2024. március 29., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#70436
Jelenleg a GFS is adja az északnyugatira forduló áramlást a jövõ hét második felében. Ennek elsõ jele 228 óránál látszik, az általam "félkeménynek" nevezett idõtávban.
Természetesen biztos dolgokról itt még korántsem beszélhetünk, de úgy tûnik, mintha most ebbe az irányba "mocorognának" a folyamatok.
#70435
A jövö heti lehülés kérdéséhez egy ábra: Link

Az 500 hPa-os szint magassága ma 00 UTC-s futás alapján csütörtökre, vasárnapra ill. jövö csütörtökre, baloldalon ECMWF ensemble átlag, jobb oldalon ECMWF operativ (determ.) futás szerint.

A csütörtökön még ereteljében lévö meridionalis gerinc tengelye hétvégére erösen dölni kezd kelet felé, elég hasonlóan az ens.átlag ill. az operativ ECMWF alapján. Ezzel a forró levegö egy része valóban eléri Közép-Európát, de a további "dölés" következtében fokozatosan megszünik az advekció délnyugatról, így a Nyugat-Európát most elárasztó igen forró levegö "durvább része" Közép-Európát egyelöre nem fenyegeti. A jövö hét közepe felé az operativ modell által mutatott eröteljesebb lehülést az ens. átlag nem igazán támogatja. Aszerint egy majdnem zonális gerinc húzódna Európa déli fele fölött, míg északon zonális ciklonális helyzet alakulna ki. Ezzel szemben az operativ ECMWF észak, északnyugatról Közép-Európara mélyitene ki egy teknöt, amihez kapcsolódna az emlitett jelentösebb lehülés.
A legtöbb tag szerint viszont kb 15, 18 fok között maradna még ekkor is T850, és a ciklonok északon maradnának. Persze az ens. átlag sem vehetö készpénznek, léteznek ensemble tagok, melyek az operativhoz hasonlo folytatást mutatnak, de az operativ eléggé kilóg (lefelé) ezek közül is.
#70434
Amit az ECM mutat, eléggé "életszagúnak" tûnik. A délnyugat-európai melegtömeg némileg meggyengülve ugyan, de ránk terül vasárnaptól. De a sokadik ECM és GFS futás által adott nagyon élénk északkelet-európai ciklontevékenység megadja a lehetõséget lényegesen hûvösebb, száraz jeges-tengeri levegõ betörésére. Érdekes módon valóban van egy 1976 június közepi feeling-je a kilátásoknak. A dolog pikantériája, hogy most nem kora nyáron jelentkezne ez a felállás. Mindamellett a szokásosnál lényegesen nagyobb ebben a bizonytalanság. Lehetséges, hogy el sem ér minket a hidegebb légtömeg, de véleményem szerint az sem zárható ki, hogy talán az 5 fokos izoterma is lenyúljon a közelünkbe.
Összességében mégis az a meglátásom, hogy a hõség heves, de nem hosszantartó rohamot produkál jövõ hét elején (melynek csúcsa szerintem is a 32-37 fokos intervallumba eshet)
Ezután bizonytalan mértékû lehûlés valószínû a hét második felében, mely átmeneti felfrissülést hoz, sajnos elõreláthatólag csak szórványos csapadékkal (ha egyáltalán lesz valami)
A hangsúly a lehûlés átmeneti jellegén van. Az ilyen "szupermeridionalitásos" hidegöblítések általában tiszavirág életûek. A tartós -vagy egész pontosan: ismétlõdõ- ény-i hidegáramlást nyáron félblokk helyzetek biztosítják. Ekkor kiújuló teknõképzõdés van, de a teknõk nem tudnak teljesen kifejlõdni éppen azért, mert az észak-atlanti térségben erõs a ciklogenezis, és a fejlõdõben levõ alacsony nyomású teknõre minduntalan "ráfut" a következõ. A blokk nem képes teljessé válni. Az ilyen jeges-tengeri löttyök azonban csak teljes blokkban, teljesen kifejlõdött teknõk hátoldalán fordulhatnak elõ. Ilyenkor nincs utánpótlása a hidegnek: egyszer volt/lesz kutyavásár (mint 1976-ban)
#70433
Érdekes az ECM futása valóban, már csak azért is, mert ha ez így valósulna meg, akkor valószínûleg ismét kb. 2 hétig búcsút mondhatnánk a nyárnak. Link
Ha lenne 264 órás térképe, az megerõsödött brit AC-t mutatna, amit az izlandi és az Ék-európai ciklon is erõsítene, mi pedig ülnénk megint a 3-4°C 850 alatt a viharos szélben. nevet

Viszont szerencsére mind az ENS, mind pedig a többi modell más képet mutat, ugyan látszik máshol is júl. 8-10 körül lehûlés lehetõsége, de egyelõre esélyesebb, hogy a front mögött rögtön AC-t kapnánk, ami haladna is tovább kelet felé és pár napon belül ismét délnyugati áramlással jönne a meleg. Mint ahogy te is mondod, az év ezen szakában valóban inkább az ilyen frontok jellemzõek, mintsem tartós északi áramlás.
#70432
Az ´omega´ AC a hét folyamán lassan kelet felé helyezõdik, így az eleinte Nyugat- illetve Délnyugat-Európát próbára tevõ hõség fokozatosan kelet felé terjeszkedik, miközben némileg veszíthet erejébõl a ránk terjeszkedõ melegnyelv, így a nyugat-európai 35-40 fokos tartomány helyett én jelenleg valahol a 32-37 fokos intervallumban látom a pénteken kezdõdõ hõhullám tetejét. A jövõ héten délnyugati áramlás lehet uralkodó, amely (lásd csapadékfáklya) továbbra is igen meleg, ám már nedvesebb levegõt szállíthat térségünkbe, ráadásul a várhatóan tõlünk északra vonuló frontok déli, szétesõ végei tovább labilizálhatják a légkört, így van esély egy regionális KÜN-re is. A friss ECM operatív futása a jövõ hét második felében egy északkelet-európai ciklon és a hátoldalán dél felé meginduló hûvösebb levegõ jóvoltából megszüntetné (egy ideig?) a kánikulát, ám a meteorológiai nyár csúcspontjához közeledvén viszonylag ritkák az ilyen direkt északi hidegöblítések, ha már lehûlés, én inkább az észak-atlanti térséget tudnám elképzelni a majdani felfrissülés forrásának, amit az ECM mutat, az engem inkább június közepére, mintsem 1 hónappal késõbbi idõszakra jellemzõ makroszinoptikai helyzetre emlékeztet. Ha meg ezt - a Derick által is gyakran idézett - forrást nézzük, bizony az idei július (az elsõ fele, illetve kétharmada) méltóképpen hû lehet hírnevéhez Link
#70431
Az én értelmezésem szerint az omega AC a jet behullámzásának magas foka, "szupermeridionalitás" tünete.
A jet olyan kifejezett hurkot vet felfelé, mely az alapjáról már csaknem leszakad: innen az omega betûhöz hasonló forma. Tulajdonképpen izolálódóban levõ magas nyomású gerinc, melyet mindkét oldalról mélyre nyúló teknõk öveznek. A jet ennyire magas (ill. mély) hullámai már alig helyezõdnek át, talán innen a helyzet általad említett önfenntartó hajlama.
Az AC elõoldalán (tehát a keleti oldalán) természetesen északias hidegáramlás van.
Lehet, nem teljesen szabatos, helytálló, amit elmondtam. Ha így van, a nálam okosabbak majd korrigálnak.
#70430
Illetve ez a szituáció néhány napig áll majd fent várhatóan és Közép-Európát is elönti a forró, meleg levegõ.
#70429
Az omega-AC elõoldalát magyarázd el nekem laza Értem, ill. sejtem, hogy mire gondoltál, de sokan nem, csak ezért pontosítom nevet Közép-Európában egy AC-híd épül fel, D felõl egészen Skandináviáig terjedve; a híd kiépülését az Atlanti-óceán feletti ciklontevékenység hatására kialakuló teknõ, illetve a K-Európa felett vergõdõ magassági hidegcsepp teszi lehetõvé. A helyzet sajátossága a nagy önfenntartó hajlam. Mi várhatóan az omega K-i felén leszünk, így ránk a KDK felõl érkezõ mérsékelten meleg és száraz légtömegek lehetnek hatással, míg pl. Ny-Európában a DNy felõl beáramló forró de nedves légtömegek okozhatnak forróságot. Érdekes lehet a légtömegek választóvonala, 200-300 km jobbra-balra, és teljesen más a kép (forró vs. normál nyár).
#70427
Most elég meggyõzõen az az ábra, hogy az igazán gonosz meleg Nyugat-Európát özönli el. A mi térségünkben az omega AC elõoldalának hûtõ hatása érvényesül. Na, kifejezetten hûvös nálunk sem néz ki: 10 fok körüli, illetve 10-15 fok közötti T850 -azaz, olyan 25-30-as, jó strandidõ.
De pl. a londoniakat nem irigylem, szénné fognak égni a jövõ héten, legalábbis ECMWF szerint. A modell szerda és szombat között, tehát nem kevesebb, mint 4 napon át Dél-Anglia fölött tartja a 20-as területet. Kicsit északabbra van ez a vidék tõlünk, meg valószínûleg magasabb a talaj víztartalma. Talán a napsütés se lesz teljesen zavartalan ott. De a húszas T850 azért még így is feltehetõleg 30-35 közötti intervallumot jelent, amihez az angolok egyáltalán nincsenek szokva.
#70426
Így van, jelen állás szerint az extra hõség nem köszönt be. A DNy-i melegadvekció ténynek látszik, folyamatos melegedéssel, a hét közepén 30 fok körüli, a hét végére esetleg 35 fok körüli maximummal. Na nem mintha ez olyan hüsi lenne hideg de a 40 felé mégsem indulunk el. Azonban még van néhány nap addig, meglátjuk.
#70424
Jelen állás szerint mindkét "nagy" modell kánikulával számol a jövõ hét közepe felé, 20-24 °C T850 azért nem akármi. Ha csak kiragadott futás lenne, akkor legyintenék rá, de a trend már egy ideje ezt mutatja, és a tagok jó része is a meleg felé mozog. Csak remélni tudom, hogy nem ez jön be.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-03-29 10:10:43

Szentmártonkáta

15.6 °C

13505

RH: 53 | P: 1014.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119268

Hírek, események

El ne essünk éjjel a nyúlban, március 31-én óraállítás!

Érdekességek | 2024-03-25 16:47

pic
Március 31-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.