Nekem a következõ a meglátásom a jelenlegi helyzettel, és a távolabbi kilátásokkal kapcsolatban: a mostani maghelyzetbõl (kelet-európai gerinc, atlanti teknõ) 2 jó verzió következhet télkedvelõ szempontból:
1. A gerinc némileg retrográd elmozdul. Ekkor elõoldalának hideg, száraz levegõje beáramolhatna, illetve beszivároghatna a Kárpát-medencébe. Persze ez is csak akkor érne valamit, ha a hidegbeáramlás nyomán fölöttünk kiépülõ AC nem helyezõdne azonnal keletre. Így hosszabb ideig száraz, fagyos, késõbb ködös-ködpárnás, szintén fagyos idõjárás lehetne nálunk. Az AC gyors keletre helyezõdése esetén valószínûleg ismét megkapnánk a dinamikus délies légáramlást, a meleg, szubtrópusi légtömegeket.

2. Az atlanti teknõ peremciklonjai vonulásuk során "begyûrõdnek" az északkeleti AC alá. Így élénk mediciklon-tevékenység indulna, kezdetben esõkkel, késõbb -szerencsés esetben- havazásokkal. A mediciklonok hátoldalán pedig térségünk idõrõl-idõre részesülne az északkeleti hidegbõl. Ehhez a "hideg" forgatókönyvhöz viszont az kellene, hogy a Kelet-Európai-alföldet tartósan kitöltse a fagyos levegõ, az "itt táborozzon" közvetlenül a Kárpátok északkeleti peremén. A kelet-európai hidegpool egyelõre messze nem alakult ki, de több modellfutás alapján megkockáztathatjuk, hogy ennek lehetõsége most adott.
Tehát, elképzelhetõk a jelenlegi helyzetnek jó kimenetelei is (és ezek kombinálódhatnak egymással oly módon, hogy elõször az 1. majd a 2. lép fel), azonban -sajnos- a rossz verziók is számosak, s talán valószínûbbek is a jóknál. Elõfordulhat, hogy mindvégig nagyjából a hátoldalán maradunk a gerincnek, az atlanti ciklonok elõoldali déli, délnyugati áramlásában. A dinamikus délnyugati áramlás a Kelet-Európai-alföldrõl is kisöpri a hideget, szinte az Ural elõteréig (mint tavaly)
Szóval egyelõre nagyon kiszámíthatatlan, mi fog történni a következõ hetekben. Ami most látszik, az az, hogy 10 napon, de talán két héten belül is, igazi téli fordulat nem lesz idõjárásunkban.
Véleményem az, hogy legelõbb december elsõ dekádjának vége felé, illetõleg a második dekádban válthat valóban hidegre, télire az idõ. Hangsúlyozom: ez csupán lehetõség. Nem arról van szó, hogy ekkor valószínûleg megjön a zimankó, hanem, hogy addig szinte biztosan nem jön.
A helyzetet bonyolítja az átmeneti "deviáns" cirkulációs idõszakok lehetõsége. Ekkor a maghelyzet jelentõsen átalakul, esetleg teljesen össze is omlik. Lehet brit blokk, félblokk, esetleg északi zonalitás, fölöttünk k-ny tengelyû anticiklonnal, hidegpárnával.Hogy egy ilyen "deviáns" idõszak mikor jön el, nem tudhatjuk. GFS már többször mutatott ûrtávlatban zonális képeket, de ezeket mindig gyorsan "kivette"
Végül a mostani maghelyzet fel is számolódhat. Ez megtörténhet a teknõk és gerincek elmozdulásával, de úgy is, hogy a jelenlegi meridionális kép zonálisabbra vált, a jet hullámai ellaposodnak. Majd újra megnõ az amplitúdójuk, kialakulnak a teknõk és a gerincek, csak másutt, mint ahol most vannak.
Hogy erre sor kerül-e belátható idõn belül, szintén nem tudhatjuk.