A 13-a utáni lehűlést most éppen elgyengítette a GFS fáklya. De szerintem, ha ez így is lesz, és a magasban a nagyja keletre megy el, akkor utána nem biztos, hogy sokat kell várni egy nagyobb hidegleszakadásra. A jelenlegihez képest a nyugati féltekén nagyobb amplitúdójú teknők-gerincek jelennek majd meg. Link
Az ekkor Ny-Európa felett lévő gerinc is elég erős tud lenni, de az amerikai keleti partoknál lévő is. Több modell van, ami ezek közül az egyiket tovább erősíti, akár a grönlandi AC-val egyesíti, és így egy európai nagy hidegleszakadáshoz megfelelő helyre kerülne egy jó nagy blokkoló AC. Érdemes talán a friss ECMWF ENS clustereket megnézni űridőben is.
A felső két csoport (19 taggal) egyértelműen északias légpályákkal állna elő, de a többiben pl. medi lehetőségek villannak fel, bár természetesen előoldali helyzetekkel egybekötve. Szerintem, ha a 15-e előtti lehűlés nem lenne számottevő, akkor is 20-a környékéig szép lehetősége van egy nagyobb hidegleszakadásnak. Nagyon űrtáv, bármi lehet pl. ránkhúzódhat a gerinc/AC, ködpárna lehetőségével november okán, de egy jó meridionális légpálya bőven összejöhet.

beillesztett kép