2024. május 02., csütörtök

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#2544
:nevet(::
#2543
a legjobb az ÉK felõl szivárgó hideg levegõ ami akár spanyolokig is lemegy és ciklont generál. Ha csak az anticiklonok közül 1 teljesül akkor bizony már nem tuti a helyzet. Tartós É-i hidegbeáramlásnál kimondott med.ciklon nincs, vagyis van, de nem a mi országunkon keresztül.
#2542
Most akkor már tényleg elvesztem a ciklon/anticiklon párbajban...
Bali! Nem úgy volt most is hogy mindenki az É-i hedegbetörést várta mert az majd jó kis medciklonokat generál? No meg ráadásul nem engedi be az óceán felõl a trutyit.
#2541
8 centi havat muatt ide a gfs holnapra, eléggé hihetetlen
#2540
Az anticiklonokat természetesen az Angolok vagy a Spanyoloktól nyugatra esõ területekre értettem. dec 10 elõtt úgy néz ki nem tud kialakulni a spanyoloktól nyugatra az anticiklon, sõt azt jelzik, hogy egy Izland környék 1020-25-ös nyomás vánszorog le a spanyoloktól nyugatra ami 1040-re erõsödhet, így az egyik oldal megoldott. Na de ebben az esetben a hidegbeármalás országunkba nem olyan lesz, hogy ÉK-rõl jön, hanem É-ról, és ebben az esetben szerintem ez száraz hideget fog eredményezni. Ekkor aztán jön majd a nyugalomba jutott hideg levegõ káros hatásai-lassan itt is anticiklon lesz köddel-borultsággal, aztán majd ha feloszlik a spanyoloktól nyugatra fekvõ anticiklon akkor jön a hó, vagy az ónosesõ. Ami nekünk mindenképpen kellene az az, hogy nyugaton az óceán felett vagy, Anglia vagy Spanyolországtól nyugatra legyen anticiklon, és a ruszkiknál szintén egy nagy AC lenne ami között ÉK felõl tud lejönni a hideg, és ez a hideg az ami a med térségben ciklont generálhat és országos havazásokat okozhat.
Na de legyünk realisták: az angol vagy a spanyol anticiklon december közepétõl kialakulhat, de a ruszki nem mostanában.
#2539
Sziasztok!

Én most úgy látom, hogy a Nyugat-Europát hideg levegõvel ellátó északi áramlás kezdi magát megadni, és egy erõteljes nyugati irányítottságú rendszer jelei kezdenek mutatkozni.
Ha igazam van akkor egy-két hétig senki ne várjon se havat se hideget szomoru((
Azzal próbálom csak nyugtatni magamat, hogy legalább karácsony környékére hátha (1x az életben...) végre igazi téli hangulatú idõjárás tudna kialakulni, de az még nagyon messze van, úgyhogy ez már végképp nem prognózis csak egy vágyálom...
#2538
valemelyiknek meg kell történnie, de most inkább a nyugatias tél néz ki biztosabbnak. Semmi konkrét jele nincs egy olyan erõs anticiklonnak ami jelenleg számunkra kedvezõ lenne. 1025-1030-as nyomás kialakulása kevés lesz. Tavaly voltak 1045-ös anticiklonok is, fenn a ruszkiknál meg 1050-nél is magasabb, most hol van ez? Sehol! Ezek normális felépülésének legalább 2 hét szükséges, és még csak ez után befolyásolják a magyar idõjárást. Sõt a 2 hetet úgy mondom, hogy akkor két hét ha már most kezdene átalakulni fenn a Skandináv országoknál a helyzet, de még mindig semmi utalás erre. Nekem semmi gondom nincs ezzel a téllel, ma jár le a november és ha jól számolom 10 hótakarós nap volt itt már Sopronban, és bizony eddig itt még mindig hó esett míg az országban máshol csak esõ. Na de én nem vagyok önzõ, én úgy nézem az idõjárást, hogy Magyarország szinten mikor lesz tartós tél, mert lehet, hogy ez itt nekem akár végig jó is lehet, de másutt......
#2537
Az is lehet Bali, még egyik verzióra se lehet mérget venni, ám a hosszútávú elõrék egyikére sem érdemes alapozni olyankor, mikor (pl. most) totálisan széttartóak az ensemblék.
Ráadásul csak a GFS fõfutása jelzi, a többi nem, így a feltételes módot megfelelõbbnek tartanám mind a zonális, mind a meridionális irányítás jövõbeni eshetõségének taglalásakor.
#2536
Hidegség: a "buliból" kifelejtetted, hogy Ulánbátor tszf. magassága jóval 1000 m felett van... Azaz, teljesen más földrajzi adottságok jellemzik, mint a Kárpát-medencét!
#2535
ugyan már!
látszik a modelleken, hogy ismét Anglia környékén megy le mindig a hideg a következõ 3 hétben is, itt meg marad a meleg. Hogyan épülne fel blocking decemberben? Sehogy. Itt max januárba lehet igazi tél, addig gagyi
#2534
Örömmel látom, hogy Zoo az általam már jó ideje folytatott a "hosszútávú elõrék kontra objetivítás" figyelemfelhívásait propagálja, ha többen írjuk, talán több foganatja lesz.
Továbbra is tartom magam az Október közepén leírtakhoz, eddig minden rendben, ehónapban kaptunk egy hidegöblítést, és Decembnerre továbbra is van esély a tartós blocking-irányítás kialakulására.
#2532
Megint sokan estek abba csapdába hogy csak a gfs-t nézik.

Mintha az lenne a szentírás,hozzá kellene nézni a fáklyát és az ENS-t mondjuk(mint jómagam) és akkor talán pontosabb képet kaphatunk a jövõrõl.
Ezt csak azért írom mert a naplóban már ment a síránkozás hogy csak meleget ad,én meg se néztem most a gfs-t hanem rögötn az ENS és a fáklyát.

Az ENS pl elég korrektül adja mikulás utáni hidegbeáramlás-t melyek Ny-eut veszik célba majd lassan ránkhelyezõdnek és ciklonokat hoznak K-i peremén,ezt nem egy frissítés óta adja.
#2530
Hidegség:
Akkor a hosszú mondandód magyarán azt takarja, hogy a téli félévben az alacsony napállások okán a Kárpát-medence jellegébõl adódóan hajlamos a hidegpárnás inverziós helyzet kialakítására, ha a makrohelyzet lehetõvé teszi, he-he !

Azonban ennek komoly hosszútávú és nagytérségre érvényes következményei nincsenek, ez is csupán okozat, pl. Déli irányításnál, avagy Északra tolódott zonaíltásnál, felettünk azori Ac, és/vagy gyengén érvényesülõ zonális elõoldal, mely okozataként jelentkezhet az inverzió (hiába van odefenn stabil meleg, pl. 850-en), pl. "ÉK-effektus".

Érdekes, hogy ma mutatkozott be elõször látványosan az "ÉK-effektus", szépen beszorult ide a hideg, most is +0,3°C a T.
#2529
...." a megfelelõ körülmények ...." ahogy mondod! No ezeket féltem én.
#2528
A november-január közötti idõszakban a besugárás mértéke elég alacsony ahoz, hogy megfelelõ körülmények közepette tartósan negatív hõmérséklet alakuljon ki hazánkban. Példaképpen említhetem a tavaly decemberi egy hétán át fennálló hideg légpárnás helyzetet, ami rendesen levitte az egyébként elég enyhe hónap középhõmérsékletét. A ránkhúzódó anticiklon létrehozta a szükséges körülményeket és a viszonylagos szélcsendnek és leszálló légáramlatnak köszönhetõen napról-napra, egyenletesen csökkent a felszíni hõmérséklet, néhány nap elteltével a Tmax-ok 1-2°C-kal fagypont alatt maradtak. A 850-es szint hõmérséklete az idõszakban végig pozitív volt.

Jelentõs havazást persze nem várhatunk ilyen esetek következményeképpen, de Magyarország földrajzi helyzete (a szélességre gondolok) lehetõvé teszi a fagypont alatti nappali hõmérséklet kialakulását kontinentális hidegbeáramlás nélkül is. (Velünk egy szélességen található pl. Ulánbátor, ahol a szélsõségesen szárazföldi éghajlat jegyében a január középhõmérséklete -20°C alatti, tehát a besugárzás mértéke nem lehetetleníti el a felszíni levegõ áthûlését, erre leginkább a Ny-i áramlás képes.)
#2527
A keleti hóhiány nem feltétlenül alapfeltétele a tartós meridionális irányításnak, csak nagy mértékben elõsegítõje, bár tényleg kisebb aggodalmra ad okot hiánya.
Jómagam komolyabban nem aggódik, legalább nem az idõzítéssel lesz gond az Ünnepekre, hisz még jó néhány napig nem várható igazi "blocking-remény", még továbbra is tartom magam az Október közepén ide leírtakhoz, he-he !
#2526
A makroszinoptikus helyzet az esetek többségében elõjelek nélkül, néhány nap alatt képes teljsesen megváltozni. Az idei "forgatókönyv" meglehetõsen hasonlít 2001 decemberéhez, a november végi hidegbetörés, ill havazás, majd az ezt felváltó 1-2 héten át tartó Ny-i áramlást követte az azóta is sokat emlegetett blocking-helyzet. A jelenlegi erõs Ny-i áramlás a kontinentális hideget Szibéria belsejébe szorította vissza, érdemes megnézni a GFS Kelet-ázsiai szekcióját, (vagy a WO adatait a szibériai városokból) a fagypont körüli és -20°C körüli hõmérséklet határa a Bajkál-tónál húzódik. A következõ napokban az ottani hideg lassan Ny felé kezd terjeszkedni. Talán a következõ hónap elsõ felében már nálunk is van némi esély kontinentális eredetû hidegbeáramlásra. Ennek alapvetõ feltétele lenne a Ny-i áramlást tápláló ciklonrendszer leépülése, vagy K-ebbre helyezõdése. Az ensemble fáklyát nézve dec. 5. után jöhet jelentõs változás, egyelõre nem lehet tudni milyen irányba. GFS barátunk már nem egy alkalommal 150 órától jelez egy Izland felett kiépülõ anticiklont, amely lassan de biztosan DK felé "vándorol"...

A skandináviai és a keleti "hóhiány" bennem is aggodalmat kezd ébreszteni, bár az ottani tartós hótakaró megléte leginkább a tél 2. felének eseményeit befolyásolja. Bár azt sem szabadna elfelejtenünk, hogy jelen pillanatban még 92 nap és majdnem egy óra van hátra a met.Tavasz érkezéséig...
#2524
Csak az a baj Bali, hogy 1050 hPa vagy fölötti kelet-európai anticiklonhoz hófelszínre, jó hidegre is szükség lenne.
Magyarország (a kontinentális hideg beáramlása nélkül) túl délen van ahhoz, hogy a talajközelben igazi hideg tudjon kialakulni. Akkor pedig maradnak a 0 és +1 fokban a havazások (napos idõben meg a 4 - 5 fokok), ami pedig nem az igazi. Ény-ról csak a magasban jön igazán hideg......
#2523
Én úgy gondolom, hogy akkor van jó helyzet, ha fenn messze Oroszországban kialakul egy 1050-es nyomás, és ezzel egy idõben vagy Angliatól kicsit nyugatra-vagy Spanyolországtól nyugatra az óceán felett van mondjuk egy 1040-es nyomás. Akkor majdnem biztos a hideg folyamatos leáramlása. Sajnos ha csak az egyik áll fenn akkor már megint gond lehet, de ha lehet választani melyik alakuljon ki akkor én az Angolra vagy a Spanyolközelire szavazok.
#2522
Bár nem vagyok nagy szakértõ, de az, hogy a Kelet-Európai Síkságon gyakorlatilag nincs hó (még messze északon sincs!!), s így a hidegplató sem tudott eddig kialakulni, még lehetnek a következményei.
Szerintem hosszabb távon "nem jó nekünk", hogy még Spanyolországban is havazik, Kelet-Európa meg állandó elõoldali helyzetben van, így tartósan melegebb van az ilyenkor elvárhatónál. Ha nem lesz kontinentális hideg, akkor jöhetnek a mediterrán ciklonok maradandót nem nagyon fognak "alkotni".
#2521
bár szerintem az izlandi ciklon vagy anticiklontevékenység csak közvetetten befolyásolja az egészet, az irányítás északon van. Csak nagy ritkán lesz magasabb nyomás Izland közelében ami nem engedi északra a cuccost, de csak átmenetinek mutatkozik, tartós nem. Ahogy meteorman is írta az északi ciklontevékenységnek kell keletebbre helyezõdnie, de sürgõsen.
#2520
izland környékit akartam természetesen írni mindkét esetben
#2519
mondhatjuk megérzésnek, de a jelenlegi térképeket ha megnézed ez a realitás. Amíg Izlandnál ott tombol az anticiklon addig csak nyugat-Európára tud normális hideg lemenni szerintem. Ez maga után húzza azt, hogy a tavalyinál nyugatabbra jönnek csak a ciklonok ami melegszektorokat hoz fel. Addíg amíg az izlandi anticiklon nem oszlik fel vagy nem helyezõdik a britel fölé addig itt komoly dolgok nem lesznek, és addig még nem is beszéltem a kelet-európai síkságon történtekrõl stb. Sõt a Skandináv országokban folyamatosn ciklontevékenységet mutatnak a modellek, és ez ha csak tendencia szinten eltalálja akkor a következõ 3 hétben nem lesz megint semmi és esz szintén megint az elsõ felvetésemet hozza vissza. Remélem nem lesz igazam, de nézz egy tavaly ilyenkori helyzetet, ahhoz képest az elhelyezkedés és a helyzet siralmas.
#2518
Bali és ez honnan jön?Megérzés, hatodik érzék vagy valahonnan infó, számítások alapján?
Engem érdekelne.
#2517
Kb. Mikulás környékére fog talán ez a nyugati ciklon tõlünk északra, ill. ránk helyezõdni, akkor lehet vmi. igéretesebb országos vmi havazás mondjuk.
A nagy kérdés az, hogy jó jó, hogy az egész ciklon család keletebbre helyezõdik, ennek idõvel be kell következnie, de mi van ha visszaáll utána megint és akkor kezdõdik minden elõröl. Mint néhány éve valamelyik télen. Vannak ilyen aggodalmaim. Csak nem.
#2516
Jómagam pedig továbbra is tartja az Október közepén (15-20-23-24) ideírt mondataimat, he-he !
#2515
attól függetlenül, hogy az elmúlt 1 hétben komoly hó esett itt Sopronban, nem várok jó telet. MA esett 12cm, elõtte 6cm, elõtte 3cm, tehát már több mint 20cm leesett a városban, a soproni Dalos-hegyen 500m pedig már ez az érték 40cm körüli.
Ettõl függetlenül tartom, hogy az idei télen nyugati irányítás lesz, vagy ha ez nem akkor olyan med.ciklon pályák lesznek amik csak meleget és esõt hoznak, elvétve havazással, mint páldául a mai soproni.
#2514
én tartom magam továbbra is arra, hogy a december enyhe lesz és esõs... valamint a tél további hónapjai is leszerepelnek majd. saját vélemény, majd meglátjuk.
#2513
eddig semmi panaszom a télre, csak így tovább nevet
jövõ héten is inkább csak az Alpokalján lehet számítani havazásra? vagy már betették azt az ország többi részére is?
#2510
akkor jónevet nem semmi mi van Európában, nem? hasonló, mint ami nyáron volt... tiszta káosz. az õsszel meg semmi se volt szinte, bár én már nem is figyeltem olyan unalmas lett a monoton idõ 5-6hét alatt...
Link
jön vissza a lehûlés.... de miért lesz a Viharsarokban éjjel 10fok? annyi azért talán nem lesz.
#2509
Ugyan Conglomo, nincs itt semmi gond.
Egyébként az idõjárás idõnként felvesz néminemû ciklikusságot, különösen a 30 napos ciklusokra hajlamos idõnként.
A saját részletes idei adataimat végignézve meglepõ és erõs ilyetén hajlamra nem találtam, kisebbekre igen.
#2508
szóval szerintem valamilyen formában fellelhetõ ciklusosság. én õsszel ezzel már nem nagyon foglalkoztam, mert akármilyen szép is volt, a túlontúl átlagossága a végére már az én szemembe is unalmassá tette.
most csak az a kérdés, hogy eme tulajdonság a telet is jellemezni fogja-e. én most úgy látom, hogy igen, de azt meg nem mondom miért, mert még nem vagyok ahhoz olyan nagy ész a meteorológiában, majd kiderül április környékén.
#2507
Floo: én az idei nyárral kapcsolatban egyetértek veled mindenképpen. igazából idén januárban kezdtem el egyre inkább és rendszeresebben megfigyelni a meteorológiai jelenségeket, és rögtön szemet ütött nekem ez:
május vége-kánikula, június eleje-8 fokok röpködnek, szél, esõ.
június vége-kániklua, július eleje-10 fokok szaladgálnak, szél, esõ.
július vége-még nagyobb forróság, augusztus eleje, közepe- 12 fokok leledzenek, szél, esõ.
augusztus végére ismét enyhülés jött, olyannyira, hogy oszt.kir-ig (szept.17.) pólóban lehetett reggel is suliba menni.
tehát a nyárra véleményem szerint valamilyen formában tényleg jellemzõ volt a ciklusosság, ha nem is ennyire elnagyoltan, de a nyári hónapok eleje akkoris csapadékosabb, a vége meg kissé aszályosabb volt.

tudom, hogy eme hozzászólás kivetnivalót fog hagyni maga után, de valami késztetett hogy beírjam.
#2506
Értem.
Ne templomot, inkább egy nagyobb hegyet, he-he !
#2505
Amugy természetes,hogy nyáron egy beragadó nedves levegö sokkal tovább életképes,mivel a nappali besugárzás mindig ujra és ujra életre gerjeszti és ziviket okoz,de ha nekem azt monddod véletlenül pont juni 5-én juli 5-én augusztus 5-én jött egy ujabb mediterrán jellegü ciklon,és ez totál véletlen,én neked templomot emelek....
#2504
Snowhunter nem én keresem az indokokat,de ha figyelem az idöjárást,és észreveszek valamit,akkor arról had ne tehessek márnevet)
Csak figyeljed Te is majd meglátod,hónapok óta mindig bejött,akkor nem véletlen...
Bár lehet én irányitom az idöjárást
nevet)))
#2503
Nagyjából már értem.
Ám az vele gondom, hogy ez már az önkéntelen indokkeresés kategóriája.
Nyáron havonta, most hetente nézed pl. a med.ciklonokat.
Ám nem akarlak cáfolni, csak nem értettelek.
A véleményem továbbra is "ohne-matek", de ahogy mondom, nem cáfolok, érdekes.
#2502
Snowhunter!!
Na!
Szal az van,hogy egy ismerösömmel megfigyeltük,hogy van egy ciklikusság,vagyis egymás után mindig 3 történik egy adott eseménybõl...
Nyáron ugye volt 3 mediterrán jellegü beragadt ciklon havonta,szinte napra pontosan juni elsõ juli elsõ és augusztus elsõ napjaiban,majd váltott és utána jött más,hogy mi arra már nem emléxem rég voltnevet)
Aztán utána is volt olyan hogy jött egy front,és utána még 2 szinte napra pontosan 1-1 hét mulva,majd a 3.után megint váltás...
Volt olyan hogy az elsõ front épp hogy csak felhösödést okozott,egy hét jóidö,a második már kevés esõt majd ujra visszatért a jóidö,aztán a 3.nagyobb esõt hozott és váltást,bejött a 3.után a hideg,tehát mindig a 3.után egy más fajta idöjárás lesz...
Komolyan figyeltem komolyan bejött,tehát most volt hétközben asszem szerdán ugye a mediterrán ciklon,jövö héten szerdán is lesz,utána héten is akkor lesz a legerösebb kiadásban,majd utána vált...
Hogy mire vált azt nem tudni,de hogy a 3.után más lesz az tuti,illetve az sem kizárt hogy ujra mediterrán ciklon jön,de akkor abból még 3....
Ez komolyan bejött...
a legjobb példa:
Valamikor ösz közepén volt egy sztori,egyik héten vasárnap jött egy front,pár csepp esõvel felhövel,majd jóidö lett...
A tv-ben vasárnap után keddre már ujabb frontot jósoltak esõvel ,majd kitolták csütörtökre,aztán szombatra,végül vasárnap jött meg(az elõzõ után pont 1 héttel),ujra visszatért a jóidö kedden,aztán csütörtökre már megint frontot vártak,és az is vasárnap jött...
Aztán megint és a 3.után nem tért vissza a jóidö,hanem veszett hideg lett....
Ez régen is volt mikor szakközépbe jártam,kolis voltam,hétköznap jó idö volt,mira hazajöttünk szakadt az esõ...
Figyeljétek meg,ez tényleg nem kamu,totál bejött eddig amiota én figyelem...
Na persze most hogy szólok tuti nem fog,már csak azé senevet))
Alátámasztani nem tudom,vagy elhiszitek vagy nem,én hiszek magamnaknevet)
#2501
Én is emlékszem rá. nevet
#2500
Floo: Leírnád érthetõbben, (mert nagyon katyvasznak tûnik a megfogalmazásod, he-he), hogy miképp érted a ciklikusságot ?
Errõl általánosságban Vissy Károly jut eszembe, a 90-es évek elején esõembernek nevezték el, hisz a péntekenkénti Ablak címû mûsor zárásaként (akkor még volt a médiában eerre keret...) a heti elõrejelzést egy idõben õ adta elõ, és egy nyári idõszakban egy ideig (jó pár hétig) sok esetben a hétvégére romló idõt, esõt jósolt, he-he !
Általánosítani azonban nem érdemes, bár kisebb-nagyobb idõszakokban felvehet az idõjárás heti ciklikusságot, átmenetileg.
Megyek vissza dolgozni.
#2499
OK
#2498
Dani nyár óta bejön folyamatosan,összel volt hogy napra pontosan,akkor ez csak nem véletlen....
#2497
Link
Link
Link
#2496
Ecce bejött véletlen harmadszora már nem fog! Az idõjárás nem sorminta!
#2495
Link

Jövö hét közepén ujabb mediterrán ciklon(a mostani után pont egy héttel)....

Link

Majd a következö ott van jövö hétvégén süvit majd le Franciaországon át és a jövö heti után 1 héttel õ is megjön...
Tehát tökéletes ez a hetente egy tipus,az lesz a 3. ,utána valami váltás jön...

"Floo (Becsehely (Dél-Zala)) 2005-11-17 00:22:30
Szóval!!
Ugye emlittettem már nektek,hogy megfigyeltem ezt a 3-as ciklikusságot...
Ez a front is egy ilyennek a lezárása volt,ez volt a 3. hétvége,most váltott az idöjárás,szal szerintem jövö hét elején egy ujabb hidegfront jön,ami nedves lesz,vagy pedig egy mediterrán ciklon,viszont akkor 3 lesz abból ami jövö héten jön"

Feketén fehéren bejött...

Utolsó észlelés

2024-05-02 08:01:47

Szentmártonkáta

14.6 °C

04502

RH: 72 | P: 1013.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.