Szia!nevet

Nos, az indexek egy bizonyos (kisebb) térség történéseit/folyamatait próbálják számszerûen megfogni/leírni. Nevesítve pl. az AO az északi félteke történéseit - meglévõ hidegbázis esetén - a hullámok mozgási hajlamára vonatkozóan.
Én úgy gondolom, hogy a naptevékenység ennél globálisabb léptékben hathat a folyamatokra, magyarul közvetlenül nem korrelál (talán csak támogathat/meglöki a történést vagy ellenlábasként viselkedik). Alacsony napfoltszám és magas napfoltszám esetén is találunk negatív és pozitív fázisokat.
Szóval az eredeti mondandóm arra irányult, hogy én "külön lapon" említeném az indexek pillanatnyi (adott idõszaki) viselkedését a naptevékenységtõl, mert jelen helyzetben (pl. negatív AO fázis) nem az egész bolygóra kiterjedõ globális folyamatról van szó.

Viszont lenne hozzád egy kérdésem - lehet, hogy csak félreértettelek - nem néztem utána, de emlékeimben az él, hogy napfoltminimum idején a telek hidegek, a csapadék mennyisége csökken. Nem emlékszem már rá, hogy ezt milyen szövegkörnyezetben olvastam, de ha jól értem, te éppen az ellenkezõjét olvastad (növekszik a meridionális hajlam, ezzel együtt a csapadék mennyisége is). Ilyen esetben mindig az a kérdés merül fel bennem, hogy ez globális jelenség, tehát napfoltminimum esetén az egész bolygót érinti az esemény vagy csak egy részét? Csak az európai térséget vizsgáljuk vagy a déli féltekét is? Mi a helyzet Európa és Amerika idõjárásának és szinoptikai helyzetének viszonylatában? Szóval van itt nyitott kérdés még bõven....