2024. május 20., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#193760
Az OMSZ internetes lapján a "valószínûségi elõrejelzés alapjai" cím alatt a következõt találod:
"Objektív verifikációs eredmények alapján a 4-5. elõrejelzési napot követõen az ensemble átlag beválása jobb, mint a determinisztikus elõrejelzésé"
Profi szakemberek írták, higgyünk nekik. nevet
Egyébként én elõször mindig a determinisztikus szinoptikai képeit futom végig. A szinoptikai kép ismerete nélkül a T850 fáklya nem sokat ér. Nyáron is ismernünk kell a felhõ és csapadékviszonyokat a T2m megbecsléséhez. Télen pedig, mikor vad inverziók tudnak fellépni, a csak a T850 fáklyát figyelõ elõrejelzõ hatalmasat eshet pofára. kacsint
Ezután persze megnézem a térképekhez tartozó hõmérsékleti fáklyát, ti., hogy hol fut az operatív a tagokhoz képest. Ha nagyon kilóg akár lefelé, akár felfelé, akkor a mutatott szinoptikai térképek, illetõleg az azok sorozatából kiolvasható tendencia kevéssé valószínû -sokkal kevésbé, mintha az ens-en belül haladna az operatív.
Ilyen esetben a következõ futásokban legtöbbnyire a szélsõ pozicióban haladó operatív visszatér az ens-hez. Ennek ellenkezõjével (az "okos" operatív magához hu'zza a "buta" tagokat) sokkal ritkábban találkozni.
Még annyit, hogy az operatív szinoptikai képeit nagyjából 200 órán tu'l már igen nagy fenntartással szükséges fogadni.
#193739
Igen én is pont ezt nézegettem és bizony az operatív a legpontosabb a tagok közül. Emlékszünk mivolt a tavalyi márciusi hidegbetörések elõtt amikor nagyon sokszor a tagok átlaga alatt futott az opratív. Sokan gondoltuk biztos elszállt (én is), de ha az operatív sokáig a tagok közül kilóg akkor egy bizonyos helyzetnek úgy gondolja nagy esélye van. Persze lehet ilyenkor jönni, hogy elõbb utóbb úgyis meleg vagy hideg lesz. Mondjuk tudjuk mennyit ér egy tag 200 óra felett. vidám
#193712
A statisztikát egy jóideje el lehet felejteni, statisztikailag elég kevés esély volt egy rekordcsapadékos év után egy rekordszárazra, majd egy rekordcsapadékos elsõ negyedévre, aztán utána egy 3 napig tartó márciusi -2-3 fokos folyamatos fagyra, ami 1901 óta nem fordult elõ.
Mégis elõfordultak ezek az anomáliák, persze a rekord szó használata az adatok gyér feldolgozottsága miatt képletesen értendõ.
A "rekord" szót helyettesíthetjük az "extra" szóval is.
Nagyon várom az idei év nyárból télbe való átmenetelét.
Az elmúlt két évben ez szinte szó szerint nyárból télbe történt, a tavasz is kimaradt, a télbõl belecsöppentünk a nyárba, kíváncsi vagyok, mikor lesz egy olyan kilengés, hogy szeptember közepén leesik az elsõ hó vagy meglesz az elsõ komoly fagy.
Ez még hiányzik a repertoárból.
Nem zárom ki, hogy az idén meglesz!
#193708
Ettõl félek én is. Elõttünk még az év statisztikailag legmelegebb idõszaka.
#193704
Komoly hõhullámok lehetnek még augusztusba is,még csak most megyünk igazából bele a nyárba.A KÜN kialakulásainak esélye esélye napról-napra csökken,innentõl már csak a szlovén instabilokban bízhatunk és esetleg abban ha majd egyszer, kora délután robban be egy ny-ény felõl érkezõ hf.Mert akkor van esély arra hogy a Kisalföld és az ország középsõ része is kap akciót,nemcsak szárító szelet.A GFS idõrõl-idõre berakja a kánikulát és egyszer úgyis bejön,csak egy jó felállás kell ennek a létrejöttéhez.
Azután még itt a szeptember,az utóbbi évek szeptemberei igencsak melegre és szárazra sikerültek.
#193699
Csapadék itt sem volt, ma sem, de legalább kissé meghûlt a levegõ.
3 hete nem volt érdemi csapadék.

Utolsó észlelés

2024-05-20 23:43:06

Ercsi

18.1 °C

00000

RH: 76 | P: 1011.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121826

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.