2024. november 23., szombat

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#4260
Pesten én az 5. emeleten nem éreztem. A földrengésponthu meg ilyenkor mindig ledobja a szíjat szomoru
#4259
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#188386 - 2013-06-05 21:01:05)

Földrengés volt az elõbb Borsosberényben, kinyíltak a szekrényajtók, megmozdult a föld, és hatalmas robajjal járt. Elképesztõ még mindig a hatása alatt vagyunk, összeszaladt a falu!!!!!
#4258
Elvileg földrengés volt otthon. Húsz óra negyvenegynéhány perckor, egészen erõsnek mondja ismerõsöm. Szeizmogramon még nincsenek fenn a legfrissebb adatok, de pár perc...
szerk.: megvan! Link Azanyja!
#4257
Földrengés volt nálunk, méghozzá nem is kicsi. Szekrény majdnem borult, egy kémény majdnem ledõlt, a székkel meg hasra estem. Rétságon is érezték. (Face egybõl teli lett, majd jönnek még a többi település is.) Két jókora oldalirányú lökés volt, NY-K irányban mozdult meg a lakás. Nagy volt a hangja.
#4256
Az a gond ezzel, hogy az "aktivitás" az egy igen tág fogalom. Ha aktivitásnak a felszínre hozott anyagot vesszük, akkor azt lehet mondani, hogy semmilyen összefüggés nincs. Az effúzív kitörések esetében gyakorlatilag nincs elektromos jelenség, de a felszínre ömlõ magma mennyisége ennek ellenére igen nagy lehet. Lásd a jelenkorban pl a Hawai-szigetek jelenleg is mûködõ tûzhányóit. Ha a VEI skálát nézzük, akkor van egy gyengébb pozitív korreláció a villámaktivitással. A volcano-típusú kitörésektõl "felfelé" már számíthatunk villám kialakulására. De ezek száma nagyban függ a kitörés idejétõl (az elsõ villámok 25-30 perccel az erupció kezdete után jelennek meg), a magma/tefra összetételétõl (szilikátos tefrában gyakoribb a villám), a vulkán magasságától, a kitörési felhõ víztartalmától és még egy halom más dologtól, ami nem feltétlenül csak a nagy robbanásos kitörések indikátorai. Számomra egyébként a kitörési felhõ és a villámaktivitás közötti korreláció tûnt egész jónak. Minél magasabb a felhõ, annál több villámra számíthatunk. Persze ez jobban belegondolva nem nagy mondás, viszont a vulkánoknál semmi sem triviális nevet
#4255
Az utolsóhoz azt tenném hozzá, hogy a mérések szerint 4,5-ös volt.
#4254
Akár három dolgot is kérdezhetsz, ahogy azt meg is tetted. nevet

- Olyan törésvonal mentén fekszik, ami Magyarország geológiai felépítésében is jelentõs (a földrajzkönyvekben leegyszerûsítve "afrikai eredetû kéregrész"-ként említett ALCAPA-egység déli határa), és ami ennél fontosabb, jelenleg is aktív, mivel többé-kevésbé ennek mentén megy az Északi-középhegység felfelé, a Jászsági-medence aljzata lefelé.
- Magyarország alatt a litoszféra (a Föld rideg, szilárd burka) kb. 60 km vastag, nincsenek több száz km-re alábukó lemezdarabok, mint a mélytengeri árkoknál. Egyszóval 60 km-nél mélyebb fészkû földrengés eleve fizikai képtelenség lenne. Ráadásul az ilyen "helyiérdekû" (megyényi vagy kis országnyi méretû) törésvonalak csak a litoszféra legfelsõ részét szelik át, szóval a 8 km teljesen rendben van.
- A bulvármédia általában ferdít, de a belinkelt hírben (ahol szerencsére a legmegbízhatóbb forrást kérdezték) nem látok tévedést.
#4253
Egy valamit kérdezhetek? A mostani Mo.i földrengés elsödleges adatok szerint törésvonal mentén fekszik vagy új eddig ismeretlen vonalon pattant ki a földrengés? Valamint természetesen lemezhez köthetõ e számomra sekélynek 8-10km mély földmozgás? A bulvár média ferdít? ( Link ) 4.7? vagy 4.9?
#4252
Magyarul a vulkáni hamufelhõben miért vannak villámok, ha jól értem?
Tkp. a hamufelhõ sok tekintetben hasonlóan viselkedik, mint egy normál Cb. Nem csak azért, mert alulról a láva melegíti a levegõt, ami a feláramlást megindíthatja. A vulkáni hamufelhõbe eleve nagyon sok töltéshordozó kerül (pl. a kürtõben a magas hõmérséklet miatt ionizált ásványok a kráterbõl kidobódó hamu szemcséivel cserélhetnek töltést), s a hamufelhõn belüli áramlások eltávolíthatják egymástól az ellenkezõ töltésû részeket, valamint a zivatarfelhõben lejátszódóhoz hasonló módon is szétválasztódnak a töltések. Emiatt pedig egy idõ után beindul a zivatartevékenység.
Ugyanakkor azt hadd jegyezzem meg, ennek a mechanizmusát rendkívül nehéz feltárni, s tudtommal a mai napig nem ismert pontosan. Ezáltal a kapcsolatot is nehéz felállítani, hiszen nem csak a kitörés intenzitásától függhet, hanem a magma (láva, hamu) anyagától és a kitörés típusától is, nem beszélve arról, hogy az ebbõl a szempontból egyébként teljesen egyforma kitörések mind-mind hordoznak a vulkánra, sõt azon belül a kráterre jellemzõ jegyeket (aminek kialakítója lehet pl. a vulkán, vagy a kürtõ saját morfológiája).

Az éjszakai földrengést én nem éreztem, pedig ébren is voltam akkor még, az utca végén azonban megmozduló csillárokról számoltak be. Mást egyelõre nem tudok.
#4251
Elég komoly ez a rengés.
#4250
Itt meg a számok tükrében.
Link
Link

A kutyák jeleztek elõtte és még most sem nyugodtak le.
#4249
Gánti szeizmogram a néhány perccel ezelõtti erdõteleki földrengésrõl Link Nagyon lassan jött le ez is
#4248
Nos hosszas eszmecsere utána rájöttem mit szeretne megtudni a kollega,íme a végleges kérdés:Hogyan lehet a vulkánkitörés aktivitását kapcsolatba hozni a villámlások számával? Ha esetleg így is értelmetlen akkor ne haragudjatok de máshogy nem tudtam értelmezni csak így.. tehát egy vulkánkitörés alkalmával miért történik gyakori villámtevékenység..talán így érthetõ laza nevet
#4247
Szerintem arra gondolt, hogy a kettõnek az "erõsségét" hogyan lehet összehasonlítani egymással. Ha igen, akkor szerintem sehogy.
(De szerintem is pontosítani kéne a kérdést.)
#4246
Pontosítanád a kérdést? Hogy érted hogy "összevetni"?
#4245
Egy barátom kérdezte,hogy egy vulkán kitörés aktivitását hogy lehet összevetni a villámlással? Nem igazán tudtam neki erre választ adni,de megígértem neki,hogy utána kérdezek. nevet
#4244
A híradások szerint akár 100-as nagyságrendû is lehet a halálos áldozatok száma, az esti híradóban hetvenvalamennyit mondtak be.
#4243
Ez a 7,8-as már nem kispályás Link
#4242
Mûsor van az El Hierro-n (Kanári-szk): Link Link
Megmozdult a Hekla is (Izland): Link
#4241
Az jó fagylefolyású lenne, lehetne rajta kivit termelni laza .
Amúgy:
2010-ben is felmerült - ha jól emlékszem -, hogy a talajban lévõ rengeteg víztöbblet súlya esetleg nem elhanyagolható mértékben emeli a kõzetnyomást az alatta lévõ rétegekben, esetleg erre reagálhatott a kéreg. Az osztrák és a magyar rengés 7km mélyen volt, a Dinári-hg rengései mind vagy 2, vagy 10km-en, ezek asszem nem olyan nagy mélységek. (Bár ezek az adatok nem tûnnek a legmegbízhatóbbaknak: Link .) Egyébként ma is volt hajnalban Boszniában, a montenegrói határ közelében egy 3,6-os.
Egy szakértõ kiigazítására azért kíváncsi lennék nevet .
#4240
Egy alagútról gondoskodjál, ha még nem tudnád, sokszor áthaladtam már, és remélem még sokszor áthaladok Becsehelyen, amikor Horvátországba megyek. Gyönyörû a környezet, ahol élsz!
#4239
Vegyük inkább a lassabb verziót; Izlandihoz hasonlóan forró vizes gejzírek fakadnak fel a talajból,és be lehetne fedni-kötni az egész környéket talajfûtéses rendszerbe,több ezer hektárnyi trópusi növény Mekkája lenne. laza vidám
#4238
Nano nem tudom!
A friss számításaim szerint rekordsebességgel fog felgyûrõdni 10 éven belül egy hegyvonulat, aminek a csúcsa 2-3000 méterrel magasabb lesz, mint a Mount Everest, és a legmagasabb csúcs éppen itt lesz Becsehely térségében! laza
#4237
Persze hogy készül! Egy nagyszabású remekmû formálódik a szemünk elõtt; egy új szuperkontinens. A kezdeti triász/jura maszatolás után (a Tethys bezáródása) nagyjából a krétában veselkedett neki komolyabban a Mesterasszony (Gaia). De sajnos el kell, hogy keserítselek, Floo...mi a végeredményt nem fogjuk látni. Pedig szép hegységrendszer lesz majd a mostani fügeérlelõ zalai dombok helyén.
#4236
Január 17-én itt Érsekújvár mellett is volt egy 3,4-es erõsségû földrengés.Link
#4235
Hûû gyerekek, múltkor itt volt Zalában, elõtte Bécsben, most meg Karintiában.....valami készül!
#4234
Földrengés (4.5-ös) Ausztriában ma 14:35-kor Link
#4233
Én meg azon csodálkozom, hogy ezen kívül Link nem találtam írást róla. Soprontól kb 30 km-re egy 3,6-os rengés, és nincs magyar híradás róla, vagy csak én nem veszem észre nevet
#4232
Csodálkoztam, hogy miért érzek remegést... hát, mozog a föld... nevet Link
#4231
10:50-kor Földrengés volt Érsekújvár mellett: Link Link
#4230
A képek nagyon jók, de hozzáolvasni inkább ezt ajánlom: Link nevet .
#4229
Link

beillesztett kép

#4228
Japán, 7,3-as erõsségû földrengés!
Cunami riadó is volt, a partmenti településeket kiürítették a várható 0,5-2m-es hullámok miatt.
Sendai és térségét érinti.
#4227
Nézzük a kollégákkal és jelzem, ha valami okosat kisütöttünk.
#4226
A kisebb, féregszerûek kb kisujjnyi vastagságúak, a legnagyobbak pedig ökölnyi, kétökölnyi nagyságúak.
#4225
Mekkorák ezek a konkréciók?
#4224
Sósav ugyan nem volt izzhon, csak ecet, de azzal is egyértelmûen pezseg. Amit még nem említettem, hogy közvetlenül a réteg fölött, ahol ezeket a "gumókat" találtuk, fehér lepedékszerû anyag volt hálószerûen a rögek rései között, gondolom ez is mész lehetett. (Hasonlóan mint amikor egy gomba átszövi a talajt)
#4223
Na igen! Azonban löszbabával kapcsolatban hasonló a véleményem, nem éppen típusos löszbabáknak néznek ki.
#4222
99,9% valószínûséggel pezsegni fog. nevet Ha nem meszes, mi más lenne? Ha vasásvány cementálná, akkor rozsdaszínû lenne, kovából pedig bajosan kerül bele "csak úgy" ennyi egy agyagos talajba.
#4221
Meg lehetne csepegtetni sósavval, pezseg-e? Ez némiképp igazolhatná hogy meszeskonkréciók-e, de nem látszanak annak.
#4220
Érdekes doktori értekezés, a védés december 18-án lesz:

Link

#4219
Köszönöm a válaszaitokat. Egyébként a termõréteg alatt (kb 30-40cm) már száraz volt a talaj szinte faragni kellett, mert az ásó sem akart belemenni, csak a mészkonkréciók (most már tudom mik ezek nevet ) alatt kezdett jól áshatóvá válni a szerkezet.
#4218
Utólag én is beszerkesztettem egy valószínût.

Szerk: az ember fiának hamarabb jár a szája, mint ahogy végiggondolná a dógokat. szegyenlos szegyenlos szegyenlos
#4217
Ezt ránézésre nem mondanám meg, abból indultam ki, hogy ha Vikarel agyagot írt, akkor az tényleg agyag.
nevet

(Löszbabához képest egyébként nagyon hosszúkásnak tûnik egyik-másik.)
#4216
Az agyagod valószínûleg lösz, a kövek löszbabák.
#4215
Mészkiválások, amik valószínûleg egykori gyökerek helyén visszamaradt, lazább szerkezetû zónákban alakultak ki. (Ha valóban gyökerek helyét töltik ki, akkor rhizokonkréció névre hallgatnak.) Azért kötõdhetnek ennyire egy szinthez, mert a kapillárisokban felfelé szivárgó, közben párolgó talajoldatok valamikor épp itt érték el a CaCO3-ra való telítettséget.
#4214
A hétvégén kútfúrás iszapjának tárolására egy elég mély gödröt ástunk egy agyagos területen. Kb 120-150 cm mélységben (ebbe a mélységbe vonultak a földigiliszták is telelni) az agyagrétegben megkövesedett agyagdarabokat "köveket" találtunk. Sem felette, sem mélyebben nem találtunk ilyenket. Kérdésem, hogy mik ezek és hogy keletkeztek? Link Link Link Link A "köveket" kettétörve a belsejük üreges, sugárszerûen repedezett. Olyan mintha egy az agyagrétegbõl kioldódott hígabb anyag töltötte volna ki a mélyben található kisebb üregeket, majd ezek késõbb kiszáradtak volna.
#4213
Azt is kiszámoltam most a Clausius-Clapyron-ból, hogy ezen a nyomáson a nitrogén forráspontja még mindig csak 2,98K, az oxigéné meg 3,69K, tehát gáz fázisú marad. Inkább a magas hõmérséklet miatt az atomok (pláne a molekulák) egyben maradásával lehet gond.

(Közben nem értettem, miért nem jön ki ugyanaz a nyomás, mint tegnap este: az utolsó sorból lemaradtak a p0-k, ezt javítottam: Link
#4212
Na, jól bedobtam a témát! nevet
#4211
Na ez már nem olyan, mint az én szöszmötölésem hideg És a mõmérséklet figyelembevételével együtt is sokkal hihetõbb az érték.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 20:04:16

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

0.0 °C

22502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.