2024. november 01., péntek

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10151
Jóféle lett, tényleg látszik a zöld. nevet [moderálva-helyesírás]
Hajrá!

Aztán, ha jössz velem Zselicbe, akkor a te géped is rárögzítjük az EQ állványra. vidám Majd csapkodhatod fel a 3perces ISO800-as Tejutakat.
laza
#10150
Csak szerencsém volt. Köszi, pajti! nevet

Jah, és neked is gratula az állatövidhez! kacsint
#10149
Köszönöm. nevet

Bizony, kivételesen tiszta volt az égbolt. Még városból is ordított az égbolt.
Késõn értünk ki, de biztos bitangnagy állatövi fény lehetett. Ha képen látszik az ellenfény, akkor el sem tudom képzelni milyen állatövi lehetett. Talán újságolvasós.
nevet

Dév! Gratula a fogáshoz. nyelvnyujtas
Csak vaktában lõtted, vagy direkt sorozatot, hogy majd belepottyan?
nevet
#10148
Tegnap éjszakai tûzgömböcském, ÉK felé húzott el, gyönyörû zöld színe volt. nevet

beillesztett kép

#10147
Akkor ez nagy fogás volt. Gratulálok. Nem is hallottam még állatövi ellenfényrõl még a Nolitól sem. Mindig ujjongott, ha állatövi fényt fotózott, de ellenfényt nem említett. (Persze nem voltam mindig itt a fórumban.) Egyszer én is elmennék egy ilyen fényszenny mentes túrára. Nekem már az is határtalan boldogság, ha egyáltalán derült az éjszaka, de tegnap különösen fényesen ragyogtak a csillagok. A vasúti pályák mellett lévõ igen erõs reflektorok (és elég magasan is vannak Link ) tisztán látszott a Skorpió. Az idén most láttam elõször.
#10146
Nahm, örülök hogy segíthettem. nevet Nincsmit. nevet

Voltunk kint tegnap Zselicben:

beillesztett kép



Eléggé kalandos és peches helyzet volt, de többel jöttünk el, mint amennyivel odamentünk.
nevet Link

Ami a legnagyobb érték: Állatövi ellenfény! Azért egy olyat lefotózni... nemgondoltam volna. Teljesen meglepett!
#10145
Érdemes a kisfilmet megnézni a becsapódásról! Link
#10144
Nagyon szép! Én 5.30-kor kezdtem figyelni, nagyon jól néztek ki így együtt.
#10143
Köszi! Legalább megtudtam, hogy mit fényképeztem reggel! kacsint vidám nyelvnyujtas
#10142
Hú, de közel!
Ilyen közel 1980 szeptemberében voltak (az'szem 5-én). Éppen kiskatonaként szívtam a nyúldombon, volt alkalmam az egészet végignézni fényes nappal.
#10141
Vénusz-Hold-Rafy együttállás. nevet
#10140
Ma hajnali Vénusz-Hold együttállás nevet

Link

beillesztett kép


#10139
Jupiter és holdjai: Link
#10138
Köszönöm, nagyon hasznos ez az infó. vidám
#10137
Többek között itt lehet követni: Link
Érdemes regisztrálni és az észlelõhely koordinátáit megadni még több és pontosabb infóért.
#10136
Az imént, kb 18.02-05h-között haladt át a nemzetközi ûrállomás felettünk?? Nagyon fényes volt, dny-ék-irányt tartott,majd gyorsan eltûnt még jóval a horizont elõtt. Jól láthattam, vagy más volt? Hol lehet ennek utánanézni. Elõre is köszönöm, ha valaki válaszol. vidám
#10135
Én a függönyökre gondolok. 6400-as ISO-val kimutatható égboltelszínezõdés nálam nem Sarki fény.
nevet kacsint

Téli csillagképek: rendkívül rossz facebookos minõségben:

beillesztett kép

#10134
Usrinnal beszélgettem, azt mondta, Kp=6 már elég szokott lenni nálunk is a látványhoz. Ehhez talán elég egy (esetleg kettõ, vagy pontos találat kell, ami most nem teljesen volt meg). A Kp=8-9-hez már kell néhány.
Most is a reggeli idõpont volt a legnagyobb baj, ha jól emlékszem.
#10133
*alsó (vagy felsõ) konjunkció!

Finom Vénuszsarló nevet
#10132
Több egymás utáni X fler, vagy M8-9-es fler kell ahhoz hogy nálunk is látszódjon valami + megfelelõ idõben jöjjön + megfelelõ égbolt mellett.
nevet

Tegnap a Vénuszt fotóztam. Nehéz volt a vonuló felhõk miatt de meglett:

beillesztett kép


- elülsõ konjukcióban van a nappal úgy 5°-ra északra és 1-2°-ra jobbra. Nagyobb látcsõvel már látni lehet, ugyanakkor a napot mindenképp takarjátok ki épülettel, ha esetleg próbálkoztok vele. Élõben szebb a látványa.
nevet
#10131
Volt két napkitörés, egy M7.2-es, és egy X1.2-es, melyek a Föld mágneses terét reggel érték el (nekünk elég rossz idõpontban). Azóta pont frissült az elõrejelzés itt: Link , de az elõzõben olyanok voltak, hogy "viharos erejû" mágneses viharok lehetnek. De az utóbbi fél órában sok riasztást visszavettek, sok azonban maradt. (Nem néztem át részletesen, csak a színkódokat Link .)

Még egy dolog: sokszor volt szó a jelenlegi ciklus eddigi és várható napfoltszám-menetérõl. Most így állunk: Link , bejött a kettõs csúcs, amit a társaság egyik része sokat emlegetett.

Fetcroll:
A címe "A Hold az Eridanusban"? Engem legalábbis elsõre becsapott. nevet
#10130
Én meg ilyenekkel szórakázok a derült éjszakákon. (ami sajnos nagyritkán fordul csak elõ mostanában) Link
#10129
Mire jó a köd? Még november 17-i ködös délelõttön lõttem ezt a képet: Link
Elvileg szabad szemmel is láthatók voltak a foltok.
#10128
Itt is szép volt. Ráadásul egy pici pára is volt az égen, mindkettõnek volt halvány udvara.
Sajnos mire hazaértem lenyugodtak, így fotó nincs róla.
#10127
Értem. Hát, kár érte. Köszi a választ!
#10126
Ámulatba ejtõ most a Vénusz&Hold párosítás.
#10125
Köszi a lezáró cikket az Isonról. nevet
#10124
Látták Miskolcon is.
Link
#10123
A Naphoz közeledve kiszórt anyagból származó meteorok esélye tényleg felmerült, de a kutatók mostanra egyöntetûen elvetették. (Errõl az MCSE levelezõlistáján olvastam.) Az okok azok, amiket az általad idézett cikk is leír: a Föld az ISON pályasíkján áthalad, de a pályavonaltól túl messze lesz. Hogy egy törmelékszemcse elérhesse a Földet, ahhoz erõsen le kell térnie eredeti pályájáról, ehhez pedig legalább 1 km/s kezdõsebességgel kellett volna kidobódnia a magból, ami nem reális. Ráadásul a csóva eleve nem volt túl acélos, amikor az ISON még földtávolságban ill. azon túl járt a Naptól.
#10122
Ezt egy kicsit kiegészíteném.
Az ekliptika két döféspontjánál az üstökös a Földpályán belül volt, ezért az apró porszemekbõl álló csóva, ami ugye a Naptól kifelé van, átvágta a Földpályát is, amikor az üstökös átment az ekliptikán. A két döféspont esetében a második nem játszik, akkor ugyanis a Nap mellett zúgott el, az ott kiszabadult por, teljesen szét fog oszlani. Az elsõnél azonban a csóva még "egyben volt", ezért az ott lévõ porfelhõ nem oszlik szét annyira. Ez a porfelhõ az üstököspálya síkjában az üstököspályán kívül jelen lesz. A Föld ezen a síkon, vagyis a porfelhõn jan. 14-15-én fog átmenni. Ezen a két napon tehát jó esély van arra, hogy meteorokat lássunk, mely egy új meteorzápor lehet. Már van neve is (igaz, nem a nevezéktan szabályai alapján adták): "Isonidák". (Gondolom, ha kiderül, hogy hol lesz a radiánsa, adnak neki rendes nevet is.)

Hogy mennyire igaz az, amit mondok, azt egyelõre még magam sem tudom nevet , de kiderül pl. ebbõl: Link Link
#10121
Fényszegény nappalok? Napkelte negyed 10 táján van, ettõl a reggeleink olyanok, mint amikor anno nulladik órára kellett menni. Délután semmi extra, ugyanakkor megy le a Nap, mint Magyarország ÉK-i csücskében. Ha "zöldfény" alatt a sarki fényt érted, az innen 1000 km-re északra számít gyakorinak, de még ott sem minden éjjel van.
#10120
Köszönöm, akkor a gravitáció és Kepler... nevet
Pedig jó lenne egy szilveszteri tûzgömb, bola erre felé, ne csak a kutyákat kergetné meg a mû petárda, és a durranás.

Különben hogy vagytok a fény szegény nappalokkal? vagy esetleg a "zöldfény" beborít egész éjjel? (napfolt max.)

Szép napokat kívánok! nevet


#10119
Nem. Nincsenek már ott százméteres darabok, de ha lennének, azok sem tudnának a Kepler-törvényekre fittyet hányva leugrálni a Nap körüli pályájukról. (Amin most épp a bolygók pályasíkjától "felfelé", azaz észak felé menne az üstökös, a Földtõl több tízmillió km-re elhaladva.)

Annyi igaz, hogy a szétdarabolódás, párolgás során fellépnek nem-gravitációs erõk, de ezek csak hajszálnyi pályaváltozást tudnak okozni. A gravitáció nagyobb úr.
#10118
Szervusz Usrin!
Az Ison üstökösre visszatérve; lehet hogy a mag szétoszlása a napközelben okozhat olyan pálya módosítást , hogy bizonyos darabjai (egészben 4-5 km.) utána akár 50-100-500 méteres)) megsült kõzetei a tömeg-sebesség módosulása okán, esetleg közel kerülhetnek a Föld pályához, légköréhez?
Elég morbid kérdés, de lehet benne valami. Netán egy kiadós meteor- bola -tûzgömb, ne agyisten termetes meteor szikla csapódna a Föld légkörébe, mint az oroszoknál.? kacsint

#10117
Köszi szépen!
#10116
Ha nem bírod a korán kelést, akkor este, napnyugta után az ÉNy-i horizont közelében találod. Este sokáig nem lehet látni, mert 20 óra körül lenyugszik. Majd hajnal 1 körül kel fel ismét, ekkor már az ÉK-i égbolton. Ekkor tovább meg lehet figyelni, mert ugye tovább van sötét. Egyelõre. Mert ugye viszonylag gyorsan halad az égen és egyre közelebb kerül a Naphoz, így egyre jobban lemegy a horizont alá. Asszem dec. 22-én lesz perihéliumban.
Jelenleg a fényessége 4-5 magnitúdó között van, de ahogy közeledik a Naphoz (bár távolodik a Földtõl) talán még pár tizedet fog fényesedni.

Itt van egy térkép, ahol be van jelölve merre fog haladni a következõ napokban: Link
#10115
Szépek!

Tudnál róla linkelni valami információs anyagot? Merre és mikor látható, hogyan alakul a fényessége, stb.?
#10114
Eddigi Lovejoy termésem (remélem még nincs vége nevet ):
2013.11.27 - Link
2013.11.28 - Link
2013.12.02 - Link
2013.12.02 - Link
#10113
Az üstökösök a Földtõl sok millió kilométerre lévõ égitestek, ezért nem "haladnak" szemmel láthatóan az égen. (A Föld forgása miatt a többi égitesthez hasonlóan felkelnek és lenyugszanak, ill. a Nap körüli keringésük miatt pár nap alatt láthatóan arrébb kerülnek a csillagokhoz képest.) Úgyhogy ez kizárható.

Amit te leírtál, az ugyanúgy meteor (a Föld légkörébe érve felizzó és elpárolgó kõzet- vagy vasdarabka), mint a "hullócsillagok". A különbség annyi, hogy a darabka nagyobb (nem milliméteres, hanem mondjuk centiméteres), ezért fényesebben és valamivel hosszabban világít. Ezeket hívják tûzgömbnek.
#10112
Simán lehetett egy tûzgömb.
#10111
Nemrég meséltem Domnak, hogy ma délután 16:35, 16:40 körül láttam valami fura fénycsíkot az égen. Üstökösre gyanakodtam, mert nem klasszikus hullócsillag volt, hanem egy nagyobb "valami", egy fénycsík haladt nagy sebességgel Kelet-Nyugat irányba, kb 3 másodpercig láttam, majd "villant", vagy "szikrázott" egyet, és eltûnt. Tuti nem hullócsillag volt, nem is tûzijáték. kacsint
#10110
Tegnap este elfelejtettem beírni:
tegnap 16:06-kor az Alkotmány/Sziluska utcából KDK felé (kb. 115-120° irányába) a horizonton fényes tûzgömböt láttam. "Átlósan" jobbra lefelé hullott mintegy 6-8° magasságból és a horizontot elérve még fényesedett. Mindezt még világos égen, napnyugta után nem sokkal, a keleti horizont épphogy egy kicsit elkezdett sötétedni.
#10109
Usrin cikke ismét az üstökösrõl: Link
#10108
A Friss vödrös SOHO képen már alig látszik. Sajnos úgy né ki tényleg elpárolgott.
#10107
A franc. Most néztem és tényleg elég diffúz lett.
Sajnos eléggé megviselte a napközelség.
#10106
Ha túl is élte az üstökös a napközelséget, szerintem eléggé megviselte: Link . Egyre jobban halványul.
#10105
Továbbra is hajnalban lesz jobb a láthatósága, mivel akkor az égi látszó pályája (és a csóvája is) a horizontra majdnem merõleges lesz napkeltekor. Napnyugtakor a napnyugta idõpontja után hamar nyugszik az üstökös is, ráadásul a csóvája szinte ráfekszik a horizontra. Így este világosabb égen kéne észlelni, mint hajnalban.

Sze: utóbbi esetben viszont egy nagyon hosszú csóva igencsak festõi lehet alatta a Börzsönnyel innen, Tolmácsról.
#10104
Hujajjnye! Szépen eljött! Igazi kakastaréj! vidám

Namost én nem értem ezt az ûrtérképet. Ha idáig csak hajnalban volt látható napkelte elõtt, akkor most átlibbent a másik oldalra? Tehát majd napnyugta után látható?
djrafy: szép a (kancsillagos) kép, a Vénuszról! nevet

#10103
Link

remélhetõleg bejön másoknak is nevet

szépen túlélte, pedig már én is temettem, arról meg nem is beszélve, hogy fél napig kerestem a linket, ami bejön... elég kevés az információ a médiákban is, meg a szakmai portálokon is nevet
#10102
Már találtam. Beállítottam a Stellariumban az üstökösöket.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-01 18:03:11

Kõszeg

10.6 °C

RH: 85 | P: 1022.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129885

Hírek, események

Téli időszámítás - Október 27-én óraátállítás

MetNet | 2024-10-25 20:24

pic
Továbbra sincs döntés az óraátállás eltörléséről, így tehát október 27-én hajnali három órakor időmérő eszközeinket egy órával vissza kell állítanunk.