"inkább meridionális maghelyzetet láttuk: atlanti teknõ, kelet-európai gerinc, fölöttünk "végtelenített" déli áramlás"

Ez miért meridionális maghelyzet? Az é-atlanti térségben vonulnak a ciklonok ny-k irányban, felsiklanak a tõlunk keletre levõ AC-re, ez szerintem zónális helyzet, függetlenül attól, hogy nálunk éppen déliesebb áramlásokat okoz, mert a ny-k futószalag tõlünk é-ra van.

"De a blocking-hajlam sem hiányzik, ahogy azt az elmúlt néhány hét megmutatta"
Szerintem a hajlam azt mutatta meg, hogy nagyon gyenge. 26-án tudott kialakulni a brit AC, 30-án már le is nyomta délre egy "közepesen erõs" ciklon, és már száguldott is tovább a zónalitás, tehát 4 teljes napig állt fenn a blokk. (Az más kérdés, hogy nálunk még az AC alatt pár napig kitartott a fagyos idõ) Pedig ugye pont abban reménykedtünk sokan, hogy az év vége meghozza a tartósabb átalakulást, hiszen "így szokott lenni", dehát ez idén úgy látszik, nem mûködik.
"A kelet-kanadai hideg óceánra folyása, ennek következtében a csigagyár élénk mûködése közhely"
Persze hogy az, tudom én is, hogy egy tényezõ a sok közül. Két dolog erõsíti most, az egyik, ami te is írtál, a grönlandi 1060-as Ac-k hiánya, amik kicsit szûrnék a ciklonokat, és hajlamosak lennének segíteni az azori Ac munkáját az észak felé terjedésben. A másikat is írtam már, É-Amerika felett is erõsebbek a ny-i áramlások, és ezek tartósan odapréselik a hidegmagot az Ék-i csücsökbe, ami miatt kevesebbszer szakad nyugatabbra is, hanem az egész Labradornál borul az óceánba. Eredménye a szokásosnál is erõsebb, és tartósabb csiga-gyártósor.
Másik reménysugarunk a k-eu-szibériai AC lehetne, de egyelõre az sem mutatja magát, fel sem tûnik a modelleken, ameddig azok ellátnak (lassan január vége). Így marad nekünk Hari Sh. legendás mondása, :-) egyelõre nem tudok másból "optimizmust meríteni"... :-)