Valóban elúszott, ez a latolgatás bebukott, csak a 19-ei kisebb hidegöblítésescske maradt belőle...

Most viszont egy igazi hosszútáv következik, hiszen kijöttek a novemberi évszakos modellek a télre. Nagy jelentőséget nem kell tulajdonítani neki, de ilyenkor egyszer az évben érdemes rápillantani érdekességként, ha már az állatok viselkedését is leírja majd egy cikk.
Amerikai modellek: Sajnos ezekhez nyomási anomáliákat nem hoznak nyilvánosságra, ezért csak a hőmérséklet anomáliákra hagyatkozhatunk. Alapvetően a tél elejét mutatják kevésbé pozitív anomáliásnak, tél végét jobban. Decemberben 6-ból 3 modell mutat átlagos vagy annál kissé hűvösebb időt mutat, ebből jön ki a modellátlag valószínűségi előréjében a kevésbé erős anomália:
Link
Link
A CFS is ebben benne van, az utóbbi napok futtatásai hasonlók, a február a legerősebben anomáliás hónap.

Áttérve az európai modellekre, itt inkább az 500-as mező anomáliáit mutatnám. A magasabb légnyomás és az átlagnál magasabb geopotenciál több modellben is megjelenik Európa felett, ezért a modellátlag valószínűségi ábrája így néz ki: Link
Itt ami igazán érdekes, hogy a pozitívabb anomália kiterjedhet Skandináviára és attól északra is. Ez az elmúlt évek modellezéseihez képest eltérés, tehát ha csak a modelleket nézzük, az átlagosnál kicsit nagyobb a valószínűsége a skandináv AC-nak, illetve általában valamilyen északi blokknak, ez a jónak mondható hír. Főleg 3 modell okozza ezt a képet, ezek a DWD, JMA, francia modell: Link Link  Link
Több modellen viszont azért az izlandi minumum is erősebb az átlagosnál, erre legjobb példa az UKMO: Link A makrohelyzetet nézve kb. ez a legrosszabb átlagos képet mutató modell, mondjuk ennek az ECM-el együtt talán a legnagyobb még a megbízhatósága, már ha ilyenről lehet beszélni évszakos távon. Ez a rossz hír.
Végül kicsit külön az ECM-ről, december-januárra nagyobb kicsit a modellben a negatív NAO valószínűsége, februárban viszont a pozitívé (ez ugye egy enyhe februárt jelenthetne, ahogy az amcsi modellek is adják). Link Ugyanakkor az összkép térképesen nem a legjobb, negatív AO helyzet, a NAO viszont túl északi bázisú magas nyomással rendelkezik, a csigagyárat erősre várja. Link Viszont ott van az európai magasabb nyomás is. Röviden ez inkább hidegpárnás, és előoldali helyzetek dominanciáját, váltakozását sugallja, hasonlóan a tavalyi télhez. 
Hogy az évszakos előrék egyik buktatóját máris mutassam, a poláris örvény szélerősségét is hozom, ebben ugyanis az ECM jelentős gyengülést vár decemberre (a modellben ez okozhatja a negatív NAO felé húzást a tél elején). Viszont ez november legelején készült, az azóta készült havi ENS-ek már nem mutatnak ilyen gyengülést, tehát a decemberi előre már lehet meg is bukott az örvényt illetően. Link Link Ebből látszik, hogy SSW-ről, örvényszakadásról latolgatni nagyon nincs értelme a bizonytalanság miatt.
Összességében a modellátlag a fent bemutatott okok miatt száraz télre ad nagyobb esélyt a kontinensen. Link Néhány modell az izlandi ciklonaktivitás erejét fenntartja, néhány pedig az északi és a kontinensre mutatott anticiklonális helyzetek miatt inkább kissé délebbi ciklonpályákat mutat. Ezért inkább Dny-Ny -Európa kerülhetne leggyakrabban előoldalra. Emiatt, ha a klímaeloszláshoz nézzük (tercilisek), a multi-modell átlag nagyobb valószínűséggel az átlagnál melegebb viszonyokat az óceánhoz közelebb mutat, A kontinens keletebbi belsőbb részei jobb a helyzet. Link Az ENS átlagost nem is linkelem, azon sok meglepetés nincs, minden térségre pozitív anomáliát ad.