Pontosan, ahogy írod. "hõkontraszt a legdominánsabb" Lásd.: Link
Az a teknõ pont a nagy hõkontrasztot "keresve, ragadva" hatol be ék szerûen Európa északi vidékei felé és teret enged a nyomában kialakuló anticiklonnak az óceánon.
Az anticiklon masszív felállására közre játszik az is, hogy a teknõ régóta tartózkodik viszonylag ugyanott és hátoldalon és elég hideg levegõvel árasztotta el az óceánt hogy nyugati felén ne mélyüljön ki egybõl egy sekély ciklon. A legközelebbi (távkapcsolati rendszerbe hajló) ciklon elõoldala meg jócskán Grönland-ot melegíti, környezetéhez képest 850-en nem túl melegebb légtömeggel.

A másik komponens -szerintem- Thermometer ( 70463. ) hozzászólásából idézek: "De hogy nem kerüljem meg a kérdést, mondok egy ötletet: állítólag bizonyított, hogy a magas naptevékenység megerõsíti a térítõi AC övet."
Nos. Szerintem nem csak a térítõi övre, hanem a mérsékelt övi területek déli felére is csökkentett mértékben ugyan, de némi "hatást" gyakorol. Link


Ez a tartósnak tûnõ Izlandi ciklon gyár + jó kora negatív anomália az Atlanti - óceánon + Európa középsõ részeit huzamosabb ideje kitöltõ átlagostól jóval melegebb idõ + a lassú növekedésnek indult Északi Sarkköri hideg tartalékok mérsékelt erõsödése = Mind - mind egy irányba hajlanak.
A fáklya beszédes, bár még szór, de a változás egyértelmû.
P kapitány megmondta a kérdést a válaszainkra: "...a hõkontraszt a legdominánsabb." laza

Hiszen, ahogyan egy idézet is tartja: "Minden civilizáció az elözõ romjaira épül." zivatar