Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A néhány tagjában negatív újév körüli fáklya a makroszinoptikai helyzetet szemlélve egyértelműen óceáni eredetű, innen lapozhatunk is tovább. (Igaz ez a következő napokban akár változhat is) Némi reményt ad most az igen alacsony harmatpontú keleti Ac - s levegő nyugat felé terjedése, de nem sok reményt fűzök hozzá hogy elérhet hozzánk, szintén a borzalmas felállás miatt.)
Link
Link
Ha meg nem lenne akkor meg az lenne a baj.
Itt már kezdene minket elérni a hidegebb levegő , január 1:
Link
Itt már kezdene minket elérni a hidegebb levegő , január 1:
Link
Amit most mutatnak a modellek, egy igen jól előrejelezhető helyzet. A fáklya nem is lobog szinte. Szomorú, de jelen helyzetben sok kapaszkodó nincs. Két ac között pörögnek a ciklonok, pumpálják a meleget a térségünkbe. Szánalmas egy helyzet.
Holczi! Hol láttad a a hátoldalt?
Holczi! Hol láttad a a hátoldalt?

Ezért nem is értem itt lentebb az értetlenkedést.
Teljesen logikus például egy téli havazásnál, hogy az eső után, a bezúduló hideg, száraz levegő hatására megkezdődik a halmazállapotváltás, viszont ezzel egyidőben a nedvesség is drasztikusan csökken, így megszűnik a csapadék.
Persze kivételes helyzetek vannak, ha pl. egy AC miatt beragad ide a medi és napokon át itt van felettünk a keveredési zóna, de azért az elég mázlis szicsuésön'.
Teljesen logikus például egy téli havazásnál, hogy az eső után, a bezúduló hideg, száraz levegő hatására megkezdődik a halmazállapotváltás, viszont ezzel egyidőben a nedvesség is drasztikusan csökken, így megszűnik a csapadék.
Persze kivételes helyzetek vannak, ha pl. egy AC miatt beragad ide a medi és napokon át itt van felettünk a keveredési zóna, de azért az elég mázlis szicsuésön'.
Őszintén sajnálom, hogy az idei, minden tekintetben nehéz, korlátokkal teli év végén az időjárás sem emberelte meg magát. Most lenne idő bőven örömködni a havas télben. Helyette már az is teljesítmény, ha hosszú idő után éjszaka fagyni fog. Szép anomáliát hoz a december. Különösen keleten. Bárhogy szépítjük, az idei szezon egyelőre vastagon a töketlen telek folytatása. Változás legfeljebb a kategórián belül a "hogyanon" van.
Egész pontosan, így tanítottam nemrég: Hazánkban az éghajlatban megmutatkozó eltérések alapján a kontinentális éghajlat két változata különböztethető meg. Középhegységeinktől északnyugatra nedves, míg délkeletre száraz kontinentális éghajlat uralkodik.
9 nap van még az évből és a decemberből, úgy látom, hogy ez gyakorlatilag leves tél szempontjából, két ünnep között 1-2 hidegebb nap, aztán megint enyhülés (ez egy elég belátható idő már a modellek által és túl nagy szórás sem látszik). A következő napokban már azt kell figyelnünk, hogy január első hetére érkezhet-e valami, most egy átlag körül futó fáklya van, de az még olyan időtáv, hogy bármikor előkerülhet valamilyen pozitív vagy negatív kilengés. Én persze a télnek szurkolok
Én inkább úgy mondanám, hogy nem elég az enyhe dominancia a teleinken az utóbbi tíz évben, még csak szerencsénk sincs. Ugyanis voltak nagyon szép hideg betörések, de rossz helyen, rossz szögben, nem eléggé nyugatra tört be. Rendre V/d pályás mediterrán ciklonban futottak ki, ami a Balkánt szórja, fekete tengeri felkanyarodással, és még csak a Kelet északkeleti országrészben oly kedvelt visszakanyarodás se volt, mindig benyomult, vagy rajtunk volt az Ac. A havas medikből ilyen felkanyarodási pályán a Kelet lengyel - Balti - skandináv térség profitált, ami azért tényleg nonszensz.. A nyugati frontos havas helyzetek is megritkultak, pedig ez az északkeleti országrész egyik alapvető profilja. Van helyette enyhe kelet eui Ac - s, "csúszópályás" Semminekvalóság, ebből esetenként a Dunántúl főleg nyugati része jól jön ki, lásd 2012/13 január, februárt. Hogy mennyire pengeéles hátoldali helyzettel az más kérdés. Nekünk is van ám "szerencsénk", lásd pl 2017 január derekán a nagy havazást, ami az északi khg térség hideg beragadásának, kisebb átkeverésnek köszönhetően kiadós havazást hozott, nálam 35 centit, és egy zord januári folytatást, ami az egyik legszebb téli emlékké emelkedett. 2018 március, amikor a nagy havazást, hofuvást a Homonnai, Vereckei hágón belépő zord lábas hidegnek kodzonhettük.
Azt mondom, kicsit több szerencsével, nagyobb számú havas helyzet lehetett volna, és az extra helyzeteket így is felnutatni tudó évtized az enyhe téli dominancia ellenére még pofásabb lenne.
.......
Lepecsételték a modellek reggelre a hosszú szenvedés időszakát, a karácsonyi hideg öblítést leszámitva hosszú cicire ajánlott (a stratustól is megterhelőbb várható időjárás okán) berendezkedni, főleg a keleti országrészben.
Azt mondom, kicsit több szerencsével, nagyobb számú havas helyzet lehetett volna, és az extra helyzeteket így is felnutatni tudó évtized az enyhe téli dominancia ellenére még pofásabb lenne.
.......
Lepecsételték a modellek reggelre a hosszú szenvedés időszakát, a karácsonyi hideg öblítést leszámitva hosszú cicire ajánlott (a stratustól is megterhelőbb várható időjárás okán) berendezkedni, főleg a keleti országrészben.
Nekem önmagába már a csapadék görbék is örömet okoznak, azaz lesz némi mozgolódás odafent több hét időállás után.

A nevében is benne van:
- SZÁRAZ kontinentális
- NEDVES óceáni
Mi a franc változott volna? Esetleg anno sivatag volt az óceán helyén, vagy Szibériát óceán fedte a 80-as években? Le vagyok maradva...
- SZÁRAZ kontinentális
- NEDVES óceáni
Mi a franc változott volna? Esetleg anno sivatag volt az óceán helyén, vagy Szibériát óceán fedte a 80-as években? Le vagyok maradva...
Ez így van akkorra mindig elfogy a csapadék mire a hideg megérkezik,mikor viszont az enyhülés érkezik meg azzal viszont acsapadék is Az elmúlt 10 évben nagyot változott a klímánk.


Elnézegetve modelleket tényleg lehet,hogy 2020 megmaradó hótakaró nélkül fut ki itt a Bakony ÉK.-i részén.Ebbe talán szilveszter környéke köphet bele még,de ha hozzá vesszük 2019 decemberét is,akkor igazán különös és lehangoló epizódon leszünk túl.
Lehet vitatkozni,hogy ezt is a klíma változás rovására írjuk,vagy csak egy rosszabb epizód,ami bizony megtörténhet kicsiny rapszodikus medencénkben,mindenesetre az igazi nagy telek,a -20-ok,a félméteres havak jelenleg olyan távolinak tűnnek,mint az a bizonyos csillag amit nem láthattunk ettől az átkozott szürke szutyoktól.Jelenleg az is örömmel töltene el,ha pár órára láthatnám a napot!
Lehet vitatkozni,hogy ezt is a klíma változás rovására írjuk,vagy csak egy rosszabb epizód,ami bizony megtörténhet kicsiny rapszodikus medencénkben,mindenesetre az igazi nagy telek,a -20-ok,a félméteres havak jelenleg olyan távolinak tűnnek,mint az a bizonyos csillag amit nem láthattunk ettől az átkozott szürke szutyoktól.Jelenleg az is örömmel töltene el,ha pár órára láthatnám a napot!
Bocsánat, MEANDER-t akartam írni. Annak van olyan barátságos időléptéke.
Köszi szépen a választ. Sajnos végül elindultam, szerettem volna esélyt adni ennek a napnak, de nem jött össze. Pedig északnyugaton biztató volt eleinte a műholdkép. Nagyon bízom benne, hogy szerdán sikerül bepótolni!
Van esetleg valami ajánlható, legalább mondjuk óránként frissülő oldal, ahol a kb. 1-2 óra múlva várható felhőzetről található előrejelzés? (Mint pl. csapadékra az AROME.) Nappal azért a vizuális műholdkép jól használható, de az infrán ebben a ködös időben nehezebben tájékozódom. (Pl. egész sötétnek mutatott területen jártam, de mégis zárt volt felettem a felhőzet.)
Van esetleg valami ajánlható, legalább mondjuk óránként frissülő oldal, ahol a kb. 1-2 óra múlva várható felhőzetről található előrejelzés? (Mint pl. csapadékra az AROME.) Nappal azért a vizuális műholdkép jól használható, de az infrán ebben a ködös időben nehezebben tájékozódom. (Pl. egész sötétnek mutatott területen jártam, de mégis zárt volt felettem a felhőzet.)
Csak az eltérő színezés miatt... aki a Wetterzentrale-hoz szokott, annak szép
De csak elsőre.
Ez azért Európa jelentős részre komoly lehűlést jelent. Mi pechünkre a törpe kisebbséghez tartozunk a pozitív T-vel.
Bocsánat, lehet hirtelen voltam. Természetesen változik, mint ahogy évezredek során is változott...És fog is változni, hogy földrajzi területenként mit jelent ez, az már nehezebb kérdés, hosszabb időszakokat kellene vizsgálni. Azt meredeknek tartom hogy kijelentjük, hogy ezentúl mediterrán teleink lesznek...Erre gondoltam....
Sebaj, a lényeg ma dec. 21-e hétfő volt. 
10:02 UTC-kor kezdetét vette ma a csillagászati tél, nem csak naptárilag van már tél.
A június 21-22-i nyári napforduló után a mai téli napforduló napja is misztikusnak számít sokak számára, és az én számomra is.
A tél leghosszabb éjszakája, és legrövidebb nappala volt a mai. Budapesten ma 7:27-kor kelt a Nap, és 15:56-kor volt napnyugta. A Nap mindössze 17 fok magasan delel hetek óta.
Enyhe szívfájdalmam, hogy a szokásos stratus miatt ma kora este sajnos lemaradtam a Jupiter - Szaturnusz együttállásról, mely egy igen ritkán előforduló csillagászati jelenség.
Mármint amúgy nem ritka, hisz 20 évente előfordul, de az, hogy pont karácsony környékén forduljon elő, ez egy tényleg igen ritka jelenség.
Nem véletlen terjedt el a napokban a médiában a betlehemi csillag jelenség, hiszen a hit szerint ezt a Szaturnusz - Jupiter együttállást követhették anno a napkeletibölcsek, a Három királyok, hogy elvigye őket a kisjézushoz.
Szép történet, hívők számára meg inkább, viszont így még több hitet nyert - legalábbis számomra - hogy éppen ilyenkor fordult elő ez az együttállás.
Jo lett volna látni, de sajnos lemaradtam róla.
Sebaj, majd legközelebb. 2080-ban. Remélem megélem.
10:02 UTC-kor kezdetét vette ma a csillagászati tél, nem csak naptárilag van már tél.
A június 21-22-i nyári napforduló után a mai téli napforduló napja is misztikusnak számít sokak számára, és az én számomra is.
A tél leghosszabb éjszakája, és legrövidebb nappala volt a mai. Budapesten ma 7:27-kor kelt a Nap, és 15:56-kor volt napnyugta. A Nap mindössze 17 fok magasan delel hetek óta.
Enyhe szívfájdalmam, hogy a szokásos stratus miatt ma kora este sajnos lemaradtam a Jupiter - Szaturnusz együttállásról, mely egy igen ritkán előforduló csillagászati jelenség.
Mármint amúgy nem ritka, hisz 20 évente előfordul, de az, hogy pont karácsony környékén forduljon elő, ez egy tényleg igen ritka jelenség.
Nem véletlen terjedt el a napokban a médiában a betlehemi csillag jelenség, hiszen a hit szerint ezt a Szaturnusz - Jupiter együttállást követhették anno a napkeletibölcsek, a Három királyok, hogy elvigye őket a kisjézushoz.
Szép történet, hívők számára meg inkább, viszont így még több hitet nyert - legalábbis számomra - hogy éppen ilyenkor fordult elő ez az együttállás.
Jo lett volna látni, de sajnos lemaradtam róla.
Sebaj, majd legközelebb. 2080-ban. Remélem megélem.
Ez a GEFS ez az új GFS?
Egész szimpi, csak nagyjából két napra hozza vissza a pluszt t850-en, és azt is csak éppen, hogy. Ezzel ki tudnék egyezni, mint max melegadvekció:
Egész szimpi, csak nagyjából két napra hozza vissza a pluszt t850-en, és azt is csak éppen, hogy. Ezzel ki tudnék egyezni, mint max melegadvekció:

Link
Ez elég jól néz ki, sajnos megunt űridőben kell ilyennel foglalkogni, de ide már csak egy Skandináv AC hiányzik, és kapnánk a fejünkre
Szép kis SSW is várható szilveszter környékére, akár pluszba is mehet a hőmérséklet 10 hPa nyomáson.
Ez már így kb. tizenegyessel felérő szituáció, ha ez nem jön be, azt nagyon bánhátják a szurkolók
Ez elég jól néz ki, sajnos megunt űridőben kell ilyennel foglalkogni, de ide már csak egy Skandináv AC hiányzik, és kapnánk a fejünkre
Szép kis SSW is várható szilveszter környékére, akár pluszba is mehet a hőmérséklet 10 hPa nyomáson.
Ez már így kb. tizenegyessel felérő szituáció, ha ez nem jön be, azt nagyon bánhátják a szurkolók
Talán arra gondolt,hogy nem bizonyított,hogy mitől. Természetes e,vagy általunk okozott dolog. Mert ebben azért van pár kérdőjel.
Ha sokáig élsz, még a te véleményed is változhat!
De nem érdemes megvárni, már a 100 éves emberek sem szoktak túl jól kinézni.
De nem érdemes megvárni, már a 100 éves emberek sem szoktak túl jól kinézni.

A mostani futasokat ellemezve Szentestére már csepergős esős idő nez ki. Ennek is megvan a maga szépsége a mezőgazdászoknak mindig jól jön az eső. A levegő is felfrissül, kellemes hőmérséklet is várható. Legalabb nem pörög a gázóra
. A többin már kár idegeskedni. Majd ha 96 oran belül mutat nagy havat akkor mar megéri izgulni.
Pár nappal ezelőtt meg jó futások voltak. Azért ennyire megy a kedély hullámzás.mint egy hullámvasút.
Meg ha 168 órán belül mutatnak jó felállást a modellek akkor lehet majd valami remény is ebben a helyzetben.
Meg mitől van ennyire erős ciklon kinnt az óceánon? mitől lett ennyire erős? Szakiktól kérdezem.
Meg szerintem sokunkban van sok kérdés. Nem lehetne valaki aki elemzi a helyzetet,aki rá tudna száni egy kis időt?
De csak olyan aki jól vágja is az egészet.
Én szívesen olvasnám az ilyen elemzéseket,össze foglalásokat.
Meg ha 168 órán belül mutatnak jó felállást a modellek akkor lehet majd valami remény is ebben a helyzetben.
Meg mitől van ennyire erős ciklon kinnt az óceánon? mitől lett ennyire erős? Szakiktól kérdezem.
Meg szerintem sokunkban van sok kérdés. Nem lehetne valaki aki elemzi a helyzetet,aki rá tudna száni egy kis időt?
De csak olyan aki jól vágja is az egészet.
Én szívesen olvasnám az ilyen elemzéseket,össze foglalásokat.
Ez is matematika, nem bizonyított a klímaváltozás, múltban is voltak ilyen időszakok, kicsit tanulmányozd mielőtt kijelented
Végülis januárban is jó lesz a havas helyzet. Home office még sokáig megmarad, a gyerek sulijában jó nagy udvar van, elleszünk majd valahogy
Frissült a zonális előre, így tényleg gyanús egy SSW Január elejére: Link
Holczi: Ezt így nem igen lehet megmondani, pláne ilyen távlatból, de tudomásom szerintem egy SSW megnöveli a tél esélyét, de még ez is több tényezős dolog, nyilván valaki már leírta ezt itt.
Holczi: Ezt így nem igen lehet megmondani, pláne ilyen távlatból, de tudomásom szerintem egy SSW megnöveli a tél esélyét, de még ez is több tényezős dolog, nyilván valaki már leírta ezt itt.
Egy kis időjárás:
a holnapi, melegfronti csapadékzóna egy része (az elején) havas eső, havazás formájában érkezhet az északi hegyvidékekre.
Emellett BAZ és SzSzB északabbi tájain 300 m alatt is előfordulhat belőle vegyes felvágott, látványhavazás.
A Zempléni-hegységbe kifejezetten érdemes lehet felugrani, aki arrafelé jár.
a holnapi, melegfronti csapadékzóna egy része (az elején) havas eső, havazás formájában érkezhet az északi hegyvidékekre.
Emellett BAZ és SzSzB északabbi tájain 300 m alatt is előfordulhat belőle vegyes felvágott, látványhavazás.
A Zempléni-hegységbe kifejezetten érdemes lehet felugrani, aki arrafelé jár.

Rossz helyen vet hurkot a jet, ennyi. Sajnos a kuki rossz végén vagyunk nonstop ezen a télen.
Emlékszem az 1998/99-es télre. Emlékeim szerint már Mikuláskor is volt hó, sőt, már novemberben is, ha minden igaz, akkor 21-én esett nagyobb mennyiség. Ugyanezen a télen februárban is sok hó esett és hetekig kitartott, viszont január elején volt egy egészen enyhe periódus, de a tél során bőven voltak kemény fagyok. Egész télen rengeteget szánkóztunk, annyit talán azóta se. Élményben talán 2012 február volt ehhez fogható, bár azon a télen közel sem volt annyi havas nap, mint 1998/99-ben. Talán 2001-ben (?) volt egy igazi havas karácsony, amikor itt az Alföldön 30 cm körüli mennyiség esett. 2007/08 tél pedig szinte mintaszerű volt, mert Szenteste és Szilveszter éjszaka egyaránt havazott.

