2024. április 28., vasárnap

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71344
Off-ra reagálva "feltételesen": Valamit csak ki lehet belőlük hámozni. Szerintem nem csak modellekből, akár az indexekből is. nevet  Feltételesen!

Másrészről a "71326. (szál: 71317) 2018-02-13 17:44:27" -ai bejegyzésed felettébb hasznos információ számomra. Le is mentem a linket. Az összegzés a végén nagyon jó. Egyetértek.

Remélhetőleg most nem sülnek már el balul a dolgok és akár országos szinten jól jöhetünk az egészből. Mégha igy a fináléban (februárban) vagyunk is. 
#71343
MAkroszinoptikus FEJreállás vidám
~= keleti áramlás, északi AC.
#71342
Mi az a MASZFEJ? Már korábban megtaláltam, csak elfelejtettem. Köszi!
#71341
Hát, ezen a télen ilyen tuti nem volt még: Link
Ez már régóta ilyen: Link
#71340
Rendszeresen olvasom a német meteorológiai szolgálat, a DWD naponta kiadott középtávú elemzéseit. Jelenleg úgy értékelik a helyzetet, hogy jövő szerdáig Közép-Európában a mérsékelt lehűlés immár borítékolható. Utána viszont eléggé bonyolítja a helyzetet az aktuális ECM operatív futás, amely jelentősen gyengíti a hidegbetörést, sőt, a vége felé délnyugatira forduló áramlással kacérkodik. DE - és itt jön a bökkenő, a német szakik is belátják, hogy - habár az ECM a múltban gyakran játszott irányadó szerepet, tekintettel a többi modellnél (illetve végső soron az ECM- ENS-nél is) tapasztalható ´hideg/nagyon hideg´ megoldások egyértelmű túlsúlyára, óvatosan ők is arra a következtetésre jutottak, hogy a jövő hét második felében egy ´High over Low´ alaphelyzet jön létre, ami nem más, mint az általunk jól ismert MASZFEJ. Mindebből az következik, hogy legalább a hónap végéig (óvatosan megkockáztatva, hogy március első napjaiban is) immár jó 80%-os valószínűséggel már ´csak´ az évszakhoz képest néhány fokkal hidegebb, illetve annál jelentősen, akár 8-10 fokkal hidegebb variánsok maradtak csupán játékban hosszabb középtávon. Végül érdekességképpen megemlítem, hogy a hideg fordulat előidézője, az SSW, még egy jó ideig fennmatadhat, egy Grönland felett örvénylő ´melegbuborék´ formájában, amely várhatóan csak a hónap legvége körül gyengül majd jelentősen, majd lassanként felszámolódik. Meglátjuk, meddig kell majd annak utóhatásával, a MASZFEJ-jel számolnunk. nevethideg
#71339
Csak 20 különböző variáció lehet ebből még. nevet
#71338
Igen ritka madár, hogy 10 napra előre ennyire stabilan adja a blokk-helyzetet az ens-bélyeg: Link
#71334
Február 4-én mára ezt várta a modell:
Link
és ez lett:
Link
Egészen ráérzett az eseményre, ugyanakkor annak alacsonyabb rétegek-beli hatására nem, csak miután bekövetkezett a split és melegedés. Ez a NAO index drámai változásán (és mostani mélyrepülésén) is jól látszik.

Jó példa, hogy esetleg mire használhatóak (továbbra is feltételesen!) a modellek 300 órán felül.
#71333
Úgy tűnik, az SSW és az ahhoz kapcsolódó poláris örvény összeomlása jövő hét végével lekeverődik és bizony az Észak-Atlanti térségben létrejövő kőkemény blocking-helyzet már borítékolható, ami ráadásul február végétől egész március közepéig kitolódhat.
Így az 1993 február utolsó dekádjának elejétől március első dekádjának végéig tartó utótél megismétlődhet, sőt akár túl is szárnyalható.
#71332
Nem akartam belinkelni, de miután az OMSZ is kitette az fb oldalára, meg az aer-es cikkben is szerepelnek 10 napon túli dolgok, mégis megosztom: az ECMWF többhetes előrejelzése nagy kiterjedésű hideg anomáliát dobott 10 napon túlra. Link  Link
Az OMSZ-os link a tegnap reggeli futtatásból van, és nyilván egy blokkoló anticiklon a ludas. 
De 15 napra előre a mai ECM ENS is blokkosodást, bitang erős grönlandi AC-t mutat: Link

Nagyon sok modell mutat már rövidebb távon is blokking helyzeteket. Szerintem biztos benne van az SSW hatása. De továbbra is érdekességként kezelem a helyzetet. Az biztos, hogy alaposan megbolondította a modelleket a poláris örvény összeomlása.

Igen a mai napra vonatkozó 10 hPa zonális szélrekord megdőlt, reanalízisek szerint  1979 óta ma a legerősebbek a  keletiesek  szelek odafent  febr. 13-án.

Az aer-es cikkben nekem még ez az ábra érdekes, a szerző szerint ez is a lefelé terjedő geopotánciál anomália szép példája: Link nevet
#71331
Nem, úgyis tudjátok! kacsint

A friss ECM nem is vár pozitív 850-t fölénk ameddig ellát.
De jól ránk húzza a hideget.
#71330
A NAO-AO páros is jól jelzi, eszméletlen ez a zuhanás... Egyelőre nem is hiszem el, hogy ez így megvalósulhat nevet
Link Link
A fáklya lobogása pedig tankönyvi: Link 19.-étől szétlobban nevet
#71329
Inkább tavasz szempontjából. kacsint
#71328
Nem kellene hozzátenni, hogy: Neked.?

vidám
#71327
A skandináv-brit anticiklon minden modellfutásban ott van hétvégétől, jövő hét elejétől.
Az meg nem jelent jót....mármint tél szempontjából!
#71326
Egy kis gyors infógyűjtés, elnézést a sok hozzászólásért. A legjobb ez a hosszú ismertető:
Link
Február végére egy kis nyomásanomália: Link ami az időtáv okán inkább csak jelzésértékű, de az izlandi pozitív nyomásanomália eléggé acélos. Ezért is a negatív AO és NAO. Plusz egy kis T2m anomália: Link fagyi nevet Illetve kiváló példa a WACC-ra: Link (WACC: warm Arctic, cold continents, azaz meleg sarkvidék, hideg kontinensek). 
Egy biztos, ritkán tapasztalható időjárási anomália zajlik éppen, GFS meghülyült kb., meteorológusok egynémelyike totál odavan ettől a ritka jelenségtől, Tmax rekord dőlhet 10hPa-n, azonális szélrekord dőlt 10hPa-on, stb. Izgalmas figyelemmel követni is amúgy.

Végezetül az első hosszú ismertetőből egy acélos mondat:

"Recent research has shown that regional anomalies are important and the sea ice region most highly correlated with the winter AO is the Barents-Kara Seas region where low Arctic sea ice favors a negative winter AO and a cold Eurasia. Continued below normal sea ice in this region may be contributing to more active WAFz/poleward heat transport predicted in the models that eventually could result in a stratospheric PV disruption."
Gyors, pontatlan fordításban: kutatások megmutatták, hogy a regionális anomáliák fontosak (az északi-sarki jeget illetően), és a tengerjég főleg az AO index értékével korrelál, méghozzá úgy, hogy a Barents-Kara-tenger alacsonyabb jégborítottsága negatív téli AO indexet és hideg Eurázsiát jelent. Folytonos átlagosnál alacsonyabb jégborítottság ebben a régióban aktívabb Wave Activity Flux (sarki irányú hőtranszportot) jelezhet előre, ami pedig előrevetíthet egy sztratoszférikus PV-zavart (polar vortex zavarokat, akár splitet).

Még egyszerűbbre véve: elvileg vannak kutatások, amik a negatív jégborítottsági anomáliához negatív AO-t, polar vortex zavarokat, azon keresztül pedig hidegebb eurázsiai teleket vetítenek előre. Negatív pont, hogy az elmúlt 5 tél extra kevés jég mellett volt nálunk elég harmatos és pozitív AO indexes, bár tegyük gyorsan hozzá, hogy a masszív hideg tavaly adott volt.
#71325
Hm, lehet ez a jóslat "beválik"? nevet
#71323

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#384412)
#71322
Köszi a korrekciókat, igen, néha kevertem a légrétegeket, amik nem keverednek nevet
1-2 napja egész merészeket húz a GFS a hosszútávban, nem is az a lényeg, hogy milyen kék szín ér el minket, hanem hogy mekkora blokkosodás tapasztalható, mennyire nincs meg a megszokott nyugati lendülete a futásoknak. Nem tudom biztosan, ez a split miatt van-e, de mindenesetre kifejezetten látványos, egész merészeket húz minden futásban nevet 
#71321
Ezt annyival egészíteném csak ki, hogy valójában legalább kétfajta poláris örvényt értenek röviden polar vortex alatt. Az egyik a sztratoszféra örvénye, ami csak ősztől tavaszig létezik, és a sarki éjszaka befejeződése után feloszlik. A másik a troposzféra poláris örvénye, gyakorlatilag ez az, amit a szokásos 300 hPa környékén tanyázó poláris jettel jellemezhetünk.
Viszont a kettő örvény között van kölcsönhatás, ami ilyenkor a sztratoszféra felmelegedése után megmutatkozhat erősebben. Ez pedig az, amit leírtál. A sztratoszféra örvénye ilyenkor legyengül, és eltávolodik a pólustól, vagy szétszakad, ahogy most is. A sarki területek felett kialakul egy anticiklonális forgású terület, emiatt pl. a 60. szélesség környékén nyugatiasból keleties irányúvá válik a szél. Majd ez a hatás a sztratoszférából elindul lefelé a troposzféra irányába, vagyis a magas szélességeken átlagosan magasabb nyomás illetve geopotenciál értékek lépnek fel, blokkoló AC-k alakulnak ki. Ez azt is jelenti, hogy az AO index negatív irányba mozdul el.

És ide linkelek egy ábrát a lefelé irányuló hatásról, amit pl. a NAM (Northern Annular Mode) index-el fejeznek ki. Ez az AO--hoz hasonló dolog, viszont ki van számítva nem csak a felszínre, hanem a többi magassági szintre is. Látszik, hogy  a sztratoszférában megjelennek a negatív értékek, majd picit késleltetve terjednek lefelé, de közben egyre gyengülve:
Link
Ezért figyelik a vertikális metszeteket is ilyenkor, hogy egyáltalán mennyire jelentkezik ez a kapcsolat a sztratoszféra és a troposzféra közt.  Szóval van amikor csak gyengébb összefüggés van, máskor meg erősebb. A modellek meg nem mindig a legjobbak ennek előrejelzésében.
Ezért végül az is lehet, hogy a split-nek nem lesz komolyabb hatása. a felszínen a nagytérségű folyamatokra.
#71320
Na arra én is... nevet Lehet 48 óra múlva nagyon mást fognak mutatni a modellek.
#71319
Köszi! vidám Érdekes és látványos volt. Mondjuk kíváncsi lennék mennyire zavarja be ez a modelleket hosszabb távon.
#71318
Pedig az az igazi nevet De itt egy jó kis rövid, látványos kép:
Link
A polar vortex egy szinte mindig létező dolog, a sarki pólus körül nyugati irányban gyors áramlás igen nagy magasságban: ezt a nyomáskülönbség, egy hideg, mély "ciklon" szerű dolog tartja fent a sarkok felett (lehet hülyeség ez így, de valahogy így képzelem el). Ezzel együtt a sarkoktól kissé délre erős, egyenletes jet stream alakul ki, ami fenntartja a zonális, nyugati áramlás dominanciáját, ciklonok jönnek mennek nyugatról keletre, de persze ebbe a stabil felállásba is belefér nagy blocking, havas helyzet stb., szóval ez nem kizáró ok továbbra sem. Ha ez a polar vortex gyengül, akkor a jet stream is gyengül, behullámozhat, ezzel pedig ahol a jet hurkot alkot, ott megnő a meridionális irányítás esélye, ami ugye egyszerűbben nálunk irdatlan blokkot és ezért extrém enyhe, előoldalat, vagy hátoldalas hideg szituációt jelent.
Ha a polar vortex (tehát a megszokott áramlás) annyira legyengül, hogy teljesen szétszakad, akkor kis önálló polar vortexek keletkeznek, és a sarkvidék fölé a magasban meleg, magasabb nyomású levegő áramlik. A jet pedig annyira behullámzik, hogy helyenként megszűnik a zonális áramlás a 60. szélességi fok környékén és akár azonálissá, azaz kelet-nyugativá válik fent az áramlás. Ez persze NEM jelenti azt, hogy lent a talaj közelében, vagy akár 500 hPa nyomáson is megfordulnak a szelek, mert azért nehéz legyőzni (gondolom) a Föld forgását. Csak azt jelenti, hogy a zonális irányítás lassulhat, és megnő az erős anticiklonok kialakulása, akár szokatlan helyeken, ha jól gondolom.
A polar split pedig azért split, mert splittelődik a jet, itt egy-két jó ábra:
Link Link
Január 29: Link
USA előtérben: Link
Hőmérséklet alapján ÉPP EZ történik, tök izgalmas: Link animáld is nevet 
Jet-streamek: Link Ezek egyelőre szép szabályosak, na erről szakadhatnak le örvények, hullámzások, drámai gyengülések stb.
GFS, 10hPa szél, itt látszik, hogy szakad: Link
De 200hPa-n pl. már alig van nyoma: Link
Ezek annyira nagytérségi, nagy léptékű folyamatok, hogy ebből telet várni hazánkra enyhén erős... Az esélye lehet, hogy nő pár tized százalékkal nevet A hatás pedig 1-2 hónapig eltarthat. 

Hozzátenném, full laikus vagyok a témában, sok helyen mondhatok rosszat vagy pontatlant.
#71317
Valaki magyarázza már el röviden mi ez a split. vidám Tudom nem itt kéne kérdezni, de csak sok oldalas angol leírást találtam az meg nem nyerő.
#71316
A következő 48 órában splittel nevet Kíváncsi vagyok, hogy ez mennyiben változtatja meg a hosszútávú előrejelzéseket... Na nem ide Budapestre, hanem az északi feltékére.
#71315
Meglátjuk mi lesz, friss ECM és GFS is mutatja blokkoló AC-k kialakulását hosszabb távon. Az egész sztratoszférás dolognak egyébként a kialakulása után bő 1,5 hónapig lehetnek hatásai elvileg. Aztán, hogy ez hogyan realizálódik, az egy nagy kérdés. nevet
#71314
AO-n egyre jobban látszik, hogy mélyrepülésben van, zuhan. NAO egyelőre meg se moccan az erősen plusszos tartományból. GFS jó nagy negatív anomáliát vár az oroszokhoz, Európára nem egetrengető egyelőre. Szép kis hideg márciusra? Link
#71313
Most már látszik pár érdekes dolog a modelleken az örvény szakadás után. 
AO: a friss előrejelzésben zuhanásnak indulnak a tagok: Link  De hozzá kell tenni, hogy az előző frissítésben nem ez volt a helyzet.
ECMWF 15 napos AO előre hasonlóan negatívba megy: Link (forrás: Twitter)

Érdekes kérdés, hogy hogyan terjed lefelé a keletiesre forduló áramlási kép a sztratoszférából a felszín felé az örvény szakadása után. Ehhez a friss GFS-ből egy ábra arról, hogy a 60. szélességi kör mentén átlagosan nyugatias vagy keleties-e az áramlás. A lilás színek (negatív értékek) a keleties szelet jelentik: Link
Látszik, ahogy 11-e után a sztratoszférában megtörténik a szélfordulás, és ez utána végig keleties lesz. Lejjebb megvan a pár napos késleltetés: 18-a után fordul a szél.
Itt pedig egy animálható szélesség-magasság metszet: Link Ezen az is látszik, hogy már az örvény szakadással egy időben megjelenik a magas szélességeken a keleties komponens (ábra jobb oldala). De a sztratoszféra felmelegedése kapcsán inkább késleltetett hatásokról van szó, a 17-e utáni megerősödő keleties szelekben ez a hatás már benne lehet. Ez az amit Donnie is linkelt, ekkorra látszódik a mostani futás térképein a szibériai AC-val egyesülő Skandináv AC.

Aztán majd kiderül, merre mozdulnak el a modellek...
#71312
Második futásban orbitális azonalitás 300 óra felett, és itt már nincs vita, hogy Vojejkov-e....
Link
Csírája már 240-nél, még 3-4 nap és lehet komolyan elemezgetni....
Link
Itt a split: Link
#71311
Én sem vagyok az unalmas időjárás barátja, de azért a túl sok olyan izgalom se hiányzik, mint amit annyian átéltek itt idén: napokig havas idő esélye, ami 24 órán belül bukik el. Idén eddig ezekből múlt szombat kivételével jól jöttem ki, nekem nincs túl sok panaszom az idei télre.
Tavaly viszont... rémálom volt, na.

De a 4-5 fokos, borús, nyálkás időt baromira nem szeretem én sem. Ha már nem esik fagyban a hó, akkor jöjjön a 10+ fok, már nézegetem a krókusz és hóvirág-ágyást, még pár hét és rügyezik a mézbogyó is nevet (ha túlélte a tavalyi hőgutás aszályt...) 
#71310
Azért kezdtem úgy a hozzászólásom, hogy ugye nem a havas budai időre gondolsz, mert egy jó polar jet hullámzásból juthat nekünk déli hullám is, tavaszias meleggel, vagy totál átlagos idő is. Csak én gyakran kilépek ebből a lakásom és 1 km-es környezete dologból és az egész világon figyelem a szélsőségeket, ami most sok helyen sokkal nagyobb valószínűséggel jöhet össze nevet És persze nálunk is nő az esélye az extrém időnek, ami csak jó lehet.
#71309
Na jó, de mint tudjuk, az erős meridionalitás sem jár mindig ÉPPEN pont hozzánk télies idővel...
Most se sokon múlt, ha ez a nyugat-mediterrán ciklon kicsit gyengébb lenne, akkor nem tudná visszanyomni holnap úgy a hideget, ahogy vissza fogja.... na persze a feléledő csigagyár amúgy is véget vet a bulinak, a Voejkov-esélyt csírájában pisálja szét szomoru
Ez egy jóféle WACC, nemde?  
Wetsom: mi ez az úristenezés? Kérdés volt...
#71308
Persze! (Remélem a kérdés nem a havas budai időre vonatkozik vidám )
Egy hosszú ismertető:
Link
(lustáknak a képek megnézése is elég lehet)
Egy kis ismertető, hogy mi is az a polar vortex (ez mindig van, állandóan létező jelenség, csak néha eltolódik, kettészakad):
Link
Egy kis látványos ismertető:
Link
Ahonnan ezeket az infókat szedem, az twitter, #polarvortex hash: Link
MetNet nyelven ez mit jelent? 1-2 hét múlva makrováltás esélye, főleg erősen meridionális irányba. Ez viszont 150 órán túl van ám kacsint
#71307
ÚrIsten.

Tényleg kicsit későn jönne, de lehet komolyabb mínuszok lesznek magas nap állás mellett, mint alacsonynál, már, ha tényleg jó helyre megy a hideg.
#71306
És ebből a bazi nagy keleties áramlásból odafent lesz valami hatás is idelent?
#71305
Nagyon látványos, ahogy elnyúlik, majd kettészakad a poláris örvény, és végül egy nagy anticiklonális örvény jön létre.
Link
#71304
Lehet kicsit azonális szelek lesznek odafent?
Link
#71303

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#382497)
#71302

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#382496)
#71301
Igen, most is írnak ilyeneket:
Link
A linked is érdekes nevet Még az is lehet, hogy megint egy 2013 márciusi helyzet áll fel, oltári azonalitással (a havazást nem idekeverve, az mák volt). Februárra már lehet késő ez a split?
#71300
Egyébként általában igaz, hogy az SSW események hatását tekintve Eurázsia jobban érintett, mint Amerika. nevet
Aztán az európai rész végül lehet az átlagosnál melegebb idővel jön ki ebből. vidám
Érdekességképpen, ha valakinek van kedve ilyeneket nézegetni, ezen az oldalon vissza lehet keresni, hogy az egyes felmelegedéseket mi követte: Link  Pl. a lap alján a lat-lon events résznél a hőmérséklet anomáliákat.
#71299
Másik polar split: 1985 január...
Valamint 360 órára (khm) a GFS és ECM T2m anomáliája:
Link
Egyre valószínűbb, hogy valahová Eurázsiába hoz ez a split durva negatív anomáliát, de Eurázsia elég nagy...
#71298
Itt a február mérsékelten hideg volt, és nagyon havas, többször is volt hófúvás a hónap során.
A hónap elején elájultam kora reggel a vonaton suliba menet, és kórházba kerültem néhány napra.
Asszem február 9-e volt.
Akkor volt a viharos ény szél, és az észak - Dunántúli hóba fulladás, asszem a Quinteen viharciklon hatása miatt. Emlékszem, hogy sajnáltam a kórházba, hogy milyen jól vagyok, semmi bajom, de bent tartottak.
Emlékszem, 9-14-e között majd 1 hétig dühöngő ény szél volt.

Március csapadékos, hűvös volt, gyakran szeles, néha hózápor és havas esőkkel.
#71297
Vettem a fáradságot, és végig pörgettem a GFS archívumban a szinoptikai térképeket 2009 január végétől március elejéig. Hát, sok volt a blocking-helyzet, azonális helyzet, sokszor nagyon hasonló ék-i blokk, mint ami most kinéz középtávon. Emlékszem is, hogy változékony, gyakran hóeséses, kora tavaszba kihúzódó télutó volt. Persze ez a cirkulációs állapot amúgy is nagyon jellemző februárra.
#71296
Tényleg nem működik...

Az egyik link egy fáklya lenne, a negatív értékek jelzik a 65. szélességi kör mentén a szél keletiesre fordulását: Link

Az örvény szakadása most már szinte biztos, a továbbiak még nem, lesz még többféle verzió 200 óra felett.
Egyébként az említett 2009-es még durvább volt: Link  nevet
#71295
Nekem 403 Forbiddent ad sajnos az első 3 linked szomoru
De ez a warming és split tényleg durva, én még nem láttam ilyen előrejelzést, pedig néhány évente gyakran nézem:
Link

Utolsó észlelés

2024-04-28 14:01:30

Ercsi

24.8 °C

00000

RH: 44 | P: 1019.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.