Ezzel a fejtegetéssel ebben a formában egyetértek, és úgy látom, hogy az elemzésed során elõvetted te is a statisztikai megközelítést.nevet

Ugyanazt mondjuk, csak kicsit másképpen.
Ezt írod:
"...magas naptevékenységben a térítõi AC öv megerõsödik és kiterjed. Ekkor az alacsonyabb szélességeken terpeszkedõ anticiklonok nem engedik, hogy a jet mélyre meanderezzen, ezáltal lelassuljon."
Erre írtam én azt, hogy bármely naptevékenységi ciklusban lehet az AO értéke negatív, avagy pozitív, és ebben az irányban/hajlamban lehet támogató szerepû avagy viselkedhet ellenlábasként a naptevékenység adott fázisa. A fenti példát szem elõtt tartva pl. hiába erõsen negatív az AO index értéke, hiába lenne képes mély meanderezésre a jet, ha annak útját állják az anticiklonok. Ez esetben nem szakadhat le a hideg levegõ Európára.

Európa helyzete - különösen télen - elég összetett és különleges éppen az általad említett közeli szibériai hidegbázis és a bonyolult topográfia okán. A hideg levegõ akár nyakatekert módon/kerülõúton is eljuthat hozzánk (kossava). A hideg teleink ezerféle úton-módon jöhetnek létre, ha akár csak egy mediterrán ciklonos verzióra gondolunk, ez a helyzet is járhat enyheséggel (elõoldal) vagy nagy hideggel (hátoldal), ráadásul a lehulló csapadék halmazállapota kritikus tényezõ a medence jelleg miatt, aztán ott van a ránk jellemzõ hidegpárna. Szóval egy hideg tél szerencsére nálunk sok tényezõs lehet és százféle módon érkezhet.

De visszatérve az AO/naptevékenység dologra. Ha jól értem, te is azt írod, hogy a szinoptikai helyzet változik meg gyökeresen és nem a jet viselkedése (az aktuális szinoptikai helyzet "megengedõvé válik". Egy erõsen negatív AO-s idõszakot (amikor a hurkok hajlamosak lennének elszabadulni) gátol(hat)ja az erõs naptevékenység, míg egy minimum idõszak erõsít(het)i.
Az AO tehát mozoghat "magában" más szignifikánsabb hatások által vezérelve, de az események végkimenetelét az aktuális szinoptikai helyzettel együtt adja majd.
Ha bizonyítást nyer, hogy az akár az ózon, akár bármely más folyamat révén a naptevékenység egyes fázisai hatással vannak a sztratoszféra hõmérsékletére és az átmeneti anomáliát okoz azon a szinten, utána lehet tovább gondolni azt, hogy mi a helyzet az AO-val. Mármint, hogy van-e és milyen erõs kapocs található a két folyamat között.