Szia!

Ne haragudj, csak most van idõm reagálni a hozzászólásodra.

Természetesen AO indexet számolnak több szintre is, habár az "igazi" AO index - amit mi annak nevezünk - az 500 hPa-s szint geopot magassági mintázatból számolódik.
Persze, vizsgálják a különbözõ nyomási szinteken számolt indexek korrelációit.
1958-tól állnak rendelkezésre 17 szinten mérések, habár a tanulmány szerint a különbözõ szintek mérései nem egyformán pontosak. Itt, ha jól sejtem a mûholdas mérések fejlõdésére utalnak.
A tanulmány negyedik oldalán látható egy összehasonlító ábra, ahol 4 szint számolt értékei láthatóak grafikusan ábrázolva.
10 hPa-s szint AO index
70 hPa-s szint AO index
500 hPa-s szint (normál) AO index
1000 hPa-s szint AO index

Ami az ábrán jól látható, és a tanulmány is megemlíti, hogy a magasabb szinteken számolt AO index a nyári szezonban csaknem állandó (szinte mindig nulla vagy alig tér el a 0 értéktõl), míg a téli szezonban (október-május) már ezen a szinten is mutat változékonyságot.
Ezért mondom/mondjuk azt, hogy az AO téli index, hiszen ha a folyamat az alább általam már leírt mechanizmus alapján mûködik (a sztratoszférából, annak változásából indul ki), akkor csak a téli szezonban lehet folyamat indukálás szempontjából releváns tényezõ.

Amiért éppen az 500 hPa- szintet használjuk az AO esetében az az, hogy elég változékonyságot mutat ahhoz, hogy használhassuk az elõrejelzésekhez, de még nem túlságosan alacsony szint ahhoz, hogy a helyi topográfia torzítani tudja. Az ennél magasabb szintek (a grafikonon a harmadik és negyedig oszlop) AO indexei nyáron egyáltalán nem használhatóak (0 körüli érték), szóval marad az 500 hPa.
A forrás:
Link

Egyébként komolyabba úgy az 1990-es évek közepétõl foglalkoznak ezzel a kérdéssel (a sztratoszféra változásainak hatása a jet-ekre és a troposzféra történéseire). Jó sok anyag/tanulmány született már azóta.nevet