2024. március 29., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#69986
Ez igaz, de meridionális áramlásnál É-D i a hõcsere, és elképzelhetõ, olyan, hogy gyorsabban zajlik, mint amennyi hõ északon elsugárzódik.

Ha az igaz, hogy a kis hõkontraszt gyengíti a zónalitást, akkor nyár végén/kora szeptemberben jellemzõnek kellene lenni a blockingos helyzeteknek, miközben ilyenkor gyakran a nyugati áramlás gyorsulását látom. ilyenkor a mûholdképet figyelve teper a ciklonok felhõzete nyugatról kelet fele, tõlünk északra, miközben beorrol az Azori. Az évszakváltó hidegfrontok jellemzõje éppen az, hogy bármaly nyárvégi tartós kánikula esetén is 1 max 2 nap alatt északnyugat felõl vagy a Biscaya öböl felõl mintegy berobbannak, és az õszi hidegfrontok mind ilyenek, oly gyors az áramlás, hogy szinte napi léptékben tud ugrálni a T850 10 fokokat, mégha a talajon az inverzió ezt el is fedi. ezért nem is tud kialakulni 1-2 napnál hosszabb stabil elõoldali helyzet, szerintem ez tipikus zónális jelenség. Az igaz, hogy közben a szárazföld felett kialakul egy AC így a nyugatias áramlatok késõbb mind kevésbé tudnak befelé hatolni.

Másrészt miért éppen tél végén, tavasszal alakulnak ki a legdurvább blockingos szituációk, amikor a besugárzás már elég nagy de a hidegmag a maximumát éri el. ilyenkor kapunk durva É-D i hdegöblítéseket. Tavasz közepén mindig elõfordul egy nyugalmasabb langyos napos idõszak, gyenge frontokkal tûzdelve, bár ennek idõpontja március közepe és május eleje között minden évben más és más.

Tavasz második felében nyár közepén az események lomhábbak, miközben mégis erõs a transzport, Ebbõl adódik a tartós nedves elõoldal (ún KÜN) lehetõsége. De érdekes módon ez a lomha áramlási kép nem hozza automatikusan meridionalitást.

Valószínûleg bonyolultabb ez ennél.

#69985
A hõkontraszt akkor számolódna fel, ha a sarkvidék ugyanakkora besugárzást kapna, mint az egyenlítõi öv. De jellemzõen nem szokott. vidám
#69984
Elvileg július végére/augusztus elejére egy átmeneti idõszakra meg kell szûnnie a hõkontrasztnak a sarki hidegbázis felszámolódása miatt, nem?
#69982
Nincs pardon... Közben a sokéves idõszakokat nézegetve már már úgy tûnik ez a mély meridionális áramlási kép amely most a kánikulát távol tartja azzal, hogy Atlanti blocking van, a meleg meg az északi sarkra,a hátoldal pedig felénk irányul (már már kései WACC struktúrára emlékeztet a hidegmag jelenlegi és elõrejelzett képe), így a hidegmag különálló darabokra esik szét, lassan kivérzik, mert a negatív energiamérlag ott sem elég ahhoz hogy ezt kiváltsa, kevésszer láttam ez idõszakban ennyire gyengélkedõ poláris hidegmagot, ha jól látom, azaz hamarosan felszámolódik a hõkontraszt ami szükségszerûen zónálisba billenti az áramlást. Az Atlanti blocking Azori AC ra vált. Azt hiszem, nem menekülünk egy hosszabb szinte megingathatatlan hõségidõszaktól amíg a hidegmag restruktúrálja magát. Becsüljük meg a jelenlegi csapadékosabb idõszakot, mert esélyes hogy melegebb, tartósan aszályos idõszak következik rá.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-03-29 14:34:07

Süttõ

19.0 °C

22505

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119268

Hírek, események

El ne essünk éjjel a nyúlban, március 31-én óraállítás!

Érdekességek | 2024-03-25 16:47

pic
Március 31-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.