Valószínûleg én szintén ezt az agrometeorológiai könyvet olvastam, kedvenc olvasmányom volt gimnazista koromban. Azt is írja decemberrõl, hogy viszonylag ritkán hoz nagy hideget az atlanti-óceáni és földközi-tengeri enyhe, nedves légtömegek gyakori beáramlása miatt.
A január viszont sokszor zord a sarki és szárazföldi levegõ uralma folytán.

lász: a régi enyhe karácsonyok tanulmányozása közepette óhatatlanul Ady 'Kis karácsonyi ének' c. verse jutott eszembe. Így ír a költõ: "Így dúdolgattam én gyermek-hittel, bátran, 1883 csúf karácsonyában"
Nahát, gyorsan megnéztem a GFS archívumában, miért is volt csúf 1883 karácsonya. Azt találtam, hogy abban az évben az ünnep végletesen kétarcú volt, igen gyors makrocirkulációs átrendezõdést, enyheség után rapid lehûlést hozott fõleg Kelet-Magyarország tekintetében:

Link
Link

Link
Link

Link
Link

Link
Link

Zonális áramlási kép váltott hirtelen meridionálisra, a felépülõ AC keleti peremén északról igen hideg levegõ érkezett. A karácsony elsõ napja bizonyára még pluszfokos, sáros, "csúf" lehetett. De aztán "az angyalok gyémánt havat hoznak" dec. 25-re és 26-ra.(Legalábbis gyémánt deret)
Nos, így válik egy kisgyerek maradandó élménye költészetté.