Szerintem is a kulcs szó itt a "többlépcsõs" Elõfordulhat persze (volt rá precedens) hogy a tartós zonalitás szinte egycsapásra tartós blokkba fordult (pl. 1990 november legvégén), de a gyakoribb talán mégis az, hogy a makrováltás körül egy darabig még ingadozik az áramlási kép zonalitás és meridionalitás között.
Személyes véleményem az, hogy nagy meglepetés volna a tartós zonalitás visszatérése belátható idõn belül. Ennek valószínûségét elenyészõnek gondolom. Inkább két hullámú hidegleszakadást tudok elképzelni, amit a GFS ûridõben többször mutatott már. A két hullám között természetesen zonális-félblokk visszarendezõdés látszik.
Persze még megvalósulás esetén is kérdés, hogy másodjára mennyi hideglevegõ szakad le, és hova. Tapasztalat szerint ilyen esetben a második blokk-epizód tartósabb, ezért akkor nagyobb az esély téli idõ kialakulására, mint most hétvégén. De hát ez sem istenbizony...
Amit kicsit aggasztónak találok, az a fejlettebb hidegdepó hiánya Európa környékén. Az északkeleti peremek -10, -15 fokos T850-je bakfitty: ebbõl csak rettenetes szerencsével lehet nálunk igazi havas, hideg tél. De természetesen a következõ 1-2 héten ez is változhat.