Hogy a zóna mit tud majd alakítani ezen a télen, nem most fog eldőlni. A tartós zonalitás, ha beáll, inkább a napforduló idején esedékes, nem december elején. Oka talán az, hogy az északi sarki/szubarktikus öv tengeribb részei (jó sok van belőlük!)  viszonylag későn, a tél közepére hűlnek le, a szubtrópusi tengerek viszont még melegek. Emiatt karácsony környékén rendszerint nagyon kiéleződik a hőkontraszt, nyomában felgyorsul a nyugati drift ( karácsonyi hóolvadás, szingularitás)
Amit a kézzel fogható jelenben látunk, az ez:

Link

Link

Látszik, hogy a minket érdeklő nyugati drift a mi szegmensünkben nagyon gyenge, de félteke szerte is gyenge. Mindenfelé feldarabolódott nyugati áramlási szalagot, emellett hidegleszakadásokat látunk.  Ez nem is csoda: tulajdonképp egyetlen jelentős hidegdepó van, a kelet-szibériai. Az észak-amerikai hidegmag se nagyon acélos, Európa szegmensében pedig gyakorlatilag nulla a sarki hidegraktár. Ennek megfelelően szegmensünkben alig van nyugati drift, emiatt az említett nulla hidegraktár is ismételten leszakad. Az eredmény: sorozatos teknőképződés, erősebb hidegáramlások nélkül.
Hogy alakulhat tovább a szituáció? Hogy a félteke "vezér hidegpontja" Kelet-Szibériában van, nem most alakult ki. Hetek óta ez a helyzet, és az előrejelzési térképek tanúsága szerint ez a közeljövőben sem változik meg:

Link

Óriási ez a kelet-eurázsiai hidegtömeg (Dél-Japánban -10 fokos T850, nem átlagos dolog!) időjárásunkra esetlegesen gyakorolt hatása egyelőre meg sem becsülhető. Az összkép emellett eléggé hasonló a mostanihoz, talán csak a sarki-amerikai hidegmag erősödik némileg. Ha ez túlsúlyossá tudna válni, az elindíthatná a "csigagyárat" Illetőleg a távol-keleti hidegtömeg is tért nyerhet nyugat felé Szibériában.  Legvalószínűbbnek azonban a jelenlegi az alap-hajlamok fennmaradása látszik a következő hetekben. Azaz túlnyomó meridionalitás, ciklontevékenység az alacsonyabb szélességeken, Közép-Európában, továbbá a Mediterráneumban. Relatíve kevés hátoldali hideglevegő. Nálunk folytatódó változékonyság, hó szempontjából "pengeél" szituációk.
Szóval, nagyjából az, ami eddig is volt. Tél szempontjából nem olyan rossz ez, különösen, hogy számíthatunk a Kárpát-medence "jégverem" effektusára. A későbbiekben megerősödő Grönland környéki és szibériai hidegraktárak ünnepek környékére, január elejére módosíthatják a képet, de ez már a távoli jövő "zenéje"