2024. november 21., csütörtök

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#301
Ahogy nálunk most kinéz, nem lesz szükség szûrõre meg védõszemüvegre... :-(((
Abban bízom, hogy 11-re kicsit elvékonyodik ez a katyvasz...
#300
Sajnos az indexet a Marsossal nem sikerült megelõzni, mivel aludtam, mikor megjött a NASA hírlevél. A Titán folyékony szénhidrogén tavától szóló már 30-án megjött, nem t'om, miért nem linkeltem be...
#299
Megelõztél, he-he!
Akkor másik "holdhír": Link

Jah, részleges napfogyatkozás lesz ma: Link
#298
Na végre bejött a NASA-nak:
Link
A TEGA kimutatta, hogy víz van az egyik talajmintában!
Ráadásnak szeptember végéig meghosszabbították a Phoenix küldetését. :-)
#297
Noli,Te egy igazi ínyenc vagy!
Reggel jössz ilyen gombás-gniocchis receptel,most meg a Cb-üllõ mögött napfogyi....
vidám kacsint
#296
Akkor fellövünk egy csapat pulit, hogy szétkergesse a barikat... :-)
Zárt felhõzet talán nem lesz (nálunk legalábbis úgy néz ki), meg talán még elég korán is lesz a fogyi, hogy északon is maradjanak elég nagy rések. Meg aztán milyen állat lenne már egy Cb üllõje mögött természetes szûréssel látható Markoláb-rágta Napot fényképezni!
#295
vidám
Majd holnap kiderül.Lehet hogy egy kis bari az égen mindent keresztbe húz majd...
#294
A közepére(szembõl) az van ráírva, hogy ECLIPSE SHADES, kacsint Jó kis szemüveg, és erre van ráírva a bizonyos szöveg, miszerint ne fényképezzünk e mögül. zivatar
#293
Link
Link
Link

Amikor anno elõjött a téma, nekem volt szerencsém egy sercegõ-gágogó bolidához... Se elõtte, se utána nem történt ilyen velem.
#292
Köszi,asszem 22-es van laza
Meg közben kiderült,hogy szem"üveg" is van Solar néven,mégg '99-bõlnevet
#291
A hegesztõszemüveg tökéletesen megfelel! A lényeg, hogy jól szûrjön, tehát 16-osnál erõsebb legyen!
#290
Szép jó napot!

Közeledik a Perseidák meteorraj maximuma és felmerült bennem, hogy idén hallani is szeretném õket, nem csak látni.
Igen gyér ismereteim szerint ez két módon lehetséges:
1. Földi rádióadás észlelése
2. A meteorok által kibocsátott rádióadás "észlelése"

Az elsõ egyszerû: Keresel egy olyan helyet a rádión, ahol épp sistergésen kívül semmi sem hallható. A meteor érkezésekor az általa visszavert rádióhullámok hatására rövid idõre hallható lesz egy távoli rádióadó adása.

Engem inkább a második eset érdekel. Ez a téma már egyszer részben felmerült még az "Égrenézõ" fórumban.
Szóval hogyan hallhatjuk a meteorok hangját azon kívül, hogy körbeállítom magam hosszú hajú emberekkel... laza
Van valakinek ezirányú tapasztalata?
#289
Nagyon szép! szegyenlos
#288
Köszi Noli!
Gyönyörûek és most már tudom mirõl maradtam le...

Napfogyi:
Olyat lehet,hogy azt a hegesztõ üveget,amivel lehet nézni,az obi elé teszem?(tudom,hogy elé lehet rakni,de hogy a Napot is lehet vele fotózni...?)
:/
#287
Kicsit tátott szájjal nézegettem. Gyönyörû!
#286
Nekem mindig az a meglátásom, hogy hiába van kiváló gép, a kép nem bizti, hogy jó lesz, témától függetlenül! A természetfotózás semmivel nem könnyebb vagy nehezebb, mint az asztrofotózás! Sõt ha összeségében nézzük az asztrofotózás nehezebb is (pl. egy mély-ég objektumról - pl. galaxis - kell készíteni x-sok képet, azokat összegezni, amit ráadásul a feldolgozás során is el lehet rontani)! Állítom mindenféle elfogultság nélkül!
Pl. láttam EOS 1D Mark-al készült képet, ami nem volt különösebben jó, viszont láttam EOS 300-350-el készült képet, ami igencsak ütõs volt!
Tehát témától függetlenül nem mindegy a fotós hozzáértése (sem)!
#285
Más az elméletem: 90% jó masina, 10% jó fotós. Ilyesminél legalábbis. A Controll féle természetfotóknál más az arány, ott 70% jó fotós, 30% jó masina a szükséges ráta.
#284
Naa, ugyan! Ne szerénykedj! Hiába van ott, lehet szar fotót is csinálni róla! A jó fotóhoz jó fotós is kell!
#283
Ugyan, az Égi Pék kisütötte, én csak meglestem a kiflicskét :-)
Na jó, korán kellett hozzá felkelni, de más érdemem nincs benne. :-)
#282
Wow! Noli, ezek I. osztályú képek! Gratula!
#281
Ilyen volt, amikor kibukkant a fák közt:
Link
Link
Link
Aztán mászott feljebb:
Link
ENNYIRE gyorsan:
Link (kicsit bemozdult az állvány... :-))
Rózsaszínben: Link
Link
A Hold az almatermésûek közé tartozó gyümölcs:
Link (almafa ágai közt)

És pár csillagocska (kicsit korábban a holdkelténél):
Link

Még láttam egy korai Perseidát is, nem volt nagyon fényes (bár kissé fátyolos és enyhén pirkadó ég alatt), de úgy 30 fok hosszan "hullott".
#280
Aki kihagyta a mai holdkeltét, az nem tudja, mirõl maradt le... :-) Rakok majd képet hamarosan.
#279
Nekem is ilyen van, lehet kapni egyben A4-es méretben is, de van, ahol tudsz kérni kisebb darabot is (kiszámolva, mekkorára van szükséged az obid elé), nem túl olcsó, szóval érdemes számolni.
#278
"igazi tudományos kísérlet folyik a talajminta tapadására vonatkozóan" Hát ez óriási, most már nincs kérdésem, hogy miért nem akarják használni a következõ sarkvidéki nyár alkalmával a mûszereket. laza
#277
laza laza
#276
Ok nevet
#275
Kell. Enélkül odakozmál még a csere chip is nevet
#274
Itt kapható például: Link , az itteni leírás alapján úgy tûnik, hogy ez távcsõ elõ való. Ha nincs távcsövem, csak rázoomolok a Napra ahogy tudok, akkor is kell ilyen?
#273
Fényképezéshez spéci fóliát vegyél, kimondottan ilyen célra van, AstroSolar a neve. Nem olcsó dolog, de nem megy tönkre egy használattól, nekem is le van csomagolva a régi. :-)
#272
Ezt fújom már október óta nevet Szedjed össze magad, és csatlakozz a Nagy Napfogyatkozás-Nézõ Brigádhoz! laza (nézz vissza pár hsz-t)
#271
"igazi tudományos kísérlet folyik a talajminta tapadására vonatkozóan... - Jó duma! nevetnevetnevet
#270
A fogyatkozást nézni biztos hogy fogom, a fényképezés már nem annyira biztos. Nekem még megvan a '99-es fogyatkozásra osztogatott szemüveg is. vidám Az van ráírva hogy f.gépekhez ne használjuk. Valaki meg tudnál mondani hogy miért ne? Mert szeretnék fényképezni is. nevet
#269
Phoenix-hírek:
Link
Angolul nem tudóknak: újabb próbálkozás volt a TEGA mûszerbe juttatandó anyagmintával. Mindkét alkalommal a felkapart talajmintát az emelõlapát felmerte, ám a TEGA nyílása felett már nem tudta elejteni, mivel beletapadt a talajminta, így ismét csak egy túl kicsike adag minta hullhatott a TEGA kemencéjébe. A felfordított emelõlapátból rázással sem tudták a talajt kiszedni...

Szóval igazából csak azt nem képes megcsinálni a Phoenix, amire küldték... Szegény irányítók meg olyan dumákkal jönnek, hogy "igazi tudományos kísérlet folyik a talajminta tapadására vonatkozóan...
#268
Most néztem, hogy a rohadt mázlista vágottszemûeknél jövõre (2009.07.22-én a reggeli/délelõtti órákban) is lesz egy teljes napfogyi, ami ráadásul az utóbbi idõk leghosszabb teljese lesz: 04:00 perces!!
Nálunk a 2081.09.03-ai lesz hosszabb (04:12 perces), de addig sajna utazni kell a teljes napfogyiért, illetve 2081-ben is az ország északi részében élõknek (ha megéljük)!
#267
A NASA TV ismét élõben közvetíti a napfogyit. :-)
#266
laza vidám
#265
Én is nagyon bízom Norbiban, remélem be is jön neki! nevet
#264
Hú bammeg! nevetnevet
A kép jó, de amit sokan írnak...szomoru Siralmas!
Miközben olvastam a hsz.-kat vártam melyikben írja valaki, hogy UFO!
#263
Az a ritka alkalom van, hogy örülök a hosszútávúban az elsejére adott derültségnek...
#262
Hozzászólás gyöngyszem:"a hold nem ekkora nincs ekkora fénye és nem is "hajlik" ennyire"
ÚRISTEN
Csak azért, mert valaki tud írni, rögtök hülyeségeket kell írnia? ;-)
#261
Kínában majd lehet hasonlóakat készíteni Link ( olvasandó a hozzászólások is! ) ! )
#260
Ilyen erõvel hadiipar se legyen, az meg az alapvetõ emberi értékekkel is ellentét, nem csak "holmi" vallással. Mégis él és virul, köszöni szépen jól van. Talán ez a legnagyobb költségvetésû ágazat. De ez nagyon messze vezetne, nem idevaló a téma, ja és mellesleg az elõzõ hozzászólásodban igazad van... kacsint
#259
Én azt csodálom, hogy egy olyan vallásos országban, mint az usa, még egyáltalán létezik ûrkutatás... Ne feledjük, adófizetõk adják össze rá a pénzt, akiknek mindössze 14%-a nem tartja magát egy egyházhoz tartozónak sem (ebbõl még lehet egyéb vallási eszmével azonosuló). Vagyis a lakosság 86%-a abban hisz valamilyen formában, hogy a világ nem csak fizikai világ, hanem egy felsõbb hatalom alkotta valami. Nehéz egy ilyen közegben pénzt gyûjteni olyan kutatásokra, amelyek a tömegek elképzeléseivel ellentétes ideákat vizsgálnak...
#258
Én is erre gondoltam, de sajnos nem látunk a dolog mélyére, pedig kíváncsi lennék, hogy tervezték-e egyáltalán a tartósabb üzemeltetést, és ez megért volna-e annyi plusz költséget amit az elvárton felüli adatok jelenthetnek. A szomorú az, hogy itt is a spórolás megy, meg az egymás melletti elbeszélés (különbözõ mértékegységek használata valamelyik elõzõ misszió során). Ez nekem olyan "Tesco gazdaságos" butaságnak tûnik, egy ilyen költségvetésû ágazat, mint az ûrkutatás, aminek az anyagi háttere benne van a top 5-ben miért spórol filléreket alkatrészeken, anyagokon, technológiákon. Egyszerûen érthetetlen...
#257
Szerintem egy extra hideget túlélõ (téli hónapok alatt fûtetlen) elektromos berendezés különleges összetételû, a tartós hidegben sem elfáradó anyagokból kell álljon. Mivel földi viszonyok közt nem nagy szükség van ilyesmire, valószínû elképesztõ drága anyagokról van szó, amelyek megõrzik a fizikai tulajdonságaikat, nem repedeznek el, stb.
#256
Szerintem félreértettél, vagy én Téged.
Én a következõ "nyárra" gondoltam, akkor hasonló viszonyok mellett kellene teljesíteni a napelemeknek. Télre megáll minden, majd ha megfelelõ nagyságú áram jutna sok sok hónap múlva a napelemekbõl a rendszerbe, akkor idõszakosan (amikor elegendõ ez az energia) egy alap rutin kalibrációs program futtatása után (ami automatizált, és nem kíván külsõ beavatkozást) azok a dolgok beindíthatóak lennének, amelyek nem kívánnak nagyobb állandó energiát (elõzõ hozzászólásokban írtam melyekre gondolok). Az áteresztõ üzemmód csak megfelelõ energiatartományokban táplálná a rendszert, ennél kisebb és nagyobb (bár ez szûrõkkel lecsökkenthetõ) energiaszinteknél bizonyos funkciók automatikusan ki és bekapcsolódnának. A minimumhatár elérésénél a rendszer a leállás elõtt újra "parkolópályára" tenné a mûszereket, bizonyos értékes adatokat esetleg nem felejtõ memóriára írná, aztán leállna. Amikor megint megfelelõ az energiaszint, akkor kezdené elõröl. Mindez tartalék energia felhasználása nélkül is mûködhet. Természetesen elképzelhetõ, hogy ez túl sci-fis, bár az önszabályozó rendszerek nem napjaink találmányai, és az is lehet, hogy a -100 °C alatti hõmérséklet teljesen tönkreteszi a mûszereket (bár -80-ban még vígan mûködik), de szerintem ezt is ki kellene bírnia. Kérdés persze mire tervezték, ha itt is bejön a képbe a takarékosság, spórolás, akkor akár egyetlen gyenge kondenzátor miatt az egész project besülne. Szerintem nem is akarták tovább használni ezt a rendszert, csak erre a "nyárra". Pedig érdemes lenne... kacsint
#255
Nem a sarkvidéken mûködõ szondákról beszélsz. Ha egyszer lehûl a szonda, akkor nem fog külsõ segítség nélkül feléledni. A marsjárók maximum egy átlag hosszúságú éjszaka erejéig kell kibírják, míg a sarkvidéken egy éjszaka hosszú hónapokig tart, ugye. A napelemeknek lehet, nem elég az energiájuk, illetve gondolom, hogy a napelemek valami akksit kell töltsenek, ahonnan a folyamatos áramot kapja a szonda, az akksi meg már lehet, nem bírja a mínusz-sokat. Minden elektromossággal mûködõ készüléknek van egy optimális mûködési hõmérséklete, fõleg, ha erre is lett tervezve. Még egy mezei fényképezõgép is megpusztul, ha túl hidegben használod, sokkal de sokkal hamarabb lemerülnek az elemei (vagyis sokkal több energia kell az alacsony hõmérsékleten való mûködéshez - jelen esetben ez mondjuk -10°C, nem -100°C...) Valószínû, hogy a Phoenix napelemei nem is képesek akkora energiát elõállítani, amely ennyire hidegben képes volna ellátni a masinát. Mintha mosógépet akarnál egy ceruzaelemmel beindítani.
A hosszútávú szondák meg radioaktív hajtással mennek még mindig, nem napelemmel (a Naptól távol ez eléggé bonyolult is lenne).
#254
nevet
Érdekes lehet majd a Sat24 képein,többek közt
nevet
#253
Jó hogy belinkelted; ide el is felejtettem belinkelni az ajánlómat! nevet

Az idei részleges napfogyatkozás idõpontja vészesen közel van, így emlékeztetõül egy kis összefoglaló (nehogy valaki elfelejtse nevet ):

Link - Észlelési ajánlatok - Szabadszemes észlelési ajánlatok - Részleges napfogyatkozás 2008.08.01-jén

Vagy aki nem akar ennyit kattintgatni: Link

Mindenkinek jó észlelést kívánok!
#252
Augusztus 1-én (nálunk részleges) napfogyatkozás lesz.
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-21 23:16:22

Fonyód - Domb

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.