2024. április 26., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#70405
A huzamos, "vonalzós" zonalitás februárban ritka. Bár az elmúlt évtizedekben akadt néhány markáns kivétel (pl. 2002 februárja), de ezt a hónapunkat rendszerint blocking vagy félblocking helyzetek jellemzik, a kontinens középsõ részén gyakran tartósan megemelkedett légnyomással.
Véleményem szerint ez arra vezethetõ vissza, hogy tél végére csökken a féltekei hõgradiens (ilyenkorra már a délebbi tájak is alaposan lehûlnek, az északiak viszont már nem hûlnek tovább), ezért az átlagos hemiszférikus nyomásgradiens is csökken, így lelassul a nyugati áramlási szalag.
A magas szélességek hidegdepói ellenben még virágkorukat élik: fejlettek (lehetnek) a hidegmagok. Így lokálisan könnyen létrejön nagy hõkontraszt, mely a baroklin instabilitás fokozásával a stabil örvényesedést segíti, azaz a hideg leszakadását. Minthogy a nyugati áramlások gyengék, a hideg mélyre szakadhat és könnyen létrejön meridionális, blockingos cirkulációs kép.
Tél közepén, a napforduló táján még más a helyzet. Ilyenkor még rendkívül kiélezett lehet a hemiszférikus hõkontraszt, emiatt nagyon gyorsak a nyugatias áramlások. Ha a féltekén valahol lenne is hidegmag, melynek környezetében létrejön a stabil örvényesedés, ezért leszakad a hideg és meridionálisra váltana az áramlási kép, a féltekét körbe meanderezõ heves nyugati áramlás erre hamarosan rányomakszik, és keletre tolja, szétszórja azt.
Ha nagyon nagy mértékû a hidegfelhalmozódás és az ebbõl kifolyó hõkontraszt, akkor tartós lehet az örvényesedés ilyenkor is. Ilyen esetben a begörbülõ zonális légpályák nagy impulzusa (mozgási energiája) "bedolgozódik" a kialakuló teknõbe. Ezért igen aktív ciklonok lehetnek alacsony szélességeken is, erõs szelekkel, fejlett keveredési zónákkal, sok csapadékkal.
Most alapvetõen más a helyzet. Tél végén a gyenge nyugati áramlások miatt könnyen végbemegy az örvényesedés, és a tomboló nyugati áramlási szalag nem is "tolja le" rólunk a kialakult meridionális képet.
Viszont éppen emiatt a lassúság miatt a teknõk nem lesznek valami vigorózusak, a cirkuláció általánosan "langzám": kis csapadék, kis szél, és mindenekelõtt gyakori AC dominancia.
A gyenge nyugati áramlások fejlett hidegdepók mellett egyben azt is eredményezik, hogy a szinoptikai ciklusok zonális fázisa erõsen lerövidül. A meridionális fázisok viszont hosszúak, és a ciklus sokáig vesztegel a végsõ, a "hideg AC" állapotban -a csökkent általános hõkontraszt miatt nehezen indul be újabb ciklus.
A mostani történések jól felhúzhatók erre a "kaptafára" Az elõzõ ciklus, melynek meridionális fázisa a január végi nagy légnyomás-zuhanással kezdõdött, véget ért. Múlt vasárnap kaptunk egy "epilógus" hidegöblítést (Melynek az a lényege, hogy a ciklus végén a hõtranszport által igen lecsökkent hõkontraszt, gyengült nyugati áramlás mellett az északon éppen hogy felhalmozódásba kezdõ hideg könnyen és azonnal leszakad. De ezzel vége is a dalnak: a hidegraktár teljesen kiürül, és rendszerint félblockingon keresztül zonálisra vált az áramlási kép)
Viszont a télvégi lerövidült zonális fázis azt eredményezi, hogy már ezen a hétvégén (vasárnap) fejlett blokk AC épül fel Skandinávia felett. A hideg sajnos túlságosan keletre szakad, de jövõ hét közepén azért valamennyi beszivárog majd belõle északkeletrõl. Talán még a februárhoz képest is túlzottan rövid zonális fázis alatt most nem tudott elegendõ hideglevegõ felhalmozódni a magas szélességeken ahhoz, hogy tartós meridionalitás jelenjen meg. Így a skandináv blokk-epizód után a jövõ hét második felében Európában északi zonalitás fejlõdik majd ki. Az általános kondiciókra tekintve én is azt hiszem, hogy ez viszonylag hamar "billenni" fog, hidegleszakadásosra vált a kép.
GFS mutat is hasonlót 200 órán nem sokkal túl, de e szerint a futás szerint ebbõl csak félblokk lenne maritim szerencsétlenkedésekkel. Alakulhat ez még a teljes blokk irányába, és nyitánya lehet egy hosszasabb hideg idõszaknak. De természetesen az is megtörténhet, hogy marad a dny és ény között ingázó áramlási irány, és szeles, idõnként záporos, inkább enyhe, mint hideg fináléja lesz az idei télnek.
#70404
Ebbõl is látszik, mekkora jelentõsége van a kéthetes modellkimeneteknek nevet

Az látszik egyelõre, hogy Közép-Európa felett inkább magasnyomás, Skandinávia felett pedig inkább alacsonynyomás várható. Ennek eredõjeként eleinte nyugodt, csendes, majd késõbb gyenge északnyugati frontokkal tarkított idõ lehet.
#70403

Amikor Snowhunter beírta akkor az volt az ábra, ez mostanra sajnos változott.
#70402
Én nem látom azt, amit te látsz. (vagy csak látni akarsz) Brit magasnyomás nem egyenlõ a Brit AC-val. Nem tudom miért gondolják sokan ezt, hogy elég csak a brit légnyomás fáklyákat nézni. Az AC központjának a britek felett kell lennie, akkor Brit AC.

Ez így továbbra is nulla. Ény-i irányítású óceáni levegõcske. Ez a tipikus éjszaka ledobhat szerencsés esetben 5 cm havat, ami másnap el is olvad. Ilyenkor a komolyabb télhez ez már kevés.

Nem linkelek semmit, mert totál felesleges 300+ órákról.
#70401
Elnézve a brit térséget, ott valóban 1030 hPa fölé szökik a légnyomás, de ez 20-a környékén még nem "az az" AC lenne: Link Északias, de már-már vonalzós zonalitás. Ami tetszik ebben a képben, hogy ez nem egy "stabil" felállás, tapasztalataim és emlékeim szerint egy ilyen felállás mindenképp megbillen, felborul egy irányba és (kb. 50% eséllyel?) ez számunkra nagyon jól is alakulhat. Ezúttal a GFS tartósra fogja, és csak 300 óra környékén (komolyan nem vehetõ ûrtáv) számol borulással: Link ugyanez ECMWF-nél: 240 óra és az is nagyon felemás: Link
A nyomásfáklyák az izlandi és skandináv térségre nem számolnak semmi ígéretessel 200 óra felett.
Azaz amit én jelenleg látok, hogy az északias, vonalzós zonalitás egyelõre hozza hozzánk a meleget (és az anticiklonáris hatásokat), relatíve jól elõrejelezhetõen (ld. 220 órán belüli kis fáklyalobogás), utána pedig a zonális kép feltételezett borulása hozhat ezt is, azt is vagy éppen fennállhat huzamosabb ideig ez a helyzet. Így hát 20-a után télies fordulatra egy vasat sem adnék ( Link ), de a lehetõsége valóban meglehet 20-a után. Az is lehet, hogy február 30-án érkezik vidám
#70400
Belobogott, ez tény... Link
#70399
Már zsinórban a negyedig gfs futás adja a 20-a utáni télies fordulat lehetõségét, egyre markánsabban felépülõ atlanti blokkoknak köszönhetõen.
Továbbra is 1993 februári utánérzésem van. nevet
#70398
Valahogy nekem az 1993 február-március ugrik be ha az idei késõ tél-kora tavasz kettõst akarom jellemezni, csak néhány napos eltolódással, azaz február utolsó hetén megérkezve és így március elsõ közepéig kitartva.
Ez térségembe a téli szezon legerõsebb epizódja lenne.
#70396
USA Ice Age jön ezen a hétvégén. Nagyon kemény hideg leszakadás lesz péntektõl kezdõdõen USA ÉK-i felén. Folyamatosan lenyomja a poláris hideget jet kipúposodása. Ennek lesz hatása a mi idõjárásunkra is, nem feltétlenül hideg formájában. Ami még az egész mostani szezont uralta, hogy semmilyen normális hideg nem volt az Uralig, és még azon túl sem. Ezen felül az Északi-sark jégborítottsága minimumon van. A hétvégi északi-hemiszféra mozgásait (nyomás analízis, jet stream, 850 hPA T-je, 2 mT mozgásai) és annak következményeit érdemes majd figyelni, milyen hatással lesz a további februári anomáliákra.

Utolsó észlelés

2024-04-26 23:21:39

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.