2024. március 28., csütörtök

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#70874
Egyre inkább nem is a front, hanem az általa generált mediterrán-ciklon lehet érdekes a hétvégén. Nagyon jó kis helyzet látszik, mediterrán-ciklon tõlünk DNY-ra, tolja maga elõtt a meleget és a nedvességet, nem bánnám, ha az elmúlt években elmaradt szlovén-horvát klasszikus instabok most újra jelentkeznének.

Utána, jövõ héten is hasonló folytatás látszik, de azt említetted már.
#70873
Valóban, hosszabb távon tipikus tavasz közepi, késõ tavaszi makroszinoptikai kép látszik kialakulni: a sarki hideg Grönland-Labrador térségébe húzódik vissza, a legnagyobb hõgradiensû vonal ezen "hidegpont" és a Földközi-tenger térségében található "melegpont" között van.
E vonal mentén alacsony nyomású teknõ és élénk ciklogenezis, a sarki hideg légtömegek a teknõ (ciklonrendszer) hátoldalán Nyugat-Európán keresztül áramlanak dél felé, míg a meleg levegõ az elõoldalon Kelet-Európa egy részét és Közép-Európa keleti felét árasztja el. Térségünk általában elõoldalon, de a cikloncentrumok közelében van. "Pengeél" helyzet ránk nézve: nagyjából fölöttünk húzódik a hideg-nedves és a meleg-nedves légtömeget elválasztó vonal. Ez sok csapadékot, és esetleg heves (konvektív) jelenségeket sejtet. Ha a vonal kissé nyugatabbra alakul ki, kora nyári melegeket kaphatunk, ha keletebbre, akkor viszont kifejezetten hideg, szeles, barátságtalan idõ köszönthet ránk záporokkal, graupel-lel, hózáporokkal. Egyelõre úgy tûnik, az elõoldali verzió a valószínûbb, de a dolog már csak az idõtáv miatt sem tisztázódott le egyelõre.
#70872
Nos, a sejtés jónak bizonyult, érkezik a keményvonalas tavasz.

Holnaptól a jövõ hét közepéig jobbára száraz, az átlagosnál jóval magasabb átlaghõmérsékletû idõre számíthatunk. A szombati front kissé bezavar az idilli képbe, de szinte nem oszt, nem szoroz.

--------------------------------

Április 7-8. környékén viszont változékonyabbra fordulhat az idõjárás.

Egyrészt ez idõ tájt a nyugat-európai teknõ minden bizonnyal keletebbre húzódik. Mondjuk valsz. eléggé meggyötört állapotban érhet Közép-Európa fölé, de azért felkavarhatja az állóvizet.

Mindemellett én azt vélem felfedezni a modellfutásokon, hogy az azori AC ÉNy felé összekapcsolódhat az addigra kialakuló "labradori" AC-val. Ennek az lenne a következménye, hogy az észak-atlanti ciklontevékenység meredeken ráfordulna a kontinensre, Nyugat-Európa pedig sorozatban kapná a frontokat és a grönlandi eredetû hideget. Szerintem ez annyira markáns lehet, hogy térségünket is elérnék a hûvös-nedves légtömegek, ill. mediterrán ciklongenezis is benne van a pakliban.

Röviden: 04.07/08.-tól a hónap elejinél több fokkal hûvösebb, emellett csapadékos napokra számítok bizonytalan ideig. 5-7 nap reálisnak tûnik, ha bejönnek számításaim. Nagy hideget mondjuk nem jövendölnék, inkább csak az olyankor megszokott szintre esne vissza a többnapos átlagT.
#70866
Illetve érzõdik a levegõn hogy kontinentális és nem óceáni.
Egész hétvégén 10 fok felett volt a napi Tmax, de a sok napsütés ellenére és a szeles idõnek köszönhetõen kimondottan fázósnak hatott az idõjárás a hétvégén, nem beszélve a reggeli fagyokról.
Ha hétvégétõl déliesre fordul az áramlás majd, akkor a 10-15 fokok már nagyon kellemes, langymelegnek fognak hatni.
#70865
Épp ezen a vitán gondolkodtam a hétvégén. Tihanyban dolgoztunk a kertben, és olyan szép tavaszinak tûnt az idõ. Aztán elment a nap vagy feltámadt a szél és munka közben is nagyon fáztunk. Igazából majdnem kabátos idõ volt, kellemetlen, szeles, hûvös... Szombat reggeltõl vasárnap reggelig folyamatosan égettük a fát a kandallóban és reggel igencsak csípõsre sikerültek a hajnalok.
Ennél sokkal kellemesebb tavaszi idõben is sikerült már dolgozni Tihanyban a kertben. Este pedig kabátban dideregtünk, ha kiültünk kabátban naplementét nézni.

Igazából fél órákra kellemes ez az idõ, de márciushoz képest cseppet sem volt ilyen érzésem. Ráadásul szombat borús volt szinte egész nap (kb. 11-tõl), délután még az esõ is szemerkélt. Azért dolgozik a negatív T850.
#70864
Tartós, napsütéses, száraz idõ = szép idõ volt az elmúlt 6 napban, és továbbra is ez várható még 2-3 napig, szóval majdnem a teljes 10 nap így telhet el... nevet
Persze nem "állandósult", Érden is volt 1 nap amikor részben felhõs volt (máshol pedig még esett is), de saját lakhelyemre teljesen jól mutatták a modellek már 5-6 napja is, hogy tartós, száraz, közel zavartalan napsütéses idõ várható, bár hideg reggelekkel.

Húsvéttõl pedig jöhet az elõoldalas, igaz tavasz nevet Már a yr.no szerint is 20 fokos tmaxokkal (Érdre), azaz egyes helyeken bõven efölött lesznek majd.
#70861
Véleményem szerint a makroszinoptikai alaphelyzet a döntõ, fõleg, ha az huzamosan fennáll.
Több napja figyelem a helyzet alakulását: többnyire a Brit-szigetek térségében látható magas nyomás, keletebbre pedig alacsonyabb. Ez alapvonalaiban inkább változékony, és semmiképp se kifejezetten enyhe/meleg jelent térségünkre nézve. Természetesen lehetnek az alap-felállásnak furfangos változatai, melyek mégis igazi tavaszi "jóidõt" hoznak, legalábbis idõlegesen. De hogy a "maghelyzet" nem egy meleg helyzet, az szerintem tuti.
#70860
Ez eddig rendben is lenne, de Thermometer még nálam is északabbra lakik, szóval ha mondjuk wetsommal folyt volna le ez a vita, akkor nem is szóltam volna semmit kacsint
#70859
Elbeszéltek egymás mellett, melynek oka:

A várható makrocirkulácios helyzetböl adódó lehetöségek ezek térbeli bizonytalanságának figyelembe vételével a Kárpát-medence egészére nézve függetlenül attól, hogy egy adott modell futtatás konkrétan mit jelez elöre (Thermometer)

vs

Egy/több modellfutás egy adott pontra (Érd-Bp) nézve, függetlenül a makrocirkulációs helyzetben rejlö egyéb lehetöségektöl/bizonytalanságoktól (Donnie)

A két vonal csak akkor találkozna, ha az aktuális modell futás jobban felhozná északra a jelenlegi futások által inkább délebbre preferált med.ciklonokat. vidám
#70858
Gondoltam, hogy végül egy teljesen szubjektív definícióba fogsz kapaszkodni: "szép idõ".
Ma is szép idõ van, és a következõ bõ 1 hétben is ez várható.
Napsütés, kevés szél, semmi csapadék. Ez van és ez marad minden jel szerint még jó ideig, max a szél lesz néha kicsit élénkebb.
Az ECM-ed helyi leképzése 24-ére (amire a linked mutat): Link Tehát makroszinoptikai kép szempontjából teljesen mindegy, hogy ez blocking, félblocking vagy zonalitás mellett történik majd, nyilván nem lehet egyforma, fõleg a szél, meg az esetleges záporok esélye nõ egyes esetekben. Ezzel együtt továbbra is csaknem teljesen falsnak látom az eredeti kommented, amirõl a szál indult. Ez itt száraz, fõleg napos idõ, alapból kellemes 10 fok körüli/feletti tmaxokkal, az idõszak végén komolyabb melegedés esélyével: Link
Ez persze nem lehet mindenki számára "szép idõ". kacsint
#70857
Most kivételesen nem tudok egyetérteni a helyzetértékeléseddel. Masszív blokkhelyzetek néznek ki majdnem az összes modell alapján a következõ, nagyjából 10 napra. Pl. 168 óránál

ECM: Link

GEM: Link

Egyedül GFS jár külön utakon: Link

Ez kis fantáziával valóban lehet anticiklonális omega.

Összességében azonban jórészt atlanti blokk-félblokk látszik, és nem egy modell és futás szerint az idõintervallumnak egy részében bizony elõfordulhat jelentõs ciklonális behatás térségünkben.

A tartós "szép idõ" szinoptikai kellékei, um. térségünk fölött AC északi zonalitással, vagy omega AC a kontinens középsõ meridiánjában, vagy huzamosabb, masszívabb ciklon-elõoldali pozíció jelenleg nem nagyon látszik 240 órán belül.

#70855
Számomra ez már tartós szép idõ, szerencsére a csapadék is eltûnt: Link
Ez is szépen kiszáradt: Link ennek a jeleit láttam 2 napja is, amikor alább kommentáltam.
Ez a mondatod "Állandósult, tartósan napsütéses, száraz idõre nincs kilátás." már akkor sem volt igazán helytálló, mostanra nem sok alapja maradt, ahogy a kiadós csapadékra vonatkozó kitételnek sem.
Persze lehet még picit lovagolni az "állandósult" szón (mint vészkijárat), de ennél szerintebb nagyvonalúbbak vagyunk nevet
#70854
120 óránál ECM, GFS, GEM egyaránt adja a (fél)blokkoló brit AC-t. 240 óránál ECM és GEM szintén ilyet mutat, GFS kicsit más, bár az arktikus-izlandi térségben ennél is ott az AC.
Az AO és NAO legfrissebb futása valóban 0 körül szóró, NAO esetében ennél hajszálnyival magasabban húzódó ens-t hozott ki, de a közelmúlt többi futását inkább enyhén negatív AO, 0 körüli NAO jellemezte.
Ez a felállás sugallhat az eddigieknél szárazabb, naposabb idõt, de tartós "szépidõ" ebbõl nem néz ki.
#70853
"Állandósult, tartósan napsütéses, száraz idõre nincs kilátás. Ciklonális behatásra, frontátvonulásokra, idõnkénti, akár kiadós csapadékra annál inkább."

Ennek gyakorlatilag pont az ellentétét olvasom ki az indexekbõl és a modellekbõl. Link
Pont, hogy sokkal naposabb, szárazabb idõ várható, mint amit Februárban és Márciusban eddig át kellett élnünk.

A 10 napos blockingot sem értem, honnan szedted, a nyomásgörbéken sehol nem tartanak 4, max 5 napnál tovább az AC-k.

Ez pedig stabilan bõ 3 fokkal alálõtte eddig is minden 10 fok feletti tmaxos napon a tmaxot: Link úgyhogy nagyon kellemes idõ néz ki végre! vidám
#70852
Én pedig kiegészíteném ezzel, elsõsorban a T850-es fáklyával: Link

Látszik, hogy nagyjából most van a mélypont (igaz itt nyugaton, keleten a szombati hidegfront mögött még lehetnek hasonló, vagy akár kissé alacsonyabb T850 értékek is átmenetileg). Ezt követõen viszont határozott melegedés látszik a még megbízható tartományon belül, jövõ héten, 0 fok körüli vagy kevéssel a feletti T850-ekkel. Ez, ahol kisüt a Nap, már bõven hozhat majd 13-15 fokos maximumokat, ahogy az 5 naposban jeleztem is. Ha pedig kicsit melegebb lesz, mondjuk az 5 fok körüli T850 is összejön, ahogy a GEM most várja, akkor jöhetne a sokak által várt keményvonalas tavasz 17-18 fok körüli csúcsokkal, még ha csak pár napra is. És ahogy írtad, az áramlás a jövõ héten inkább északnyugatias lesz már. A húsvét körül több futásban megjelenõ -5 fok pedig mediterrán vagy valami közép-európai ciklon hátoldalán érkezõ hideg volt minden futásban, ami még több, mint bizonytalan.
#70851
Én ezt annyiban javítanám, ill. egészíteném ki, hogy a tavaszi hõmérsékleti értékek (10-15 fokos Tmax) jóval nagyobb arányban várhatók, mint a késõ télies maximumok (4-9 fok). Ugyan gyenge fagyok viszonylag gyakran és nagy területen alakulhatnak ki, de ez még bõven jellemzõ az évnek ebben a szakaszában. Összességében egy átlag körüli hõmérsékletû idõszak köszönt be, nem túl nagy kilengésekkel.

Én az ÉNy-DK-i megosztottságból semmit nem látok a modelleken, legalább annyiszor, de inkább jóval többször lehet DNy-ÉK kontraszt, utóbbi kárára. Ez nem is csoda, hiszen a hazánkat elérõ hideglöttyök zöme ÉK-i irányból érkezhet, ugyanakkor az átmeneti felmelegedések pedig fõként DNy felõl.

Ez az erõs kontinentális hatás arra is jó lesz, hogy a nagy csapadékot adó képzõdményeket távol tartsa tõlünk: csütörtöktõl hétfõig konkrétan alig várható esõ, és egyelõre az utána következõ napok sem néznek ki túl vérmesnek, igaz, ekkorra benne van a pakliban mediterrán ciklon lehetõsége is.

----------------------------------

Megkockáztatok egy nagyobb léptékû kitekintést.

1. Kezdésnek mindjárt itt van az óceánközepi teknõ leépülése, mely megteremti a lehetõségét az azori AC újraéledésének. Link

2. A sarki hidegsapka teljesen átrendezõdhet. A szibériai rész jelentõsen leépül, a fõ hidegmag Észak-Amerika fölé húzódik a modellek szerint. Ennek egyenes következményei lennének a Labrador felé irányuló hidegelöntések, ami annak rendje és módja szerint ciklonokat generálhat az észak-atlanti térségben, melyek persze keleties irányba haladhatnak. Link

Rövidebben: a blokkoló AC minden bizonnyal nagyrészt felszámolódik. Izland: Link Anglia: Link Svédország: Link

3. Ezzel együtt az észak-európai ciklonok alaposan felhígíthatják a kelet-európai hidegmagot. Link Link

Nem kell itt már durva, õszi-téli viharciklonokra számítani, lassan itt a nyári félév, a sekély ciklonok hatása is ugyanaz, legfeljebb lassabban megy végbe a folyamat.

Az indexekbõl én semmi rendkívülit nem tudok kiolvasni, 0 környékén ingadozhatnak, ez így sokat nem mond.

Összefoglalva: elég nagy esély van rá, hogy március legvégére, április elejére gyökeresen átalakuljon az európai makrohelyzet. Ha a fentebb leírt forgatókönyv valósul meg, akkor nálunk valószínûleg ismét az átlagnál melegebb periódus köszönthet be március utolsó napjaiban, idõnként konvektív csapadékot adó ÉNy-i frontokkal megfûszerezve, a sarkvidéki eredetû szösszeneteknek pedig átmenetileg mindenképp, de lehet, hogy már tartósabban búcsút inthetnénk. Ami biztos, hogy a hidegebb napokat okozó északkeleties áramlási irány lassan bezárja a boltot. Jó is lenne ez így szerintem, jöjjön a "keményvonalas" tavasz. nevet
#70850
A következõ, nagyjából 10 napban az összes elérhetõ modell szerint atlanti blokk vagy félblokk várható -a Brit szigetek körüli AC biztosnak látszik, a különbség az egyes modellek és idõszakok között az, hogy mennyire terjed fel északra ez utóbbi anticiklon.
A makrocirkuláció alapszerkezete: gerinc az Atlanti-óceán felett, teknõ a kontinensen.

Az indexek ezzel összhangban vannak:

AO: Link

NAO: Link

Fentiek alapján körvonalazhatjuk a hónap további, nagy részének idõjárását. Állandósult, tartósan napsütéses, száraz idõre nincs kilátás. Ciklonális behatásra, frontátvonulásokra, idõnkénti, akár kiadós csapadékra annál inkább. A hõmérséklet valószínûleg erõsen hullámzik majd a tavaszi és a késõ téli közötti tartományban. Húsz fokot elérõ Tmax-ok csak kivételesen fordulhatnak elõ. Látszik egy bizonyos ény-dk-i hõmérsékleti megosztottság lehetõsége is -keleten, délkeleten fordulhatnak elõ viszonylag magas hõmérsékletek, azonban csak átmeneti jelleggel.
#70849
Visszatekintve a két héttel ezelõtti utolsó esélylatolgatásokra azt hiszem mindenkinek igaza lett. A Dunántúlon nem lett szép napsütéses tavasz (talán két napon volt szép napos idõ) és nálam pl. nem lett 13 fokot meghaladó meleg egyszer sem (így látta meg Zöldvillám is). Éppen átlagos csapadékú és hõmérsékletû idõ volt gyakori fagypont körüli minimummal és +10 fok körüli max-szal. Tipikus kora tavasz, de nem hamisítatlan (nálam ez 15 fokkal és napsütéssel jár). Keleten viszont már jóval melegebbet könyvelhettek el, talán már a fák is virágoznak. Ma viszont lezárult egy fejezet, sokfelé havazik vagy havasesõ esik 0-5 fokban. Jó lenne tudni, hogy húsvétig hidegre vagy melegre, hóra vagy napsütésre számíthatunk-e (vagy lesz minden vegyesen ?) ?
#70847
Több módszer is van a sárgabarack virágzásának a késleltetésére.

1 a törzs locsolás. a párolgó víz így hûti a fát
2. ha jól tudom van valami permetszer is, ami ellenállóbbá teszi a faggyal szemben. Azt valahogy most kell rájuttatni majd a hétvégi esõk után.
#70846
Én is szeretem, a fokozatos, s nem robbanásszerû ébredést a hõmérsékletekben valamint a természetben. Sajnos ûridõs tartományban járva a Gfs,Ecm Skandináv Ac-ra hajaz, ami megelõlegezve fejben ez nálam északkeleti áramlású, fölénk belógó, száraz, hûvös/hideget feltételez.

Ha a tendencia ebbe az irányba billen el. S nos látva régóta változékony idõjárásunkat érik már egy anticiklonos idõ. A kérdés az vajon valami ránkkenõdõ Azori lesz-e a befutó vagy Skandináv kp. anticiklon fogja-e meghozni a napsütéses idõt. Ha az útóbbi, akkor szélcsend esetén, éjszakánként lassan majd virág lefagyasztó kivitelben. Mert a nappali 11-14 fokok már a vegetációhoz elégséges feltételek az ébredéshez. Gondoljunk csak a fagyérzékeny barackra. zavarban Nem örülnék neki,mert van szüleimnél, vidéken barackfa.
#70843
Most az látszik, hogy a március 15 ig tartó idõszak beleértve nemzeti ünnepünket idén sem a hamisítatlan tavaszról fog szólni Európa nagy részén és nálunk sem, egyelõre marad a Kárpát medencében februárban megszokott esõben fuldoklós, de amúgy semmilyen többnyire elõoldal peremén egyensúloyzó idõ azzal a különbséggel, hogy hónap közepén 8-15 között jobb eséllyel fogunk legalább átmeneti hóréteggel is szembesülni. Tõlünk nyugatabbra igazán komoly havazásoknak is esélye van. A március második fele majd másképp lesz szeszélyes és változékony, de a negatív anomáliáért a hónap dereka fog megdolgozni.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-03-28 17:23:14

Nagykovácsi

13.0 °C

RH: 66 | P: 1002.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119268

Hírek, események

El ne essünk éjjel a nyúlban, március 31-én óraállítás!

Érdekességek | 2024-03-25 16:47

pic
Március 31-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.