Megpróbálom összeszedni a gondolataimat a következõ idõszakkal kapcsolatban, mert kaptam több privátot is, hogy mi a véleményem az elõttünk álló idõszakról. Megpróbálom a terjengõs elemzést mellõzni, hogy ne legyen esti mese a hozzászólásomból:

Rövidke és nem túl erõteljes elõoldal után (december 6-9. max. 5-6 fokos T850hPa) brit blocking kezdõdik Link Link . Maga a berendezkedés egy Amerika felett képzõdõ nagyobb kiterejdésû ciklonnak köszönhetõ, ami átmenetileg megindítja a Grönlandtól délre elhelyezkedõ anticiklon kelet felé mozdulását.
Maga a folyamat számunkra több szempontból is érdekes lehet. Északról rendkívül gyors mozgással sarki eredetû levegõ áraszthatja el hazánkat. Az ilyen eredetû blocking igencsak változatos idõjárással járhat.
Pár lehetséges kimenet a nagyjából december 10-15. közötti idõszakra (+/-2 nap):

1. Felröppen a mediterrán ciklon lehetõsége, a modellkimenetek többségén hátoldalra is kerülünk, így nem zárható ki kiterjedtebb havazás lehetõsége, ami délkeletre, keletre is meghozhatja az elsõ komolyabb havat. Az erõsen délnek nyomuló sarki hidegnek köszönhetõen a ciklon igencsak kimélyülhet, illetve tõlünk keletre-északkeletre belassulhat, így visszahajló okklúziós csapadékkal is számolni lehetne erõs havazással és hófúvással. Ennek a keleti országrésznél van jó lehetõsége. (a jelenlegi futás most ezt kicsit északkeletebbre számolja, amúgy erre gondoltam: Link )

2. A dinamikus hidegadvekciónak köszönhetõen megnõ a téli konvekció esélye: heves hózáporok, hózivatarok is jöhetnek, illetve anticiklon elõoldal, ciklon hátoldal között a szokásos Ózd-Szeged vonal mentén konvergenciás havazás lehetõsége sem kizárt akár jelentõsebb hótakaróval. Link jobb példát most nem tudok hozni: Link

3. Amivel eddig még senki nem számolt (vagy elkerülte a figyelmem): peremciklonok lehetõsége. A 12-es GFS futás még 192 órán belül is mutat egy ilyet: Link magunk között szólva én ezt tartom a legbrutálisabb kimenetelnek, mert az intenzív havazás mellett viharos széllel jár, ami igazi ítéletidõt okozhat: Link Link

Nagy esélyt adok arra, hogy az ország több mint felén legyen 10 cm-t meghaladó hó a december 10-15. közötti idõszakban.

Közben Ázsiában terpeszkedõ magasnyomás lesz jellemzõ, 1-1,5 hét múlva már ott is befigyel egy-egy 1050 hPa feletti középpont, de véleményem szerint Európa idõjárását decemberben még érdemben nem befolyásolja, januárban már lehetne errõl is szó, bár ez a jövõ zenéje.
A modellek szerint úgy látszik, hogy a Grönland-Izland térségében lévõ anticiklon igencsak tartósnak bizonyul, illetve az amerikai hidegleszakadásokból generálódó ciklonok annak a déli peremén Európa felé közeledhetnek, ami az utóbbi napokhoz hasonló helyzetekhez vezethetnek..., vagyis jó esélyel kerülhetnénk ismét keveredési zónába. Tehát Európa idõjárását újra ez a helyzet határozhatja meg (60%).

Karácsonyra egyaránt elképzelhetõnek tartok brutális havazást és hideget, illet 20 fokokkal és szupercellákkal kecsegtetõ elõoldalt is. Egy dologgal viszont ki kell békülni: december 10. után olyan erõsségû hideg áraszt el minket, ami után 100% hogy jelentõsebb enyhülés megy majd végbe. A kérdés csak a tartóssága és erõssége.

Ebbõl mégis esti mese lett...