2024. november 23., szombat

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10201
Ez igen! Nagyon szépek!
Van benned tehetség gazdagon. nevet
#10200
Végre bemerted tenni. laza
#10199
Sziasztok ! nevet

Lehet,hogy nem fotó de úgy érzem ebbe a fórumba beleillenek a csillagászati festményeim. nevet

beillesztett kép




#10198
A gép 10 méterre volt tõlem lent a földön. Ez natúr kép, tehát semmi vágás. Teljesen véletlen volt hogy pont ott van a kezem. Másodikra már nem sikerült.
nyelvnyujtas
#10197
Jók ezek a beszámolók. Azt hiszem egy képed nem láttam elõtte, de akkor is. Leszedtem a képeket, Nézegetem az exif adatokat 1-2 napig, aztán törlöm. Elképesztõ ahogy megfogod a Nunkit! Nem tudom elképzelni hogy lehet így belõni, 50mm-en azért elég messze lehetett a gép.
#10196
Oh!
Az a baj, hogy nemvolt nagy szám. Óránkénti 10-es ZHR... Inkább aludtam. Bár másoknak sikerült lefotózniuk egy-egy rajtagot. Azoknak gratula a kitartáshoz.
nevet
Ajánlom figyelmetekbe a következõ beszámolómat, mely a június 8.a-i asztrotájképeket süríti egybe:Link


beillesztett kép



beillesztett kép

#10195
De nem egészen, mert ha egy név már létezik, akkor a csillagkép elé kell tenni a radiáns csúcsidõbeli helyzetéhez legközelebbi csillagot is, és/vagy a hónap nevét. Ezért a májusi camelopardalidák még jó is lenne, de pont azt írtam, hogy azt az elsõ cikkben az elsõ említéskor használták, azután viszont csak a "Camelopardalidák" nevet használják, ami viszont egy másik, április végi raj.

Most hirtelen nem találom a linket, de a Meteor Data Center honlapján van egy "Shower Nomenclature Rules", vagy valami hasonló, ezt ott olvastam.
Csak azért írtam amúgy, mert itt, a Meteor Data Centernél szerettem volna megnézni, hogy a Working List-ben megvan-e ez a raj, legalább ideiglenes munkára, de semmilyen nyomát nem találom, pontosabban a cikkekben lévõ infók alapján találtam több meteorrajt, melynek egy-két (mindegyiknek más) adata egyezik a keresett rajéval, csak a többi nem.

Közben megtaláltam az elnevezsi szabályokat: Link
#10194
Feltettél egy kérdést: "Na egy csillagbeazonosítást ki vállal? nevet" #10190-nél ott a válasz. Vagy így jobb? Link Azt hittem egy piros pontot megérdemel.
#10193
Azért hívják annak mert abból a csillagképbõl érkezik. Minden új meteorrajt azalapján neveznek el, hogy melyik csillaképben van a radiáns. Ha a skorpió csillagképbõl jönne egy új raj, akkor Scorpidák lenne a neve, és így tovább.
nevet

Ladányi Tamásnak ismét sikrült nagyon hangulatos képet alkotnia. nevet
#10192
Ladányi Tomi képe és cikke a NatGeo-ban: Link
#10191
Kezdettõl fogva nem értettem, hogy miért hívják ezt a meteorrajt Camelopardalidáknak, és miért rövidítik CAM-nak, pláne, ha egy új (eddig még nem jelentkezett) meteorrajjal állunk szemben. A mérések alapján az új raj jelentkezett, maximuma kb. lambda_nap=62,8 körül volt, ld. alul: Link . A Link korábbi cikkben az idézet valószínûleg éppen arra a CAM-ra gondol, ami a munkalistán ( Link ) is van, vagyis erre: Link . Ennek maximuma lambda_nap=39,1 körül van, ami április 29-e 17UTC körül van. Az MLD-é pedig lambda_nap=52, ami kb. május 13. Ebben a cikkben májusi camelopardalidáknak említik az új rajt (elõször és utoljára) MCA rövidítéssel, csakhogy ezzel a rövidítéssel a Márciusi Cassiopeiidák szerepelnek lambda_nap=350-nel (Márc. 11.) Camelopardalidákból még van Októberi (OCT, megerõsített, lambda_nap=191,3=10.06.), Okt. gamma (OCP 193=10.04/05. éjfél UTC) és Okt. béta (OBC, 214=10.27/28. este), valamint béta (BCM, 10007.02. reggel) és gamma (GCA, 109,9=07.12. 17UTC).
Valahogy helyre kéne tenni a neveket.
De az is furcsa, hogy az IAU még az ideiglenes rajok közé sem tette fel. A mért idõponthoz közelebb a pszi Pegasidák (PSP) van legközelebb, de annak máshol van a radiánsa.
#10190
(A Pajzs csak kb, mert ott elég homály van,)

beillesztett kép

#10189
A kép állítólag egy photoshop klónozásos hamisítvány. nyelvnyujtas

Ajánlom figyelmetekbe a május 24.-én készült képeimet!
Helyszín: Zselic
Idõpont: 23:00-tól 03:00-ig.

Ez egy jókora sorozat volt a 6D-vel. Az utolsó pár kép már új utómunkával készült.
Link

beillesztett kép



Bármi kérdésetek van, írjatok! nevet
#10188
Hogy mi ez, nem tudom, de a hozzászólásokon rendesen felröhögtem. nevet "Sumákok ezek nagyon.. csak ne most vigyenek hamarosan fizetés van!!" "két dolog biztos 1 nem wagyunk egyedül ebben a kib***ott univerzumban.2 a marketban 280 a csapolt borsodi! ha azt meg ittam felõlem elvihetnek!" laza
#10187
Köszi a válaszokat.

Itt egy elég lehetetlen kép: Link
Somogyszob és Atád között fotózták szerdán hajnalban. Igazából meg se osztanám itt, de már több embertõl hallottam, most kép is van..
#10186
Ha a Nap nincs túl alacsonyan a horizont alatt, képes ilyen trükkökre. Ilyenkor a Repülõ teste veri vissza a fényt, mely erõssége bõven elnyomja a villogó lámpákat. Én olyat láttam többször is, hogy a repülõgép olyan szögbõl érkezett, hogy nem is látszott mozogni, látszólag egy helyben állt. "Ejnye, ez a fényes bolygó tegnap még nem volt ott" - gondolná az ember elõször, aztán ahogy írtad, egyszer csak elvesztette a fényerejét és elkezdett villogni, no meg haladni.
#10185
Fetcroll kolléga is látta elvileg szóval van valami, de a Tûzgömp blogspot nem reagált semmi vagy lehet nem ér rá a szerkesztõ perpill.

Elvileg akkor hullott egy nagyobb darab amit sokan láthattak a facebookos bejegyzések alapján.

Én sem láttam még soha direktben nagyot. Egyszer az erdõben bolyongva láttunk egyet ami 3-4 sec-ig hullott. Na az tényleg jól nézett ki a zöldes-sárgás árnyalatával.

Darabokra szakadás is simán lehetséges. nevet Nem olyan ritkák ezek vidám
#10184
Ezt a MCSE közölte: "Meteorzápor május 23/24-én?



A 209P/LINEAR üstökös pályáját május 23/ 24-én keresztezi bolygónk. Ez azt jelenti, hogy a kométából korábban kiszakadt porszemcsék meteorrajként jelentkezhetnek. Az üstökös magja idõs, alacsony aktivitású, ám van remény arra, hogy életének korábbi szakaszaiban jelentõsebb mennyiségû anyagot bocsátott ki. Az elõrejelzések szerint éjfél körül, Kanada területén van a legnagyobb esély a jelenség megfigyelésére. Ha lesz komoly aktivitás, úgy érdemes itthonról, akár egész éjjel (sõt néhány nappal korábban és késõbb is) figyelni az eget. A radiáns a Camelopardalis és az Ursa Minor csillagképek határán található, így cirkumpoláris, tehát csak várnunk kell a hullócsillagokra" . Igaz, ez is "média".
#10183
Mi ez a tûzgömb pontosan és hány órakor volt? Szomszédlánnyal kinn voltunk fél2-ig.. akkor lehet ezt látta.. Én sajnos zseblámpát kerestem a kocsiban. vidám

Amúgy elõször egy baromi érdekes repülõgépet figyeltünk meg. Olyan volt, mint az ISS; semmi villogás, viszont pont olyan fényes volt csak kicsit sárgább színben pompázott. Még kérdezte is, hogy az meg miiii? Hát mondom az ISS. Aztán egyszercsak elvesztette a fényerejét és elkezdett villogni, tisztán látszott, hogy repülõgép.

Aztán valamikor 23 és 1 óra között (nem néztem órát, így nem tudom pontosan) elmentem a kocsihoz zseblámpáért. Kiabált utánam, hogy nézzek észak felé, de én már csak halványan láttam a hullócsillagot. Azt mondta, darabokra szakadt a horizont felett, én még sosem láttam ilyet. vidám
#10182
Volt tegnapelõtt egy tûzgömb. Én is csak hallottam róla, de ezekszerint valós. Nemlátok a Tûzgömb weboldalon róla videometeoros képed, de biztos hogy volt valami.
nevet

A Camelopardalis meteorrajt csak a média fújta fel teljesen feleslegesen. Én nyugodtan aludtam rajta, egyrészt borult ég miatt, másrészt a maximum ZHR reggel 7 órai idõpontja miatt.
nevet

Szombaton éjjel Zselicben fotóztunk. A sok idegesítõ lottyos zivatar mellett amely egy hibás stroboszkópként villogtatta az eget, igencsak szép látványban volt részünk.

Egyike itt látható:

beillesztett kép


Tejút emelkedik, és már viszonylag korán 1 órakor szépen látható.
#10181
Hol vannak a meteorzáporos képek? Mindenhol be volt borulva?
#10180
Valaki meg tudja erõsíteni Szabolcs megyébõl a Tázgömböt?Valószínûleg azt láttam.Elég nagy volt , zöldes színû, és az egész egen végigcikázott.
#10179
Se! nevet A Camelopardadidák maximum ZHR-jeholnap reggel 7 órára esik. nevet
Pontosabb infó itt: Link
#10178
Na ma este csillaghullás ... De a maximuma holnap reggel 9 kor lesz.
#10177
Az nagyon király. (N) Holnap le is lõttük az esti asztrotúránkat. Én nemakarok megázni. Ellenben a kárpótlás remélem egy sistergõs lecsapó lesz. ... mondjuk úgy 100 méteres távolságban.
;-)
#10176
Ráadásul estére felhõt is kapsz...
#10175
Mondanom sem kell hogy a mai Tejutas fotózást felülírta az afrikai homok. nevet
Amióta megvan a gép, folyton megy az idõhiány vagy a pechszéria. Na majd elõbb-utóbb lesz valami.
nyelvnyujtas
A hajnali 2-es Tejutat szeretném lefotózni. Terv megvan rá, ma hajnalban pedig fel is tudtam kelni rá, de sajna kinézve , szomorúan megállapítottam hogy 20° a horizont felett egyszerûen elvész a porban.
#10174
Nem Androidos a mobilom, így nem kell megkérdeznem, hogy mi az a MF funkció. A Samsungnál van lehetõség Androidos képátvitelre, teljes körû távirányításra (a telefon kijelzõjén látszik ami a fényképezõ kijelzõjén) ezzel nem lennék elõrébb. Nagyon tetszenek az új képeid. Szép kék ég, zöld fû, rengeteg csillag...Jó idõt, jó eget, jó témákat...meg egy nagy kalappal! Ezek után nagyon félve linkelem be a FB-ra szánt ismeretterjesztõ képeimet, talán azért merem, mert ezek közelebb vannak a valós fényviszonyokhoz. Nincs kék ég, zöld fa, annyi csillag. (Savanyú a szõlõ.) A Merkúros képeket levágtam. Link
#10173
Érdemes a live wiev-et használni. A kompakt + bridge gépekhez nem értek annyira, de az én kis powershotomban van MF funkció. Szerintem a tiédben is lesz. Amúgy meg a szándék a lényeg.
nevet

Voltunk kint aznap mikor fotóztál. Mi is készítettünk képet. Írtam egy kis bejegyzést:
Link

beillesztett kép



Tejút nélkül nem az igazi. nevet Majd lesz az is.
#10172
Köszi. Marha nehéz becélozni, mert nem látok semmit a kijelzõn, fõleg zoomoláskor. Azért vannak a lámpák benne, mert az kicsit segít. Persze késõbb kivághatnám, a 14Mp-bõl maradna még. Ezt is tanulnom kell, hogy mibõl mennyit. Nekem is lesz még.
#10171
Gratula!

Láttuk mi is, de mire kiértünk addigra elmerült. nevet
Ugyanakkor készült pár asztrotájkép szárnypróbálgatás céljából. Persze tökéletesen beleköptek a levesbe a felhõk.

Képek késõbb. nevet
#10170
Tegnap elmentem Merkúrra vadászni. Elnézést a gyenge kompakt minõségért! Samsung géppel fókusz 8,7 (53) mm Link 49, (306) mm Link
#10169
Élõben látható az ISS-rõl a Föld egész nap nevet
Link
#10168
Ez nem rajz, hanem fénykép.

beillesztett kép

Már nem tudom honnan szedtem. A FB-on jól néz ki ez a rajzos kép, de ilyen piciben nagyon hülyén. Megpróbálom ezt profilképnek,
#10167
Ladányi Tomi képe talán a legjobb ami errõl a Mars közelségrõl készült. nevet
Link

A lehetõ legszebb helyrõl fotózta:

beillesztett kép

#10166
A Mars nem szalad el, pont ugyanúgy fog látszani holnap, vagy a következõ hetekben bármikor.
#10165
Egy történés ma éjjel. Akinél nem borul be.
Link
nevet
#10164
Tavaszi holdsarló sorozat amin szép földfény is felfedezhetõ:

beillesztett kép


Jobb minõségben: Link
#10163
Nagyon jó!
#10162
Még a munkába menetel elõtt szöttyentettem el egy képet a hajnali holdsarlóról.
Elsõre megtaláltam. Alacsonyan ... 3°magasan volt. Pedig arra gondoltam, hogy biztos beleveszik a homokba.
nevet

beillesztett kép

#10161
A képed éles, csak az égbolt mozdult be. nevet Illetve valamennyi zaj is beleköphet az élesség levesébe.

Az én képem azért éles, mert két képet 5 percig exponáltam az ekvatorális állványon. Már láttad Zselicben, hogy mire képes maga az állvány.

A harmadik kép fixen készült, de csak a horizontot fotóztam, tehát a csillagok bemozdultak. Végül kimaszkoltam a csillagokat, így került éles horizont egy éles égbolt elé. Ez amolyan szükséges rossz.
nevet

Ezt meglehetett volna lõni egy képbõl... mondjuk egy 300-500ezer Ftos géppel, de nekem csak egy szétesõben lévõ jó ha pár ezer Ftot érõ gépem van. Na mondjuk az állvány 150ezret ér, de ugye az is csak alap ami ilyen esetekben jóljön. Jó beállítással nyugodtan exponálhatok 5 perceket, mert akkoris mozdulatlan marad az égbolt.
nevet

Akár a te gépedet is tehettük volna rá, ugyanezzel a tachnikával ugyanilyet tudtál volna készíteni.
nevet

Vagy nagy ISO, vagypedig ez az égboltkövetõs módszer. ;-) A lehetõségek korlátlanok.
Egyébként a képed bõven jó. Még lehetett volna állóképben lõni 4 darabot horizontálisan és akkor mégjobban látszana az állatövi. Legalábbis kisebb lenne, de jóval feltûnõbb.


Más: Az én képem sem éles, sõt... végzetes hibája van a gépnek. Kimozdult az érzékelõje = a jobboldalon látod, hogy a csillagok nagyobbak. Na azok életlenek, és az attól van.
nyelvnyujtas
#10160
Öcsém, ez állat lett, gratula! vidám
De hogy én mi a túróért nem tudok ilyen éles képeket lõni éccaka.. Mi a titkod, mesélj! szegyenlos laza
#10159
LOL. Hamar beértél. vidám

Nekem meg 5 perces expókkal kellett dideregni. nyelvnyujtas 5°C volt már akkor mikor a kép készült:

beillesztett kép



Jobb (nem facsebookos) minõségben:
Link
#10158
Állatövi fényt+(talán*) tûzgömböcskét fotóztam az imént. nevet
(*Nem figyeltem oda a gépemre, a motorommal babráltam)
Link
#10157
laza
#10156
Néztem itt Link , hogy észlelték-e mások is, de "csak" egy ilyet találtam: Link (bal alsó sarok).
Persze elég valószínû, hogy észlelték, csak még nem írták meg; március van, megjöttek a tavaszi tûzgömbök.
#10155
Ja, véletlenül a szomszédlánnyal néztetek az égre.... kacsint

Tényleg csodás lehetett. nyelvnyujtas
#10154
Szomszédlánnyal teljesen laikusként néztünk tegnap valamikor 20:20 és 20:50 között az égre, amikor hatalmas hullócsillagot láttunk. Több mp-en keresztül látszott a csík az égen, a keleti égbolton kezdõdött és egészen nyugaton ért vége.
Sosem láttam ilyen szép hullócsillagot, elképesztõ volt.
#10153
Egy 30 ezres kompaktal: Link Link (16mp, f3.2, ISO 100)
#10152
Az általad beszúrt kép, avagy a képed annyira csodás, hogy megfesteni is érdemes lenne. nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 20:04:16

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

0.0 °C

22502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.