2024. március 28., csütörtök

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71199
Szerintem egész széles keretek között lehet bőven 10-30 napon túl is latolgatni a MetNet-en, függetlenül attól, hogy egyesek ezt nagyon nem szeretnék, mások meg túlzásba szeretnék tolni ("megérzésem szerint", "ideje egy kemény télnek", "most már aztán", "ha eddig is, ezután is" és társai). Ugyanakkor intenzív kutatási terület a hosszútávú, szezonális előrejelzések világa, amit bőven ki lehet tárgyalni itt is, erre sosem ugrott senki, se szakmai moderátor, se más.
A Donnie által nagyon kedvelt ( kacsint ) CFS például a skandináv térségben melegebb télkezdetet vázol:
Link
Link
Link
Amiben benne lehet egy kis pozitív légnyomás-anomália hozzánk...
Találtam CFS sarki jég előrejelzést nevet
#71198
Mit gondolsz, kedden lesz nyári nap az országban? Látsz esélyeket zivatarokra valahol?
#71197
Akkor ennek a topicnak semmi értelme nincs. 
#71196
Milyen tél várható? Jesszusom. A jövő hétvégével kapcsolatban se sokat tudunk még, max tapogatózás.
#71195
Nagyon helyes! Nincs szükség újabb dávidmáhályokra. Tele velük az internet. Aki idejön majd most tájékozódni, az tudja , hogy mire számítson. A többiért meg nem kár... 
#71194
Hasonló hótlan évek máskor is voltak már, pl. 1970 és 1975 között. Szülők panaszkodtak akkor, hogy a kisgyereküknek nem tudták még megmutatni, milyen a szánkózás.
Aztán vége lett a hószegénységnek, és vége lesz most is. Ehhez nem kell csoda. Lehet, éppen egy nagyhavas tél előtt állunk.
#71193
Mindennek az lehet az oka, hogy a Metnet "meg lett regulázva", szigorúbb tudományos alapokra lett helyezve. Ami persze nem feltétlenül rossz, viszont együtt jár a fantázia szárnyainak megnyesegetésével.
Természetesen nekem megvan a privát véleményem a késő őszről és a télről, de mivel ezek a képzetek kikezdhető alapokon állnak, ez nem tudományos, nem meteorológiai téma. Emiatt véleményemet, tippjeimet megtartom magamnak. A fegyelem jegyében. laza
#71192
Magamból kiindulva szerintem egyfajta befásultság lett úrrá a fórumozókon.
Zsinórban már a 4. xar telet hagytuk a hátunk mögött. 
Ebből 3 db igen enyhe volt, a legutóbbi hideg, a tél közepén kimondottan nagy és tartós hideg volt a jellemző. 

Na de basszus, pont a legjobb kelléke, a hó volt megint nagyon kevés. 
Szerintem a fórumozók 99 %-át a hó érdekli a legjobban a télben. 

Szóval szerintem kéne legalább 1 db végre havas, ütős tél, hogy az emberek vissza nyerjék a hitüket az évszakkal kapcsolatban. Legalábbis én ezen a véleményen vagyok. Rajtam egy ideje  érdektelenség lett úrrá a téllel - mint évszak - kapcsolatban. 

Pedig a kedvenc évszakom, picivel a nyár előtt  ( de a nyarat is hasonlóan szeretem ), de az, hogy 2013. március 27-e óta nem mértem még itt vidéken sem többet az az napi 16 cm -es átlag hóvastagságnál, az már nonszensz. 4 és fél év telt el azóta. 

Még szerencse, hogy idén április 21-én átélhettem azt a Pilis tetői 70 cm körüli havat a csúcson, blizzardal megfűszerezve. Ez csökkentett az elégedetlenségemen. Engem nem izgat, milyen lesz az idei tél. Nem érdekel már. Várom a csodát. Ha jó lesz végre, örülni fogok neki. nevet
#71191
Lehet, hogy kissé OFF-téma lesz, de hiányolom a tapasztaltabb fórumozók az idei őszre vonatkozó latolgatásait. 
Mi a helyzet a DAI-val? Mi lesz a helyzet a jövő hét második felében beköszöntő, hideg, helyenként talajmenti fagyos reggelekkel köszönő, ám napközben kellemes, 20°C közelében tetőző, napsütéses vénasszonyok - nyarával? Mik a kilátások a (rohamosan) közeledő késő ősszel kapcsolatosan? Bátrabbaknak: Milyen tél várható
Elnézést, hogy ennyire tolakodóan kérdezek, csak én már évek óta figyelem a fórum ezen topicját, és meglepett, hogy míg az elmúlt években ilyenkorra már túlestünk az első "milyen telünk lesz idén?" latolgatáson ( Link ), most az október közeledtével mégis hihetetlenül pang ez a topic. 
#71190
A hónapfordulón (jövő hétvégén) megérkezhetnek az első talajmenti, fagyzugokban esetleg pár tizedes, 2 méteres fagyok.

A baltikumi AC DK-i peremén leforogna egy kis száraz hideg KÉK felől. Igazi téli makrokép.
#71189
"Az azonban bizonyos, hogy az idei nyár légkörzési, időjárási szempontból véget ér a jövő héten." -írta találóan 2017-09-09-ei metnet-es cikkében Thermometer.
Köszönjük. nevet

Egy ideje figyelve a jelenleg átalakulóban lévő légkörzést és az indexek napi szinteni nézegetését, a trend egyenlőre további mozgalmasságot mint sem nyugodtabb időjárást sejtet Európában. Az indexeken jelenleg a NAO erősen negatív fázisba lép(ett), addig az AO index 0 fok körül mozog, majd nagy bizonytalanság mellett erősen lefelé szór. A előbbi indexen már közel sem olyan egyértelmű az irány, a hónap második felének elejére nézve, igy nem tudni pontosan hogy esetleg tartósabb előoldali vagy hátoldali szituációba kerülhet-e(?) hazánk időjárása,de annyi körvonalozódni látszik - szerény véleményem szerint -marad a többségében meridionális légkörzés az európai térségben.

Ez közel sem zárja ki azt hogy a hónap vége felé nem alakulhat e ki tartósabb anticiklon, esetleg jöhet újabb néhány napos meleg időszak, pusztán ahogy Termo általános értelemben feszegette őszi áramlási kép(ek) kezdenek úrrá lenni az Északi - Hemiszfériában. Hazánkra hőmérsékletileg ez egyre inkább átlagos vagy néha az alatti(hidegfront utáni) időt ígér, míg az artikus tájakon "hétről hétre hízik a tél".

Ha már tél, erősen korai igaz tudom...majd októberben. Addig is szemezgetni lehet az oroszországi terjeszkedésével: Link Ahogy elnézem van még "időnk". Korrelációt keresni nyári index értékek és hazánk téli félévének időjárásával nem lehet. Nincs kapcsolat. Marad az október-november. kacsint 
#71188
Akkor ezek szerint még 25 fokos izotherma sem volt felettünk? Érdekes, lehet, hogy szombaton rekorddöntés lesz? Már csütörtökre 25 fokos izothermát, péntekre 26-ost, szombatra ismét 27 fokost jelez. Ez nagyon durva.
#71187
Link   Link  Link  Link  Link
#71186
A gfs mai 0 órás főfutása jövő vasárnapra betette a 28 fokos izothermát is. Van valakinek adata arról, hogy hány fokos izotherma volt felettünk eddig a csúcs? 2007 júliusában a rekorddöntö napokon milyen izotherma volt?
#71185
3 tizedre voltunk a rekordhidegtől, az szerintem belefér a "közeli" jelzőbe.
#71184
GFS több futásában mutatta űrtávban (240+ óra) a légnyomás jelentős megemelkedését Északkelet-Európa felett. Ez kisebbfajta makroszinoptikai váltás lenne, hiszen ott eddig hosszú hetek óta ciklonok alakították az időjárást.
Ennek a meridionálisabb, statikusabb cirkulációnak az lehet a jelentősége, hogy térségünkben megnő a valószínűsége a beragadó, körülírtan alacsonyabb geopotenciáloknak (hideg légcsepp?) Azaz tartósan labilis légállapotnak, ismétlődő helyi zivataroknak a hónap közepe után.
#71183
A jelentősebb eső bejött, és jól is jött múlt hétvégén  felénk semmithozó 24 órán belül átvonuló 3 zivatarrendszer után, amit egy szerdai 5 perc alatt átrohanó heves zápor is mennyiségben simán megvert, vagyis az érdemi csapadék konvektív jelleg esetén mindig helyi illetőségű. A rekordközeli hidegtől, már ha csak az emlékeimben is kutakodok - elég messze  leszünk,  hűvösebb átlag alatti idő is csak vasárnap-hétfőre korlátozódhat, hét közepére már éppenséggel a kánikula lesz visszatérőben. Persze egyes bükki töbrökben hét elején hajnalban  H, K -en  lehet K. H. *. A folytatás  hasonlóan hektikusnak ígérkezik - legalábbis  a hó első dekádjában vagy felében. Néhány napos   markáns  "hőségbetörés" váltakozhat csapadékkal járó HF-okkal, ami nem az a  tipikus helyi hőzivatarokat produkáló, nyugalmasan  töltődő  bárikus mocsár...   *(kivételesen hideg)
#71182
Az már eldőlni látszik, hogy érdemi csapadékot (a zivataros etap után) legfeljebb szombaton ad majd az erős lehűlést okozó hidegfront.

Érdekességként megemlíthető, hogy ennek a relatíve száraz kimenetnek köszönhetően a több helyen valsz. Top10-es meleg június után egyből rekordközeli hideggel nyithat a július.

Na persze míg előbbi havi középhőmérséklet, utóbbi csak egy-két hűvös hajnalra korlátozódhat a jövő hét közepe felé.

Utána viszont nem biztos, hogy azonnal uralomra jut a tartós kánikula. Mondhatni egy jellegtelen nyomásmező alakulhat ki Közép-Európa fölött, ahonnan könnyen mozdulhat a barométer mindkét irányba, de akár maradhat is, hogy némi nedvességgel karöltve megjelenjenek a helyi jellegű zivatarok.
#71181
Ahogy igy elnézem - megtõrve a síri csendet - hosszútávon várhatóan a jövõhét közepi ciklont követõen, amirõl egyáltalán nem biztos, hogy átvonul rajtunk egybõl(ECMWF) vagy behullámzik és kinevel egy tankönyvi genovait(GFS),Link ami rajtunk át is vonul majd, igy aztán, melegebb idõszak, netán némiképp szárazabb idõszak köszönthet utánna ránk. Várhatóan jövõhét hétvégétõl leghamarabb. Addig ugy fest egy újabb jó adag csapadék dömping, ha a GFSnek lesz igaza. Olyan 2010-es év ugrik be most nekem hirtelen, ha beragad ez a hajlam. -mert a jelenlegi GFS 30-áig azért el el játszadozik a med.,meg ciklon dömpinngel rajtunk. Olyan zöld árvízes esélyes/Tisza/. Az OMSZ jelenleg inkább az Ecmwf-re szavaz. Nem véletlenül. Az azért igen-igen szárazabb verzió.

Ami az indexeket illeti: Hasonlóan a most körvonalazódó jövõheti európai helyzethez szintén a hó legvégén szökhet AO,NAO is pozitiv tartományba, ami várhatóan már nem fogja lehetõvé tenni újabb, ekkora mértékû hidegöblítést,amit a héten "elszendvedtünk". Igaz a növényi vegetáció eme pár napot valószínûleg jobban megsinyli mint mi (panaszkodáson kivül) emberek. 

És a hidegbázisról. Lassú, de ütemes a fogyatkozás.
Viszont ha azt veszem alapul a jelenlegi meridionális áramlási hajlamot, könnyen lehet, hogy május is hasonló lefûzõdõ javarészt Nyugat - Európai hidegöblitések tarkított, hidegfrontokban gazdag,  netán rajtunk tekergõ HCS-k vagy ciklonok,medis idõjárást hozhat. Az egyre kiegyenlítettebb hõkontraszt hatására, egyre kevésbé dinamikusabb frontrendszerrekkel, már megjelenhetnek a hullámzó jelleget öltõ lassan átvonuló, MNSZ-t vaskosan felvértezett légköri frontok. Ami mondanom sem kell, hogy felveti a komolyabb záporok,zivatarok létrejötét is. - de valljuk be. A május PONT errõl szól. Szerintem a tavaszból ez a legjobb hónap. Sok féleképpen eshet. A legjobb a hcs mikor tele az ország konvektív cellákkal és a felhõszakadásról,meg a cc villámokról szól a fáma. Júniusban meg a nyári kedvencem a hullámzó frontrendszer elõtt húzódó mnsz, amin igazi nagy VADak szoktak bebolyongani az Észak - alföldi régióba dny felõl. kacsint 
Visszatérve a hosszútávú fejtegetésemre ha marad a jórészt meridionális hajlam bizony a májusban sem fogunk szûkölködni csapadékban.
#71180
Ez nem véletlen. Mindenki tudta, hogy jóval nagyobb esélyünk van most egy átlagos vagy az alatti télre, szemben az elmúlt év\évek enyhe teleivel. Én lyukas télre voksoltam október elején. Nem az lett. Hála a vaskos Ac hajlamnak medencénkben, ami hosszantartóan garantálta az egész napos kemény fagyott hazánkban. Persze hogy lehúzta az adott hónapot. Hidegpárnát elõrejelezni pontosan szerintem lehetetlen; még középtávon is. Nekem P kapitány kellemes csalódás volt az idei tél.

Egyrészt mert azt vártam, hogy az indexekbõl "kihámozott" adatok alapján lyukastélre számítottam. Kellett volna "középtájt" egy zonális ciklusnak is becsúsznia.  Másrészt nem számítottam rá, hogy ennyire makacs marad az Ac hajlam egyes akciócentrumok felett, valamint meglepõ volt számomra az amerikai tél komolyabb,tartósabb  hidegöblitések nélkül. 

Ha tél imádásomat nézem: Kellemes meglepetés ért. Jó volt ez a tél.
Meteorológiailag: Kudarc. Pontosítani kell. Kutatni. Ami akkor lest igazán kézzel fogható ha például egy El-Ninos év telét kellene Ao,Nao,Pna,Scand,Ea,Ea\Wr alapján belõni vagy kb megsaccolni mire is hasonlíthat telünk cirkulációja, áramlási musztere. nevet


Szerk. Az lenne még csak a kihívás! Egy El-Ninos tél! kacsint 
#71179
Lehet, hogy puszta véletlen, de a ténykedése alatt a tél szép negatív anomáliát hozott Közép-Európában, szemben az El nino-val, amikor pont az ellenkezõje volt.
#71178
Érdekesség: Link Ez a La-Nina is lecseng(et) lassan.
#71177
Egyetértek veled.
Az utolsó mondatodhoz még csak annyit szeretnék hozzáfûzni, hogy mindkét említett példa esetén fennállhat egy konvektív csapadékban -átlagostól-  gazdagabb tavasz. Nem is annyira a tartós esõk inkább regionális szintû csapadék,szeles,záporos,esetleg hózáporos, akár zivataros jelleggel. - Nem tagadom örülnék neki, de gondolva a holnap igényeire, azért a tavaszi esõknek jobban örülnék és az átlagos tavaszi idõnek. Csak a vegetáció annyira korán ne induljon MÉG meg. Csak finoman; tavaly is sokat szívtunk a kései fagyokkal.
#71176
Az idõjárásban néha csakugyan kézzel fogható "alvó vulkán" (ha úgy tetszik, pezsgõsdugó) effektus alapján a tél nagy részének blockingos, atlanti hatásokat kizáró szinoptikáját követõen lebírhatatlan erõvel tört ki a nyugati, északnyugati drift.
Valószínûsíthetõ, hogy ez az "alapszólam" ilyen-olyan módosulásokkal a következõ hetekben uralkodni fog.
Nagyon erõs, nagyon tartós blokk, stacionárius vagy retrográd elmozduló légköri képzõdmények, valamint számba vehetõ sarki, sarki-szárazföldi irányítás egyelõre hosszabb távon sem mutatkozik.
Ebbõl következõen a télies idõ visszatérése nem aktuális, és tulajdonképpen az sem elképzelhetetlen, hogy értékelhetõ hóesés, erõsebb fagy nélkül megy ki a tavasz.
Viszont észre kell vennünk, hogy van hajlam meridionalitás felé fordulásra, blokkra, lefûzõdésre. A következõ 200 órában GFS szerint idõjárásunk kétszer is megpróbálkozik ezzel. Igaz, a blokkhelyzetek kellõ mennyiségû sarki hideg híján abortívnak néznek ki: jelentõsebb lehûlést nem hoznak, és elég gyorsan fel is számolódnak.
Kétségtelen viszont, hogy az alaphelyzet, ha kora tavaszi hideget most nem is helyez kilátásba, annak kifejezetten nem is mond ellent.
Érdekes kérdés, mit hoz a hónap idusa, és még inkább második fele. Meglátásom szerint ennek a maghelyzetnek a "paklijában" egyaránt benne van már-már kora nyáriasan meleg epizód, de ugyanakkor hózáporos, havas etap is.
#71175
Az AO-index hosszabb idõre negatívba mehet, ami - néhány napos csúszással - a merdionalitás visszatérését eredményezheti Európa nagy része felett. Egyelõre - amíg a modellek ellátnak - nem fenyeget ún. állóháború, azaz térségünk nem marad tartósan sem a frontzóna hideg, sem pedig a meleg oldalán, így a jövõ hét eleji - egy átmenetileg létrejövõ skandináv AC peremén leszakadó hidegadvekció eredményeként bekövetkezõ - lehûlést a hét második felében ismét egy néhány napos enyhébb idõszak követhet, ám legkésõbb Gergely napja körül (március 12.) az AC-hidat gyorsan áttörheti egy északnyugat felõl érkezõ ciklon, hátoldalán nagy mennyiségû maritim hideg levegõvel. Hogy ez egy tartósabb északnyugati, hûvös, záporokkal, hó- és graupelzáporokkal tartkított idõszak nyitánya lehet-e, vagy marad a rövid hûvösebb és enyhébb idõszakok eddigi váltakozása, még nincs letisztázva. Számomra kicsit merész kijelentés, hogy április elejére (sic!) térne vissza a télközépre jellemzõ makrofelállás - ám abban egyetérhetünk, hogy a hidegmag még hosszú hetekig elég ütõképes maradhat ahhoz, hogy - kedvezõ makrohelyzet esetén - nekünk is jusson belõle egy-egy erõsebb hidegleszakadás formájában. A kérdések kérdése az, hogy a napéjegyenlõség után milyen ´verklire´ áll át a légkörzés Közép-Európa felett, mivel ez - akárcsak tavaly - hosszú idõre rányomhatja bélyegét idõjárásunk jellegére a következõkben is nevet
#71174
Ha a fáklya ellátott volna addig, nem akadtam volna ennyire fenn a dolgon nevet 2017-01-22-én írtad, ugye 15 és 26 közé jósolva, ami 23-34 napra elõre jelzett tartomány. A fáklya 16 napra elõre lát.

Igen, abban egyetértünk, hogy télies jegyekre nem igazán számíthatunk az elõrejelzések alapján, de az átlaghoz talán visszatérhet az idõjárás. A GFS a nap állásával és erejével biztos, hogy jól tisztában van, hiszen a mostani T850 télen pl. nagyobbat alkotott volna. Meg hát a Nap a "motorja" az idõjárásunknak, tehát azt kell az egyik legjobban modelleznie ezeknek nevet
#71173
Nevezetesen a latolgatás  írásakor rátekintettem a GFS fáklyára, amely akkor a hideg általam várt visszatérését jósolta, fb oldalon még vissza is kereshetõ egy akkori animáció is.  (a GFS archivumához nincs hozzáférésem,  napi szinten a fáklyákhoz talán senkinek), a GFS persze ezt a részét (velem együtt) elbukta.  Úgy gondolom, hogy egy visszatérõ meridionális minta hasonlatos volta valószínû, ezúttal nem számszerûsítve.

Nos hát hasonló elõvigyázatossággal viseltessünk a jelenlegi GFS fáklya iránt is, tekintettel hogy ezen idõszakban a napállás  vele együtt a nappalok hossza  már napról-napra drasztikus emelkedésbe kezd,  ezzel kapcsolatban javaslom az analemma megtekintését, egy általam ismert  közelemben lakó amatõr csillagász forrásából: Link
Ebbõl arra lehet következtetni, hogy márciusban már 0 fokos izoterma mellett is lehetnek olyan tavaszi  15 fok feletti maxi értékek, melyek most csak komoly elõoldali helyzet esetén megtapasztalhatók.  Nem véletlen, hogy a 0 fok alatti  T850 is márciusban még átlagosnak tekinthetõ. Számottevõ téli helyzethez azért kell egy legalább  -10 fokos hidegöblítéssel való  indítás, utána még fellép az inverzió rövid idõre  esetleg egy kontinentális hátoldal  lábas "szele",így  a lassan felmelegedõ levegõnél is még elõfordulhat -5 fok feletti t850 nél is havazás, de  télire hasonlító helyzethez önmagában egy  -5 fokos öblítés már nem elégséges. De kiemelt szempont itt az , hogy a napállás változásait a GFS, és szintén modellekbõl származtatott NAO index stb. mennyire képes jól lekövetni, az idõjárás kaotikus volta szerintem leginkább az ilyen átmeneti idõszakokban érvényesül, azaz a modellek  lehetséges kimenetei hajlamosabbak önálló életet élni.
#71172
Örülök, hogy így látod, mert szinte minden mondatával teljesen egyetértek. A kifogásom az elõrejelzésed esetén a magabiztossággal volt (az Általad említett pillangószárny mellett) és azzal, hogy egészen pontosan adtál meg 2m-es értékeket, amihez továbbra sem volt még csak közel sem az idõjárás. A beragadó hidegpárna valóban (kellemes) meglepetés volt, de ez - ahogy említetted - nem az Általad várt helyzetnek volt köszönhetõ, a február kiment komoly hidegelárasztás nélkül, ami kellett volna várt -10 fokhoz. Ez volt a szöveg:
"Ami  különösebb  mélyreható elemzések nélkül reális, hogy február második felében úgy 15 és 26 a között visszatér  egy téli epizód, amolyan 0 +2 fok  közötti nappalokkal és átlagban -7 -10 fokot elérõ éjjelekkel."
Igenis nem reális, igenis mélyreható elemzések is szükségesek, és sajnos nem, nem lehet napra és fokra pontosan több, mint egy hónapos elõrejelzést megadni, ebbõl talán Te is tanultál valamennyit. A "valószínû" szó is túl erõs volt ebben a távolságban és szövegkörnyezetben szerény véleményem szerint.
Ugyanakkor ezeket a "magabiztos jelzõket" levéve latolgatásaidról, kifejezettem szeretem a meglátásaidat és a következtetéseidet! nevet

Félretéve a folyamatos kötözködést, egy kis latolgatás: a NAO és AO csökken  Link  Link  valamint a GFS fáklya is a méylbe indul ("mélybe": eléri az átlagot: Link  ). Az ECMWF - bár a fáklyáján rejtõzik - kifejezett hideget vár, csak tõlünk keletre:  Link  ami így nem biztos, hogy komolyabb hatással lenne ránk (mármint esõs elõoldalon kívül). Valamennyi hideget a németekhez a GFS is sejtet:  Link  de õ fõleg a teknõsödõ zonalitással láttatja:  Link  Ez az ECMWF ensemblén sokkal "szebb":  Link

Március közepére hûvösebbre fordulhat az idõjárás ezek szerint, de télies jegyeket csak nagyon beleerõltetve látok... Meglátjuk nevet
#71171
Szükséges hozzáfûznöm, hogy  nem egészen áll meg az a megállapítás, miszerint egy idõben közelebbi, várt makroszinpotikai helyzetbõl nyert  felületes következtetés  beválik -e vagy sem,  ok-okozati kapcsolatban van egy késõbbi idõszakra becsült  tendenciának a megvalósulásával,  értem ezt a késõbbi zónális tendenciára való várakozásomra  (legfeljebb  "is" szócskával   vannak valóban gondok).  Vagyis van olyan része a hsz-nak, amivel nem vitatkoznék, de a 2- es tény logikai levezetésének helyességével igen.
  
 Egy makrohelyzet teremtette kisebb léptékû turbulenciák  függetlenek lehetnek a makrohelyzet várt  átalakulási tendenciáitól, egyébként pedig egy kaotikus rendszerben más nézõpontból nézve  mégsem,  ez a pillangószárny effektus, de ez az amibõl  egy nem félbolond így  magát nem félistennek képzelõ ember nem jósol :-) .

Kisebb léptékben ez hasonlatos egy magassági hidegörvényhez nyáron, aminek következményeként zivatar jégesõ pontos helyét , intenzitását, a várható lokális csapadék mennyiségét napi szinten nem tudjuk megmondani, csupán valószínûségeket rendelhetünk hozzá.  Egy váratlan hõzivatar csak kismértékben módosítja a másnapi idõjárást (kicsit magasabb RH, 1-2 fokkal alacsonyabb talaj Tmax).  Nem beszélve télen a mediterrán ciklonokról ;-) amit leginkább a modellek  szoktak elvéteni, azaz nem tudják megmondani, hogy másnap, vagy 2 nap múlva  lesz -e csapadék, de azt mondjuk igen, hogy még két hétig fagyos idõ várható. Vagyis ha nem jön  be egy várva-várt medi, akkor utána már a modellek által várt 5-6 napos elõrejelzés is kuka.

Ha a verifikációt is "mélyreható elemzések nélkül" tesszük, ami azt illeti, február legelején valóban volt egy enyhe tavaszias  idõszak, melyet a hónap közepén egy hidegebb idõszak követett  (a jelzett idõszakban van egy 4-5 napos csúszás, ezért nem szánom vita alapnak),  most pedig  itt  a kora márciusi felmelegedés. Hát  ez a görbe  pedig csak nem hazudik:

Link 

Itt, ahol lakom, és még sok helyen,  a hó közepe több napos fagypont alatti hõmérsékletekkel,  erõs zúzmaralerakódással és helyi ipari hóval telt,  nekem megtette téli epizódnak, bár nem egész ezt vártam, hiszen ezt nem az újra  erõsödõ meridionális muszterhez kapcsolt  újabb hidegleszakadás, hanem egy  inverziós helyzet hozta létre, még  0 fok feletti T850 mellett is fennmaradva.  

 Valószínû, hogy  a korábbi meridionális felállás  adta mintázat sem tûnt még  teljesen el a "téridõjárásból",  így  a maradék hidegmag expanziója az idõ elõrehaladtával ismét aktuális lehet, leginkább április elején, és nem lepne meg, ha ez is rex blocking képében jelenne meg újra, ekkor ezzel tartósabb negatív anomáliás idõszakot hozna össze, , míg a többi idõszak átlaga  enyhe pozitívba húzza a tavasz mérlegét,  de ez is csak egy feltételezés.  
#71170
Egy kis verifikáció Zöldvillám latolgatásait illetõen, csak hogy ennek is helye legyen:

"
Ami  különösebb  mélyreható elemzések nélkül reális, hogy február második felében úgy 15 és 26 a között visszatér  egy téli epizód, amolyan 0 +2 fok  közötti nappalokkal és átlagban -7 -10 fokot elérõ éjjelekkel."

Azt hiszem, az idõjárás annyira más volt, hogy nem lehet egy picit se belemagyarázni a buktát ebbe - szerencsére.

"éppúgy valószínû, hogy a jelenlegihez hasonlóan, zónális etap megjelenése várható lesz kora márciusra is"

Függetlenül attól, hogy március eleje valóban a zonalitás jegyében telhet, szerintem ez is bukta, lévén hogy jönne ez ki, ha az elé jósolt idõ viszont nem sikerült? Súgok: sehogy.
Ahogy a modellek se voltak soha képesek olyanra, hogy mondjuk 6 napra elõre nagyot hibáztak, de amit ugyanakkor 10-11 napra elõre vártak, az bejött, így az emberek sem tudják ezt az egyszerû szabályszerûséget felrúgni (ok-okozat meg ilyenek).
Ezek a fránya ciklusok megint nem a nekik elõírt sorrendben érkeztek.
#71169
Megtörve a csendet, ahogy elnézem végülis bejött amit megérezni véltem.
Pedig jó pár nap erejéig még én is elálltam a lapos februártól, de a helyzet nem nekünk kedvezett. 

A folytatásban: Elnézve a jelenlegi indexeket ( NAO,AO ) zonális korszak után Európára nézve hûvösebb folytatást sejtet Március elsõ dekádja(15-ig), de a jelenlegi trendben inkább néhány napos idõközönként "menetrendszerû" front átvonulásos idõszakot sejtek mint sem tartósabb hidegöblités, majd ránk kendõdõ Ac-t. Én inkább félblockra szavaznék valamint egy egy kérész életû ( 1-3napos) blocking se kizárt, jobbára Nyugat - Európára szakadó súlyponttal. Szeles, enyhén hûvös idõ. Nappali plusszok, éjszaka gyenge minuszok, lassú kitavaszodással. Gyakoribb, hosszú apitúdójú hidegöblitések Nyugat - és Délnyugat - Európában; közben nálunk déli,délnyugati áramlás, elõoldal majd nyugatról elérõ frontrendszerrel..stb.

S lassan, lassan hosszútáv helyett már rövidtávon kellesz fürkészni az idõjárást, aki "akcióra" vágyik. Március 1.-ei front jelenleg még nem tartogat túl sok extrát, igaz a GFS cimbi eljátszik a hf. hátoldali konvektív eshetõséggel a Zemplén hg.-be és ide az Észak - Alföldre. Ami azt illeti nekem jól is jöhetne, talán sikerülne munka után 16 körül valamint lencse végre kapnom. Azzal meg pályáznék az OMSZ fotópályázatára. kacsint 
#71168

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#25014)
#71167

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#25013)
#71166

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Idõjárási visszatekintõ (#25012)
#71165
Valószínûleg 1985-ben írt az Élet és Tudomány  az akkori kemény tél apropóján 11 éves ciklusokról, amikor az átlagnál keményebb telek vannak.  Úgy emlékszem, az okokról annyi jelent meg, hogy azok még kutatásra várnak. Visszamentek 77 évet, szigorúan minden 11. telet vizsgálták, a 8 tél közül 1 kivétel akadt. Sajnos ezt a példányt már nem találom, de arra emlékszem, hogy nagy reményekkel vártam a 95/96-os telet...
#71164
Talán nem baj, hogy a teleket vizsgáljuk, bár a naptevékenység a többi évszakra is hathat. A legélesebb eltérések inkább az egyes téli hónapok idõjárásában vannak, akár 6-7 plusztól 5-10 mínusz  fokig szóródhatnak és a telek közt is lehet 5-8 fokos eltérés. A többi évszakban ilyen kilengések elképzelhetetlenek ill. rendkívül ritkák szerintem, de jó lenne látni a nyarakra, éves T-re is vizsgálatot, hogy jelentkezik-e az összefüggés úgy mint a teleknél ?
Kicsit zavaró a telek esetén az évszámozás, jobb lenne, ha jan-febr. évszámát vennénk alapul, mert kissé követhetetlen így amit leírtunk. Ugyanakkor az igazi tél többnyire Karácsony után jön, ha elõfordult is (tán 10% ?) olyan, hogy dec. végére lefutott a tél velõsebbik része.
#71163
A magam részérõl örömmel olvastam ezt az érdekes összefoglalót. nevet

Csak megerõsíteni tudom az abban foglaltakat. Rövid kiegészítést tennék.


Link


Ebbõl az ábrából teljesen világos, mirõl van szó.

Hideg  -legalább zord epizódokat hozó-  tél volt (csak a decemberek évszámát feltüntetve):

1955, 1962, 1963, 1969, 1978, 1979, 1984, 1985, 1986, 1995, 1996, 2001, 2002, 2009, 2010, 2011, 2016(?)

Ebben a sorozatban mindössze 3 "kakukktojás" van: a maximum-közeli 1969, 2001, és 2002.
Az összefüggés elég erõsnek tûnik.
Fentiekkel összecseng az a megfigyelés, hogy évtizedenként rendszerint 1-2 igazán hideg tél fordul elõ. Ezek napfoltminimum-környékiek rendszerint. Talán innen származik a szintén tetten érhetõ "ráduplázási" hajlam is: a minimum környékén pár évig könnyen olyan lehet a makrocirkuláció, mely ismételten zord teleket okoz.



#71162
Nem olvastam eme mûveket, de Tõled és másoktól hallottam a napfoltciklusok és idõjárás kapcsolatáról. Gyermekkorom cseszneki iskolaigazgatója és matektanára, Fódi Vilmos volt talán emlékeim szerint az elsõ, akitõl halottam 1972-73 táján a 11 éves napfoltciklusokról és a hozzájuk kapcsolódó, napfoltminimumok idején jelentkezõ hidegebb idõrõl.
Szerintem ezt nem lehet mereven értelmezni és napi elõrejelzésekbe bekapcsolni, de létezik ha éppen nem 11 hanem 10 vagy 12 évenként is jelentkezik. Pl. nagyon hideg volt 1929-ben a tél, de lám 1940-ben is (Hazánkra gondolok, de szerintem Európában is hasonló lehetett). Aztán 1942-ben szintén, ez már 13 év, de lehet, hogy csak elhúzódott a hatás ? Aztán 1954 sem volt valami meleg tél ha jól tudom, bár 1956 február sem, de persze hideg tél ettõl lehet többször is mint 11 évente átlagban. Aztán 63 és 64 tele sem volt éppen meleg, ekkor nem volt több mint 10 év az eltérés, de 42-höz képest éppen 22 év telt el. Aztán jön egy kis zavar, mert keményebb télre a 70-es évek közepén nálunk nem emlékszem (74-75 nagyon gyengusz volt az biztos) de az évtized elején és végén voltak hideg telek ,mintha 1976 is összeszedte volna magát  s ha jól emlékszem akkoriban éppen a nyarakon lehetett fagyoskodni (forróságmentes évtized). De ha a 64-hez 22-t adok akkor 1986-adódik. Ugye nem kell 85-86-87 teleit ecsetelnem ? 86-hoz képest 10 év múlva volt nagy tél, ha jól emlékszem 95-96 tele igencsak kitett magáért.  Ha újabb 11 évet nézzük akkor baj van, de ha csak 10-et, akkor 2006 januárról mi jut eszünkbe ? Nekem persze 2005-rõl is szép emlékeim vannak: februárban és márciusban zord idõ vastag hótakaróval a feljegyzéseim szerint, majd dec. szép havas , hideg ünnepekkel. Emlegettük, hogy 1985 óta nem volt ilyen hideg téli hónapunk mint 2017 január. Pechünkre ez csak 32 év és nem 33. A kételkedõk biztosan kajánul vigyorognak, hogy egy évvel késõbb kellett volna jönni, bár még 2018 januárját nem láttuk.kacsint Persze magyarázhatom a bizonyítványt, hogy 1995 óta már pont 22, de eleve leszögeztük: az idõjárásban semmi sem óramû pontossággal mûködik (még a Nap sem), vagyis a 10 vagy 12 év simán belefér. Meg aztán van még a Napon kívül is saccperkábé 128 egyéb természeti tényezõ, az emberek által folyamatosan irtott növényzetrõl,  hõszigetgyártásról meg légkör teleokádásáról nem is beszélve. Ennek ellenére a már a visszatekintõben idézett júliusi dolgozatba (pápai telek és a mûjégpálya) belekerült, hogy kb. 11 éve voltak utoljára keményebb téli idõszakok és az utóbbi 3  enyhe tél után a napfoltminimum miatt valószínûleg hideg tél jöhet. Persze nem 100%-ra, mint ahogy a NAGYGURU DM megálmodja napokra és régiókra egy évre elõre, csak nagyon valószínû. Ha persze nem jött volna be, akkor sem dõl össze a tudomány (mint ahogy biztosan vannak a féltekén olyan helyek, ahol nem lesz hidegebb ez a tél az átlagnál).
Megfigyeltem, hogy a 10-12 évente jelentkezõ 1-2 átlagnál hidegebb tél mellett itt Pápán 3-4 éves ciklusok is vannak (Ezt kevesebb mint 2 évtized adataiból levonni igencsak tudománytalan, tudom . ) 3x3,5=10,5 év.... Hazánkban szép kis tél volt 2002-3, aztán 2005-6, aztán 2009-10, aztán 2012-13 most meg 2016-17 folyamán. A kimaradt évek:2004, 2007,2008,2011,2014,2015 meg éppen nagyon enyhék. Persze így nagyon sánta az egész, mert egyes megyék teljesen más idõjárást is megélhettek (lásd 2013 jan-márc itt durván havas és átlag alatti T-t hozott, míg keleten az esõ esett jobbára) és vannak hibrid telek, amikor a tél eleje nagyon enyhe a vége meg kemény, mint 2011-12 tele, amely melegen és hó nélkül indult aztán februárban befagyott a sejhaj. Máskor meg fordítva: hideg december után satnya folytatás. mint talán 2001. vagy 2010. dec. után. Most is nagy eltérések vannak: Dec. Sopronban és az osztrákoknál emlékeim szerint nem is volt hideg, de keleten 2 fokkal is az átlag alatt volt. Most a február itt nem indult ény-on olyan melegen mint délen, most meg (5 nappal ezelõtt Te is meglehetõsen kizártad a hidegpárnát) errefelé a szépen sütögetõ nap már a +10 fokot közelítteti, míg a keletebbi részek hatalmas heti hideg anomáliát szednek össze a folyamatos fagyban, ködben. A zonalitás csak késik, az AC áll és köszöni jól van, bár a napjai meg vannak számlálva (2 hétig ritkán húzza egy hidegpárna februárban).
Így a hónap felén túl és alig átlagos februári T mellett elmondhatjuk, hogyha nem is lesz a hónap negatívban, de a tél hideg voltán nem sokat fog már változtatni.
(Elnézést az emlékezetbõl leírt és nem tudományos alaposságú szösszenetért. Ha a fórum szakmaiságát lerontottam nem haragszom, ha társalgássá minõsíttetik szegyenlos)
#71161
A 30 éves ciklus eléggé  szubjektív lehet, a 7 - 11  lehetnek egy kaotikus rendszer "bifurkációs ciklusai" prímszámok lévén.
Ahogy elnézem, mások számításai sem jönnek be, és a katakizma idén  elmarad. méégiscsak  indul a zónális drift, a hidegmag a sarkokra koncentrálódik s így megindul a jégtömeg gyaraopodása így szezon végén (nálunk meg a tavasz):

Link
#71160
Igazán megtisztelõ, sõt hízelgõ a nekem titulált "Kosakiss-féle 11 éves napciklus", de ilyesmi nem létezik. Az említett periódus mindenképpen és kizárólag Rudolf Wolf svájci csillagász érdeme. A Wolf-féle 11 éves napciklusban jelenleg a naptevékenységi minimumot éljük meg. (Nem kívánom részletezni az idõjárásra vonatkoztatott szoláris hatásokat. Akit a napciklus témája érdekel, angol nyelven utánaolvashat a következõ két kiadványban: 
1.) Haigh J.R. (2003) Phil. Trans., R. S., Lond. A 361, 95-111. (R.S.=Royal Society).
2.) Solanki S. et al. (2004) Nature 431, 1084-1087
Magyar nyelven értekezik dr. Kálmán Béla napfizikus a Fizikai Szemlében ugyancsak a napciklusokról, írása itt is elolvasható:
fizikaiszemle.hu/archivum/fsz1311/kalman1311.html
Szép napot, jó észleléseket kívánok!nevet

A fórumhoz alkalmazkodva: magam sem látom jelét, hogy a decemberi és fõleg januári kemény hideg idõszak visszatérne, ugyanis igen erõteljes a légkör NY-K irányú áramlása - a blokkoló anticiklon lassan-lassan megadja magát. Több napsütésre számítsunk (a köd és a ködrétegfelhõ februárban igen ritka jelenség!), átlag körüli hõmérsékletekkel. A kemény téli idõjárás egyébként az általános felmelegedésnek (?) köszönhetõen/tulajdoníthatóan (válassza mindenki a két kifejezés közül azt, amelyet kíván) kontinensünknek nem az egészét érintette, hanem leginkább Európa NY-K irányú középvonala menti területeket, a Kárpát-medencét és a keleti-északkeleti régiókat. A mostani igazán hideg levegõ nincs ereje teljében, kívülrõl körülfolyja a Kárpátok koszorúját, erre alapozom a kontinentális hideg levegõtömegek meggyengülését. 
#71159
Mindig lemaradok ezekrõl a ciklusokról.. Van a Stelvio-féle 7 éves, a Kosakiss-féle 11 éves, a Floo-féle 30 éves, alig bírja az ember felfogni, épp kinek melyik és hány éves ciklusa alapján milyen hideg télnek kéne lennie... vidám vidám
Igazából észre kéne venni, hogy ennyi erõvel minden n nagyobb 2 számra lehet ciklusokat gyártani nulla tudással, sok számmal, és némi kreativitással... Vagy utánaolvasni az ezernyi tanulmánynak, ami a témában született, de tudom-tudom, az macerás, idõigényes, nem biztos, hogy alátámasztja a kedvenc elméletünket és amúgy is a sok tudós azt talál ki, amit akar, ráadásul a számok bonyolult keszekuszaságában nem veszik észre az elõttük álló triviális dolgokat vidám
#71158
"Lehetséges, hogy a nyugati drift sebességébe, erejébe a féltekei nyomásgradiensen (végsõ soron hõgradiensen) kívül még más, (általam) ismeretlen tényezõk is belejátszanak (lásd Floo-féle 30éves ciklusok)"

Ezt kifejtenéd részletesebben is? Különös tekintettel a Floo-féle (sic!) 30éves ciklusokra. Roppantul érdekelne.

Köszönettel.
#71157
Az biztos, hogy a sarki hidegeknek (és ezen keresztül a Jeges-tenger jegének) legjobb a zóna. Ez a mi fülünknek talán kicsit furcsa elsõ hallásra, mert a mi szélességünkön minden télrajongó a meridionalitásnak drukkol, és méltán. Viszont a sarkok éppen akkor hûlhetnek le, ha az é-d-i hõcsere gátolt (zonális áramlási állapot)
Hogy mi volt elõbb, a tyúk vagy a tojás: azaz, az Arktisz enyhébb volta váltotta ki a nyugati drift gyengeségét (elvileg ez is lehet), vagy épp fordítva: a gyenge nyugati drift (erõsebb meridionális légmozgások) az okai az Északi-sark magasabb hõmérsékletének, kérdés.
Lehetséges, hogy a nyugati drift sebességébe, erejébe a féltekei nyomásgradiensen (végsõ soron hõgradiensen) kívül még más, (általam) ismeretlen tényezõk is belejátszanak (lásd Floo-féle 30éves ciklusok)
#71156
Link

szóval, ha tényleg tovább tolja a jelenlegi makrohelyzet szülte hidegleszakadásokat a tél hátralevõ részében is, az elég tragikus következményekkel járhat.
Ami érdekes nekem, hogy egy korábbi modellezésben egy a Nagy tavak térségébõl az óceánba ömlõ tó hatása az Észak -Atlanti áramlás leállását eredményezte, ez Európára nézve kemény teleket  kis jégkorszakot eredményezett.
Mit jelenthetett ez akkor a sarki jég mennyiségére tekintettel?
Jelenlegi meridionális muszterek miatt ugyanis igen erõteljes  a hõcsere  a pólusok és déli területek között, a  SSW  hatása, olykor retrográd mozgások, örvények létrejötte, és WACC  tartós fennállása, mely gyakran jelenik meg REX blokkok képében ha jól figyeltem,  meglehetõsen gyenge jégnövekedést vetít elõre, amennyiben a február is ennek jegyében telne el.  Az is kérdés, hoyg ugye itt térfogatról beszélünk, de valóban  miyen ghatással van ez az áramlásokra, ha ez a jég víz formájában van az óceánban, mennyire befolyásolta ez a sókoncentrációt, amivel ugye  akkor az áramlás leállását magyarázták. Nekem olybá tûnik, mintha épp a sarki jégbázis, és Grönland tartana ellenpontot a szibériai hóval borított felületek "hûtõszekrény effektusával" szemben.  A csökkenõ jégbázissal tehát  ezek a kontinentális hatások jutnak túlsúlyba. Kérdés, hogy a növekvõ besugárzás és a lassan pozitívba váltó energiamérleg mit for eredményezni a tavasz elsõ hónapjaiban,  számítottam eddig arra, hogy  a rendszerben van egy  negatív visszacsatolási pont, de valami nem azt súgja, hogy a gyarapodás mértéke felgyorsulna,  ami  ugye egy  tartósabb északi zónalitás megjelenéséhez kötõdne.
#71155
Ha jól emlékszem, január elején rövid hideg periódus után tartós és folyamatos enyhülést jósölt a tél hátralévõ részére
#71154
Link

nevethideg
#71153
Nem fog leesni a húszfilléres.
#71152
Mivel 2011-ben és 2014-ben is volt áprilisban felhõtölcsér itt a környéken, amikor végeztem a gimnáziummal és az alapképzéssel, szerintem idén is lesz, hogy a mesterképzéssel végeztem.
#71151
Én  most úgy látom, hogy a ma kezdõdõ, és szûk 1 hétig tartó enyhébb idõjárás után a hónap második hetében 2 variáció játszhat nagyobb eséllyel :

1. : bizonytalan mértékû hidegbetörés, száraz idõvel. 
2. : mérsékeltebb hideg, de így is átlagos idõ, csúszpályás medikkel  ( hó, esõ ).
#71150
Na várjál csak... Nézd meg a mostani képet:

Link

Ott van az északi zóna, csak nagyon messze, Észak-Skandináviától a Jeges-tenger partvidéke mellett egész az Ob torkolatáig. A késõbbiekben ez fog meridionalitásba fordulni, messze keleten alakul ki teknõ:

Link

Itt nem az a lényeg, hogy mennyire pontosan nyugati irányú az áramlás, vagy mennyire nem az. Hanem, hogy ez az áramlási zóna fog késõbb dél felé  expandálni az alacsonyabb izobárokkal, mikor kialakul, és az alacsonyabb szélességek felé megnyúlik a teknõ.

Végül aztán ettõl a teknõtõl nyugatra gerinc erõsödik meg, azaz meridionálisabbra vált az áramlási kép ebben a szegmensben:

Link

A késõbbiekben az áramlási kép még erõsebb meridionalizálódásával a gerinc északi vége kezd lefûzõdni, alatta keleties komponenst nyer az áramlás, és északkeletrõl megközelíti térségünket az anticiklon elõoldali hideglevegõje:

Link

Link

Hát, valahogy így értelmezem én a történteket a szinoptikai ciklus szerint.


Csoki:  egyetértünk.  Szerintem sem az számít, hogy a ciklus egyes fázisai 2, vagy 12 napig tartanak-e. A történések egymásutánisága az, ami a lényeg.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-03-28 11:40:22

Nyíregyháza

14.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119268

Hírek, események

El ne essünk éjjel a nyúlban, március 31-én óraállítás!

Érdekességek | 2024-03-25 16:47

pic
Március 31-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.