Na, Donnie helyett én jövök... hogy berobbanok-e, majd kiderül. Ezúttal nem osztom pesszimizmusodat a tél hátralevő (hál' Isten, még jó hosszú) részével kapcsolatban. Az biztos, hogy a tél közepét bebuktuk, a telünk "kilyukadt" Az atlanti irányítású időjárás ilyenkor nagyon gyakori, és ennek jellemzője, hogy egy ideig rossz, sőt egyre rosszabb képeket dobálnak a modellek. A zóna és/vagy előoldal látszólag mindent elönt, s ilyenkor esnek végső elkeseredésbe az erre hajlamos télrajongók. Nincs erre szükség.
Hadd fogjam meg más oldalról a dolgot, mint eddig Te és Zivi. Nézzük, mi volna az igazán rossz: túlfejlett déli,délnyugati AC, Dél és Közép-Európa felett 1030-1040 hepák. A nyugati áramlási zóna messze északon. Ismételt, gyenge félblokk próbálkozások után mindig visszatér a fenti alaphelyzet. Majd ha a most esedékes Hf után délnyugatról, nyugatról ilyen magas nyomás mászik ránk, a zónázó területet messze északra nyomva, na, akkor kezdek én is elkeseredni. Egyébként szép hidegpárna tud ilyen esetben létrejönni a medencében, csak advektív hideget nem kapunk a büdös életbe se.
Viszont ha az alacsony nyomások délre tudnak terjedni, plusz északon megjelenik az igazi fagyos levegő is, nem olyan kilátástalan a helyzet.

Link

Lehet, sőt valószínű, hogy ez még csak prológus, más szóval "jósló" lehűlés lesz. Még túlságosan erős a nyugati drift, hamarosan visszaáll átmenetileg a nyugatias légpálya. De ez ismét csak a sarki hideg "hízásának" kedvez, és szerintem belátható időn belül újra leszakadás-esélyes szituáció állhat elő. Múltbeli esetek alapján az ilyen "prológus", és az erősebb, tartósabb lehűlés között 2-3 hét időköz lehet. Természetesen ez már igencsak ingatag talajon álló találgatás, de megemlítem. Mindenesetre én most arra tippelnék, hogy januárban, februárban idén télen is megkapjuk a minimálisan 2-3 hét időtartamú teljes blokkunkat.