2024. november 24., vasárnap

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#3860
Tegnapi képek a Cerro Hudson-rõl: Link
#3859
Cerro Hudson webcam felszerelve: Link
(többi chilei vulkán webcam Link )
#3858
Akit érdekel, egy alkalmazás Symbian ^3 rendszerû telefonokra: Link A programmal le lehet tölteni egy listát a legújabb földrengésekrõl és megjeleníti azokat egy interaktív térképen.
#3857
Link
SERGIO GUTIÉRREZ, La Restinga (31/10/2011. 18:23 horas)

El volcán submarino de La Restinga parece haber incrementado hoy la expulsión de material magmático a la superficie. La mancha provocada por la erupción se ha tornado más oscura y densa que en días pasados, según ha podido comprobar DIARIO EL HIERRO.

Asimismo, este periódico ha podido saber que el buque Ramón Margalef recogió hoy muestras de este material, diferente al del inicio de la erupción. Al parecer, se trata de una especie de lapilli, de color rojo, diferente al primero hallado en la zona, de color negro y con fondo blanco. Este nuevo material tendrá que ser analizado por los científicos.

Asimismo, fuentes consultadas por DIARIO EL HIERRO han asegurado que las estaciones sísmicas de La Restinga han registrado un aumento de la señal del tremor.

Precisamente, esta misma mañana, la directora del Observatorio Geofísico del Instituto Geográfico Nacional (IGN), Carmen López, aseguraba que la erupción en La Restinga continúa, “aunque de una manera muy estabilizada”, dijo. “De hecho-agregó-se observa una pequeña deflación, unido a un proceso ya estabilizado”, matizó.

Itt azt írják, hogy a La Restinga elõtti tengeren továbbra is tart a kitörés, erre egyrész az ismét sötétebbé vált foltról illetve az erõsödõ tremorokból következtetnek, a Ramón Margalef gyûjtött mintákat ma a foltból ill. az újabb kövekbõl (a hajó jele továbbra sem látható a marinetraffic oldalán...). Az IGN részérõl Carmen López nyilatkozta állítólag, hogy stabil erõvel folyik a kitörés a tenger alatt.

szerk: Ott a Ramón Margalef, másik követõs oldalon látni: Link

beillesztett kép

remélem, látszik a kép, lementettem
#3856
Azért az, hogy ki milyen természetû, az adottság, nem különbözõ gondolkodás kérdése. Vannak olyan emberek, akik oly mértékben szenvednek feltûnési viszketegségben, hogy csak hazudozással tudják már felhívni magukra a figyelmet, mások kárára, nagyon sok esetben olyan módon, hogy ezzel iszonyúan megijesztik azokat, akik nem hozzáértõek. Ez olyan, mintha én azt hazudnám magamról, hogy teszemazt a klasszikafilológia doktora vagyok, vagy álnéven besztszeller könyveim jelennek meg Argentínában, vagy ilyesmi. Nem a tudásukkal, hanem magukról állított hamis és ellenõrizhetetlen tényekkel hívják fel a figyelmet magukra mindenhol. Sajnos itt emberek életérõl van szó, ami nagyon nem játék. Õ meg nem elõször csinálja azt, amit most is...
Inkább a szakemberek véleményére hallgassunk, amellett persze, hogy itt, magyarul jogunk van megvitatni dolgokat (bár ez is felelõsséggel jár, csak nem akkorával), mert jó eséllyel egy helyi se olvassa, hogy mi miket latolgatunk, ám egy világnyelven folyó, közismert helyen tett kijelentésekkel iszonyúan óvatosan kell bánni.

Cerro Hudson: helyi vulkanológus szerint az eddigi kitörés csak torokköszörülés volt egy nagyobb robbanásos kitörés elõtt. 49km a tiltott zóna a hegy körül.
#3855
Nem akarom ezt én mondani, de egyre több itt a nem ide való kifejezés, minõsítés....
Természetesen az információkat tudni kell a helyén kezelni, de az emberek különbözõ gondolkodásúak....nevet ez van.. és ez így jó, milyen unalmas lenne, ha mindenki ugyanúgy gondolkodna... zivatar
Amúgy kíváncsi vagyok az El Hierro-i fejleményekre, mit hoz a jövõ, valamint Izlandra, és Chilere is érdemes odafigyelni.
#3854
A PEVOLCA mai ülésén arról döntött, hogy NEM kell semmit csinálni, a lakosság marad, egyelõre. De azért legyenek olyan állapotban, hogy adott esetben gyorsan tudjanak összepakolni ... Ez az El Golfo környékére vonatkozik.
Na megnézem, látni-e, hol jár a Ramón Margalef
szerk: Link nem látni sajna, nem tudom, hol lehet... Tegnap még megvolt...
#3853
Áhh, OK, köszi az infót nevet Többet nem idézek nevet
#3852
Egy felesleges kitelepítés SOKKAL nagyobb kárral jár, hisz az emberek bizodalma elvész a tudósokban, s amikor tényleg muszáj lesz, akkor nem fognak menni, tudod, aki farkast kiált...
Akitõl idéztél, már elnézést de egy paranoiás, összeesküvéselmélet-hívõ, hazudozó, tahó állat...guglizz rá a nevére... Sajnos túl régóta ismerem és túl sok jó ember hagyta ott miatta az EB-t is.. Állítólag repülésbiztonsági szakértõ volt valamely titkos katonai alakulatnál és hozzáfér mindenféle titkos katonai mûholdak adataihoz - ezt évek alatt még nem bizonyította semmivel persze..
#3851
Érdekes megközelítés, hogy a hivatalos szervek miért nem cselekszenek (gyorsabban) egy esetleges kitelepítéssel kapcsolatban: "It would take 176 flights, and 352 hours of flying time to get them out of harms way. In dollars it would take 1.14 million bucks to move them."

Ne érts félre, én sem összeesküszök nevet De hogy a sziget mocorog, az tény .
#3850
El Hierro fejlemények a Tûzhányó Blogon: Link
#3849
Videó a Cerro Hudson-ról, vagyis egy róla kiindult lahar/jökulhlaupról:
Link
#3848
Rendben nevet
#3847
Az a Jura üledék palás, agyagos jellegû üledék, ami felelõs lehet a korábbi (sokezer éves) csuszamlások könnyed megvalósításáért, viszont ezen jellege szintén nehézzé teszi a leendõ kitörési centrum felmérését, mivel nincsenek benne konkrét törések, lévén túl képlékeny hozzá.
(A Jón Frímann féle blogos csapat csupán abszolút amatõrökbõl áll, ne feledd, nincs _egy földtanos_ se köztük, ráadásnak minden spekulatív dolog, amit írnak, csak a rendelkezésükre álló nyilvános adatokból levont, felelõs döntési kényszert nélkülözõ dolog. Legyünk óvatosak azzal, hogy mit fogadunk el valósnak és mit csak lehetségesnek, annak ellenére is, hogy a hivatalos, hatósági jelentések ellentmondásosak és erõsen hiányosak az ember érdeklõdése és a helyi lakosság szempontjából is.)
Az El Hierro modellje alapján a sziget alatt sok kicsike korábbi magmacsomag felfelé törése okozta a korábbi kitöréseket, nincs nyoma nagy méretû, állandó magmatározónak. Az, hogy a mostani rengések nagyon mélyen vannak, szerintem nem utalhat jelen vagy közeli kitörésre semmiképpen. Ott van az a nyomorék Ramón Margalef, ha az nem vesz észre valamit a tengerfenéken, akkor semmi se. A hajó fedélzetén ott a ROV, amit nem tudom, hogy már lebocsátottak-e egyáltalán, de ettõl függetlenül képes a hajó mérni mindenfele vízkémiai változást, hõmérsékleti anomáliát, felszín alatti áramlásokat, topográfiát, stb. Az a kérdés csupán, hogy amit mért, azok az adatok hol vannak, olyan emberek kezébe kerültek-e, akik tudják helyesen értelmezni õket. Vannak megfelelõ tudású kutatók, kérdés, hogy az adatok náluk vannak-e, vagy nem...
Jon vulkanológiai ismeretei elsõdlegesen izlandiak, ahol nagyon más a helyzet, mint a Kanári térségben, ne feledd. Kezeljük fenntartásokkal szerintem, akkor is, ha kiderül késõbb, hogy nem mondott hülyeséget. Én még vagyok olyan bolond, hogy inkább a hivatalos kutatásoknak hiszek.
#3846
A pár km kõzet Jura-kori üledék, és ha van elegendõ magmautánpótlás plusz nyílik egy rés (Jón ma megerõsítette ezt a várakozását), akkor szerintem az akadály nem leküzdhetetlen nevet Így értettem, nem úgy, hogy a földgolyó kilyukad, mint egy lufi nevet
A rengéseket én sem tudom értelmezni, de a blogosok (akik már hete-hónapok óta rajta vannak az eseményeken) azt írták, hogy egy szép, körkörös elrendezésü rengéssorozat volt-van, mely a mostani hasadék helyét pontosan kirajzolta.
#3845
beteg
#3844
Link
Micsoda utazásra csábító bekezdéscímek...
#3843
Na én már eldobom az agyam. A legújabb kormányzói jelentés Link írja, h a zöld folt a tengeren elérte az El Golfo északi végét. Továbbra se ajánlják, hogy megfürödjenek benne, míg a tudósok nem végeznek az elemzéskkel. Basszus, egy jó hete ott cirkál a folt, 3 napja ott van Európa legjobb tengeri laboratóriuma, de még mindig nem tudják, mi van a folt vizében??? Ez hihetetlen...
#3842
Persze, nincs akadály, csak az a pár kilométer kõzet :-)
(Amúgy hol határolták be a rengések az elsõ kitörést? A rengéstérképeken nem látom, de leeht, nem jól keresem. Kitörés helye: Link Összes rengés nyár óta: Link Egyetlen, már felszínközeli rengéseket is egyben mutató összegzés van: Link ahol látni a La Restinga elõtti sekély rengéseket, a mélységi rengések nem mutatkoztak errefelé.)
#3841
Az a gond, hogy a Hierro-val kapcsolatban nincs sok feljegyzés, és így találgatások folynak. A mostani kitörést mindenesetre pontosan behatárolták a megelõzõ rengések.
A mamga felszínre jutásában nem látok akadályt, ha igaz az, hogy az ilyenfajta kitörések hetekig-hónapokig-deakárévekig is eltarthatnak. A magmabenyomulás folyamatos(an ingadozó intenzitású), tehát ebbõl a szempontból csak az a kérdés, hogy hun gyün ki. Persze sokismeretlenes a dolog, lehet, hogy semmi sem lesz.
#3840
A rengések egyelõre elég mélyen vannak, ez inkább magmabenyomulás, mint bármi konkrét kitörési helyszín elõjele. Nemrég volt egy 3,6-os rengés is amúgy, ami nem kicsi...
Szerintem a bazaltos kitöréseknél nem igazán van hetekkel elõre mutatkozó jelzés, mivel ilyenkor elég gyors a magmamozgás felfelé, s a sziget alatti magmatározóból ott fog a felszínre törni, ahol mondjuk normál tektonikus repedés van, ahol utat találhat. Ez egyáltalán nem biztos, hogy ott lesz, ahol most a mélységi rengések vannak. Másrészt annak a magmának fel is kell érnie a felszínre, úgy, hogy közben nem hûl ki. Elõfordulhat több magmabenyomulás anélkül, hogy felszínre jutna bármi belõle.
Egy dolog van, ami alátámasztja a Jón Frímann ötletét: a kutatóhajó, mégpedig azzal, hogy az El Golfo területén végzett méréseket tegnap. Ez annyiban megnyugtató, hogy így talán sokkal pontosabb képük van a helyi kutatóknak a helyzetrõl. Azt meg régóta tudjuk, hogy nem hoznak mindent nyilvánosságra...
#3839
Érdekes dolgokat írnak Jón Frímann Hierro-blogjában; vélhetõen nagyobb a gond, ill. a veszély, nem kizárt, hogy egy lakott területen vagy annak közelében kitörés következhet be. Ennek oka pedig a kitörés típusában keresendõ, ez egy ú.n. hasadék-kitörés. Az ilyen kitörések a tapasztalatok szerint nem kizárólag egy helyen következnek be; maga a hasadék, melyen keresztül a magma kilép, egyfajta szelepként funkcionál, és ez a szelep akkor is elzáródhat, ha a kitörés hevessége csökken ill. átmenetileg szünetel. Ekkor a magma újabb utat keres magának, és egy másik helyen újabb rést nyit a felszínen (ill. mint a mostani elsõ kitöréskor, a tengerfenéken). A rések, ill. így a kitörések helyét napokkal-hetekkel a kitörés elõtt kezdõdõ földrengéssorozat jelzi igen pontosan, így volt ez a mostani kitöréskor is - és itt a baj. Ugyanis egy újabb rengéssorozat kezdõdött, mely a blogolók szerint egy újabb kitörés helyét kezdi kirajzolni. Az ilyenfajta kitörések ráadásul igen hosszú ideig "szoktak" tartani.
#3838
A tegnapi 6,9-es perui rengésnek úgy tûnik, nincs halálos áldozata, 132 ház károsodott és 83 sérült van.
#3837
Sejsze nevet Persze, hogy nem... szegyenlos A kaldera kialakulásának elõfeltétele a magmakamra kiürülése; ebbe a kiürült kamrába omlik bele a felette lévõ vulkanikus építmény.
Bocsánat a pongyolaságért nevet
#3836
Nyuli minden bizonnyal tudja, csak hülyén fogalmazott. :-)

A Cerro Hudson kitörése lecsendesedett, a rengések száma jelentõsen visszaesett (óránkénti 24-rõl napi 9-re), de a harmonikus rezgések folytatódnak, ami vagy a magma nyomásnövekedését jelzi, vagy csak a vulkán hidrotermális rendszerébõl ered. Habár pillanatnyilag nincs kitörés, valószínûsítik, hogy nem lesz ennyivel vége, hanem megváltozik a kitörés jellege. Továbbra is fel vannak készülve nagyobb robbanásra, a közeli lakosság számára elegendõ szájmaszk is készleten van (ha a hamuhullás miatt szükség lesz rá, ilyen pl. a Merapi-n tavaly nem volt, pedig Chile se egy übergazdag ország). Ha folytatódik a kitörés, akkor is a legnagyobb veszélyt a laharok jelenthetik, illetve erõsebb robbanás esetén a piroklasztárak, ezeket a kitelepítéseknél számításba vették. A történelmi adatok alapján a vulkán Ny-i része a kevésbé veszélyeztetett. A helyzet figyelemmel kísérése céljából 2 plusz szeizmométert és videókamerát is elhelyeztek a hegyen.
#3835
Egy fontos kiegészítés: a magmakamra nem azonos a kalderával!
#3834
Igen, a Taupo-ra gondoltam.

Közben volt egy 6,9-es rengés Peru partjai elõtt.
#3833
A Hudson vulkánról egy cikk:
Link
#3832
A Taupo-nak )gondolom, róla írtál) volt egy nagy (bár csak VEI 6-os)kitörése úgy 1800 éve is (akkor legközelebb hozzá kb 2000 kmre, Ausztráliûban voltak emberek csak, NZ-n még nem éltek). A rendszer takaréklángon van...
A Yellowstone nem mostanában fog kitörni, így emiatt nem érdemes izgulni. Elõbb fog a Campe Flegrei szupervulkáni kitörést produkálni, mint a Yellowstone. De az se holnap lesz, legalábbis semmi jel nem utal rá. A dél-amerikai jelöltekrõl kevesebbet tudunk.
#3831
A Yellowstone Park-i "szuper vulkánról" már én is láttam egy filmet a Discovery Channel-en.
Ott lemodellezték a tudósok a kitörés okozta hatásokat, hát nem tûnt rózsásnak a helyzet.
Valami speciális mûszereket is helyeztek el azon a környéken és figyelik az adatokat, de azt mondták azt nem tudják,hogy mikor következhet be a "feléledés".. De ha egyszer beindul, az nem lesz kellemes.

Egyébként köszi a felvilágosítást, ma is tanultam valamit, már ezért is érdemes volt felkelni. kacsint
#3830
A baj az, hogy sok olyan vulkánt is szupervulkánként emlegetnek, ami nem az.
A szupervulkán egyik fõ ismérve, hogy a kitörésekor minimum 1000 km3 vulkanikus anyagot lövell ki; a másik ismérv, hogy a hagyományos vulkánokhoz képest nem alakítanak ki vulkáni kúpot, a magma egy felszín alatti hatalmas magmakamrából tör ki. A magmakamra kiürülése után ebbe omlik bele a felette lévõ vulkanikus építmény és így jön létre a kaldera. Jó példa erre a Yellowstone Park, az "egész" egy hatalmas 55-60 km hosszú és kb. 40 km széles magmakamrán nyugszik, melyben kb. 15000 km3 magma van. A szupervulkán kitörésének hatása globális, de az utolsó még bõven a tudományos megfigyelések kezdete elõtt (úgy 23000 évvel ezelõtt nevet ) történt, így csak közvetett bizonyítékok vannak fajok kihalására, "soha nem látott" erõsségû földrengésekre, stb, valamint közvetett hatásként a vulkáni télre, mely globális klímakatasztrófát jelent.
A mostani vulkánkitörések nem veszélyesek a környezetükre. Az ott élõ emberekre esetleg, de hát az ember okos, és nem oda épít házat, ahol folyton beköp az ablakon egy vulkán. Gondolom nevet
#3829
Mekkora veszélyt jelentenek ezek a vulkánok a környezetükre? Okozhatnak nagy pusztítását?
Bocsánat a kérdéseimért de nem értek ehhez a témához.
Ha már itt tartok, azt is megkérdezném miért emlegetnek néhány vulkánt "szuper vulkánként"?
Ezek azok amelyek akár az emberiség egy részének végét is okozhatnák?
#3828
Pont most akartam linkelni, ebben egy videó is van: Link
(animált képek a mérések alapján készült modellrõl)
A Tûzhányó Blog ír róla: Link
#3827
És itt az adatok feldolgozásából származó friss kép a Hierro-ról, ill. az új vulkánról: Link

beillesztett kép

#3826
Itt a bejegyzés, ha valaki eredetiben is kíváncsi rá:

Link
#3825
A szeptember 10-i magmanyomulás megismétlõdése zajlik ma, ám ez erõsebb annál.
#3824
Jón Frímann azt írja, hogy egy kitörés vélhetõen nincs messze. A blogja gondolom nem percre aktuális, mert 2,6-re teszi a legerõsebb rengést, holott azóta kettõ 3-as feletti is volt; azt is írja, hogy nem volt harmonikus tremor, de a 17 órától (azaz nálunk 19 órától) induló szeizmogramm nem sima egyenes vonal, hanem egy folytonos rezgés (bár a felbontás elég kicsi). Érdekesen alakulnak a dolgok.
#3823
Huhh, mi van ott Link
#3822
Igen, ezt is gondoltam vidám
#3821
Nem baj, net van, ha ráérek, úgyis a vulkánokat fogom lesni. :-)
#3820
Igen, gondoltam, hogy dolgozol szomoru
#3819
Az okával nem, az tuti. Én viszont dolgozom...
#3818
Hm, igen, szép nevet Nekem hosszú a hétvégém, még úgy két és fél hónapig tart - de gondolom nem cserélne velem senki nyelvnyujtas
#3817
Hm, szép! Jó kis mûsor jöhetne össze a hosszú hétvégére (már, akinek az lesz)...
#3816
Tobzódik a Katla? Link
#3815
Friss képek Cerro Hudson-ról:
Link
#3814
Link
Ezen a 91-es kitörésébõl vannak felvételek, a helyiek hasonlóra számítanak most is.
#3813
A következõ vulkánunk a Cerro Hudson, Chilében. A tegnapi napon elõször sárga, majd piros riasztást adtak ki, mivel a hegy alatt jelentõs földrengésrajokat észleltek, ami magmamozgásra utal, illetve gõzoszlop is emelkedett a kráter fölé. A hegy korábbi kitörései elsõsorban laharokkal veszélyeztették a környéket, így most is evakuálták azt, felkészülve az esetleges közeli kitörésre. A hegy korábbi kitörései VEI 5-6 körüliek voltak, ami igazán jelentõs, így jogos a félelem egy mostani kitöréstõl.

beillesztett kép



beillesztett kép


A képek tegnapiak.
#3812
Köszönöm az infokat, cikkeket!
#3811
Lehetséges szupervulkánként számontartott hegy, a régmúltban (cca 11 ezer éve az utolsó) voltak már nagyobb kitörései, ám nem szupervulkánra jellemzõek, de jelenleg is élõ magmatározója van. Mivel nem tudni, h mióta duzzad, csak a 1992-es mérések óta látják. Évi 2cm-t nõ azóta, ez azt jelzi, hogy valószínû magmabenyomulás is van. Viszont jól tanulmányozott hegy.
A daily wail-nél kicsit tudományosabb cikk:
Link
Link
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 06:04:51

Bakonybél - Pápai utca ( Tszf: 270 m)

1.8 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.