Amennyiben igaz a feltevésem, elméletem, hogy a 25-30-40 éves blokkok vannak, ahol szélsõséges és kevésbé szélsõséges, vagy máshogy fogalmazva nyugati áramlásos és meridionális idõszakok követik egymást, akkor ennek tudatában kell szemlélni az egészet.
1960-1990 között nyugati irányítás volt.
1992 körül megváltozott ez, vége lett a nyugati irányításnak, és elkezdõdött a meridionális korszak.
A váltás annyira drasztikus volt, hogy elképesztõ!
Óriási különbség van az idõjárásban a két idõszak között, mint tûz és a víz.
Ráadásul az is elképesztõ, hogy ebben a meridionális idõszakban ami már 20 éve tart, rendkívüli túlsúlyban van a meridionalitás, zonalitás csak véletlenül van.
Mint ahogy az 1960-1990 közötti idõszakban is jellemzõen zonális idõszak volt.
Az 1960 elõtti idõszak, mondjuk 1920-1950 között sokkal jobban hasonlított erre a mostani szélsõséges blokkra.
Hogy elõtte zonális volt-e, vagy legalábbis a nyugati irányítás volt-e túlsúlyban mondjuk 1890-1920 között, ezt nem tudom, mert nincsenek kémeim abból az idõszakból, illetve minél jobban megyünk vissza az idõben, annál kevésbé megbízhatóak az adatok, térképek, leírások.
Illetve mit nevezünk zonálisnak, nyugati irányításnak, mit nevezünk meridionális irányításnak, mit nevezünk szélsõségnek, hol húzzuk meg a határt?
Ez mindig is központi probléma a témában, és el is viszi a lényegrõl a témát, ezért nem szabad itt leragadni.
A NAO indexes diagram Link is hasonlót mutat, de ugye ezzel sem lehet tökéletesen lefedni az idõszakokat, pláne akkor nem, ha nem ennyire látványos az adott idõszak dominanciája, mert el tudok képzelni olyat is, hogy egy megelõzõ zonális idõszak mondjuk az 1800 években nem volt ennyire jól kivehetõ, mint az 1960-1990 közti 30 évben.
Vannak átmenetek, vannak mutáns helyzetek amikre rá lehet fogni sok mindent, de gondolatébresztõnek nagyon érdeked gondolat ez, hogy mi a túrótól váltott teljesen nyugati irányításból ennyire szélsõségesen meridionálisba?
Nem hinném, hogy a légköri szennyezõdéstõl, mert akkor az 1920-1950-es idõszak mitõl volt szélsõségesebb, mint az 1960-1990 közti?
1920-1950 között az emberi hatás össze sem hasonlítható a mostanihoz, jóval kevésbé szennyeztük a környezetet.
Az is elgondolkodtató, hogy voltak olyan idõszakok a történelemben, amikor ezek a szélsõségek nem egymást egyenlítették ki, vagy máshogy fogalmazva nem az egyik véglet után jött a pont ellentétes véglet, hanem az egyik végletre állt rá a klíma és 4 évig nem esett esõ.
Például!
Kiszáradt a Balaton meg a Fertõ-tó.
Gondolhatjuk, hogy ha azt szélsõségnek vesszük, hogy a Balaton vagy a Fertõ-tó kiszárad, akkor a mostani idõszakban oly messze vagyunk ettõl, hogy ezt nem is érdemes szélsõségnek nevezni!
Igen ám, csakhogy lehet, hogy a 4 éves aszály és Balaton kiszáradása után 4 évig meg a déli parton a(z akkor még nem létezõ) nyaralók ablakából lehetett horgászni!
Vagy fogta magát, és a 4 év aszály után visszaállt átlagoshoz közelire az idõjárás.
A 4 éves aszály meg volt egy ilyen kilengés, mint amikor az ember szíve félrever egyet-egyet.
Ez is szélsõség!
Vagy ha vesszük a normál pulzusszámot 75-nek, ha egyik nap 34, a másik nap meg 118, majd megint 38, aztán 112, majd 33, aztán 121.
Ez is szélsõség!
A mostani idõszakban azért nincsenek látványos kiszáradások vagy egyéb károk, mert pont mire eljutnánk oda, hogy na be lehet sétálni száraz lábbal 200 métert a Balaton fenekén, addigra fordul a kocka, elkezd esni és addig nem áll el, amíg nem úsznak a nyaralók.
Aztán megint besétálunk a stégekig, majd megint az ablakból horgászunk.
Én nem nevezem sehogy ezt a mostani meridionális idõszakot, esetleg úgy, hogy meridionális idõszak!