2024. november 24., vasárnap

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#3910
Az öreg boszorkány is meglehetõsen reng, Katla szeizmo: Link
#3909
Van, de semmit se ér, mert az öböl felõl a szárazföldre néz. Azt csodálom, hogy eddig valami egyetem nem rohant oda felszerelni egyet saját költségén, igen tanulságos volna...
#3908
Jó reggelt!
Egy webkamerát még nem szereltek fel, vagy nincs nyilvános, elérhetõ kamera a területrõl...?
Pedig jó lenne.
#3907
Az még csak feltüremkedõ víz némi vulkáni szennyezéssel. Sekélyebb víz, freatikus robbanások. Ezt követi majd a kakastaréjos robbanás, amikor már friss vulkáni anyag is bõven jut ki.
A Ramón Margalef állítólag hamut is talált ma már.
Az új sziget megszületéséhez még azért kell egy kis idõ, habár hamar a felszín fölé emelkedhet, ahhoz, hogy az megmaradó, tartós szárazfölddé legyen, nagyobbra kell nõnie. Számos olyan kis vulkáni sziget volt már, amelyik kinõtt, pár héttõl pár évig létezett, majd a tenger elbontotta. Ilyen pl. a Ferdinandea nevû ex-sziget Szicíliától délre Link
#3906
Megszületett? Link
Friss hírek szerint azonnali evakuálást rendeltek el La Resatinga településen.


Noli: igen, ez jó kérdés... Ezért lett volna talán célszerü napokkal ezelõtt kitelepíteni.
#3905
Már napok óta figyelem, és olvasom a fórumnak ezen részlegét, mert érdekesen hangzik ez a téma.Mindig figyelem a friss híreket, hogy tájékozódjak az ottani helyzetrõl. Érdemlegesen nem tudok hozzászólni mert nem értek az ilyenhez, de itt egy cikk az origo-tól: Link
#3904
Az alagutat éjjelre lezárták, aztán nappal megint lezárták. Már csak az a kérdés, ha az öböl lakosait ki kell telepíteni, akkor átsétálnak velük a hegygerincen, vagy hogy lesz?
#3903
szomoru
Azt azért nem értem, hogy egy vulkanikus szigeten hogyan mondhatják bármire is, hogy mindent kibír... Ugye tegnap volt egy információ, miszerint az alagút lerombolhatatlan...

Más: az éjjel volt egy megerõsített 11 km-es rengés, és ez gáz, mert ez már a nyugalmi zónába esik, ahol elvileg "nem lehet" rengés - mert ha igen, akkor az a kitörés, ill. a hasadékképzõdés egy új fázisát jelentheti.
#3902
Ez az alagút dolog nagyon gáz...
Korábban azt mondták, hogy 4,5-ös rengésig bírja. Persze, de nem úgy, hogy folyamatosan rázkódik hónapok óta a sziget. :-(( Egyre kevésbé irigylem a lakosságot.
#3901
A mélységet korrigálták 21 km-re, szerencsére.
#3900
Link
Az egész szigetet megrázta alaposan, mindenhonnan kisebb-nagyobb károkról szólnak a jelentések. Sõt, Tenerifán is érezték a rengést.
#3899
Erõs rengés volt a sziget északi részen, La Restinga közelében, 4,4-re teszik; minden potyogott, remegett, sziklák gurultak, meg ilyenek.
Igen, a grafikonokat folyamatosan átskálázzák, kicsit zavaró.

Szerk.: földcsuszamlás is volt, az alagútban pedig károk keletkeztek.
Szerk.2.: nevetséges a hatóságok ténykedése, ma kürtölték világgá, hogy az alagút lerombolhatatlan... beteg
Szerk.3.: ha igaz a 10 km-es mélység, akkor baj van...
#3898
Gyors infó: az új kitörések közelebb vannak a parthoz, láthatóan 3 forrásból eredõek a felszínre törõ nyomok. A la restingai parton záptojásszag van, de az erõs szelek hamar elviszik.
Gyanúm szerint ismét leskálázták a tremor grafikont, lehet, hogy nincs igazam, de úgy fest.
Link A mai tremorok folyamatosan erõsek voltak, így a skála miatt már nem lehetett látni, voltaképp mekkorák is, mert kilógtak belõle, ezért gondolom, hgy kalibráltak, ahogy az elsõ kitöréskor is.
#3897
friss videó, nagyon jó!!!
Link
#3896
Link
friss képek, szuperek
#3895
Mai videó El Hierroról Link
állatólag a vízfelszínre dobál köveket a La Restinga elõtti kitörés megint
#3894
Friss képek a "Jacuzzi"-ról: Link
Egyiken sziváérvány is van.
#3893
Ha ez a víz alatt folyik, akkor más a szitu, ha víz felett megint más.
Ha a szigeten lettek volna korábban szub-plíniuszi kitörések, annak lenne nyoma a kõzetrétegekben. Nem tudok ilyenrõl, persze lehet, hogy cska nem futottam bele.
#3892
Az is messze volt az erõsen robbanásostól. :-)
#3891
Azért a felzikus kõzetek miatt a freatikus szakaszban én bízok egy szub-plíniuszi kitörésben nevet Már ha kitartó lesz és kibukkan az óceánból.
#3890
Ezek szerint semmi hasonlóval nem számolsz, mint amilyen pl. az 1963 novemberében kezdõdõ vulkáni tevékenység volt Izland délnyugati partjánál(Surtsey) Link Link ? Mondjuk itt több, mint 3 évig tartott a folyamat, ami egy kb 170m magas (~2,5km2) szigetet hozott létre.
#3889
Én azért komoly robbanásos kitörést nem várok, de simán lehet, hogy pár nap múlva a spanyolok elkezdenek agyalni rajta, hogy mi legyen az új szigetük neve...
Komoly robbanásos kitörések itt nem lesznek, kisebb robbanások igen, de ezek megmaradnak szerintem a vulcanoi kitöréstípuson belül. Aztán lecsendesedik és a pajzsvulkánokra jellemzõ lávaöntõs hasadékkitörés folytatódhat majd egy ideig még, attól függõen, mennyi a friss magma odalenn.

Talán a szigeten élõkkel kapcsolatban annyi fejlõdés van, hogy a kormány információs irodákat állít fel, amelyek az adatszolgáltatásért felelnek, s felhívták arra is a lakosság figyelmét, hogy ne a pletykákból, hanem a hivatalos forrásokból tájékozódjanak. Nem terveznek kitelepítést a szigeten. Azért messze van még a tökéletestõl a helyzet... :-(
#3888
Már a küszöbön áll a komoly robbanásos kitörés.
#3887
Atyavilág, a szeizmogramm borzalmas... zavarban Link
#3886
Ugyanez nagyban Link
#3885
La Restinga lakossága magától (!!!!) elhagyja a városkát. Tehát nem evakuálnak, hanem menekülnek. Ennyire nincs tájékoztatás, nincs bizalom. Megértem õket.
#3884
tengeri foltok ma helikopterrõl Link
#3883
12:57 óta kegyetlenül nyomja.
#3882
Állítólag a partról ismét láttak a múltkori kitöréshez hasonlóan buborékokat (Jacuzzi becenevû a jelenség már náluk,...)
bocs az elütésekért, melóból írok és másodperceim vannak csak
#3881
Igen, komoly.
Nagyjából két irányba mennek a várakozások (bár nem hivatalos, de az eddigi várakozásaik is beigazolódni látszanak, sajnos): 1. A szárazföldön egy hasadék nyílik, egy andezites/riolitos robbanással. 2. A tenger alatti új vulkán tevékenysége megerõsödik, és napokon belül egy új vulkanikus sziget alakulhat ki, szó szerint robbanásszerü gyorsasággal. Hm. Vad szcenáriók, de nem lepne meg.
#3880
Brutálisan felerõsödtek a tremorok El Hierron, ez nem sok jót jelent. Sajna melózom, így nem tudok körülnézni más hírek után.


Etna is új mûsorra készül Link
#3879
Link
Kb 10-12 perces periódusokkal jönnek a nagyobb tremorok...
#3878
Vigyázz, mert elpirulok, he-he!
Köszönöm, a család felé beterjesztem.

István, ez igaz, ám egészében a helyi és országos reagálásra értettem.
#3877
4,4-es rengés El Hierro-n... Link
Ma ugye már volt egy 4,3-as
#3876
Én is átaludtam az eseményt.
laza
#3875
Érdekes szomoru
Az IGN meg nevetséges... Szerintem nagyon kevés a humán erõforrásuk, fõleg annak fényében, hogy "tele vannak" vulkanikus szigetekkel, fõként ugye La Palma, ami "készül" belecsusszanni a nagy vízbe...
#3874
Ugyanennek az oldalnak az angol változata nem látja, a spanyol se. :-(
Aktuális kiakadás: az AVCAN most írta fészbukon, hogy megkérte õket az IGN, hogy ne tegyenek a szeizmogram oldalaikra mutató linkeket a cikkeikbe, mert annyira megnövekedett a forgalom, hogy szinte már leállnak a szervereik.... 21. század...
#3873
A Ramón Margalef itt van (15:44 UTC) Link
#3872
Azért azt hozzáteszem, hogy a nagoyai egyetem professzora, Nagiya, a helyszínen van és pont az õ közbenjárására kezdtek el mozgolódni a hatóságok (azaz alapvetõen felvázolta nekik a lehetséges legrosszabb szcenáriót).

Noli: igen, a tremorok a leginkább aggasztóak.
#3871
A könyvet nem fogod megbánni, s Te, mint kerti és házkörüli mnkán edzett karú férfiember, még a fogásával se fogsz szenvedni annyit, mint én tettem. :-)
#3870
Köszönjük a doktor úrtól a helyszínen sajnos hiányzó profi szakemberi értekezést és neked az ide-hozatalát.
Rendszeres olvasója lettem a blognak neked köszönhetõen, már az alapmû karácsonyi ajándékommá válásán is gondolkodok.
Azaz a meteorológia felé fordulásom elõtti ifjúkorom heves csillagász és geológiai kötõdése most újjáéledt.
#3869
Sajos nagyon középkoriasan áll hozzá a hatóság meg sztem a tudósok közti presztízsharc is jelen van rendesen. Ezért baromi nehéz bármit leszûrni a vacakul közölt adatokból... Egy biztos, a tremorok nagyon csúnyák, szerintem erõsebben fluktuál, mint a La Restinga elõtt kinõtt hegyecske kitörésekor.
A Ramón Margalef ma délben látszott utoljára a forgalomkövetõn, azóta nem tudom, hol van... Nem tudom, kikapcsolják a jeladót, vagy mit csinálnak??? Nagyon rossz a tehetetlenség és a titkolózás, mert ettõl kapnak lábra a pletykák...
#3868
Épp most akartam ezt beírni, a riolit jelenléte nem túl jó.
Valahogy beigazolódni látszik (egyelõre) az eddigi feltételezések többsége, miszerint többrõl van szó, mint azt a hivatalos szervek eddig beismerték.
#3867
Frissítés Harangi Szabolcstól a Tûzhányó Blogon:
Frissítés (Szabolcs, szerda, 14:50):
Nos, végre egy tudományos elemzés eredménye! A Diario El Hierro adta közre, hogy Gimeno Torrente a Barcelonai Egyetem professzora megelemezte a La Restingatól délre zajló vulkáni kitörés tengerfelszínre jutó vulkáni kõzetét, ami meglepõ eredményt adott. A kõzet két magma keveredését jelzi, a külsõ fekete rész bazaltos (pontosabban bazanitos; kis SiO2-tartalmú kõzet) összetételû kõzetüveges anyag, míg a fehér belsõ rész alkáli riolit (nagy SiO2-tartalmú kõzet; persze izgalmas kérdés, hogy honnan ez a riolitos magma, ami nemigen jellemzõ a Kanári-szigeteken). Torrente megjegyzi, hogy két különbözõ összetételû magma keveredése jelentõs mértékben elõsegítheti a heves robbanásos kitörést, azaz a vulkáni mûködés veszélye jóval nagyobb lehet, mint azt korábban gondolták. Torrente, továbbá meglepetésének, mondhatni megütközésének adott hangot, hogy korábban senki nem végzett a kõzeten tudományos elemzést, ami nem több, mint 1-2 óra (szinte szó szerint ugyanerrõl írtam egy korábbi bejegyzésben október 19-én éjjel...). A tudományos vizsgálat hiánya következtében jelentõsen alulbecsülték a potenciális veszélyt. Természetesen, ez az elõzetes eredmény sürgetõ kell, hogy legyen a további mintavétel és tudományos elemzések elvégzéséhez!
A bazaltos magma és riolitos magma keveredése a szakembereknek is izgalmas hír. Vélhetõen hasonló folyamat történhetett itt is, mint tavaly az Eyjafjallajökull kitörés esetében, ahol a bazaltos magma egy korábbi vulkáni mûködés után visszamaradt, már szinte teljesen megszilárdult, nagy SiO2-tartalmú kristálypépet olvasztott fel és ezzel a vulkáni mûködés hevesebb, robbanásos jellegûvé vált. Egyelõre itt úgy tûnik, hogy a keveredésben részt vevõ magmák mennyisége jóval kevesebb lehetett, mint Izlandon. Azonban a felszínemelkedésbõl számított magma mennyiségnek (kb. 50 millió köbméter) csak egy nagyon kis része érte el a felszínt és a mélyben még jelentõs kõzetolvadék lehet, ami akár heves robbanásos kitörést is okozhat, ennek esélye az idõ teltével csak nõhet.
#3866
Gáz még, hogy épp egy viharos széllel járó frontigyekszik a sziget felé, így ha evakuálni kellene mostanában, az nem volna egyszerû.
#3865
Az El Hierro tremorjaiból nekem az jön át, hogy van egy enyhén robbanásos tenger alatti kitörés, aminek a helye nem nyilvános / nem ismert, de minden bizonnyal valahol a múltkori közelében van, nem zárom ki, hogy közelebb a parthoz. A hajózási térképek szerint odébb keröült a hajók elõl elzárt zóna, eddig a kör csak érntette a part csúcsát, most amolyan pacman-szerûen körbefogja Link
Hiteles forrásból még nem láttam, de a helyi netes sajtóban ( Link ) írnak arról is, hogy elkészült a múltkori kitörés által a felszínre dobott kõzetek elemzése (Barcelonában) és ez olyam vegyes magmaösszetételre utal, ami sokkal inkább robbanékony kitörésekben nyilvánul meg, mint amit eddig gondoltak. A külsõ fekete kéreg a köveket bazaltos volt, de a belsõ, világos magok bennük alkáli, riolitos kõzetek. Állítólag a sziget korábbi kitörései kapcsán is találtak már ilyen összetételû kõzeteket. A mikroszkópos elemzés eltérõ kémiai és viszkozitásbeli összetevõket talált a kõzetben, amelyek a kitörés elõtt nem keveredtek egymással. Az elemzõ prof azt javasolja, hogy folyamatosan gyûjtsék és vizsgálják a kõzetmintákat a kitörés folyamán, hisz ebbõl következtetéseket lehet levonni a magmaösszetétel változásaira. Ilyen elemzést számos spanyol egyetem tud végezni 24 órás határidõre. (az idõtényezõ itt sztem a minta elszállítása, bár feltalálták már a repülõgépet is..)
#3864
A legerõsebb földrengés, amit átélhettem. A "gond" csak az, hogy átaludtam zavarban
Többen, ismerõseim közül felébredtek rá. Csillármozgás, bútormozgás, ágyremegés és hasonlóakról beszéltek, károkról nem. Illetve valaki azt is mondta, hogy mély hangot is hallott. Én meg aludtam...20km-re az esemény közpntjától.
#3863
Jó reggelt !

Éjjeli földrengés Magyarországon

Link
#3862
A ROV elsõ nyilvános felvételei:
Link
#3861
rendesen erõsödnek a tremorok El Hierro-n
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 01:25:58

Tát - Kertváros (106m tszf)

0.5 °C

18005

RH: 73 | P: 1028.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.