2024. március 28., csütörtök

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#70011
Mostanában nehéz a hosszabb távon latolgató meteorológiakedvelõ ember dolga, ugyanis betonbiztosnak látszó helyzetek (5-6 napon belül esedékes makrofelállásokról van szó!) fordulnak a visszájukra, ahogy ez az augusztus utolsó hetében a két nagy ´királyi´ modell által még a múlt hét derekán biztosnak tûnû meleghullám esetében elõfordult. Mindezt a - nevezzük skandináv ciklon-verklinek - nevezhetõ makroszinoptikai alaphelyzetnek köszönhetõ, amiben ugyan változás állhat be (a jövõ hét vége felé a Skandináv-félsziget felett blokkoló AC-központ épülhet ki) - ezt támogatja egyébként a stockholmi GFS-fáklya is - viszont ez nálunk egyáltalán nem kell, hogy kifejezetten meleg idõt jelentsen már ilyenkor, a csillagászati nyár utolsó harmadában, hanem inkább egy amolyan nyár végi, õsz eleji nappal kellemes, éjjelenként viszonylag csípõs hõmérsékleteket eredményezõ, akár napokon keresztül fennálló idõjárási alaphelyzetet is eredményezhet. Viszont könnyen az is elõfordulhat, hogy az AC alá - ahogy az idei nyáron oly gyakran - a ciklonok szépen délrõl megkerülik a skandináv AC-t, így még annyi hasznunk sem lesz az AC-bõl, hogy végre egy idõre elzárják az égi csapokat. Azaz kettõtök közül most inkább Thermometer véleményét osztom inkább, egy délnyugati masszív melegadvekciós helyzet szinte csak elvétve akad a modelleken, ettõl még jöhet majd egy elkésett nyári finálé, de számomra elég vaskos meglepetés lenne, ha idén - egy-két kivételtõl és naptól eltekintve az ország nagy részén 30> hõmérsékletek alakulnának ki. Ezért is írtam minap a Társalgóban, hogy biztató (volt) az augusztus végi melegadvekciós helyzet, de mire karnyújtásnyira kerülünk hozzá, eltûnik, mint idén, a június eleji 5-6 napos meleg epizódot kivéve, ez rendre megtörtént. Ez már egy ilyen nyár, és nem látom kézzelfogható jelét annak, hogy ez a neki kiszabott röpke 4 hét alatt gyökeresen megváltozzon :-)
#70010
A lényeg abban rejlik, hogy a kialakuló zónalitás most nem egy stabil, az augusztus vége felé, legkésõbb szeptember elején megszokott gyors sodrású helyzet, arra elég, hogy északnyugati irányítás mostanában ne tudjon kifejlõdni, ami az igazi õszt (tartósan 20 fok alatti Tmax) behozná, ezért beül a kontinens közepére egy AC, ami szkanderozik az amúgy nem túl mély ciklonokkal, egyelõre egyik helyzet sem túl kiélezett de a kontinensen kifejlõdõ AC marad gyõztes pozícióban, a frontok az északnyugati lehûlések mellett arra jók, hogy biztosítsanak egy délnyugati irányítást, így Kárpát medence tekintetében az elõoldali helyzetünk mégis pengeélen lesz, de az ország nagyobb részén azért meglesz. Az elmúlt idõszak alapján van egy tendencia, hogy mivel igazi zónalitás nem tud kialakulni ez befordulhat idõnként egy blocking epizódba idõlegesen, de mint említettem, a következõ 2 hétben az AC lehet nyerõ helyzetben. Ezért jelenik meg újra meg újra mindkét modellnél egy egy futáson illetve gyakorta a fõfutáson masszív melegadvekció kiugrása 15 fokos T850 felett, amit az ENS többi tagja szépen kiegyenlít, elmos, szolíd mindössze pár fokos, de azért határozott T850 emelkedésként megjelenítve, most éppen igen langyosvíz a fõfutás és az átlag, ám az ECM valószínûségi felsõ szórása szembetûnõen tág maradt: míg az átlag a 10 fok körül rezeg lefelé a szórás 5 fok felett marad, felfelé pedig lazán 20 fok fölé szór, ez azért nem elhanyagolható bizonytalansági faktor; tehát nekem ezt azt jelenti, hogy pontosan milyen idõzítéssel épp ezért nem tudni, de kaphatunk egy erõs meglepi elõoldalt , ami a mostani hullámzó front játszmával karöltve legalább DK en 1-2 napos hõséghelyzetet is behúzhat (hasonóan akár mint a 2008-as) egy markáns lehülést és kiszáradást követõ felmelegedésrõl van szó, a jövõ hét eleji lehûlés most kísértetiesen hasonló, igaz, nem várakozik mögötte már meginduló majd ránktolódó melegadvekció a modelleken, de ez jövõ hétig még finomodhat), ha ezt nézem akkor ez a 10-15% szolíd esély egy ilyen finálé során SZR döntésre véleményem szerint fenntartandó, ami tkp. még mindig azt jelenti, hogy erre nem igazán lehet számítani. (33 fokot meghaladó Tmax -ra már legalább 50-60 % ot teszek)

Amúgy a keményvonalas õsz beköszönte elõtt általában augusztus 20 körül vagy augusztus utolsó hetében, napjaiban, esetleg szeptember legelején a legtöbb évben elõ szokott fordulni legalább egy ilyen finálé helyzet, ritkák azok az évek, kb 1/10, amikor ez teljesen elmarad, (még 2010 ben is volt) aztán elõfordulhat olyan, mint 2011, 2012, 2009 ben, hogy október elsõ hetében még mindig "fináléztunk."
#70009
Átnézve a két "királyi" modell legutóbbi futását azt látom, hogy a komolyan vehetõ kb. 200 órás idõtávig ciklon-elõoldali helyzet nem mutatkozik. Inkább a skandináv "alacsony nyomású akciócentrum" játszadozik nyugat és közép-európai anticiklonokkal. A tartós elõoldali melegedéshez fejlett brit ill. atlanti-parti ciklonok kellenének, stabil közép és kelet-európai anticiklonnal párosulva. Ilyen felállás ebben a legfrissebb futásban nem látszik. (Persze hangsúlyozandó, hogy egyetlen futásról beszélek)
Azt tudni kell, hogy az augusztus legvégén, szeptember elején "bevaduló" kánikula, bár nem elképzelhetetlen, de nagyon ritka madár. Hogy az év legnagyobb felmelegedése erre az idõszakra essen, annak nagyon kicsi a valószínûsége. Ebbõl kiindulva az idei SZR augusztus legvégi, szeptember eleji beállását gyakorlatilag kizártnak gondolom. Ehhez igen dinamikus déli áramlásra, szubtrópusi forró légtömegek több napon át tartó advekciójára lenne szükség, ami, jelen állás szerint, nem látszik a modellek térképein.
Abban egyetértünk, hogy lesz még számos "strandidõs" nap a közeljövõben, bár szerintem a hõmérsékleti csúcsok akkor is nagyjából megmaradnak a szolid 25-30 fokos tartományban.
A nagyon is okkal feltételezhetõ hidegfrontok, advektív lehûlések idején pedig igazi õszi napokat kaphatunk már szeptember elsõ felében. Ami szeptember végét, októbert illeti, arra túl korai még jósolgatni. Természetesen elképzeléseim, "megérzéseim" nekem is vannak ezzel kapcsolatban, de azokat nem teszem közzé ezen a fórumhelyen.
#70008
A modellek a Brit térségtõl nyugatra bár vontatottan és egyre halogatva ciklongenezist jeleznek, amelyek viszonylag mélyre, spanyolország fölé is benyúlnak.
Ettõl délre azori orroz, majd a dél-középeurópai térségben AC épül ki. Ez gyenge határozatlan de inkább délies áramlást hoz, bár az északi határainkat gyakorta súroló hidegfrontok miatt igazi kánikulára alíg van esély, de úgy tûnik jövõ hét második felében illetve szeptember elsõ felében lehet néhány igazi nyárra emlékeztetõ nap is, ekkor délen, fõleg a DK határnál 30 fokot jelentõsebben meghaladó (33-34 fok) hõmérséklet sem kizárt, az ország É-ÉNY területeitõl eltekintve egész használható csapadékszegényebb utószezonra van kilátás, legalábbis az idei fõszezonhoz képest.(Bár kevesebb csapadék most is ott lesz, ahova inkább várnának) Inkább nagyobb esélyt adok egy szeptember eleji SZR döntésnek (10-15%) D-en, mint annak, hogy a közeli idõszakban tartós igazi õszi idõ köszönt be. Bár a 15 i HF sajnos igen nagy valószínûséggel évszakváltó volt. Az õsztõl idén nagy izgalmakat nem várok: Szept közepétõl október végéig általában reggelente ködös, párás felhõs, déltájban bágyadtan szûrten napos, 20 fok körüli nappalok, tartósan fagymentes éjszakák, átlagos csapadék, idõnként záporok, vagy - fõként DNY-on - tartósabb gyenge esõ. Attól a komoly ténytõl eltekintve, hogy a július volt a csapadékosabb a június helyett, ezek a "hasonló években" típusú várakozásaim sajnos bejöttek a fõszezonban nyaralók bosszúságára:

2014-05-16 -án
"Sejtésem az, hogy idén július 10 ig a nyár legmelegebb része nagyjából le is megy, augusztusban (és a hónapnak is inkább az elsõ felében) csak rövidebb, max 4 napos kevésbé erõs, olyan max 34-35 fokon tetõzõ fellángolások lesznek... átlag körüli anomáliával. Hasonló években az augusztus 10-15 közötti idõszak gyakran csapadékos, majd árvízhelyzetes volt, vagy éppen 20 - án volt határozottan "évszakváltó" front"



Link
Link
Link




#70007
Egyelõre még nem lehet tudni. Az is kérdéses, hogy egyáltalán ki tud-e alakulni határozott nyugatias áramlás, vagy csak valami kezdetleges zonalitás, félzonalitás jön-e össze. Mindenesetre augusztus végén az Atlanti-óceán északi részén már alapból kezd beindulni a ciklontevékenység, ahogy a sarkvidéken hûl a levegõ, így az sem kizárt, hogy tartósabb legyen. De vannak olyan modellek is, amik az idõszak vége felé (másfél-két hét múlva) már-már blockingba fordulást mutatnak.
#70005
A modelleket átnézve úgy tûnik, hogy hamarosan véget érhet a jó ideje tartó, többnyire helyi hatások által alakított idõjárás. Az Atlanti-óceán északi részén örvénylõ ciklon a következõ napokban várhatóan nem változtat majd jelentõsen a helyzetén, dél felõl ugyanakkor Bertha belerongyol a nyugati áramlása. Ezen kettõ ciklon közös játéka aztán többfelé forgatókönyvet vázolhat fel.

A GFS most összeolvasztja a kettõt, és egy erõs ciklont vár, a Brit-szigetek közelében még 980 h Pa alá is benézhetne a nyomás: Link Link Hozzánk meg jönne a jól ismert orros hidegfront: Link

Az ECMWF nem olvasztja össze a kettõt, viszont Berthát gyors mozgásúnak várja a brit ciklont délkeletrõl megkerülve, így a végeredmény hasonló lenne, orros hidegfront: Link Link

A GEM viszont semmilyen kapcsolatot nem vár, Ex-Bertha szépen elveszne a süllyesztõben (az Azori-szigetektõl északra): Link A hidegfront viszont itt is látszik utána, annyi különbséggel, hogy a sekély mediterrán ciklon miatt több csapadékot mutat: Link

Abban mindhárom modell egyetért, hogy ezt követõen a hónap közepére nyugatias áramlás alakulna ki, ezzel pedig gyakoribb ciklonátvonulás lenne változékonyabb, hol hûvös, hol meleg idõvel.

Az idõszak elején a bizonytalanságot az fokozza, hogy Bertha nem olyan erõs és elég kicsi méretû is, szemben Arthur-ral, amelynek azért elég valószínû volt már középtávon is az Európára kifejtett hatása.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-03-28 14:16:04

Szentmártonkáta

17.5 °C

22505

RH: 43 | P: 1002.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119268

Hírek, események

El ne essünk éjjel a nyúlban, március 31-én óraállítás!

Érdekességek | 2024-03-25 16:47

pic
Március 31-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.