Elvileg az elkülönítésre a csapadékmennyiség szórása is alkalmas. Hiszen meridionális uralom esetén a teknõk ciklonjaikkal együtt mélyre nyúlnak az alacsonyabb szélességek felé, ráadásul gyakran alig, vagy egyáltalán nem helyezõdnek át. Azt természetesen nem állíthatjuk, hogy meridionalitás esetén több a csapadék. Hiszen az alacsonyra nyúló teknõk mellett ilyenkor ott vannak a magas, és szintén alig mozduló gerincek. Ha véletlenül magasnyomású gerinc területébe esünk, akkor hetekig (esetleg hónapokig) alig esik valami, míg a teknõ területén özönvíz van. Itt is a szórás, azaz az egyes évek közötti különbség növekszik meg valószínûsíthetõen, hiszen a hõmérsékletmenethez hasonlóan csapadék terén is nehezen képzelhetõ el, hogy egy éven belül a pozitív és negatív irányban egyaránt hatalmasak legyenek a kilengések, így kiegyenlítsék egymást.
Úgyhogy az a véleményem, hogy a csapadék szórása is használható a meridionális és zonális korszakok elkülönítésére, de semmivel se jobban, mint a hõmérséklet szórása.
A következõ témához: az tényleg helytelen elképzelés, hogy alacsony AO érték=hideg.
Ilyet azt hiszem, egyetlen olvasott, tapasztalt fórumtársunk sem állított.
Viszont az tény, hogy -legalábbis télen- negatív AO-s idõszakokban a ciklonok, hátoldali hideglevegõjükkel együtt, délebbre helyezõdnek. Ez természetesen nem jelent automatikusan hidegbeáramlást, hiszen -ahogy írtad is- elõoldali pozicióba is kerülhetünk.
Viszont nézzük csak meg ennek az ellenkezõjét -a magas AO-s idõszakot- és rögtön megértjük, mirõl van itt szó. Erõsen pozitív AO mellett a térítõi magasnyomás észak, északkelet felé nyomakszik, tõle északra tombol a nyugati áramlás. Ez télen érdekes helyzetet teremt Európában, hiszen az anticiklon által fedett dél, s fõleg a hidegpárnára hajló Kárpát-medence az akadálytalan kisugárzás és az inverzió képzõdése miatt jóval hidegebb, mint az észak. Nálunk gyakran köd van zúzmarával, éjszaka és nappal is gyenge mínuszokkal, míg Északnyugat, Észak-Európában vastagon 0 fok feletti értékeket mérnek a változékony, viharos idõjárásban. Valamikor a 90-es évek elején elõfordult, hogy ilyen felállásnál nálunk 0 fok volt, míg Oslo-ban +13! Olyannyira így van ez, hogy sokéves megfigyelésem szerint amennyiben Dél és Közép-Európa fölött megerõsödik egy ilyen zonális tengelyû AC, és nálunk emelkedik a légnyomás, akkor Észak-Európában jelentõsen emelkedik a hõmérséklet. És viszont.
Ebben a szituációban viszont nálunk az advektív hidegnek meszeltek, ráadásul többnyire hosszú idõre.
Szóval, a kollégák nyilván úgy értették a negatív AO-s idõszakok hidegebb voltát, hogy akkor -az erõsen pozitív periódusokkal ellentétben- MEGVAN A LEHETÕSÉG AZ ADVEKTIV HIDEGRE.