2024. április 23., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#70004
A telet nem merem (és nem is tisztem!) elõrejelezni, jóslásokba nem kivánok bocsátkozni, hiszen egyrészt csakis a(z égi dolgokra vonatkozó) megfigyeléseimért vállalok felelõsséget, másrészt az esedékes, de csöppet sem biztos, hogy bekövetkezõ kifejezetten erõs El Ninóra utaltam hozzászólásomban.
A naptevékenység valóban megbizhatóbb útmutató az általános légköri cirkulációt illetõen. Enyhe lecsengésbe hajlott nemcsak a napfoltok száma, de a (foltokhoz kapcsolódó vagy azoktól teljesen függetlenül kipattanó) napkitörések aktivitása is.
Teljesen egyetértek a várható hidegebb télre vonatkozó és elhangzott állásponttal, és azzal is, hogy az enyhébb telek eleje rendszerint havas, fagyos. Énnek ellenkezõje ha kevésbé is, de még igaz: az enyhén kezdõdõ telek sokszor (de nem mindig) végzõdnek hófuvásos, hideg végkifejlettel.
#70003
Én egyelõre még nem írnám le a soron következõ telet. Igaz, néhány adat alapján úgy tûnik, hogy kifejezett El Nino valóban zonális-elõoldali, száraz, enyhe téllel jár térségünkben (ld. pl. 1982/83) De hangsúlyozni kell, kevés az adat a statisztikai elemzéshez, s talán a légkörfizikai mechanizmus sem felderített.
Nem úgy, mint az áramlási muszterek és a naptevékenység összefüggése. Itt, ahogy már többször is helyesen rámutattál, adott a fizikai mechanizmus. Már jó ideje rendszeresen figyelem a napfoltszám és a makrocirkulációs jelleg változásait. Úgy tûnik, mintha utóbbi elég érzékenyen reagálna az elõbbire. Alacsony napfoltszám hajlamosít a meridionális áramlási képre, és a légköri képzõdmények stagnálására, ill. retrográd mozgására -mégpedig különösebb latenciaidõ közbejötte nélkül. Jól mutatta ezt a júl. 17. és júl. 26. között váratlanul erõsen lecsökkent napfoltszám és terület. Azóta már újra jóval száz fölött, esetenként 150 fölött van ez a szám, azonban a napfoltok területe még így is jóval alatta marad a július elején tapasztalhatónak. Ez, valamint a mondott idõszakban elõfordult napfolt nélküli nap valószínûleg a ciklus leszálló ágba jutását mutatja már (ha nem így van, majd kijavítasz) Ha tovább megy a folyamat, az a téli hónapokban is a meridionalitás felé mozdíthatja az összképet (hogy mennyire, az kérdés)
Bizonyos, hogy az elmúlthoz hasonlóan enyhe tél elõfordulása már statisztikailag se nagyon valószínû. Az általam átélt, jól ismert közel 40 tél tanúsága szerint rendkívül enyhe teleket általában szintén kissé enyhe vagy átlagos tél követ, s néhányszor zord, kemény tél. Hasonlóan extrém enyhe tél újbóli megjelenésére viszont nincs példa az én "évkönyveimben" !
Még halkan hozzáteszem (mert majd kikapok!) hogy mintha az lenne az ábra: az extrém enyhe telet követõ hidegebb télnek inkább az eleje hoz jelentõsebb fagyot, havat. A "második félidõ" ellenben gyengébb.
#70002
Valóban, ezt magam is megtapasztaltam akkor a szántóföld közepén (a záporok szinte állandó jelleggel környezetvédelmi telepünk fölött vagy annak közelében hullott ki). [esõ] Az 1998/1999-es La Nina-fázis (kemény tél, sok csapadék - fõleg hó - volt jellemzõen mediterrán ciklonokból) nyáridõben még tartott.
A La Nina kialakulására most kevesebb, az El Nino fellépésére több az esély (ha ez utóbbi jelenség - és ezt most kihangsúlyozom - kellõen erõs lesz, az õsz, annak különösen a második fele szokásszerûen hûvös, csapadékos, a tél és az azt követõ hónapok nagy általánosságban szárazak, enyhék lehetnek az uralkodó DNY-ÉK-i áramlási viszonyoknak tulajdonithatóan). A kérdésre csakis az elõttünk álló hónapokban kaphatunk választ.
#70001
Volt egy kimondottan trópusi jellegû nyár, az 1999-es. Az annyira durva volt, hogy ha valahol volt egy zápor, akkor az fél óra, egy óra múlva is ugyanott esett, ki tudtál alóla gyalogolni és vissza tudtál alá menni. És nem egy helyen voltak ilyenek. Már a legkisebb tornyos gomolyból is záporesõ hullott, olykor másfél-két órán keresztül. Igaz, nagy cellák nem is tudtak kialakulni, de az ország jelentõs részén esett jelentõs esõ mozaikszerûen heteken át.
#70000
Igen? Azért meg kell, hogy mondjam, 24 éve élek itt Mo n, de ilyen nyárra nem emlékszem mint ez. Volt esõs, de akkor nem volt ennyire meleg talán, de az, hogy 30 körüli és ennyi esõ meg pára az valahogy nem rémlik. Érdekes lenne tudni milyen tél jöhet ezek után. Lehetõleg ne enyhe mert itt Zuglóban a patkányon brutálisan elszaporodtak.
#69998
Sziasztok!

Van valami prognózis az elkövetkezendõ két hétre? Nyilván, 8 napon túl nem érdemes jósolni, de azért mégis érdekelne az itt lévõ nagy tudásúak véleményenevet Egyelõre én annyit látok mint laikus, hogy szerdán kívül egy 33-34 körül tetõzõ szárazabb meleg idõszak jön, de nem látni, hogy meddig tarthat.

Utolsó észlelés

2024-04-23 12:11:05

Rákóczifalva

14.1 °C

09002

RH: 72 | P: 1012.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Jelentős lehűlés érkezik!

Időjárás-változás | 2024-04-12 18:51

pic
A hosszan tartó nyárias idő miatt szinte már el is felejtettük, hogy még csak tavasz van, de most garantáltan emlékeztet rá minket az időjárás! Nézzük a részleteket.