Ahogy haladunk a zonális ciklus idejében, némi változás már megfigyelhetõ a modell térképeken. Mindkét "királyi" modell(Ecmwf,Gfs) 120-144 órától jelzi az Északkelet-Európai anticiklon térnyerését, létrejöttét. Noha egyenlõre számottevõ hidegfelhalmozódás nélkül, de a maga a terjeszkedõ magasnyomás térhódítása kihat az Atlanti ciklontevékenység képzõdményeinek pálya vonalára. Igy az Ac-nak nyugatról neki feszülõ ciklonok vagy meredeken északnak vagy mint a jelenlegi trenden látszik csúszópályán a magasnyomás alá Közép- és Kelet - Európa felé hatolnak.Már csak hab a tortán, hogy a (csapadék szempontjából) jótékony nyugati áramlás,s nem ényi ami elnyírhatja a medi kezdeményt vagy elviheti délebbre a pályáját mediterrán ciklont generál, s javarészt a Kárpát - medencén át vezeti útját felkanyarodva.

Egyenlõre a csapadékos,gyakori fronthatásos verzióra áll a zászló, bár ûridõben(168-on túl) vannak meridionális kilátások, akár félblockingos beütéssel.

Én inkább -véleményem szerint- késõ téli,száraz hidegre tenném voksomat a hónap közepétõl. Továbbra is mûködõ atlanti ciklontevékenységgel, de már nem nyomulnának be a kontinens belsejébe, hanem kint maradnának az óceánon, Izland térségében. Egész Európában Voyekov tengelyre apelálló északkeleti áramlás, nálunk napsütés és csípõs éjszakai fagyok, nappali átlagos értékek, míg talán Dél - Európában sekély alacsony nyomású mezõvel.