméljuk előtte még elvégezte, ami a feladata! Ami miatt több évnyi pajor lét után erre az egy hónapra ilyen gyönyörű élőlénnyé változik.
#34732
ctrl+shift+1
#34731
Kimentem kicsit levegőzni a kertbe. Az egyik körtefánkon egy igen termetes méretű szarvasbogár ölelgette az egyik kis gyümölcskezdeményt.

Link

(A képbeillesztés funkciót immár semmilyen böngészővel nem tudom elővarázsolni)
#34730
Tudtok élni!  lazavidám
#34729
Bár a kerítésem nem abból van, de gyakrabban kerül az asztalomra, mint a hízott kacsamáj. 
#34728
Én a Csabai Kolbász-t részesítem előnyben.  laza
#34727
Én azért minden második szelet kenyérre annak a hízott kacsának a májából raknék olyasmi szeleteket, mint amilyen az a vargánya  laza 
#34726
Az őzlábgalocat a régebbi szakirodalom mérgezőnek tartotta, mostanában megelégednek a védett statusszal. A delborsodi mezosegen nem számít ritka fajnak, úgy ahogy a császárgaloca sem a bukkaljai melegebb erdőkben. 
Gyenge vacsi : kacsazsíron pirított vargánya, pirítós kenyéren. (Ez a legkiralyabb, nem az olivan, vagy vajon pirított.)  laza 

beillesztett kép

#34725
És még olcsón megúszták laza
Minden szempontbólvidám
#34724
A nyugalom megzavarására alkalmas képek.  laza

Más: Egy munkatársam őzlábgombának nézve jóízűen bekajált  asszonyostul az őzlábgalócából. Jóízű volt, semmi bajuk nem lett.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 08:33:51

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

4.3 °C

22502

RH: 91 | P: 1026.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.