Te se érts félre engem. A kaotikusságra való gyakori hivatkozásban megmutatkozó rest, hányaveti attitûdöt említve a legkevésbé se rád gondoltam. Elég régóta vagyunk már itt mindketten ahhoz, hogy valamennyire így látatlanban is ismerjük egymást. Például tudom rólad, hogy egyike vagy a légkör mechanizmusáról legmélyebben elgondolkodó fórumozóknak. Ezt nagyra becsülöm.
De elég az offolásból: amiket megemlítettél, közvetve nyilvánvalóan nagy hatást gyakorolnak a Namias ciklusok lefolyására. A jégkiterjedés hat a hidegmagok létrejöttére, az pedig meghatározza a hõkontrasztot, ami a stabil polárfronti örvényesedés fõ oka.
A naptevékenység is hat a térítõi magasnyomású öv kiterjesztésével, megerõsítésével.
A déli tengerek hõmérséklete pedig szintén a hõkontraszt lényeges eleme.
Viszont közvetlen befolyásoló tényezõnek én két dolgot gondolok: egyrészt a hemiszférikus nyomásgradiens (ami viszont legalább részben a hemiszféra általános hõdifferenciájának függvénye), ezen keresztül a nyugati "futószalag" sebessége.
Másrészt a "helyi" kondíciók: egy szubarktikus hidegmag, vagy a déli tenger helyileg magas vízhõmérséklete. Ezek lokális hõkontrasztot hoznak létre, mely hõkontraszt azon a bizonyos helyen stabil örvényesedést, hidegleszakadást, teknõképzõdést -azaz az áramlási kép meridionálisba fordulását eredményezi.
A ciklus lefutását véleményem szerint ezen hemiszférikus és helyi történések összjátéka szabja meg.
Mert például, ha a hemiszférikus nyomásgradiens igen nagy, és emiatt gyors a nyugati "futószalag", úgy "elfújhatja" keletre a hidegleszakadást, és legalábbis átmenetileg, visszaállíthatja a zonális áramlási képet. Ilyet nemegyszer látunk télen, hosszasabb zonális idõszakot lezáró elsõ, "bepróbálkozó" hidegleszakadásnál. Ennek fordítottja is elképzelhetõ: kis hemiszférikus hõ és nyomásgradiens mellett, lassú nyugati futószalagnál már a csekély helyi hõkontraszt is effektív hidegleszakadást okozhat. Ilyesmi szintén leginkább télen, hosszabb meridionális szakasz lezárásakor jelentkezik, mint utolsó, átmeneti hidegbetörés a hosszú zonális idõszak elõtt.