2024. november 28., csütörtök

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#9551
Köszönöm!
Most egy kicsit alábbhagyott a dolog mert nem otthon vagyok... egészen estig. kacsint
A távcsövem nagy hiánya, hogy nincs rajta motoros mozgatás, úgyhogy mélyégfotózás felejtõs egy darabig.
zavarban
#9550
Leszállt a Curiosity nevet
#9549
Rafy, nagyon jók a képeid, mindegyik tetszik, elismerésem. nevet Végre közben vége a gép nélküli állapotomnak (hála az égnek)... Remélem hamarosan én is jelentkezhetek pár képpel. Csak amolyan kezdõ szinten. nevet
#9548
Köszönöm!

Próbáltam az 1%-os holdasrlót elkapni napkeltekor de nem látszódott sajnos a felhõsáv, meg a rossz állása miatt. Napközben meg erõsen felhõs volt az égbolt úgyhogy nem volt érdemes kipakolni.

Ugyanakkor hoztam ma egy éjszakai képet: Link - A Nagy Medve csillagkép az adonyi víztorony felett címmel.
nevet
Kicsit zajos mert eléggé meghúztam rajta a fényességet, de így lett jó szerintem.
#9547
GRAT ügyesen megcsípted, ritkaság ennyire új Újholdat meglõni nevet Én még egyes felszíni alakzatait is felismerni vélem (természetesen Hold-térképpel egybevetve és 22"-os CRT monitoron gamma/kontraszt/szín/kezelés után)

beillesztett kép

#9546
Szép kép.
Link
#9545
Köszönöm! nevet

Most egy inkább érdekes képet hoztam.

beillesztett kép


Ezen a Hold látható 4,7%-os állapotában. A kép ma fél10kor készült nappali égbolton a tûzõ nap mellett. Másik érdekessége a képnek, hogy az osztáskörök segítségével találtam meg a holdat. Feltettem a napszûrõt, majd annak a koordinátáit beállítottam, végül utána már csak rá kellett vezetni finoman kézzel a távcsövet a hold koordinátáira, és mikor belenéztem a fényképezõbe, amin elõtte beállítottam az élességet (napot-napszûrõvel) már ottvolt a Holdacskánk a maga sovány kiflis állapotában.

A tanultakat holnap hajnalban fogom használni igazán mikor a 18-20 órás holdsarlót fogom majd meglesni vele.
nevet
#9544
A napfoltok képei mindekitõl elismerésre méltóak, Rafy a Hold fotóid tetszenek, az egyik "majd kirobban a monitorról", a másikon nagyon szépen plasztikusan láthatók a felszíni domborzat magasságváltozásai nevet
#9543
Úgytûnik igen, de azért megpróbáljuk hátha szomoru
#9542
Az elõrejelzések szerint ugrik a Jupiter-fedés. szomoru
#9541
Volt is belõle most este 7 elõtt, egy X1.4-es kitörés, ami egyenesen a Föld felé jön elvileg.
#9540
Az 1520-as nagy dög:

beillesztett kép

#9539
Nagyon bosszant, hogy a 15-i Jupiter fedést nem mutatja a Stellarium pontosan. A 47° 11' 12.9" ÉSZ, 18° 25' 34.3" KH koordinátát adtam meg 113 m-es magasságon (Erzsébet u.10), és 4h 20 helyett nálam 6h 10-kor lép ki a Jupi a Hold mögül. Tudna valaki segíteni?
#9538
Épp felnéztem az égre az imént és épp egy aránylag hosszú, gyors hullócsillag suhant el. nevet Egosztom az örömöm itt. laza
#9537
Ó, nekem ez egy negatív tulajdonságom, hogy mindent nagyon el akarok magyarázni, csak mindig sikerül belefulladnom saját magamba. nevet Vénusz - Jupiter párosom már van. nevet Sõt, kombinálva van a Holddal és az ISS-el is. De amúgy visszatérve, vacilálás nem sok volt, mert én is nemrég jöttem rá erre, amikor felnagyítottam a képet. nevet A facebookos képhez: igen, valószínûleg ez lehet az oka, de akkor ezeket a képeket majd nyilvánossá teszem, ha nem felejtem el. nevet Habár szerintem nem fogom elfelejteni.
#9536
Hamarosan fellövik az új Meteosat MSG-3-as mûholdat, itt élõben lehet követni: Link
Közép-európai idõ szerint 23:36-kor lesz a start Francia Guyana-ban.
#9535
Jó sokat vaciláltál rajta, hogy ezt a "friss" élményt megosszad velünk. Nyugodtan számolj be, ha valami örömöt okoz. Én is ezt szoktam kép nélkül, (Noli mindig fûzött hozzá valamit) elvégre ez nem csak "profi csillagászati fotósok köre", de szerencsére jócskán akadnak itt belõlük. Megnéztem nagyítva is. Friss élmény lehetne pl. a Vénusz-Jupiter páros megörökítése, pláne, ha egy templomtorony, vagy szép nagy fák árnyai is kirajzolódnának. A Facebook-os kép nem jelenik meg, lehet, hogy csak ismerõsöknek?
#9534
No, ha minden igaz, akkor megvan a Higgs-Boson, a CERN ma tette közzé hírt. Végleges eredmény az év végéig lesz, de a mostani elõzetes eredmény is csaknem biztos.
#9533
Az 1515-ös napfoltcsoport: nevet

beillesztett kép

#9532
Sziasztok! nevet
Gondoltam most megosztom veletek egyik frissen ért élményemet. Nem túl nagy dolog, de én örülök neki és remélem szívesen meghallgattok.
Szóval a lényeg: van egy kis fényképezõcském, Cannon Powershot S2 IS típus és hát semmilyen felszerelésem nincs még hozzá így annyira nem tudom kihasználni a lehetõségeit, de igyekszem. Egyik ilyen igyekezetem közben sikerült lekapnom állvány és teleobi nélkül az Orion-csillagképet. Link Elõször azt hittem, hogy pár csillagnál és a ködre utaló kis fénynél többet nem kaptam le, de ma jó alaposan ránagyítottam és habár kissé életlen, de ez a kis piszok lekapta magát a ködöt is egész jól. nevet Íme: Link Érdemesebb letölteni a képet és ránagyítani, mert így annyira nem látszik a lényeg szerintem. És bocsi, ha sok helyet foglaltam. nevet
#9531
Nem kicsit látványosak az utóbbi napokban a napkelték-naplementék, az alsó ~10°-on jól szûr a homok. Foltoska: Link
#9530
Adja nagyon! nevet
Én egy holdacskával tudok szolgálni, de ha rávesz a lélek, akkor énis hozok szánszpótszt holnap.
nevet


Vadiúj 1,25/T2-es adapterrel készült VÁGATLAN kép.

beillesztett kép

#9529
Mai mosolygós nevet

Link
Link
#9528
Ne sajnáld! Valami repülõ ízeltlábú volt rajta, semmi több.
#9527
Ez egy privát videó.
Sajnáljuk.
#9526
Bogár.
#9525
Sziasztok! Ehez mit szóltok? Link
#9524
Jó lett, szép munka. Az expoidõbõl egy hangyányit visszavehetsz.
Ha korán fel tudsz kelni, akkor lõj utolsó negyed környékén is. Sokkal szebb akkor.
#9523
Köszönöm! nevet

A két kép között az a különbség, hogy eltûntek a csillanások. Sajnos erõsen párás volt a levegõ, és a melegítõt még nem használom. Nincs is értelme próbálkozni ilyenkor. Fõleg kézi vezetésnél és tesztképen. Majd mondjuk a Zselicben, motoros mozgatás mellett. Ott érdemes lesz használni a melegítõt.

Én már építettem egyet anno, ami akkumulátorról megy, de a hátsó kertbe lusta vagyok cipelni. Majd akkor lesz jó, ha lesz motoros mozgatás, akkor úgyis kell hozzá akkumulátor.
nevet

Tegnap kiváló volt az égbolt. Tökéletes nyugodtság volt még 2x-es barlowon (10mmx2 150/750-en keresztül is. Kattantottam egy Holdat. Nekem igen tetszik a terminátor miatt.
nevet

beillesztett kép

#9522
Nem rossz ez a térkép. nevet De szerintem inkább maradok egyenlõre az ISS-nél, én megelégszem azzal is. Állvány nélkül épp eleget kell próbálgatnom, nézegetnem, állítgatnom. vidám
#9521
Köszi a gratulációkat mindenkinek.

Én is több repcsis Holdas képemet készítettem a flightradar figyelésének segítségével. Tudva a Hold pozíciója mikor kerül átfedésbe a légi folyósokkal a fejem felett, már csak azt kell figyelni mikor jön gép. Van mikor 4-5 is jön egymás mögött ugyanazon a vonalon a megfelelõ idõben, de csak egy vagy egy se talál be. Vagy épp 3 is egymás után.
Ez a kép amit legutóbb hoztam a véletlen és a sok éves megfigyelés eredménye egyben. megvártam, hogy a felszálló gép merre "borítva" kerüli a várost. Épp jó irányba fordult és a magassága is jó volt. Egyszer remélem a Nap vs repcsi verzió is összejön.
#9520
Ne csak képzeld, hidd is! :-) Az (asztro)fotózásnak szinte külön ága "szakosodik" az ilyesféle átmenetekre.
szerk.: az igazán elszánt repülõfotózók Dobson-csöveikkel kergetik a gépmadarakat. :-)
#9519
El tudom képzelni, hogy valaki elõre várja, kiszámolja a repülõ útját egy ilyen vagy hasonló térkép alapján. Link
#9518
Hát kérdésnek éppen nem kérdés volt, hanem egy csöndes megjegyzés, de örülök, hogy hozzáfûztél valamit. nevet Éppen csak eszembe jutott, mert hírek.csillagászat.hu-n is egy repülõs képet láttam a legjobbnak ítélve a Vénusz-átvonulás idején. De mondom, én ezt nem rosszból említettem meg, örülök az ilyen érdekes képeknek. Pusztán észrevétel. nevet
#9517
Kérdezted, és ha megengeded én válaszolok, nekem tetsziknevet Az, hogy Dzsibzon elhozza kedvenceit; a repülõket zivatarfelhõkkel, vagy a Holddal csak köszönetet érdemel.
#9516
Gratulálok, nagyon jó lett! nevet
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de mostanában megnõtt az ilyen repülõs képek száma, akár a Nappal, akár a Holddal nézzük. Persze ezt nem rosszból mondom, csak így eszembe jutott errõl a képrõl. Habár drága Noli eléggé kiakad tõlük, mikor Tejutat fényképez. nevet
#9515
Rafy szép és tetszetõs felvétel elismerésem nevet Az alkalmazott elõtétlencse kis "peremet" képzett de az összhatáson nem ront semmit, ahogy a pára ellenére is érzékelhetõen "helyén van minden".
Elismerésem jeléül és egyben névnapod alkalmából utólag, kérlek fogadd el ezt a kis képi tréfát melyhez engedelmeddel felhasználtam a párás körülmények és erõs fényszennyezés ellenére is jól sikerült Tejút-képed kacsint
Kérdés: milyen a különbségek vannak a két kép között? Link
#9514
Tejút nálunk:

beillesztett kép


3 perces EQ3-as mechanikával kézzel vezetett kép ISO1600-on elõtétlencsével. Pára az nagy ellenség volt.
nevet
#9513
Dzsibzon jól elkapott pillanat nevet A holdkaréj hátterében szépen látszik a hajtómûbõl elõtörõ forró gázok fénytörése és halvány sárgásszürke színezete (Ez utóbbi láttán felvetült bennem néhány gondolat - vajon mennyi olajszennyezõdés és rosszul elégett kerozin "dúsítja" légkörünket a hõ- és CO2 mellett? Most nem számolva a szerte a világon szolgálatban álló belsõégésû motorokkal hajtott vízfelszíni hadihajók, szárazföldi harc/jármûvek/eszközök légköri és környezetszennyezését, nem számolva a kényszerleszállások elõtti tankürítés több tonnányi "kerozinpermetezésével"; ez az egyetlen repülõ légkörterhelése vajon hány darab, légkörszennyezés miatt sokat kárhoztatott személygépkocsi égéstermékével egyenértékû amikor mostanság már arra is figyelmeztetnek bennünket hogy egyetlen átlagos "nyugati mintájú" háztartás éves széndioxid kibocsátása 90 tonna körül jár pusztán az áramhasználat illetve az azt elõállító fosszilis anyagokat elégetõ erõmûvek révén és már arról is riognak hogy a "túl sok" háziállat "metántermelése" jelentõsen hozzájárul az üvegházhatáshoz. A világ vezetõ tudós elméi tisztában vannak ezzel hiszen nem ok nélkül kísérleteznek megújuló energiaforrások áramával hajtott elektromos repülõvel-autóval ill. szorgalmazzák a nagykapacitású teherléghajók fejlesztését. Kérdés, a világot uraló gazdasági érdekköröknek meddig áll még érdekükben fenntartani a jelenlegi állapotot. Jó lenne idejében átállni a tisztább energiatermelésre és hajtómûvekre, nem akkor amikor már irreverzibilis pusztító változások léptek fel. Lehet a "másikat" okolva egymást lehurrogni, vitatkozni, ködösíteni hiszen MINDENT meg lehet magyarázni a tények ügyes "átcsoportosításával" anélkül hogy hazugságnak tûnne DE- a hétköznapi valóság attól még változatlan marad. Az efféle "szócséplésekrõl" egyre gyakrabban felötlik egykori kiképzõ õrmesterem lényegretörõ kioktatása:
"NE magyarázza meg katona! ")

beillesztett kép


Dzsibzon GRAT nevet Jó napot jó kedvet jó hétvégét Mindenkinek nevet
#9512
Jól elkaptad.
#9511
Egy ma esti Hold észlelésem nevet Link
#9510
Ja igen, siettem, azt nem említettem nevet Köszönöm a kiegészítést. Ebédszünetben ilyet találtam: Link Kiválasztod a helyet a térképen, a tetszõleges idõpontot - > exetute és azt is felrajzolja, hogy melyik idõpontban, melyik irányban látod a napot. Jóság szerintem...
#9509
Hogy Nano táblázatának értékeibõl (#9504) delelési magasságok legyenek, adj hozzájuk (90-X)-et, ahol X a földrajzi szélességed.
#9508
Szívesen! nevet Akkor pontot tehetünk a végére... Egyébként a fotózáskor szabad szemmel a felhõkön kívül semmi fényes pontot nem lehetett az égen látni, ez is a vaku által történõ megvilágítás tényét erõsíti. Csak a fotók számítógépre való letöltése után vettem észre az adott képen (és csak azon), a világító pontot. nevet
#9507
Felhõcske köszönet a tájékoztatásért nevet
#9506
Na ez már jó.
#9505
Állíts be a helyszínt Szegedre! Link
#9504
Szívesen. Sajnos most gyorsba' nem találtam ívmásodpercig bontottat, de mindegy is, mert a napforduló környékén olyan kicsik a delelési magasságok közti különbségek, hogy hétköznapi értelemben gyakorlatilag ugyanannyi. Link
#9503
Köszönöm! Van erre valami táblázatféleség?
#9502
Üdv! Automatán volt a kis compact gép, megtréfált ezek szerint a villanás. Párat kattintottam tegnapelõtt este, egy -kettõnél a fényviszonyok függvényében bevillant a vaku. nyelvnyujtas
Így van, nyugat-északnyugat felé történt a fotózás.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 03:24:34

Budapest III. - Flórián tér

3.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.