2024. május 13., hétfő

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71331
Nem, úgyis tudjátok! kacsint

A friss ECM nem is vár pozitív 850-t fölénk ameddig ellát.
De jól ránk húzza a hideget.
#71329
Inkább tavasz szempontjából. kacsint
#71328
Nem kellene hozzátenni, hogy: Neked.?

vidám
#71327
A skandináv-brit anticiklon minden modellfutásban ott van hétvégétől, jövő hét elejétől.
Az meg nem jelent jót....mármint tél szempontjából!
#71326
Egy kis gyors infógyűjtés, elnézést a sok hozzászólásért. A legjobb ez a hosszú ismertető:
Link
Február végére egy kis nyomásanomália: Link ami az időtáv okán inkább csak jelzésértékű, de az izlandi pozitív nyomásanomália eléggé acélos. Ezért is a negatív AO és NAO. Plusz egy kis T2m anomália: Link fagyi nevet Illetve kiváló példa a WACC-ra: Link (WACC: warm Arctic, cold continents, azaz meleg sarkvidék, hideg kontinensek). 
Egy biztos, ritkán tapasztalható időjárási anomália zajlik éppen, GFS meghülyült kb., meteorológusok egynémelyike totál odavan ettől a ritka jelenségtől, Tmax rekord dőlhet 10hPa-n, azonális szélrekord dőlt 10hPa-on, stb. Izgalmas figyelemmel követni is amúgy.

Végezetül az első hosszú ismertetőből egy acélos mondat:

"Recent research has shown that regional anomalies are important and the sea ice region most highly correlated with the winter AO is the Barents-Kara Seas region where low Arctic sea ice favors a negative winter AO and a cold Eurasia. Continued below normal sea ice in this region may be contributing to more active WAFz/poleward heat transport predicted in the models that eventually could result in a stratospheric PV disruption."
Gyors, pontatlan fordításban: kutatások megmutatták, hogy a regionális anomáliák fontosak (az északi-sarki jeget illetően), és a tengerjég főleg az AO index értékével korrelál, méghozzá úgy, hogy a Barents-Kara-tenger alacsonyabb jégborítottsága negatív téli AO indexet és hideg Eurázsiát jelent. Folytonos átlagosnál alacsonyabb jégborítottság ebben a régióban aktívabb Wave Activity Flux (sarki irányú hőtranszportot) jelezhet előre, ami pedig előrevetíthet egy sztratoszférikus PV-zavart (polar vortex zavarokat, akár splitet).

Még egyszerűbbre véve: elvileg vannak kutatások, amik a negatív jégborítottsági anomáliához negatív AO-t, polar vortex zavarokat, azon keresztül pedig hidegebb eurázsiai teleket vetítenek előre. Negatív pont, hogy az elmúlt 5 tél extra kevés jég mellett volt nálunk elég harmatos és pozitív AO indexes, bár tegyük gyorsan hozzá, hogy a masszív hideg tavaly adott volt.
#71325
Hm, lehet ez a jóslat "beválik"? nevet
#71322
Köszi a korrekciókat, igen, néha kevertem a légrétegeket, amik nem keverednek nevet
1-2 napja egész merészeket húz a GFS a hosszútávban, nem is az a lényeg, hogy milyen kék szín ér el minket, hanem hogy mekkora blokkosodás tapasztalható, mennyire nincs meg a megszokott nyugati lendülete a futásoknak. Nem tudom biztosan, ez a split miatt van-e, de mindenesetre kifejezetten látványos, egész merészeket húz minden futásban nevet 
#71321
Ezt annyival egészíteném csak ki, hogy valójában legalább kétfajta poláris örvényt értenek röviden polar vortex alatt. Az egyik a sztratoszféra örvénye, ami csak ősztől tavaszig létezik, és a sarki éjszaka befejeződése után feloszlik. A másik a troposzféra poláris örvénye, gyakorlatilag ez az, amit a szokásos 300 hPa környékén tanyázó poláris jettel jellemezhetünk.
Viszont a kettő örvény között van kölcsönhatás, ami ilyenkor a sztratoszféra felmelegedése után megmutatkozhat erősebben. Ez pedig az, amit leírtál. A sztratoszféra örvénye ilyenkor legyengül, és eltávolodik a pólustól, vagy szétszakad, ahogy most is. A sarki területek felett kialakul egy anticiklonális forgású terület, emiatt pl. a 60. szélesség környékén nyugatiasból keleties irányúvá válik a szél. Majd ez a hatás a sztratoszférából elindul lefelé a troposzféra irányába, vagyis a magas szélességeken átlagosan magasabb nyomás illetve geopotenciál értékek lépnek fel, blokkoló AC-k alakulnak ki. Ez azt is jelenti, hogy az AO index negatív irányba mozdul el.

És ide linkelek egy ábrát a lefelé irányuló hatásról, amit pl. a NAM (Northern Annular Mode) index-el fejeznek ki. Ez az AO--hoz hasonló dolog, viszont ki van számítva nem csak a felszínre, hanem a többi magassági szintre is. Látszik, hogy  a sztratoszférában megjelennek a negatív értékek, majd picit késleltetve terjednek lefelé, de közben egyre gyengülve:
Link
Ezért figyelik a vertikális metszeteket is ilyenkor, hogy egyáltalán mennyire jelentkezik ez a kapcsolat a sztratoszféra és a troposzféra közt.  Szóval van amikor csak gyengébb összefüggés van, máskor meg erősebb. A modellek meg nem mindig a legjobbak ennek előrejelzésében.
Ezért végül az is lehet, hogy a split-nek nem lesz komolyabb hatása. a felszínen a nagytérségű folyamatokra.
#71320
Na arra én is... nevet Lehet 48 óra múlva nagyon mást fognak mutatni a modellek.
#71319
Köszi! vidám Érdekes és látványos volt. Mondjuk kíváncsi lennék mennyire zavarja be ez a modelleket hosszabb távon.
#71317
Valaki magyarázza már el röviden mi ez a split. vidám Tudom nem itt kéne kérdezni, de csak sok oldalas angol leírást találtam az meg nem nyerő.

Utolsó észlelés

2024-05-13 18:14:12

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

23.0 °C

09002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121284

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.