A modelltérképek, nyomási fáklyák alapján elég valószínûnek tûnik szeptember elejére egy komolyabb blocking epizód (?).

A jelek szerint a Brit-szigetek térségében és/vagy az óceán fölött legalább néhány napra, de akár tartósabban is (7-10 nap) anticiklon/magasnyomású híd épül ki, azaz megszûnne a nyár nagy részében fennálló észak-atlanti ciklongyártás, és így ezek elõoldalán sem törne fel a Szaharából a meleg észak felé.

Európa fölött az uralkodó áramlási irány északiasra válthatna, ami már önmagában is némi lehûlést feltételez. Ám a sarkkörön túl egy nagyon szép kis hidegmag alakult ki, ill. fog a köv. napokban, ha lehet hinni az archív térképeknek és valóban bejön az elõrejelzés, akkor több évre visszamenõleg sem találni hasonlóan "szép" (a hideg szempontjából) sarkvidéki állapotot.

Egy jól elhelyezett északi ciklon vagy teknõ, aztán már szakad is Európára a hideg. Egyes GFS fáklyatagok majdnem az 50. szélességi körig lehozzák a 0 fokos izotermát 850 hPa-on. Persze nem ez a legesélyesebb kimenetel.

Szerintem egy jelentõsebb lehûlésre a Kárpát-medence is jó lehet szept. 2-3. környékéTÕL, de hogy ez csak egy átlagos szintre lesz elég, vagy akár átlag alatti hõmérsékleti értékekre is, az még több mint kérdéses. Az biztos, hogy magasról indulunk, de hát onnan lehet nagyot esni, ugyebár. hideg

Az elsõ 10 nap hõmérsékleti anomáliája szvsz. ezzel együtt is enyhén pozitív maradhat a brutális kezdés (+5 fok fölött) miatt, de ha tartósabban fennmaradna az északi blocking, hónap közepére akár az átlag környékére csökkenhetne a középhõmérséklet.

A csapadékról ilyen idõtávban kár írni, de ez a makrohelyzet változás minden bizonnyal növelné a hajlamot. Viszont egy száraz-hûvös verzió esetén, a csökkenõ napállásnak és az elõttünk álló kánikulában ismét kiszáradó talajoknak hála, a fagyzugokban akár már némi dérrel is összefuthatnának a jelenség iránt vonzalmat érzõk. hideg