2024. november 30., szombat

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#18137
Köszi az infót! Felettébb fura is volt...
#18136
Ma megtudtam: érzékelõ csere volt. Az adatokat javítani fogják.
#18135
Ezt akkor sem értem, fújt a szél. Derûs idõ.
#18134
Az összes környékbeli amatõr mérõnél 5 fok fölötti a Tmax, de tüske nélkül.
#18133
Szép kis tüske!
Ha jó ez, ha nem (ha esetleg valamiféle hiba okozta), a synop tartalmazza ezt, szóval legelsõ körben nem szûrték ki...
#18132
Köszönet! Ez akkor csak igaz lehet: Link
Nálam 5.2°C volt a max, de nem tudom pontosan mikor.
szerk: mindaddig hibának véltem, míg haza nem értem és meg nem láttam a mérõmet.
3 km-re lakom az állomástól, én is a város szélén vagyok. A fene sem tudja mi okozta ezt. Ebben az idõpontban, pont a csupasz szántóról fújt a szél odakinn. Ez már találgatás...
#18131
28/11/2013 18:00->AAXX 28181 12982 31960 42205 11002 21016 30163 40269 58012 70311 80002
333 10054 4/000=

+5.4°C
#18130
SYNOP vadászokat kérdezném: mennyi volt a Tmax ma Szegeden?
#18129
Jogos, köszi az észrevételt nevet
#18128
Ez a magyarázat azért nem mûködik, mert a só nem helyben oldódik bele a tengervízbe, hanem a szárazföldrõl mosódott be oda hosszú évmilliók során. (Ill. a tenger sótartalma bármilyen hõmérsékleten nagyon messze van a telítettségtõl.)

A valódi ok az, hogy bizonyos tengerekbe (jellemzõen hûvös klímán) sok édesvizet szállítanak a folyók, miközben a tengerfelszín alig-alig párolog. Emiatt ezek "felhígulnak": pl. Balti-tenger. Máshol épp ellenkezõleg: édesvízbõl kevés jut be, miközben a meleg, száraz éghajlaton a tengerfelszín sokat párologtat. Ilyen a Földközi-tenger és a Vörös-tenger. A különbségek azért nem nagyobbak, mert a tengeráramlások miatt a keveredés is folyamatos.

Szóval, az enciklopédia állítása csak nagy vonalakban igaz. Magasabb hõmérsékleten tényleg erõsebb a párolgás, ami növeli a sótartalmat, de a sok csapadék ill. betorkolló nagy folyók ellensúlyozhatják ezt a hatást. (Pl. Indiától keletre sem éppen hideg a tenger, de a Gangesz vize ill. a monszunesõk alaposan felhígítják.)
#18127
Köszönöm a választ yakin !

> Troostit
#18126
Azt gondolom, ez azzal van összefüggésben, hogy a legtöbb só oldódása endoterm folyamat, azaz magasabb hõmérsékletû oldószerben könnyebben oldódnak.
(a tengerfelszín sótartalma: Link )
#18125
Egy 1975-ös kiadású zsebenciklopédia szerint a tengerek sótartalma - más egyebek mellett -,
függ a hõmérséklettõl is.Kérdésem hogyan és miért ?
Elõre is köszönöm a tájékoztatót !
#18124
köszi!

magashegység kizárva: Budaörs.

Jól jövethetõ volt a mozgásuk szemmel is, alacsonyan voltak.

jonagy
#18123
szervusztok! tud nekem valaki metnetes informatikus telefonos elérhetõségét megadni, mert informatikai kérdésben szeretnék segítséget kérni.

elõre is köszönettel
#18122
Elsõ ránézésre hófedte magashegység, másodikra Ac. lenticularis. laza
#18121
Sziasztok!

Ilyet láttam ma. Látványos volt, olybá tûnt, mintha a domborzatot követnék a hullámok.

Ezmiez?

beillesztett kép



Link

Jonagy
#18120
Tisztelettel köszönöm VáraljaMet válaszát !
#18119
Az ELTE-n.
#18118
Érdeklõdöm,hogy Magyarország melyik egyetemén lehet felsõfokú
meteorológus diplomát szerezni ?
#18117
Sziasztok! Az alábbi linken Link látható, hogy a WD-n a mûholdképet meg lehet jeleníteni. Ha valaki tud segíteni a folyamat leírásában, az Európai mûholdkép megjelenítésében azt nagyon megköszönném. vidám
#18116
Sziasztok! Lenne egy kérdésem. Tegnap felvittem az 5-ig a szeptemberi csapiadatokat és ha ráviszem az egeret a csapadékadatomra nicknév szerint nem írja ki a rendszer hogy az az én adatom. Ez miért van? nevet Köszi a segítséget.
#18115
Szépen le van adminisztrálva minden egyes kis tölcsér nevet
#18114
Véletlenül belefutottam egy tornádós hurrikánstatisztikába. Az abszlolút csúcstartó a hírhedt Ivan (2004) volt, 119 megfigyelt tornádóval Link nevet Csak kiegészítésként...
#18113
Szerintem is altó- középszintû felhõzet, az elmosódottság is azt igazolja. A Cc.-n érezni a magasságot, távolságot is. A mozgása is jóval lassúbb, az alto felhõknél akár öt perc is látható tovasodródást mutathat.
#18112
Igen, lehet Cirrocumulus stratiformis undulatus . Azonban a Cirrocumulus hullámai határozottan - és többnyire - eltérõ irányúak, a felhõzet egyes darabjai között a diszkontinuitások szembeötlõbbek (a met4ever által beillesztett elsõ kép ezt igazolja is), amik az Altocumulus hullámaira ritkán jellemzõek.
A legbiztosabb az, ha az égboltot s a felhõket hosszabb ideig követjük nyomon, ami az azonositást a helyszinen jóval kisebb tévedéssel végezhetjük el.
#18111
Egy kicsit megvártam, milyen ötletek születnek... nevet
Szerintem:

(???)cumulus stratiformis az biztos, mert réteget alkot, de nem egybefüggõt, amire ez a jó leírás.
Undulatus is biztos a hullámos alakzat miatt.

Szerintem a felhõzet magassága a kérdéses: magasszintû (cirro-) vagy középszintû (alto-). Talán inkább magasszintûnek mondanám, így ez jön ki végül:

Cirrocumulus stratiformis undulatus 60%
(de lehet, hogy altocumulus stratiformis undulatus 40% nevet)

=> Link (wikipedia Cc stratiformis undulatus) vs Link (a kérdéses felhõzet)
#18110
Szép napot kivánok! nevet Szerintem inkább Altocumulus stratiformis translucidus undulatus a felhõzet. És ez teljesen egyértelmû.
#18109
Áthelyezve innen: Társalgó (#40582 - 2013-08-30 09:57:12)

Már elég rég foglalkoztam felhõkkel, de szerintem Cirrostratus nebulosus undulatus.
#18108
Szia! Okosabb biztos nem vagyok, a sejtésedet nem ismerem, a saját véleményemet igen, az szerint pedig, Cirrus undulatus, vagyis Hullámos fátyolfelhõ, ha tévednék, akkor majd kijavítanak az .... kacsint
#18107
Link nagyon szeszélyes a területi eloszlása az elmúlt 90 nap csapadékanomáliájának!
#18106
Száraz? Szerintem ez a nyárból esetleg a Július volt kissé szárazabb. A Június az átlagnál kissé csapadékosabb. Az augusztus nagy része szárazon telt , viszont bepótolta ugyanis pár nappal ezelõtt meg leesett egy havi csapadék. DK-en legalábbis.
#18105
Áthelyezve innen: Társalgó (#40579 - 2013-08-30 09:35:14)

Nem tudom, jó helyre írtam-e, szeretném a tõlem okosabbaktól megkérdezni, ez milyen felhõtípus, amit fényképeztem. csak sejtésem van.
Köszönöm elõre is!

Link
#18104
Mivel ezt csak magyar oldalakon találtam meg, gondolom ez valamilyen önkéntes fordításból származhat, és nem hivatalos(nak számító) terminológia. Valószínûleg errõl van szó: Link (Events before droplet splashing on a solid surface - Journal of Fluid Mechanics / Volume 647 / March 2010, pp 163-185, Mani et al)
Nem egy könnyed olvasmány laza
#18103
Sziasztok! nevet Szerintetek hányadik helyen végezhet az idei nyár a legszárazabb nyarak rangsorában? Az elsõ 10-ben benne lehet? Tudom, hogy még van hátra belõle 2 hét, ami hozhat még meglepetéseket, de azért kíváncsi lennék egy szakértõ véleményre. nevet
#18102
Most telefonon nem alltam neki olvasni a cikket, de annyit el tudok mondani, hogy nem ritkak a szupercellaka karokban. Sot, a tornadok sem. Eppen ezert a "hurricane/tropical storm warning"-gal egyutt altalaban kimegy a "tornado warning" is.
#18101
A választ az AMO (Atlantic Multidecadal Oscillation - Link ) épp aktuális "fázisa" ad(hat)ja, fokozottabb meridionalitás esetén a frontoknak nagyobb hajlandósága lehet (ahogy te is említed) hullámot vetni tõlünk nyugatra, és a mozgásuk is renyhébb (csak spekulálok). A fórum némely topikjában egészen kiterjedt diskurzust találhatsz a témáról (pl. az éghajlatváltozásban, globális jelenségekben, idõjárási visszatekintõben, esetleg a met. társalgóban, bár ott nehezebb dolgod lesz megtalálni a szemet a korpa közt kacsint )
#18100
Az "átrohanós" frontok erõs, mély ciklonokhoz kapcsolódan nyugat, északnyugat felõl, zonális áramlással érik el térségünket, ezért pl. az orografikus hatások nem, vagy csak kevésbé érvényesülnek, nem hullámzik be. Az utóbbi néhány évben azonban a zonális áramlással szemben jelentõs túlsúlyba került a meridionális irányítás, mely észak-déli áramlással (hõcsere) jár. Nem alakulnak ki mély atlanti ciklonok a hozzájuk kapcsolódó erõs frontokkal, sekélyebb, lassabb mozgású alacsoy nyomású képzõdmények a jellemzõk (gyenge ciklonok, hidegörvények). Ezek a meridionális irányításra jellemzõ anticiklonok közt nem igazán tudnak felerõsödni, sem (rövid idõ alatt) nagy távolságokat megtenni - egy helyben tekergõ (by floo) felhõ és csapadékrendszerek jellemzik ezeket (de legalábbis lassan áthelyezõdõ, nem túl dinamikus).
Hogy e váltás a zonális nyugati, illetve meridionális észak-déli áramlás közt hogyan, miért...? No arról legfeljebb sejtéseink lehetnek.
#18099
Sziasztok! Mi lehet az oka annak, hogy az utóbbi években szinte mindig csak lelassult mozgású, hullámzó hidegfrontok érnek el minket, s a gyors mozgású (egész országon végigvonuló zivatarláncolattal kísért) frontok eltûntek? (Gondolok pl. 2007. jún. 21.-re.)
Nemrég figyeltem fel a jelenségre, végignéztem az elõzõ évek frontvonal-analíziseit, és ezeken is azt vettem észre, hogy tõlünk nyugatra mindig hullámot vetnek a frontok. Ez az Alpok orografikus emelõ hatása miatt szinte törvényszerû, és ezek a gyors mozgású, aktívabb hidegfrontok ritkák lennének, mint a fehér holló? Elõre is köszönöm a választ! nevet
#18098
Úgy tudom, hogy a trópusi ciklonok (hurrikánok, tájfunok) "karjaiban" elõfordulnak szupercellák, vagy ahhoz hasonló képzõdmények; hogy izoláltan elõfordulnak-e, azt nem tudom, talán valaki, aki szakértõ, megmondja nevet
Hirtelen ezt a tanulmányt találtam a témában: Link
("A numerical investigation of supercells in landfalling tropical cyclones")
#18097
Szerintem is a tányéros a jó megoldás,volt dolgom mindkettõvel.
Ma ezen akadt meg a szemem,és sokat gondolkodtam mi a mérés célja.
Link
#18096
Bár nem vagyok szaki, de manapság a szenzorokat tányéros árnyékolókba ( lásd: Link ) helyezik el 2 méter magasságban, amely alatt lehetõleg gyep kell, hogy legyen. Illetve azt hiszem, hogy 15 méteres sugarú körben nem szabad tereptárgynak lennie. Persze lehet mérni házikóban is, de azzal elõfordulhatnak gondok..
#18095
Link
#18094
Két kérdésre érdekelne a válasz.

- Hogyan / hol kell helyesen elhelyezni egy hõmérõt?
- Mikortól beszélhetünk aszályról? Mik a kritériumok? (Három kérdés lett.) nevet

Köszi.
Robi
#18093
Üdvözletem!

Az lenne a kérdésem, hogy a trópusokon pl. Egyenlítõnél vannak szupercellák és derechók vagy ezek a mérsékelt égöv sajátosságai? nevet (Úgy tudom frontok nincsenek.)
#18092
Na igen úgy már más lenne a leányzó fekvése ,de ha betartják(?) a 30 éves periódust akkor logikus lenne a 2010-es éveket evvel számolni ,na akkor már tényleg más lenne a leányzó...vidám
#18091
Vagy akár vehetné az 1961-2010-es átlagot is! laza
#18090
Köszönöm! kacsint
#18089
Megköszönném ,ha egy jártasabb ember válaszolna a kérdésemre.
#18088
Az oldalon több modell fut, õ pont ha jól látom a GFS ami a napjában 4 alkalommal 00,06,12,18-kor frissül. Az idõpont UTC-ben értendõ. A bemeneti adatok az ezt megelõzõ felszállások. pl az éjféli felszállás a reggeli modellben van futtatva.
A többi modell egy, illetve két alkalommal, többnyire este és reggel frissülnek.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 10:26:09

Csesznek

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.