2024. április 27., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#70677

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#294597)
#70676
A Mikulás környéki váltás esélyének kulcskérdése 9-én dõl el.
Akkorra távozik várhatóan északkelet felé a mostani cikloncsalád utolsó tagja, mögötte a blokkoló helyzet lehetõségével, az alaphelyzetben a modellek nagy részben egyetértenek:
Gem: Link
Gfs: Link
Ecm: Link
Ehhez társul az Ens-bélyeg, melynek fele a blokkoló helyzetet ad: Link

A kifejlõdést a modellek eltérõen adják, ám adják, íme a 12-i helyzet:
Gem: Link
Gfs: Link
Ecm: Link
A bélyegek nagyobb része ad fejlõdõ blokkoló helyzetet: Link

Néhány napon belül letisztul a helyzet.

Ui.: Szándékosan elmentett képekkel dolgoztam, az utólagos verifikáció okán.
#70657
Az Ens.átlag sok mindent elfed(het), de ez egyelöre nem néz ki jól az ECMWF-en (bal: ens.átlag, jobb: determ.) +192 órára, dec. 5 00UTC-re:

Talajszint: Link

500 hPa: Link

Az ens. átlag támogatja a determ. futás által körvonalazott zonalitást déli anticiklonnal, északon futó jettel.
#70656
Bizony-bizony megvalósulás elõtt áll a Mikulás környéki tél.

Miért is?
#70655
Bizony-bizony megvalósulás elõtt áll a Mikulás környéki tél.

A kedvencem, az Ens-bélyeg tagjainak fele már 192 órán adja a blockingot:
Link
Ez 240 órára már teljes a siker: Link

Így a korán, már hó közepén beinduló kelet-európai hûtõszekrény-effektus ( Link ) szerepet kap a jövõ hét végétõl.
#70639
Valóban, Katalin elõtt 2-3 nappal összeállhat a váltás, azaz egy néhány napos télies beköszönés. Aztán kisebb visszarendezõdés (egy-két újabb Izland-környéki ciklonnal) után Mikulás környékére (plusz-mínusz 2-3 nap) jöhet következõ télies beköszönés.
Ami a legfontosabb: Link
A hûtõszekrény-effektus korán beindul, ez fontos lehet.
#70636
Mint púpos a préss alatt? laza

Egyébként ez a lehetséges 19-ére várható helyzetkép is érdekes Link mi szerint Északkelet-Európába belógó nagy kiterjedésû, magasnyomású szibériai anticiklon vs. Skandináv alacsony nyomású teknõ. kacsint

A 850hPa-os hõmérséklet természetesen csalóka, hisz a hideg Ac. alatt a fagyos légtömeg dómszerû kiterjedésû azaz alacsonyabb magasságokban(1550m alatt) vagy felszín közelében hidegebb is lehet alatta.
Én nem tartom túl erõsnek a ciklon/ok melegfronti karját/karjait. Ahogyan 168 órán túl ûridõbe mászva mutatja (az aktuális futás) hamar hátrébb seperné a hideget.

Nos akár hogy is legyen, ebbõl a csatából "úgyis" hó lesz, a -5 - (-10)-re felcsúszó enyhe légtömegek miatt arra fele.
S ha ne talán tán a tendencia még meredekebben, s hamarabb váltana 20-dika körül megálló atlanti ciklon tevékenységbe, nem lehet kizárni az északkeleti magasnyomás elõretörését Európa belsõbb területei felé. Persze ez csak magam részérõl fikció!

Mindenesetre végre valami reménysugár. Már kezdtem beszürkülni ebbe az unalmas idõbe. nevet
#70635
Egyrészt az egy 24 órával korábban készült elõrejelzés, és két rezsim között billegõ idõjárási helyzetben, amilyen a mostani, ez is sokat számíthat, másrészt az egyik egy 15. napra vonatkozó valószínûségi elõrejelzés, a másik pedig egy 11. és 17. (majd a 3. heti a 18. és 24.) nap közötti idõszakra szóló anomália-elõrejelzés, amelyek ráadásul különbözõ bemeneti adatokkal és eljárással készülnek.
#70634
Csak van itt egy bökkenõ: a friss ECM 3 hetes anomália elõrejelzése folyamatosan tartja az itt a piros, hol a piros tendenciát Mikulasig. Na mármost az ECM általad említett 15 naposa es a 3 hetes közt elég nagy ellentmondás látszik. Ezt minek tulajdonítod? Nagyobb idõtáv, vagy a 15 napos netán frissebb adatokból táplálkozna? nevet
#70633
Így van, az ECMWF legfrissebb 15 napos budapesti EPS meteogramján a Tmax mediánja már 22-én eléri az átlagot és ott is ragad, a Tmin mediánja pedig 27-én éri el azt. Alakul ez...
#70632
Lehet, hogy nem is kell olyan sokáig várni, hiszen immár november 20-a után bekövetkezhet egy makrovaltas, az áramlási kép fokozatosan meridionalis jelleget ölthet es a több központú ciklonrendszer hátoldalara kerulven bizony alkalmasint 4-500 méter felett beindulna a természetes hoagyuzas, hogy ez síkvidéken mire lenne elég, egyelõre talány, ám Balinak könnyen igaza lehet, hogy meg novemberben (talán meg Katalin elott egy-két nappal)
akar síkvidéken is megjelenhetnek az elsõ hopelyhek, ha a fejlõdés tenyleg ebbe az irányba megy havazas

#70630
A zonális vezetöáramlás délre tolódása legalább azért már tetten érhetö. Elöször messze északon helyezkedett ez el, a kontinens középsö részén erös anticiklonális hatással, majd lassan-lassan fokzatosan délebbre csúszik a jet, s a rajta kialakuló, gyors mozgású teknök pedig igy egyre délebbre hatolnak le, ezáltál már Közép-Európában is átmeneti lehüléseket okozva elösorban a magasban (lásd pl. köv.hétvégén).
A teknök ezután majd tovább mélyülhetnek, még erösebb átmeneti lehülést okozva a magasban, majd ebböl a helyzetböl már nem lenne nehéz valamikor (nov.végen/dec. elején?) a meridionális szakaszba billenni...

Utolsó észlelés

2024-04-27 16:54:40

Kõszeg

18.5 °C

22505

RH: 48 | P: 1015.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.