Nincs Pardon újratöltve: Dunántúl vs. Tiszántúl, ezt még sokáig emlegetjük

Természetesen, ahogy pl. Jóska ábráján is látható elég bizonytalan a kp-i ciklon magjának útvonala is, mindenesetre az idõbeli közelség miatt egy gfs-re alapozott forgatókönyvet megpróbálok felvázolni:
Jelenleg még Barcelonához közel van annak a mediterrán ciklonnak a kp-ja Link , amely az ország nyugati és középsõ felén kiadós havazást és a Dunántúlon erõs hófúvást okozhat majd a következõ 48-72 órában.
Csütörtök 06-ra tovább mélyül és a ciklonális mezõ már ráhúzódik a Kárpát-medencére:
Link
A légörvény erõsödõ hõmérsékleti kontrasztot alakít ki térségünkben:
T850:
Link
T925:
Link

Csütörtök estére az Itália feletti kp-tal rendelkezõ központi ciklonból a ciklonális mezõ északi peremén egy kis hullám alakul ki, amely önálló kp-tal rendelkzehet:
Link

Ez drámian kiélezi az alsószintû hõmérsékleti mezõt: Link Ennek követeztében keleten enyhe tavaszias idõ, míg a Dunántúlon rendkívül kemény téli helyzet lenne. Az ármalási mezõ is jól mutatja ezt a megosztottságot: Link Dunántúl: É-i, Ék-i, DK, K: D-i, DK-i

Ez a kettõsség a gfs ens-ben is szépen látszik:
Dunántúl: Link
Tiszántúl: Link

Ez az önálló hullám (kárpát-medencei ciklon nevet ) a gfs alapján még pénteken is fölöttünk lenne:
Link Ez az ország nagyrészének jó, de a keleti, ék-i végek szempontjából rossz, mert még ekkor is meggátolná a hideg levegõ beáramlását ezekre a részekre.
Késõbb a kis kárpát-medencei ciklon felszámolódna pontosabban összelvadna a kp-i ciklonmaggal : Link immár szabad útja lenne a hideg levegõnek a Nyírség felé, de addigra a csapi zömén már túllennénk:
Link


A közép troposzférában egy magassági teknõ majd egy tõlünk délre örvénylõ hidegcsepp kormányozza a mi mediterrán ciklonunkat ill. a hozzá kapcsolódó kis hullámciklonunkat.
Itt létszik, h szakad le az é-eu-i teknõbõl a hidegmag:
Link

Link

Link
Link

A magasban tehát ezen örvény elõoldalán meleg levegõ áramlik, ez akár okklúziónak, akár magassági melegfrontnak is felfogható, ez a rendszer szépen hajlik rá az országra és az mindenképpen jó hír ÉNY-nak is!
Jól látszik ez a 700-as mezõkön is Link
A térképek már a pénteki helyzetet mutatják:
Link
Link

Összességében a történet nem keletrõl fog szólni. A bemelegedés legnyugatibb határa csütörtökön este Link talán ebben a sávban lesz +/- 20-50 km. Vagyis átmenetileg akár Nógrád is elbukhat, de a fõváros úgy néz ki „simán” megússza.

A kiépülõ nyomási gradiens ( és kis mértékben a hidegbeáramlás) miatt a Dunántúlon hófúvás kezdõdik: Link Ék-en is lehet a meglévõ nagy hó miatt de ott a 0 fok körüli vagy afölötti T ezt fokozatosan megszûnteti.

A gfs hótippje péntek estig:
Link

Az én tippem(!) hasonló bár keletre kicsit pesszimistább: Link
A lényeg, h úgysem pont így lesz, de azért tippelni talán szabad:

Néhány jó tanács magamnak, és akit érdekel:
Várd a legrosszabbat, bízz a legjobban, fogadd el ami jön!
Aki csalódik egy mediterrán ciklonban, az nem ismeri a mediterrán ciklonokat.
Mediterrán ciklon érkezésénél, a legtöbb esetben nem pontosan úgy alakulnak a dolgok, ahogy azt a számszerû elõrejelzések adják.
Ja majd el felejtettem: Hajrá TÉL csakazértis!