beillesztett kép




Nemrég felmerült, hogy miért nincs magyar szó az aureola helyett, mivel az ide tartozó jelenségeket eddig a koszorúhoz soroltuk, s így is hívtuk õket - nem túl precíz kifejezéssel. (lásd: Link )
Némi fejtörés után megszületett a legújabb magyar légköroptikai szavunk:

Aureola -> párta

Koszorú vagy párta?
A koszorú esetében mindig jól látható több színes gyûrû van, a fényforrást közvetlen körbevevõ fehéret követõen belülrõl kifelé sárga-vörös-kék-zöld-sárga-vörös stb. sorrendben.
Párta esetében a fénygyûrû vagy teljesen megegyezik a fényforrás színével, vagy közvetlenül a fényforrás mellett kékes-fehéres, amit egy sárgás-vöröses gyûrû övez - további folytatás nélkül. Ide sorolható a Bishop-gyûrû is, a csillagok, bolygók körül látható kis fényudvar, valamint azok a korábban holdkoszorúnak nevezett párták, amikor csak egy elmosottabb vörös gyûrû van a Hold körül (ill. ugyanez Nap esetében is). A fotósok által használt diffúz szûrõ hasonló hatást eredményez a pontszerû fényforrások körül (pl. Link )
A két jelenség eredete (elhajlás) azonos, ám a különbség a létrehozó páracseppecskék méretébõl s méretbeli eloszlásából adódik. A nem egyenletes eloszlású cseppecskék miatt csak a legfényesebb, belsõ gyûrû válik láthatóvá, a többi esetében vagy kioltódnak a gyûrûk s így nem láthatóak, vagy eleve iszonyú gyenge fényerejûek, s ezért nem láthatóak. Koszorú esetében a gyûrûk kontrasztossága, élénksége az egyenletes cseppeloszlás miatt van, minél kevéssé egyenletes a cseppméret, annál halványabbak, kevéssé kontrasztosak a gyûrûk. A cseppek mérete pedig a gyûrûk "szélességét" határozza meg, így könnyen megérthetõ, hogy amikor kicsike és nagyobb cseppek keverednek, a széles és a keskeny gyûrûk is keverednek, s nem tud egyik sem érvényesülni a másikkal szemben.

Ha már elkülönítjük a jelenséget, ahogy a nemzetközi légköroptikus kollégák is teszik, legyen rá szép magyar szavunk, használjuk!