2024. november 28., csütörtök

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#3737
Snowhunter!
Nem kötözködésképpen, de szépen elsikottál a 2m-es -3 és 0 fok közötti T-k ténye felett. Ilyen hõmérsékletnél már szerintem kevés a szél átkavaró hatása, pláne hogy a 925-ön is 850-en is minuszok vannak. Itt a szél már csak a minuszos levegõt tudja kavarni. Én továbbra se értem itt, hogy lehet esõ.
#3736
galopp: akkor a fõnrõl írnék neked 1-2 dolgot:

Szóval fõnnek nevezik azt a szelet, ami lefelé jön a magasabb részekrõl, pl hegyekbõl.

Azt tudni kell, hogy felfelé áramló levegõ a hegyben megütközik, ezzel együtt hõmérséklete csökken, s ezáltal a magával szállítani képes nedvesség is csökken (kicsapódik egy része, fizika), ezért szoktak torlódásból nagy havak lenni, na de mikor felér a csúcsra ez a szél, akkor már alig van nedvessége, de áthûlt, viszont lefelé ez melegszik (ezáltal a relatív nedvessége csökken), fõleg a nagyobb nyomás miatt is! Tehát mire leér, már jó száraz lesz, s a száraz levegõ sokkal jobban tud melegedni, mint a nedves, kisebb az ellenállása!

S Floo-éknál pont ez van ény-i szélnél, remélem segítettem megérteni a dolgot!

Kali
#3735
Snowhunter: Köszi a választ!
nevet
#3734
Kuzmi:
KP és jómagam a zivatarlesen fórumban néhány napja irogattuk, hogy komplexen kell nézni a helyzetet.
KP még példával is említette, hogy néha -6-7°C-os 850 (ehhez párosulva stabil 925) is kevés lehet a hóhoz, ehhez én teszem hozzá, hogy ellenpédaként +2°C-os 850 mellett is havazhat.

Egyébként arról szól a fáma, hogy 0 és -4°C közötti 850, valamint 0°C-os 925 esetén vegyes lehet a halmazállapot, -4°C alatti 850, és stabil negatív 925 mellett lehet szilárd, ám ez csak általános érvényû dolog.

Kell nézni a talaj és a talajközeli légréteg állapotát (hideggenerátor), és bizony az átkeverõ szél faktora is benne van a történetben, ennek fényében kell nézn ia 850 és 925-ös T-ket.
Szerintem a fõ gond jelen esetben a szélcsatornában ténykedõ erõs Ény-i szél lehet.
#3733
Kuzmi!
Látom Te is kiszúrtad. :-) Ami durva a meteogramon, hogy a 2m-es T is -3 és 0 fok között van. Teljesen kizárt ilyen feltételek mellett esõ. Csak egyre tudok gondolni...programhiba, ami meteogramot generálja. Vagy valami emberi tévedés.
#3732
webtap.hu-n keresztül írtam be a metnet.hu-t! megpróbálom az általad írt módon
#3731
Teljes ellentmondás van az NNM22 békéscsabai Meteogramja és a 925hPa-os T animáció között.
Szó nincs 925hPa-on, hogy a 0°C közelébe kerülne a T, mégis esõt ad szerdán végig a Meteogram.
Kérem szakavatottabbak magyarázatát!
Link
Link
#3730
meteo: ha válaszolsz az elõzõ kérdésemre, akkor közelebb kerülünk valamivel a megoldáshoz.

A javaslatom: Link

Ez egy online wap böngészõ. Ide írd be, hogy metnet.hu/wap és ezen keresztül próbálj meg észlelni. Ha innen is ugyan azt írja ki, akkor a metnet-en van a hiba.
#3729
Meteo:

www2.wetter3.de/animation

Link

Link
#3728
Tud valaki segíteni az elõzõ kérdésemre?

Következõ: legyen szíves vki megadni a w3 gfs az icm és az nmm meteoblues közvetlen linkjét vagy bármelyiket a fentiek közül. Köszi!
#3727
jannesz azt tudom, azt hittem van pontosabb is ennél, de aztért köszi a segítséget nevet
#3726
ripley:
1.Budai-hegység turista térképe alapján néhány m pontossággal meg lehet határozni a tszf.magasságát
#3725
1. hogy lehet pontosan meghatározni a tszfmagasságot: Solymár ördög-lyuk barlang.
2. Az automata állomás érdekelne, ha valaki tud, irjon róla!

köcci! Elõre is nevet
#3724
Meteo: metnet.hu/wap címet pötyögted be a telefonodba ?
#3723
honda atv:

Name: Szokolya; Region: Pest; Lat: 47.867; Lon: 19.017; Elev: 217 m
#3722
Miért van az ha a Wapról belépek a nevemmel jelszavammal, akkor azt írja ki, hogy Trento belépett? És nem tudok beírni semmit sem..
#3721
Davidi:
A Metneten is látható szlovák radar a konvekcióra van kiélezve, azaz a nyári évszakban a legmegbízhatóbb.
Az omsz radar pedig általánosságban használható (csak elnagyolt), a téli évszakban (az alacsonyabb csapadékképzõdés miatt) jobb, mint a szlovák, kivéve az ilyen hózáporos helyezteket, mint a mai.
#3720
Sziasztok. Az lenne a kérdésem hogy a metnet.hu-n a radarkép vagy az OMSZ féle radarkép pontosabb? Melyiknek mennyire lehet hinni? ELõre is köszi
#3719
Mzolee: Ha jól tudom ez még 04/05 szezonban lett kitalálva és saccolás alapon megy, bár lehet hogy kéne csinálni vmilyen táblázatot. Most talán úgy van hogy 10/1-2 szállingózás, 10/3-7 havazás és 10/8-10 erõs havazás.
#3718
El kell telni egy kis idõnek, míg ismételten megpróbálhatod, de ez legfeljebb egy óra lehet talán.
#3717
Sziasztok!Az észlelési tesztnek szeretnék nekiugrani mégegyszer de sajnos nem engedélyezi!Tudna valaki segíteni,hogy mit tehetnék?elõre is köszi:Krisz
#3716
"...jelenleg 10/3-as intenzitással esik igaz nem túl nagy pehelymérettel...." ezt egy észlelés szövegébõl vettem ki és már sokan így írják le hogy mennyire esik a hó. Kérdezném hogy mit jelent pl. hogy (10/3). Van erre valami táblázat mint a szélskálánál és hogy kell ezt értelmezni? Elõre is köszi, Mzolee.
#3715
Johnas: köszönöm! Egyébként kevertek össze már nagyobb városunkat is egy hasonló hangzású romániai várossal...:-) Hát igen. Nem minden a fejlett technika....
#3714
Pécs kartográfiai adatai megközelítõleg: szélesség:46.10 hosszúság:18.25 és figyelj arra, hogy azon az oldalon pontot tegyél a vesszõ helyett!
#3713
kenya: Link itt válaszd a current meteorology-t utánn add meg a koordinátákat, Harkányézavarbanzél:45.85 hosszú:18.24, de egyébként ezen az oldalon adnak koordinátákat a településekhez, de szvsz nem igazán megbízható, mert ez szerint Siklós a Dráva túloldalán van bennt jócskán Horvátországbannevet, jó tudom, hogy Siklós már BValkán, de még nem ennyirenevet))ja a cím: www.idojos.uw.hu
#3712
Sziasztok!
Továbbra is várom a válaszokat az alant olvasható histórikus adatokkal kapcsolatos kérdésemre.
#3711
A koordinátákat hol lehet beállítani? A fõoldal megvan, csak nem tudom, merre induljak tovább.
#3710
Link
#3709
6 óránként frissül a Meteogram, tehát csak addig él.
Majd mindjárt belinkelem a legfrissebbet.
nevet
#3708
Halihó, Kuzmi! Miért van az, hogy amikor meg akarom nyitni az általad belinkelt oldalt (http://www.arl.noaa.gov/data
/ready/usr/749952_metgram.gif) kiírja, hogy nem található?
(Error404) Elõre is köszi!
#3707
Snowhunter, köszönöm. A 62-63-as télen még nem éltem, de láttam fényképet, amin a nõvéremet húzták a szüleim szánkón 1962 decemberében valami irgalmatlan magas hófalak között. Ezek után el tudom képzelni a Voejkov-tengely hatásait.
#3706
Jaj még egy olyan borzasztó telet nem akarok!! Az egyik lovam is akkor betegeskedett, mennyit kellett virrasztani éjjel a hidegben! Nem érte meg a jó idõ eljövetelét!!!!!
Bocs az offért, de ez kikívánkozott nagyon... Bocs.
#3705
Kenya:
Klasszikus értelemben szerény véleményem szerint legutóbb 1955-1956 és 1962-1963 telén volt észrevehetõ, ill. 2002-2003 telén volt ehhez hasonló helyzet.
#3704
Még csak annyi: mikor fordult elõ utoljára a Voejkov-tengely?
#3703
Hari-Kenya: Dehogy haragszom, he-he !
Horrorbaby: Jogos, szerencsésebb a "hetek" kifejezés.
#3701
Sztem próbáld a régi jó explorert,megfûszerezve a felugró ablakok engedélyével.
#3700
Sziasztok!

Itt még nagyon újonc vagyok, ezért bocs, hogy ide írom a problémám. Észlelési tesztet szeretném megcsinálni, de a link nem mûködik ami oda vezet. Valaki tud segíteni, hogy mit tegyek ilyenkor??
#3699
jav: ...helyett...
#3698
... " több hónapot..." helyet talán reálisabb lenne a több hetet...
#3697
Hari: köszönöm szépen, Snowhunter biztos nem haragszik meg érte! :-)
#3696
Snowhuntert idézem:
"Az Azori és a Szibériai AC több hónapot átfogó összekapcsolódása.
Ez a ritkán elõforduló helyzet a totális kontinentális idõjárást jelenti, Télen tartós-csikorgó fagyokkal. "
Remélem nem haragszik meg érte! nevet kacsint
#3695
Sziasztok! Szeretném megkérdezni, mi a Voejkov-tengely és mikor fordult elõ utoljára? Köszi
#3694
Sziasztok!
Továbbra is várom a válaszokat az alant olvasható histórikus adatokkal kapcsolatos kérdésemre. Ha valaki tud segiteni, megköszönném. Nekem is fontos lenne, de fõleg egy barátomnak aki egy tanulmányon dolgozik.
Elnézést a sürgetésért. ;-)
#3693
Mérõeszköz nélkül, laikusként is bizton állíthatom, hogy lehetséges. 95% feletti Rh egyáltalán nem is ritka. Ködben, tartós csapadékben gyakran elõfordul nálunk is. A 20% alatti érték már ritkább (legalábbis sík vidéken), fent az Alpokban télen, fõleg amikor itt lent inverziós helyzet van, a viharos, meleg fõn hatására gyakran 20% alá megy, sõt én már láttam 6-8%-os értéket is feltüntetve az ORF Bergwetter-oldalán.
#3692
Sziasztok! Azt olvastam a ws2300 leírásában, hogy a rh-t 20-95% között méri. Azért lehetséges, illetve mért már vki 20-nál kevesebb, illetve 95-nél nagyobb értéket?
#3691
Soper:ebben egyetértünk,a hülyék meg vagy maguktól,vagy kis segítséggel /moderátorok,hisz ez a feladatuk/ eltávoznak a metnet oldalairól.Én is csak amatõr,de örülök ha a közösséget segíthetem pár adattal,aki fenn volt Kékesen megismerhetett,nem vagyok 1 mogorva fazon nevet)
#3690
Jó napot mindenkinek!
Lenne egy kérdésem a hozzáértõ emberekhez:
szélerõmûvet tervezünk Harkánytól északra a Villányi hegység gerincén 295 méteres magasságban és ehhez elõtte szükség lenne a helyi szélviszonyok felméréséhez, és ehhez kéne nekem segítség. A "csúcs" ahol a szélerõmû állna 295 méteren van tszf. Erre jönne rá a 100 m magas szélerõmû, és így a tsz szerinti 395 méteres magasságban szeretném megszerezni az archivált szélerõsségeket 5 évre visszamenõleg megszerezni. Találtam egy honlapot, jelesül:Link
ahol megvannak a kartográfiai adatokhoz rendelt archívált szélerõsségek, csahogy mB-ben vannak megadva, és nem tudom eldönteni, hogy mennyire használhatóak ezek az adatok, arról nem is beszélve, hogy a megadott értékek 925 mB és 1000 mB amik közül ugyebár egyiksem ennek a tszf magasságnak felenek meg, és a 925 mB -on megadott adatok használhatók-e valamire 395 méteren?
Nagyon szépen köszönöm elõre is a segítséget.
aki esetleg tud mindezekben segíteni, e-mail címem: [email protected]
#3689
Sziasztok!

Tud valaki olyan webhelyet, adatbázist ajánlani, ahol magyar városok histórikus idõjárási adatai nézhetõk meg több évre visszamenõleg?
ilyesmire gondoltam:
Link
Csak itt pl. Szolnok adatai 2004.jun.15 után már nincsenek meg. (meg 2000 elõtt sem.)
#3688
Találtam képeket a barométer belsejérõl! Meg külsejérõl is találtam gyönyörûeket! Ld.: meteorológiai mûszerek otthon.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 18:28:35

Tát - Kertváros (106m tszf)

5.2 °C

00000

RH: 94 | P: 1020.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.