Alapvetõen 4 utat látok, melyeken a jelenlegi makroszinoptikai berendezkedés tovább mehet. Ezek valószínûsége eltérõ, de mindegyik abból az elõfeltevésbõl indul ki, hogy a modellek által elég egységesen a jövõ hét második felére kilátásba helyezett északi AC valóban fel is épül.

1. Szokványos "csúszópályás" szituáció: az AC központi területe a Skandináv-félsziget illetve Északkelet-Európa felett, ennek délnyugati peremén az észak-atlanti ciklonrendszer peremciklonjai "lecsúsznak" a Mediterráneumba. A lefûzõdõ és jó pozicióba került medi aztán ránk húzhatja az északkeleti hideget. Ezzel egy a bökkenõ: ez a ritkább fajta, "unikális" helyzetekhez tartozik, azonkívül kifejlõdéséhez lényegesen több szárazföldi hideglevegõ lenne szükséges Kelet-Európában, mint amennyi most ott van. Jelenleg ECMWF mutat ilyesmit, azonban igazi lefûzõdés, hátoldalra kerülés nélkül.

2.Az északi AC nem növeszt nyúlványt dél felé, nem fûz le mediciklont az észak-atlanti minimumból.
Ehelyett tõle délre az óceánról benyúló alacsony nyomású öv alakul ki, mely messze keletre terjeszkedik a kontinensen, több ciklonmaggal. Amolyan hidegleszakadás elõtti zonális kép, ami csak arra vár, hogy az izland-brit-azori AC bilincs bekattanjon valamelyik ciklon mögött, melynek hátoldalán így megindulhatna a sarki levegõ a kontinens közepe irányába. De nem kattan a bilincs: túl erõs az atlanti ciklontevékenység, a csírájában megjelenõ blokkoló anticiklon-hidat gyorsan keresztültöri.
Térségünkben marad a nyugati, délnyugati áramlásos, enyhe idõ. Ezt a forgatókönyvet pillanatnyilag a GFS adja. Maga a szcenárió általában nagyon is hihetõ, viszont esetünkben meglehetõsen idegen a most uralkodó cirkulációs rezsimtõl (ami inkább az 1. verziónak kedvez)

3. A 2. verziónak olyan változata, mikor is a ciklonális öv északabbra szorul vissza, és a tõle délre elhelyezkedõ, zonális tengelyû AC terjeszkedik fölénk. Ez is enyhe, jobbára száraz idõt hozna, magasabb nyomású esetben hideg légpárnával, köddel és startussal a Kárpát-medencében. Ez is ellenkezik a mostani, jobbára meridionális rezsimmel, kialakulása meglepetés volna.

4. A kezdetben skandináv központú AC délkelet felé áthelyezõdik, miközben elõoldalán hideg légtömegek érik el Oroszország európai területét. Hozzánk ennek az erõsödõ kelet-európai anticiklonnak a hátoldala, az atlanti ciklonokkal karöltve újfent déli áramlást hoz. Ez a verzió nagyon beleillene a mostani folyamatokba, emiatt talán ez a legvalószínûbb mind között.